Прескочи до съдържание

Месец из Перу и Боливия


Здравко Ангел

Препоръчани мнения

Здравко Ангел

Привет! Подготвяме едно подробно Перу с допълнение Боливия, и ще сме благодарни за малко разяснения около част от избраните точки.

Може ли някой, който е катерил Rainbow Mountain да сподели с каква трудност е катеренето. Питаме, защото по плана, който сме предвидили ни идва точно след като се върнем от Пътеката на инките, та се чудим дали няма да сме скапани. Туровете за Rainbow Mountain стартират около 4:30 сутринта, а предишната вечер ще сме се прибрали от Пътеката на инките или към 18:00, или към 22:00, в зависимост от това кой влак хванем от Aquas Calientes (ще гледаме да хванем ранния, ама знае ли човек...) Та може да направим първо Rainbow Mountain, а после Пътеката на инките.

Не може да преценим за Салар де Уюни колко дни да отделим, задължително искаме да стигнем до Лагуна Колорада. Та ако някой е взимал тур с включена Лагуна Колорада, колко дни продължава?

Виждаме, че много хора ходят в Потоси, не искаме да гледаме мината, има ли друга причина да се спи в градчето? Видях една много хубава църква, по чиито покрив може да ходиш, затова съм сложил спирка за няколко часа от Уюни на път към Сукре.

Ще сме благодарни за всякакви препоръки.

Това е програмата:

 

06.10 Sofia – Madrid (14:50 – 17:25); Madrid - Lima (23:55 – 04:30)

07.10 Lima

08.10 Lima

09.10 Lima

10.10 Balestas Island – Paracas Nature Reserve

11.10 Paracas - Nazca

12.10 Bus from Nazca to Cusco

13.10 Cusco

14.10 Cusco – Sacred Valley

15.10 Cusco - Inca Trail – Machu Picchu

16.10 Inca Trail – Machu Picchu - Cusco

17.10 Cusco – Rainbow Mountain

18.10 Cusco - Manu Nature Reserve

19.10 Manu Nature Reserve

20.10 Manu Nature Reserve - Cusco

21.10 Cusco to Arequipa flight

22.10 Arequipa

23.10 Arequipa – Colca Canyuon

24.10 Colca – Cruz del Condor – Puno

25.10 Uros – Amantani

26.10 Amantani – Taquile Island – Puno

27.10 Puno – La Paz 07:00 – 15:00 Transtiticaca

28.10 La Paz

29.10 La Paz – Uyuni (9 h – 730km) – 21:30 – 06:30 - Transtiticaca

30.10 Uyuni

31.10 Uyuni

01.11 Uyuni

02.11 Uyuni – Potosi (3,5h – 205 km); Potosi – Sucre (3h – 155km)            

03.11 Sucre

04.11 Sucre – Santa Cruz

05.11 Santa Cruz – Madrid 13:10 – 05:00

06.11 Madrid – Sofia 10:45 – 15:10

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Нормалните турове са обикновено 2 нощувки/ 3 дни из всички красоти между Чили и Боливия, след което има още няколко часа връщане до изходната точка. Мисля обаче, че има и по-кратки програми, но ние правихме пълната програма. Аз нея я препоръчвам, че освен лагуна Колорада има и Бялата, Зелената и Черната лагуна, а и преживяването си го бива. 

Друга препоръка, която ако можете да приложите е да направите първо Инка Трайл и Мачу Пикчу, а след това Куско и другите места на високо. Ще е по-добре с оглед адаптацията ви. При вас има доста високо-ниско-високо-ниско, а поне при себе си аз забелязах, че това не ми се отразява добре. Така беше и в Перу и в Боливия и на последната височина имах здравословни пробеми и двата пъти.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , Здравко Ангел каза:

Може ли някой, който е катерил Rainbow Mountain да сподели с каква трудност е катеренето.

Катерене откъде? Нас ни взеха по спомен около 4ч. В микробуса си доспахме около 2 часа. Спряхме в селце в Андите за около 30 мин. След това по пътя е толкова красиво, че стоиш буден и попиваш. По спомен около  час, час и половина се изкачвахме нагоре от около 4800 до 5000м. Гидът има кислороден апарат, ако на някого не му стига въздуха. Иначе теренът е пътека с лек наклон.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Моите 5 стотинки по темата:

3 дни за Лима са много според мен, единият ден може да го използвате за Huacachina - малък оазис в пустинята, препоръчвам следобедния buggy tour със sandboarding, защото се вижда и красив залез. Ако изберете този вариант, последователността е Lima-Paracas-Huacachina-Nazca.

 

Относно Salar de Uyuni, има 3 и 4 дневни турове (4 дневния, ако не се лъжа включва и Tupiza), като стандартно всички включват Laguna Colorada и още много красоти. Писано е за тези турове в другите теми. Имайте предвид, че като пристигнете рано сутринта в Uyuni, може направо да започнете тур същия ден, няма смисъл да губите един ден в Uyuni, няма нещо интересно там, освен че е отправна точка към салара. Със спечеления ден, аз бих отделила повече време на Свещенната долина - Ollantaytambo, Moray, Maras, Pisac, Chinchero и т.н. Може ден за самото Cuzco и един за околностите му, отделно от споменатите места в предишното изречение 🙂

 

За Rainbow Mountain е важно да се отбележи височината. Не, че е трудно самото изкачване, даже има доста равен участък на места, но се стига до 5000м надморска височина и на всеки му понася различно. Аз лично доста се измъчих от това, други хора са ок, индивидуално е. Преценете добре нещата, за да имате някакво време за височинна аклиматизация преди този тур. Както другите са писали, има и някаква друга опция без/с по-малко изкачване, проучете на място какво се предлага, мисля че се посещават различни места или поне различни viewpoints.

 

В Потоси и аз не проявих интерес към мините, по-скоро беше спирка, за да се раздели пътя, намира се с какво да се убият няколко часа, ако така и така минавате оттам. Сукре е симпатичен град, бих казалa най-приятният от всички посетени от мен в Боливия. Имайте предвид, че автобусите в Боливия са на доста ниско ниво и пътят определено отнема доста повече време от предвиденото, нищо че изглеждат едни 200км на картата. За Ла Пас-Уюни повечето хора ползваха луксозните автобуси на тази фирма https://www.todoturismosrl.com/

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Здравко Ангел каза:

09.10 Lima

10.10 Balestas Island – Paracas Nature Reserve

11.10 Paracas - Nazca

12.10 Bus from Nazca to Cusco

Питанките са в този сектор. Островите обикновено се правят сутрин. Тоест, добре е да пристигнете в Паракас още на предишната вечер. Не виждам да сте предвидили посещение на оазиса Уакачина, което лично аз препоръчвам с преспиване. В този смисъл е добре да помислите как да разпределите тези дни...

 

В същото време...

 

Преди 1 час, Здравко Ангел каза:

24.10 Colca – Cruz del Condor – Puno

25.10 Uros – Amantani

26.10 Amantani – Taquile Island – Puno

27.10 Puno – La Paz 07:00 – 15:00 Transtiticaca

...откривам една ненужна допълнителна нощувка в грозния Пуно. Островите се правят в един ден с комбиниран тур. Предлагам третата нощувка в Пуно да отиде по-нагоре към оазиса Уакачина...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 17 минути , Duke каза:

Питанките са в този сектор. Островите обикновено се правят сутрин. Тоест, добре е да пристигнете в Паракас още на предишната вечер. Не виждам да сте предвидили посещение на оазиса Уакачина, което лично аз препоръчвам с преспиване. В този смисъл е добре да помислите как да разпределите тези дни...

 

В същото време...

 

...откривам една ненужна допълнителна нощувка в грозния Пуно. Островите се правят в един ден с комбиниран тур. Предлагам третата нощувка в Пуно да отиде по-нагоре към оазиса Уакачина...

Да, островите ще ги правим рано сутринта, ще тръгнем много рано от Лима, за да хванем лодка в 8.30.  Сега ще проуча Уакачина.

 

Всъщност нощувките в Пуно са две. Първия ден и рано сутринта отплаваме из Титикака, втората нощувка е в Амантани. А третата в Пуно е, защото автобусът за Ла Пас е рано сутринта, та май няма как да я спестим.

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 20 минути , Carrie каза:

Моите 5 стотинки по темата:

3 дни за Лима са много според мен, единият ден може да го използвате за Huacachina - малък оазис в пустинята, препоръчвам следобедния buggy tour със sandboarding, защото се вижда и красив залез. Ако изберете този вариант, последователността е Lima-Paracas-Huacachina-Nazca.

 

Относно Salar de Uyuni, има 3 и 4 дневни турове (4 дневния, ако не се лъжа включва и Tupiza), като стандартно всички включват Laguna Colorada и още много красоти. Писано е за тези турове в другите теми. Имайте предвид, че като пристигнете рано сутринта в Uyuni, може направо да започнете тур същия ден, няма смисъл да губите един ден в Uyuni, няма нещо интересно там, освен че е отправна точка към салара. Със спечеления ден, аз бих отделила повече време на Свещенната долина - Ollantaytambo, Moray, Maras, Pisac, Chinchero и т.н. Може ден за самото Cuzco и един за околностите му, отделно от споменатите места в предишното изречение 🙂

 

За Rainbow Mountain е важно да се отбележи височината. Не, че е трудно самото изкачване, даже има доста равен участък на места, но се стига до 5000м надморска височина и на всеки му понася различно. Аз лично доста се измъчих от това, други хора са ок, индивидуално е. Преценете добре нещата, за да имате някакво време за височинна аклиматизация преди този тур. Както другите са писали, има и някаква друга опция без/с по-малко изкачване, проучете на място какво се предлага, мисля че се посещават различни места или поне различни viewpoints.

 

В Потоси и аз не проявих интерес към мините, по-скоро беше спирка, за да се раздели пътя, намира се с какво да се убият няколко часа, ако така и така минавате оттам. Сукре е симпатичен град, бих казалa най-приятният от всички посетени от мен в Боливия. Имайте предвид, че автобусите в Боливия са на доста ниско ниво и пътят определено отнема доста повече време от предвиденото, нищо че изглеждат едни 200км на картата. За Ла Пас-Уюни повечето хора ползваха луксозните автобуси на тази фирма https://www.todoturismosrl.com/

 

 

 

 

Няма как да спестим един ден в Лима, защото ние всъщност на 8-ми октомври сме на концерт на Guns n' Roses и половината ден го пиши "бегал", както и половината ден след концерта, та затова сме оставили три дни.

Иначе Ollantaytambo, Moray, Maras, Pisac, Chinchero  - имаме ги всичките, намерили сме си full day Свещената планина и са включени.

Благодаря за Rainbow Mountain, значи не е толкова катерещо. Ние бяхме в Чили и Аржентина на места до 4000 м., нямахме проблем с височинна болест, ама знае ли човек, кога ще се появи.

Потосито ще взема да го махна изцяло и да си се придвижим директно от Уюни до Сукре, без да слизаме там.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Здравко Ангел каза:

Може ли някой, който е катерил Rainbow Mountain да сподели с каква трудност е катеренето.

Катеренето е разходка из няколко баира , трудността идва само от надморската височина , тоест няма да имате физически проблеми .

 

Преди 1 час, Здравко Ангел каза:

Не може да преценим за Салар де Уюни колко дни да отделим, задължително искаме да стигнем до Лагуна Колорада. Та ако някой е взимал тур с включена Лагуна Колорада, колко дни продължава?


Стандартно  тура е три дни , ние Лагуна Колорадо я направихме в тур за два дни.

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 43 минути , lesy каза:

Катерене откъде? Нас ни взеха по спомен около 4ч. В микробуса си доспахме около 2 часа. Спряхме в селце в Андите за около 30 мин. След това по пътя е толкова красиво, че стоиш буден и попиваш. По спомен около  час, час и половина се изкачвахме нагоре от около 4800 до 5000м. Гидът има кислороден апарат, ако на някого не му стига въздуха. Иначе теренът е пътека с лек наклон.

Phulawasipata - това ми е дадено като начална точка. Нищо не ми говори. 🙂

Връзка към мнение
преди 1 минута , Здравко Ангел каза:

защото ние всъщност на 8-ми октомври сме на концерт на Guns n' Roses

Леле, ама верно ли ще прекосите цял свят, за да гледате как Аксел се излага? 😮 

 

Няма да забравя излагацията в София отпреди десет години, в която само и само да направи тричасов концерт, Аксел се дра и бръщолеви между парчетата с репертоар в диапазона от Пинк Флойд до AC/DC. А бе, аланколу, отиди виж Боса как на 70+ прави концерти от над три часа и половина без никакви паузи между песните... 😛 

 

П.П.: Майтапя се, да не вземете да се вържете! 😉  

Връзка към мнение

Има 2 различни опции зa Rainbow mountain, едната е "няколкото баира", другата е 3.5 часа нагоре и не помня вече колко надолу, да кажем 2.5. Съответно оттам идват и различията в преживяването, да те закарат с колата е доста по-различно от катеренето, пък даже и да не е толкова стръмно през цялото време. Затова препоръчвам хубаво да се проучат вариантите 😉 Също така, не всички фирми предлагат кислород. Дългото изкачване е от около 4000м нагоре....

Връзка към мнение
преди 14 минути , Здравко Ангел каза:

Phulawasipata - това ми е дадено като начална точка. Нищо не ми говори. 🙂

Явно това е точката докъдето стигат превозните средства. Включена е в турове. От там е изкачването. Леко е, проблем би се породил от височината.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 34 минути , Duke каза:

Леле, ама верно ли ще прекосите цял свят, за да гледате как Аксел се излага? 😮 

 

Няма да забравя излагацията в София отпреди десет години, в която само и само да направи тричасов концерт, Аксел се дра и бръщолеви между парчетата с репертоар в диапазона от Пинк Флойд до AC/DC. А бе, аланколу, отиди виж Боса как на 70+ прави концерти от над три часа и половина без никакви паузи между песните... 😛 

 

П.П.: Майтапя се, да не вземете да се вържете! 😉  

Хахахах ама и ние го гледахме тогава, но сега заради Слаш. 🙂

преди 42 минути , stanislavpp каза:

Катеренето е разходка из няколко баира , трудността идва само от надморската височина , тоест няма да имате физически проблеми .

 


Стандартно  тура е три дни , ние Лагуна Колорадо я направихме в тур за два дни.

Точно такъв тур за 2 дни ме интересуваше дали има, щом сте го направили значи има.

 

За планината звучи доста успокояващо, ама ще видим като сме там. 🙂

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 38 минути , Carrie каза:

Има 2 различни опции зa Rainbow mountain, едната е "няколкото баира", другата е 3.5 часа нагоре и не помня вече колко надолу, да кажем 2.5. Съответно оттам идват и различията в преживяването, да те закарат с колата е доста по-различно от катеренето, пък даже и да не е толкова стръмно през цялото време. Затова препоръчвам хубаво да се проучат вариантите 😉 Също така, не всички фирми предлагат кислород. Дългото изкачване е от около 4000м нагоре....

Да, за това изкачване говорим. Пише, че стартира на 4630 м. и продължава около 3 часа. Не е стръмно, но пък е продължително. 🙂

преди 31 минути , lesy каза:

Явно това е точката докъдето стигат превозните средства. Включена е в турове. От там е изкачването. Леко е, проблем би се породил от височината.

Добре, значи няма да го мислим откъм катерене.

Връзка към мнение
преди 19 минути , Здравко Ангел каза:

Точно такъв тур за 2 дни ме интересуваше дали има, щом сте го направили значи има.

Цената не е лесна за преглъщане . Тъй като  тура не е стандартен , ще трябвате да платите като за пълен СУВ , освен ако не си намерите и други желаещи..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ей тъкмо се ровех за Перу, че искам да спретна едно пътуване през Ноември и гледам пуснали сте темичка. Тъкмо сега ще крада инфо и идеи на аванта. Извинявам се за спама не съсвсем с обсъжданото в темата, но четях изискванията за влизане в Перу и за изискванията вътре. Това което разбрах е че за влизане може май без бустер, но за обекти в страната и всичко на затворено искат бустер. За влизане може и с тест, но после пак се иска бустер. Вие проверявахте ли как е точно и ако меже да споделите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Писали сте 14.10 Cusco – Sacred Valley и в него явно включвате Ollantaytambo, Moray, Maras, Pisac, Chinchero  - имаме ги всичките, намерили сме си full day Свещената планина и са включени. Голямо претупване ще е.  Ние бяхме първия ден на Свещената планина + Moray, Maras и Chinchero на бързо с частна кола и втория ден пак с частна кола в долината Урубамба, Pisac - крепостта и пазара и Ollantaytambo и едва смогнахме. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Здравко Ангел каза:

Иначе Ollantaytambo, Moray, Maras, Pisac, Chinchero  - имаме ги всичките, намерили сме си full day Свещената планина и са включени.

За тия неща трябват два дена, само Оянтайтамбо, Писак и Чинчеро са си пълен ден, даже не остава много време и Чинчеро се претупва по тъмно. Освен ако сте с частна кола и много бързате, тогава вероятно може.

Инка трейл не е ли 3 дена пеша със записване отпреди половин година, или вие нещо съкратено ще правите?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А мислили ли сте за такъв маршрут:

Lima to Cusco - Google Maps

И от Cusco през Лима си летите до La Paz и т.н.

Така ще имате само едно слизане/качване и то за няколко часа (Полета Cusco-Lima-La Paz)

 

 

За Rainbow планините очевидно искате по-трудната?

 

За Manu Nature Reserve бихте ли го заменили с Iquitos (полетите Lima-Iquitos-Lima бяха 20-30-40 долара в посока) и 3 или 4-дневен тур в джунглата.

Ние изкарахме 3 дни в джунглата на Амазонка и много ни хареса. Вие сте по-екстемни (така като ви чета) т.е. може да се хакнете в някой Lodge доста наътре, където рядко стъпват хора от цивилизацията.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
Преди 1 час, mililia каза:

Писали сте 14.10 Cusco – Sacred Valley и в него явно включвате Ollantaytambo, Moray, Maras, Pisac, Chinchero  - имаме ги всичките, намерили сме си full day Свещената планина и са включени. Голямо претупване ще е.  Ние бяхме първия ден на Свещената планина + Moray, Maras и Chinchero на бързо с частна кола и втория ден пак с частна кола в долината Урубамба, Pisac - крепостта и пазара и Ollantaytambo и едва смогнахме. 

 

Преди 1 час, neuromancer каза:

За тия неща трябват два дена, само Оянтайтамбо, Писак и Чинчеро са си пълен ден, даже не остава много време и Чинчеро се претупва по тъмно. Освен ако сте с частна кола и много бързате, тогава вероятно може.

Инка трейл не е ли 3 дена пеша със записване отпреди половин година, или вие нещо съкратено ще правите?

Ето как е програмата за Свещената долина, включено е всичко, пък как ще го изпълнят не знам. Взимат ни в 6 сутринта и връщането се очаква да е между 20:00 - 20:30. Първо ни бяха предложили един съкратен вариант без Морай и Марас, ама аз им писах, че държим да ги има и тях.

 

We start with the pick up from your hotel at 06:00. We will go to the town of Chinchero, where we will have a small participation in the textile center and then continue with
the visit of the archaeological center of Chinchero. After the visit, we will go to the famous circular terraces of cultivation of the archaeological center of Moray, which
was very important in Inca times, especially in agriculture. Then we will descend to the salt mines of Maras, with more than 3000 salt wells. After the visit we will go to Urubamba for lunch. After lunch we will continue with the visit to the archaeological center of Ollantaytambo and Pisac, the latter two being the most important, in which you can appreciate the Inca cemetery, crop terraces, qolqas and architectural techniques.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 26 минути , ven62 каза:

А мислили ли сте за такъв маршрут:

Lima to Cusco - Google Maps

И от Cusco през Лима си летите до La Paz и т.н.

Така ще имате само едно слизане/качване и то за няколко часа (Полета Cusco-Lima-La Paz)

 

 

За Rainbow планините очевидно искате по-трудната?

 

За Manu Nature Reserve бихте ли го заменили с Iquitos (полетите Lima-Iquitos-Lima бяха 20-30-40 долара в посока) и 3 или 4-дневен тур в джунглата.

Ние изкарахме 3 дни в джунглата на Амазонка и много ни хареса. Вие сте по-екстемни (така като ви чета) т.е. може да се хакнете в някой Lodge доста наътре, където рядко стъпват хора от цивилизацията.

 

Първоначалният маршрут беше точно такъв, ама преди да решим да включим и Боливия. После промених нещата и реших накрая да видим Титикака и оттам в Боливия. Една от причините е и че ще сме с две дами, които още не са сигурни дали ще могат да останат толкова дълго време, та ако не могат, ще видят всичко около Куско и ще си ходят, а пък ние ще си продължим към Титикака.

За Rainbow-а сме решили да попъшкаме.

Икитос изобщо не съм го преглеждал, защото гледах централната и южната част на Перу, и се колебаехме между Ману и Тамбопата. Този път няма да сме сами, та ще се съобразим и с по-неопитната част от групата, въпреки че и в Ману ще спим в lodge.

Преди 1 час, MayaS каза:

Ей тъкмо се ровех за Перу, че искам да спретна едно пътуване през Ноември и гледам пуснали сте темичка. Тъкмо сега ще крада инфо и идеи на аванта. Извинявам се за спама не съсвсем с обсъжданото в темата, но четях изискванията за влизане в Перу и за изискванията вътре. Това което разбрах е че за влизане може май без бустер, но за обекти в страната и всичко на затворено искат бустер. За влизане може и с тест, но после пак се иска бустер. Вие проверявахте ли как е точно и ако меже да споделите.

Ние сме бустерирани. Иначе като писах за Свещената долина ме питаха дали имаме тройна ваксинация, та може би е условие.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 3 часа, infectedmushroom каза:

Защо не летите от La Paz то Uyuni ?

Гледах, че полетите са през Кочабамба и са рано сутринта. Та ми се видя еднакво, дали ще спя в автобуса или ще ставам по нощите, за да хващам самолет.

Връзка към мнение

Не мога да се ориентирам в програмата ви за Свещената долина, дали липсва цитаделата Saqsaywaman. Тя си е нещо съществено за строителството на Инките. Около нея имаше още няколко крепости, но да кажем, че те не са с такова значение като гореописаната.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Здравко Ангел каза:

 

Ето как е програмата за Свещената долина, включено е всичко, пък как ще го изпълнят не знам. Взимат ни в 6 сутринта и връщането се очаква да е между 20:00 - 20:30. Първо ни бяха предложили един съкратен вариант без Морай и Марас, ама аз им писах, че държим да ги има и тях.

 

We start with the pick up from your hotel at 06:00. We will go to the town of Chinchero, where we will have a small participation in the textile center and then continue with
the visit of the archaeological center of Chinchero. After the visit, we will go to the famous circular terraces of cultivation of the archaeological center of Moray, which
was very important in Inca times, especially in agriculture. Then we will descend to the salt mines of Maras, with more than 3000 salt wells. After the visit we will go to Urubamba for lunch. After lunch we will continue with the visit to the archaeological center of Ollantaytambo and Pisac, the latter two being the most important, in which you can appreciate the Inca cemetery, crop terraces, qolqas and architectural techniques.

Ами ако сте само вие, без група може и да стане, ако бързате...

Саксайуаман няма как да влезе и тя, но тя си е практически на края на града Куско, така че може да се направи тогава.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.