Прескочи до съдържание

Интересни летни маршрути с 9-Euro-Ticket на DB


Препоръчани мнения

Кратко обобщение от нашето 11 дневно пътешествие из Германия, което завърши днес. Изненадан съм от ненадеждността на немските влакове - 3-4 пъти канселираха влак минути преди да настъпи часът му на пристигане на гарата. Също така много често отлагаха влакове с по 20-30-40 минути. Не мисля, че сме се возили на влак, който не е закъснял, като масовият случай при нас беше минимум 10 минути, така че внимавайте с планирането на прекачванията. Препоръчвам да резервирате нощувки с опция за безплатно анулиране - за тези малко по-малко от 2 седмици анулираните ми нощувки бяха поне толкова, колкото реално използваните (отделно от канселирането на влаковете, ни се наложи да променяме програмата и заради пожарът в Саксонска Швейцария). Противно на очакванията ми, автобусите се оказаха по-надеждни от влаковете - по груба преценка само около 10% от ползваните от нас автобуси имаха някакво минимално закъснение. Апликацията на ДБ е изключително полезна, особено за хора, които не говорят немски, тъй като информацията за отложените и канселираните влакове излиза своевременно, а над 90 % от служителите на железниците не говорят английски(или си мислят, че говорят, но реално ти говорят на немски). Също така апликацията ни беше много полезна при прекачвания между автобуси на различни спирки - има вградена карта и рутира маршрут от едната до другата спирка.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Георги Матеев

Потвърждавам написаното по-горе. Този уикенд ползвах в Германия общо 9 влака - 2 от тях бяха отменени в последната секунда, а 6 закъсняха с по над 15 минути. Няколко пъти променях маршрута в движение, DB апп-ът е наистина полезен. Имайте едно наум с връзки под 30 минути.

 

Та дотук с прочутата немска прецизност и точност 🙂 Поне като лек бонус (и по неволя) посетих няколко нечувани от мен досега немски села 🙃

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 44 минути , Георги Матеев каза:

Потвърждавам написаното по-горе. Този уикенд ползвах в Германия общо 9 влака - 2 от тях бяха отменени в последната секунда, а 6 закъсняха с по над 15 минути. Няколко пъти променях маршрута в движение, DB апп-ът е наистина полезен. Имайте едно наум с връзки под 30 минути.

 

Та дотук с прочутата немска прецизност и точност 🙂 Поне като лек бонус (и по неволя) посетих няколко нечувани от мен досега немски села 🙃

Във всяка неблагоприятна ситуация любознателният пътешественик може да съзре положителен момент 🤓  и да направи от недостатъка предимство 🙂  

Късно зачетох и се заразих от бацила на магеанци.ком, инак щях да отскоча до Немско заради този гениален тикет, е, не единствено заради него.. Следих постовете на @master_of_germs и не спирам да ги следя, но вече няма закога. Заради другите планове.

 

🚉  ⏲️ Не ми се прави задълбочен анализ на актуалната ситуация в и с DB. Но и по времето, когато си сверявах часовника по разписанието на германските железници и немецът пристъпяше от крак на крак при 1-3 минутна неточност, (почти) винаги си оставях поне половин час между връзките. Че то и притичването от перон до перон през подлезите, тогава с обемист и тежък куфар, изисква концентрация и временце. Също добре помня как навръх Бъдни вечер щях да загубя 4,5-годишния си отрок между Дюселдорф и Франкфурт, ако не бяха немските баби и дядовци в тъпкания вагон 🙃

 

Повече ме смущава лятно-ваканционната неразбория във Франкфурт. Преживяла съм тотален срив на системите в късна вечер, преди някое и друго десетилетие, който средностатистическият германец отказваше да приеме за възможнно обяснение и беше готов да разкъса р-л движение, слязъл да обясни на тълпата, че са пуснати извънредни влакове до Хамбург и др. големи градове... А искам, даже трябва, да кацна там при някое от пътешествията си до края на годината  и да имим 5-6 часа престой чисто време 🤔 

 

🍀 Приятна разходка и Щастливо завръщане!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Подозирах, че август ще е много зле, но вашите ревюта надминават очакванията ми. 😉 Опасявам се, че DB няма да повторят експеримента си.

А може ли да разкажете малко повече за маршрутите си? Някоя друга снимка ако сложите пък съвсем няма да ви се разсърдя. 🙂

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Имаше доста задълбочен анализ относно експеримента ,който предполагам остана някъде назад в темата :

 

https://toest.bg/za-9-evro-iz-germaniya-vpechatleniya-i-perspektivi/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Чак се учудвам, че се обсъжда липсата на точност в немските влакове в подобен форум. Тя и преди евтиния билет беше на лице просто сега с по-сериозния пътникопоток, плюс карантинирани служители се засили.

За "успокоение" закъсняват и отменят влакове и от по-високия клас, които не са включени в този билет, така че не сте най-прецаканите.

Но от държавно предприятие толкова.

Връзка към мнение
Георги Матеев
Преди 1 час, iMari каза:

А може ли да разкажете малко повече за маршрутите си? Някоя друга снимка ако сложите пък съвсем няма да ви се разсърдя. 🙂

Аз нямах туристически маршрут, просто ползвахме влаковете като евтин транспорт за DJ участията ни в Германия през уикенда. Тоя билет ни спести около €120 на човек (а бяхме трима колеги). Ето все пак снимка от едното шоу 🙂

 

20220806_224354.jpg.2823cfe374ae05354b3630c1c76332e1.jpg

 

преди 18 минути , tch каза:

Но от държавно предприятие толкова.

Бих казал - като за €9 толкова. Въобще не се оплаквам, дори напротив, беше забавно. Но със сигурност няма да бъда чест клиент на немските железници при стандартните им цени.

  • Харесвам 11
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 38 минути , Георги Матеев каза:

Тоя билет ни спести около €120 на човек (а бяхме трима колеги). Ето все пак снимка от едното шоу 🙂

За да ви е спестил толкова много пари сте пътували над 300км. Това си е истинско приключение 🙂

Връзка към мнение
преди 2 часа, iMari каза:

Подозирах, че август ще е много зле, но вашите ревюта надминават очакванията ми. 😉 Опасявам се, че DB няма да повторят експеримента си.

А може ли да разкажете малко повече за маршрутите си? Някоя друга снимка ако сложите пък съвсем няма да ви се разсърдя. 🙂

 

 

Малко идеи за Северна Вестфалия

 

Biggesee и пещерата Attahöhle. Въпреки че не съм кой знае какъв шовенист в България има сравними или дори по-впечатлаващи. Но около язовира е много приятно и има десетки километри пътеки.

 

Бивша мина, която е отворена за посещения Besucherbergwerk Bestwig. Струва си за малки и големи. Особено атрактивни, е че са запазили миньорското влакче и с него влизате вътре. В градчето има много приятна еко пътека, която води по съседните баири.

 

Burg Altena в едноименния град.

 

Schloss Benrath Düsseldorf.

DSC_4933.JPG

 

DSC_4790.JPG

DSC_4929.JPG

 

DSC_4787.JPG

 

DSC_4794.JPG

 

DSC_4770.JPG

DSC_4924.JPG

 

DSC_4852.JPG

 

DSC_4944.JPG

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 2 часа, iMari каза:

Подозирах, че август ще е много зле, но вашите ревюта надминават очакванията ми. 😉 Опасявам се, че DB няма да повторят експеримента си.

А може ли да разкажете малко повече за маршрутите си? Някоя друга снимка ако сложите пък съвсем няма да ви се разсърдя. 🙂

 

 

Поради гореизложените причини ние решихме през август да си оставим закупените по 9 евро билети да изгорят... А и веднага след Високите Алпи трудно щях да възприема Мозел, а за Рейн по начало си бях скептичен... Но все пак ти благодаря, че сподели твоите пътувания в темата 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

О, аз благодаря, че сигнализира за тази промоция. 🙂

Видях прекрасни места от Германия, а и най-накрая успях да посетя две от джуджетата на Европа. 🙂

Много исках да отида и до Хамбург и немските морски градове, но невероятната комбинация от високи цени на билетите, транспортен хаос и Ковид за капак, убиха желанието ми за пътуване засега.

С нетърпение чакам да довършиш с описанието на нюрнбергския маршрут и да започнеш с мюнхенския. 😉

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Завчера се завърнах от Германия и там естествено ползвахме единствено 9-евровите билети. Ето и моите 5 стотинки по темата.

 

Германската ЖП система е много гъста и позволява да се отиде на много места - от мегаполиси до паланки. Но интересните точки извън населените места (замъци, качени на чукари, върхове, езера, пещери и каквото още се сетите) са обикновено трудно достъпни поради 2 причини. Първо, гарите са предимно в населените места, където живеят хората, а не където ходят туристите. Второ, силно ограничаващ фактор е разписанието. Пътническите влакове (означени с RB, мисля), които спират на всяка гара са максимум на 1 час. Към това като прибавим и закъснели/отменени влакове и изпуснати връзки за автобуси към затънтените местенца, които също са на половин-един час, картинката става сюрреалистична. Денят отива за транспорт и прекачвания, вместо да се любуваме на пътешествието. На някой, може би, би му било забавно, но това не е моят стил. Предпочитам с кола под наем и да мога сам да решавам кога да тръгвам. 

 

Затова моят план беше да се фокусирам върху ползата, която дава 9 евровият билет, а именно - достъп до централната част на градовете и пътуване с градския транспорт на място. Т.е. правех поредни "сити-брейкове", ако мога така да се изразя. Който се е опитвал да обикаля в европейските градовете с автомобил знае какви са трудностите, ако въобще е разрешено да се влиза в центъра с кола. 

 

Пълни влакове имаше и това бяха регионалните експреси (означени с RE). Нямаше случай да не могат да се качат всички пътници, но се случи на 2-3 пъти да има правостоящи. В никакъв случай не е било натъпкано с хора като в софийски трамвай в час пик. Приложението на ДБ е супер удобно и без него със сигурност нямаше да мога да се оправя с разписанията и връзките. Още повече, изненада (!), германските гари не са приятелски настроени спрямо туристите, неговорещи немски. Рядко информацията се съобщава по аудио уредбата на друг език освен немски. Представете си какъв стрес е да ти сменят перона на влака 3 минути преди пристигането му. А с рефрешване на приложението, вие вече имате новия номер на перона. Така че приложението е 100% задължително. Дори местните са непрекъснато с него.

 

Относно локалния транспорт из градовете и селата, мога да кажа, че като цяло Google Maps се справя прилично. ДБ приложението също се опитва да опътва за локалния транспорт, но така и не успях да свикна с него (например, на коя спирка да отида, в каква посока да хвана автобуса, кои са спирките по пътя). На повечето места Google Maps знае разписанията на автобуси, метро, трамваи... Обаче не винаги. Например в град Касел (Kassel), Гугъл си мисли, че няма градски транспорт и трябва да се върви само пеша или с автомобил. За целта, отивате на някоя спирка на градския транспорт и почвате да гледате всички окачени листи. Някъде там, най-долу, най в ъгъла, на най-закътаното място, трябва да видите някоя рекламна брошурка на местното приложение, което да ви навигира. Конкретно за Касел, приложението беше NVV, ако не се лъжа. С него вече може да обикаляте на воля из улиците на града. 

 

Толкова от мен. Пътуването с тези билети беше пълна импровизация от моя страна, номадско пътуване, от днес за утре, без да знам къде ще нощуваме на следващата вечер. Получи се приятно и на някой, ако това му е на сърце, да не се бави, все още има време до края на август. Ако все пак не успеете да се вредите тази година, да се надяваме, че догодина пак ще има подобен билет, макар и не на същата символична цена. 🙂

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
На 9.08.2022 г. в 9:31, iMari каза:

 

С нетърпение чакам да довършиш с описанието на нюрнбергския маршрут и да започнеш с мюнхенския. 😉

 

А, то от нюрнбергското пътуване нищо не остана  освен вечерните разходки в Нюрнберг. Понеже преди години сме го обикаляли надълго и нашироко, затова сега не бяхме планирали нищо специално из града.

Извън ерата на билетите за 9 евро, може да му се посвети един удължен уикенд и да се ползва тази 48-часова карта за транспорт и музеи, на цена 33 евро. (Навремето струваше 25 евро)...

https://tourismus.nuernberg.de/en/booking/nuernberg-card-city-card/#/

 

А музеите си струват. Нюрнберг е град с много история, но съвсем логично, от него почти нищо не е останало в оригинален вид след втората световна война. Тук бомбардировките са били по-жестоки от навсякъде другаде в Германия.

Така че 48 часа за Нюрнберг даже и не стигат. Зоопаркът е един от най-красивите в Европа. Музеят на Дойче бан може и цял ден да отнеме, особено ако сте с малки момченца. 

Германският национален музей, Замъкът Кайзербург, къщата на Дюрер, музеят на играчките...

За когото е интересен периодът на втората световна война, залата, в която са водени съдебните заседания на Нюрнбергския процес, е също задължителна спирка. 

Документационният център и тренировъчните терени на нацистката партия не са централно разположени, но по спомени с трамвай се стигаше лесно. Това място не е лесно за преглъщане и осмисляне от всекиго, но според мене е обект, разтърсващ почти колкото Аушвиц. Веднъж трябва да се посети (повече от веднъж би било извратено), но трябва да си в съответното състояние на духа.

 

Но в началото на юли не планирахме нищо от това. При пристигането на летището @mary_shery установи, че си е забравила зарядното с кабела за айфона и първата ни задача беше да намерим къде има работещ в петък вечер магазин Saturn. Оказа се, че има, и то недалеч от хотела ни и го хванахме малко преди да затвори в 19 ч. Също така установихме, че при предното си идване в Нюрнберг сме пропуснали да разгледаме точно това кьошенце от централната част на града, около Бялата кула.

Там вниманието на туристите приковава от един от най-странните фонтани, които съм виждал: Ehekarussel или "въртележката на брака"... Както с много други неща в Нюрнберг, адски противоречив и провокиращ.

20220701_190120.jpg.80f9688821329acfc23c48aa9d147d20.jpg

 

20220701_190027.jpg.ff463ca6f8cb7ba0a83951279e2df4b1.jpg

 

20220701_190016.jpg.2d74b95d5a60ae07e686ef8516d34a0a.jpg

 

20220701_190053.jpg.8b91d6c99fe3242fb495a6151fad02b4.jpg

 

20220701_190108.jpg.991ca8135e1f45decb5e79b351036464.jpg

 

20220701_190135.jpg.0d7049faf7a8a5dd9102f7c7e8192a29.jpg

 

20220701_190222.jpg.6519966ae2e79e2385b9509ab5bed304.jpg

 

20220701_190216.jpg.04f34c50e4fedc547e91452bf1105e40.jpg

 

20220701_190235.jpg.2fc3796e74ba1fd4caf2ccc46dddacab.jpg

 

Последва неуспешният ни първи опит да стигнем до Лауф ан дер Пегниц (вече писах за него) и, като се върнахме и излязохме от Централната гара в Нюрнберг, влязохме в ограденото зад една от портите пространство, което е възстановка на средновековно село. Основно къщетата са бирарии и занаятчийници. Искахме да похапнем вурстчета, но целият комплекс затваряше след няколко минути и не ни се получи. Та накрая вечеряхме шницел по ловджийски и свинско печено в една ирландска кръчма 😉

20220701_190425.jpg.3e2df5f117a6cba31753c50328fed232.jpg

 

20220701_210837.jpg.47208f03e6e17262920be308e85bc186.jpg

 

20220701_210855.jpg.b3138014935a01f8aba15cbdd0e70e8d.jpg

 

20220701_211600.jpg.796922210efa06e5aa35696cc3bef4ff.jpg

Последната вечер, след Байройт се прибрахме достатъчно рано в Нюрнберг и влязохме да вечеряме в близкия до хотела ни китайски ресторант Gourmet Temple. Препоръчваме го отвсякъде и като обстановка, и като обслужване, и като храна, и като цена. Изобщо никъде не усетих кризата да се отразява на цената и на грамажите на порциите по време на тези две пътувания в Германия.

20220701_225423.jpg.acb195d7969c2f68f9754285c94a103d.jpg

 

20220701_225432.jpg.d9b29828c76512c772a3cb2cd3dbcd9f.jpg

 

20220703_211620.jpg.5cad69920ba6e482cab6ae3f7d678d69.jpg

 

Излязохме на вечерна разходка в посока към реката...

20220703_220256.jpg.13f6b41e0a3f260d8268ef9a7766c5f4.jpg

 

20220703_221421.jpg.ea2fecff8adfdd7d1b0a646ce64240a6.jpg

 

20220703_221447.jpg.5b750b07c6cc2dec2107d074b0e40463.jpg

 

20220703_221736.jpg.44048cfd1ace79320fcecd55addf81f1.jpg

Помислихме, че @cybersimo може да е тук вътре... Уви, не беше 😉

20220703_221549.jpg.b44ba7228e592cef78c20147430218a7.jpg

 

Но пък в това време @Capitan Morgan пусна снимнки на немски бирички в съответната тема, включително и на нюрнбергската rotbier и след кратка комуникация се разбра, че и те са отседнали тая вечер в същия хотел като нас 🙂

Бяха имали страхотни преживелици при пътуването им от Дортмунд до Нюрнберг, и в добрия, и в лошия смисъл. Беше им се наложило да прекарат предната нощ на една жп гара и бяха се домъкнали скапани в Нюрнберг. Но пък сега се бяха наспали (пак да похваля хотела Premier Inn) и пиеха бирички оттатък реката, преди да си доотспят. Скоро бяхме при тях и продължихме вечерната разходка заедно 🙂

20220703_222415.jpg.d9ca78bd6a24f6773f61e27f9660ea88.jpg

 

20220703_222551.jpg.5b6448b652b820374624af47912341f4.jpg

 

20220703_222611.jpg.12320de8271dde992f04e92c3d77b6b8.jpg

 

20220703_223154.jpg.41745ce3c79f8ab81a5a26480a45acc5.jpg

 

20220703_223204.jpg.4470928cc99caf29fd2a555f1026342b.jpg

 

20220703_223345.jpg.c81eda3be15b65054008742e19e92348.jpg

 

20220703_223641.jpg.9b79a5e091aad219ef864e5b957dd881.jpg

 

С това нюрнбергското пътуване приключи. Остана само много ранното ни сутрешно отскачане до Лауф преди полета в понеделник, за което вече писах 🙂

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, vorbis каза:

Относно локалния транспорт из градовете и селата, мога да кажа, че като цяло Google Maps се справя прилично. ДБ приложението също се опитва да опътва за локалния транспорт, но така и не успях да свикна с него (например, на коя спирка да отида, в каква посока да хвана автобуса, кои са спирките по пътя). На повечето места Google Maps знае разписанията на автобуси, метро, трамваи... Обаче не винаги.

А moovit пробва ли как са спавя за тези нужди? 

Връзка към мнение
преди 2 часа, master_of_germs каза:

Нюрнберг

На мен темата ми беше страшно полезна и от всеки пост научавах нещо ново. Не че Германия не ми е била интересна, но я бях оставила в периферията на океана от желани пътувания и гледах на нея като междинна точка, удобна за прекачване. А сега добавих толкова много места в списъка. 😉

 

Фонтана например е много идеен, душаштите се скелети са очарователни. 🙂

 

А не веднъж деликатно съм намеквала, че би било страхотно ако @Capitan Morgan и @Branko описват пътуванията си във форума или хайде, поне маршрутите. :rolleyes: 

преди 1 час, Фил каза:

А moovit пробва ли как са спавя за тези нужди? 

За моите пътувания аппа беше съвсем безполезен. Излиза информация само за някои от големите градове като Мюнхен, например. За разлика от Google, който абсолютно точно даваше разписанието на транспорта дори в малките населени места.

Чакай, чакай, ти само с този въпрос ли ще минеш през темата?  Умирам да разбера какво шантаво пътуване си направил в немско. 🙃Или предстои? 🙂

 

Шегата настрана, давам си сметка, че човек може да има много причини да не споделя публично пътуванията си, но поне някоя и друга въдичка с някоя снимчица....да знае човек кой да тормози на лични, като му се наложи. 😛

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

А moovit пробва ли как са справя за тези нужди? 

Не съм го пробвал. Навсякъде в UK ползвам Google Maps или Citymapper, и затова Moovit го нямам и не се сетих да проверя как се справя в Германия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , iMari каза:

За моите пътувания аппа беше съвсем безполезен. Излиза информация само за някои от големите градове като Мюнхен, например. За разлика от Google, който абсолютно точно даваше разписанието на транспорта дори в малките населени места.

Мерси за инфото. :smile3:
 

преди 18 минути , iMari каза:

Чакай, чакай, ти само с този въпрос ли ще минеш през темата?  Умирам да разбера какво шантаво пътуване си направил в немско. 🙃Или предстои? 🙂

 

Шегата настрана, давам си сметка, че човек може да има много причини да не споделя публично пътуванията си, но поне някоя и друга въдичка с някоя снимчица....да знае човек кой да тормози на лични, като му се наложи. 😛

Всъщност, така се стекоха обстоятелствата, че не съм правил пътуване по немско.  Иначе няма прични да не споделя, ако има нещо полезно или интересно. :smile3:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 5 часа, master_of_germs каза:

Германският национален музей, Замъкът Кайзербург, къщата на Дюрер, музеят на играчките...

За когото е интересен периодът на втората световна война, залата, в която са водени съдебните заседания на Нюрнбергския процес, е също задължителна спирк

Но пък в това време @Capitan Morgan пусна снимнки на немски бирички в съответната тема, включително и на нюрнбергската rotbier и след кратка комуникация се разбра, че и те са отседнали тая вечер в същия хотел като нас 🙂

Бяха имали страхотни преживелици при пътуването им от Дортмунд до Нюрнберг, и в добрия, и в лошия смисъл. Беше им се наложило да прекарат предната нощ на една жп гара и бяха се домъкнали скапани в Нюрнберг. Но пък сега се бяха наспали (пак да похваля хотела Premier Inn) и пиеха бирички оттатък реката, преди да си доотспят. Скоро бяхме при тях и продължихме вечерната разходка заедно 🙂

20220703_222415.jpg.d9ca78bd6a24f6773f61e27f9660ea88.jpg

 

Всъщност се случи да ни откажат настаняване във Фрнкфурт в хотел - Campanile Frankfurt Offenbach.  Хотелът беше запазен през hotels.com, преплатен на всичкото отгоре и въпреки това явно беше овърбукнат и ние с нашата една нощувка изтеглихме късата клечка. "Хубава" изненада се получи като се появихме там в 0,00 и се оказа, че не сме превидени. Явно не само самолетите се овърбукват 🙂 В 12 вечерта успех да си намериш нещо за спане, след като имало някакъв фестивал и всичко в радиус на 50 км беше запазено, само нощувки от 1000 е имаше. Съпорта на хотелс нищо не успя да свърши и така на ... гарата.

 

@iMari Не описвам детайло пътуванията си, защото биха звучали нелепи на фона на литературните и разказвачески умения примерно на @Pantelej Putnik и @master_of_germs. На който му се отдава да пише 🙂 Другите ще четем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 45 минути , Capitan Morgan каза:

Хотелът беше запазен през hotels.com, преплатен на всичкото отгоре и въпреки това явно беше овърбукнат и ние с нашата една нощувка изтеглихме късата клечка. "Хубава" изненада се получи като се появихме там в 0,00 и се оказа, че не сме превидени. Явно не само самолетите се овърбукват

И автобусите също.Преди 7 години бях купил онлайн билети от Ниш до Сараево,после Подгорица и обратно до Ниш,но трябвало да идеш най-късно 30 минути преди автобуса да вземеш физическия билет,а аз отидох 10 минути преди,защото не знаех  това и   се шматках около автогарата в Ниш. И ми отказаха билет и ми изгоряха 120 лв плюс ,че дадох още 50 от София до Ниш и обратно.Но следващото лято го направи този трип.

Другия четвъртък ще съм пак в Ниш автогарата с купен онлайн билет до София и веднага ще ида до касата.Освен това там се плаща и 60 динара да влезеш вътре при пероните с автобуси.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Започвам ретроспекция на второто ни пътуване в Бавария това лято. 10-14.07.2022 г. Полет София-Меминген в неделя преди обяд и връщане в четвъртък много рано сутринта в 6 ч. На райънеър, взети по схемата през opodo.co.uk

Изборът на дати е странен на пръв поглед, но се съобразявах с датите по време на сесията, когато нямах дежурства да изпитвам студенти.

 

Дори с пристигането в Меминген нямахме строен план. Ясно беше, че местата, които искаме да посетим, са твърде много, и ще решаваме ден за ден, каквото ни е кеф на душата.

Бях писал по-рано в темата, че исках да отида до Блаубойрен и Улм. Някак се получаваше хубава ос от Блаубойрен до Мюнхен, която да включи и разходка в Аугсбург, който от миналата година също е обект на ЮНЕСКО. Обаче няколко неща ни спряха. Имаме познати из Германия, а и  @mary_shery си следи разни хора в инстаграм. Та, първо, разбрахме, ме Аугсбург е бил сред първите градове, които са спрели да осветяват обектите нощем, а и като цяло е останал без улично осветление по нощите... Щото, нали... Санкции!... Ама това е друга тема.

В Улм пък точно тогова беше кулминацията на десетдневния Донауфест. За десет дни се представят във фестивалната програма десетте държави, през които тече река Дунав. Провежда се веднъж на две години, а предното издание беше отменено по епидемични причини. И всички данни бяха, че точно в тоя ден Улм е не просто лудница, ами централната психиатрия. 😉

И DB предупреждаваха за закъснения и претъпкани влакове около Улм. Затова се отправихме директно за Мюнхен, където щеще да ни е базата.

На летище Меминген следвахме съветите на @iMari как най-лесно да се натъпчем в автобуса за гарата. А и имахме късмет, че полетът от Прищина, след нашия, закъсня. 😉

Влакът беше пълен, аз повечето време бях правостоящ. Една групичка немски и полски младежи (бе, някои на моя възраст, ма пък аз не съм ли младеж, ама ха!) се бяха хубаво почерпили с бири, ама немското пиянство е от добродушния тип... Скоро даже и запяха, маските си им бяха по джобовете и за час и нещо до Мюнхен изпиха още една пълна пазарска чанти с бирички Hacker-Pschorr. Толкоз бяха наквасени, че не им пукаше, че бирите са топли 😉

 

Такааа,в Мюнхен сме били и преди,"задължителните" обекти сме ги отметнали, а 14-дневните "шлос-тикети" взети от предното пътуване в Бавария още са валидни и все още не сме им избили цената от 33 евро. 

 

Затжва взимаме S-Bahn (S1) в поока летище Мюнхен (или Фрайзинг) и слизаме на Обершлайсхайм. Пътуването изобщо не е дълго.

Шлайсхайм пази не едно, а няколко скрити бижута в Мюнхен под носа на туристите, които, незнайно за мене защо, все се тълпят в Резиденцията или в Двореца Нимфенбург, че даже и в Дахау, а пропускат това място.

А дворцовият ансамбъл в Шлайсхайм и Лустхайм е огромен. 

До стария дворец се стига за 10-15 минути пеш, Новият дворец е съвсем наблизо, а дворецът Лустхайм е на още 1,3 км през градините, като всички те са подредени в пълна симетрия. От спирката на S-бана, ако не ви се върви, можете за вземете автобуси 292 или 295 и до Лустхайм, и до стария дворец. Ние си ходихме пеш. Поотделно, билет за всеки от трите двореца струва от 4 до 6 евро, комбо-билет за трите е 10 евро, т.е. три на цената на два. И трите се покриват от нашия баварски "шлос-тикет" , с което вече сме избили тия 33 евро, че и отгоре, и сме на далавера. 😉

Обаче, е неделя! А в Бавария това изобщо не е лошо. Защото има всякакви събития. И точно в двора пред стария дворец попаднахме на подготовка за концерт на местните музикални състави. Военен духов оркестър  в парадни синьо-червени униформи, друг оркестър в типичните баварско-тиролски костюми с кожени гащи  зелени елеччета и шапки с пера... И още една музикална трупа за средновековна музика. Един чичко с китара и унифолма на пастор и седем лелки с арфи, цигулки и виолончело. Като сложим и публиката, сигурно половината градче беше на събитието!

Ми, дворците - после! Сега сивзимаме от лелките в традиционни носии на щанда големи парчета домашни сладкиши с кайсии и боровинки за по две евро, кафето го пропускам за сметка на биричка, и засядаме на масите на моравата да слушаме концерт. А щом зазвучаха първите ноти на Wellerman, едвам се удържах да не тропна по ливадата, ама само си тананиках:"Soon may the wellerman come to bring us sugar, and tea, and rum". 🙂

 

На антракта все пак станахме и влязохме в стария дворец, а дослушахме финала с класиките на Щраус отвътре до един прозорец и си представяхме, че сме във Виенската Опера.

 

Сега, за дворците. Трите двореца са много различни. Старият дворец помещава огромна колекция от предмети, свързани с християнските празници и начина,по който се празнуват навред по света.

 

Новият дворец си е това, което се очаква от дворец. Зали, пищни апартаменти, фамозно изрисувани тавани. Градините ще оставя за накрая. А дворецът Лустхайм е доста по-малък, но помещава огромна колекция от майсенски порцелан, мисля, че най-голямата такава в Германия, може би е дори по-богата от тази в Цвингера в Дрезден. Оставена е в наследство от частен колекционер, един от големите въглищни магнати на Германия, който умира през 70-те години на 20-ти век, а единственият му син загинал няколко години по-рано в автомобилна катастрофа.

Личното ми мнение е,че Шлайсхайм заедно с Лустхайм е по-стойностен обект за посещение от много по-известния Нимфенбург. Едвам смогнахме даразгледаме и трите двореца. Работното време е до 18 ч,последно влизане в 17:30 ч, почти сцепихме минутата, за да влезем и излезем от Лустхайм.

 

Концертът

20220710_140008.jpg.08582a02fdd129083e7bbb12ae55cfee.jpg

 

20220710_135133.jpg.b884c77e28367dee95e01ae4f455b091.jpg

 

20220710_143441.jpg.3044ec66a061d10eca0eaadf0de7e675.jpg

 

20220710_144219.jpg.7c98b085e26217bb50975ba4462028e2.jpg

 

20220710_133106.jpg.2b8514473c49d1f00625835141c52c23.jpg

Старият дворец

20220710_133032.jpg.c98de8452dfd47a9a35ae8a71bfb1143.jpg

 

20220710_133016.jpg.59f5377cdd3845890fa6801db265717a.jpg

 

20220710_151055.jpg.6375f36c5c0ece114128b3e071955abf.jpg

 

20220710_152901.jpg.bd9d458d3520ba7d51398159ae414b77.jpg

 

20220710_152749.jpg.fd5a678833ed7a34b2cab5fdb15e1be0.jpg

 

20220710_152812.jpg.389963524b1f612e65b74f7658ef402f.jpg

 

20220710_152715.jpg.4ac77bd8c4d5590219728611a3e63f88.jpg

 

20220710_152019.jpg.83c16b63b43da479689d17db62f36ac7.jpg

 

20220710_153745.jpg.29b2b0dad93e76f2f7978965d81637da.jpg

 

20220710_160236.jpg.601d1dd50f4660e96ca979bf90668793.jpg

 

20220710_151300.jpg.b5f872ca7775b6a4289d21efe0413524.jpg

 

Новият дворец

20220710_160646.jpg.dbb26e3e9f407384e28d8ba375cba8b1.jpg

 

20220710_161840.jpg.b4b9b1ab64f6e3b7cd0d8a885ba4392d.jpg

 

20220710_164648.jpg.9784db0e6eea89ab445fb1786b218e74.jpg

 

20220710_161605.jpg.d3d2389e980f3f3a4ad8ad6a73e24ae9.jpg

 

20220710_165940.jpg.fd488c9058f294ac4786d5ac456eda78.jpg

 

20220710_165230.jpg.efeba1b56622122ee906aa6dd3b47b85.jpg

 

20220710_165858.jpg.45e32402aaa62af746366a0a87e85247.jpg

 

Дворецът Лустхайм

20220710_174209.jpg.fc34f0e6a6a6f17c0a398ae257943096.jpg

 

20220710_174406.jpg.8ae6b76ba62d502868a37f01c4a7c541.jpg

 

20220710_174514.jpg.0306acf1f5757a5b2b7b2609416e29e3.jpg

 

20220710_173448.jpg.8edaa6172f993a994cfbb8197589db36.jpg

 

20220710_180701.jpg.62a86b9507f6843e0b0f8a9ecfb57e10.jpg

 

И градините помежду им

20220710_181433.jpg.fc2238c2181167bc474aabebd0dceca6.jpg

 

20220710_182237.jpg.beab052521e7cab2d0358d414a942347.jpg

 

20220710_183440.jpg.c8f23812b3a96fd41ec76bf5bc752a14.jpg

 

20220710_184047.jpg.9b7a7339311f02c25b6e6519d2bb10e8.jpg

 

20220710_184552.jpg.3ea35240422804022ae219ec3b64534a.jpg

 

20220710_183254.jpg.b7b783da04fd55d0550dda7461bb8b73.jpg

 

20220710_182920.jpg.5eb5b1dd27b9b15945545572da0f116b.jpg

 

20220710_182942.jpg.bb08a05661c40d17c8955eb93af25acc.jpg

 

20220710_181328.jpg.3c0de0771a604bc3fd89c3576e20ff0c.jpg

 

И тъй като бяхме изгладнели и освен по един сладкиш не концерта не бяхме яли от рано сутринта, решихме да вечеряме в първото заведение, което ни се изпречи на пътя, а то беше гръцки ресторант "Посейдон" 
https://maps.app.goo.gl/xWNr1oGG3aTo9B8N6

 

Нощувките ни бяха в Мюнхен в BentoInn
https://maps.app.goo.gl/bpUXK8aSVxnv4PqN6

 

Към хотела сме без забележки. Кварталът е слабо осветен, и то основно с червени фенери, но по никакъв начин не се усеща като опасен. Все пак си има малко ходене от спирката на метрото и се минава през един парк, да се има предвид.

 

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

В понеделник сутринта на 11.07.2022 г. се отправихме с влак от Мюнхен към езерото Кимзее (Chiemsee).

Съветът ми е на начални гари, като Мюнхен, винаги да сте на перона доста преди да тръгне влакът, ако искате да си намерите места. В този ден не ни се получи. Гарата е огромна и ни отне доста време да се придвижим от метрото до пероните, като междувременно си вземем капучино и вурстчета от Yorma's. Мислехме, че в работен ден влаковете сутрин ще се пълнят основно в посока КЪМ Мюнхен, но ни излезе крива сметката. Все пак това е линията за Залцбург, който също е голям град, а и самото Кимзее си е доста популярно сред немците за ваканция и детски лагери. Та 5 минути преди тръгването влакът вече беше препълнен и до Prien am Chimsee (Прийн ам Кимзее) си пътувахме прави. Добре, че не е дълго. 

Гарата в Прийн не е при езерото, има към двайсетина минути ходене до кейовете на корабчетата.

20220711_102516.jpg.e5030cab06d1411925cf5aaef2ee681b.jpg

 

20220711_102613.jpg.0546cacd0c918ee7289b53e447024782.jpg

 

Като алтернатива може да се вземе старовремско влакче с парен локомотив.

20220711_103428.jpg.159b4c3602a25d4e7d7999bfed21eee0.jpg

Билетът струва 3 евро в една посока, или 4 евро двупосочно, но не сме го ползвали. А ние и без това останахме целия ден, до след последното влакче.

Може да се вземе и комбо-билет за влакчето и тур с корабче.

Разписания и цени на корабчетата и влакчето може да видите тук:

https://www.chiemsee-schifffahrt.de/en/chiemsee-bahn/die-chiemsee-bahn

 

Ние си взехме за десетина евро "западен тур" в западния край на езерото, който включва спирки на двата острова Херенинзел и Фрауенинзел.

20220711_104102.jpg.0cb456e017a3ad516859f5aa95dc71f3.jpg

 

20220711_104451.jpg.3b8b3dea5ef874371a29cf1c5dbc57fc.jpg

 

20220711_104446.jpg.0e1ab77d5dbd356036a7bfa61b3241b8.jpg

 

20220711_104536.jpg.580db141a4011848652a6d19842e1b11.jpg

 

20220711_104640.jpg.b7c3e981b1376d40b9e51f8a0757b2be.jpg

 

20220711_105304.jpg.da6ccf1dbec66ca55fbac1aa43813095.jpg

 

20220711_105856.jpg.e614b887eb8e6dbf999adbb9bfda2da2.jpg

Основната забележителност в Кимзее, разбира се, е дворецът Herrenchiemsee на крал Лудвиг II Баварски и мното чужденци отиват само там, пропускайки по-малкото островче Frauelinsel, което според мене е голяма грешка.

 

До кейовете на Херенинзел има билетни каси, където се резервира място за организиран тур в двореца. Цената е 10 евро, като баварският "шлос-тикет" го включва.

 От кейовете до двореца си има около километър ходене. Който иска да си го спести, може да се качи на нещо средно между каруца и файтон, да го повозят. 

20220711_110818.jpg.3fcdd0a5bffef92dba6bb7f7acee7876.jpg

 

20220711_111011.jpg.6093ed74992b55712583662c53c9baf3.jpg

Самостоятелно без тур може да се посети само една малка част, която е музей. Одтаналото е с турове на определен час.

20220711_115402.jpg.0afa967e8592302db0091c4a256bf0b1.jpg

 

20220711_115434.jpg.ccef4c50a1a4f39f2dc0db43b607e585.jpg

 

20220711_115551.jpg.127e70778d6e803110b27f25761bf742.jpg

 

20220711_120208.jpg.ab73ea265569f67fea120c049281aa28.jpg

 

20220711_120737.jpg.95f4e7ad3be008924978f1e45351215f.jpg

 

20220711_120214.jpg.0d23e8c45d4b640770a432fc0beaa311.jpg

А това е замъкът Фалкенщайн - или поне как е трябвало да изглежда... Абсолютният мега-проект на "лудия крал", който, по разбираеми причини никога и не стартира. Но на тоя замък Нойшванщайн и предверие не би могъл да бъде, ако проектът е бил осъществен.

Иначе, тя "трагичната" история на Лудвиг Баварски, предполагам че ви е известна. Как идват политиците, придружени от психиатър и се издава свидетелство, че кралят е негоден да си изпълнюва задълженията. Лудвиг е заставен да подпише абдикацията си и два дни по-късно е открит "самоудавен" в езерото Щарнбергерзее...

20220711_120413.jpg.19fbccd5a42ec00362e461a5173d3c6c.jpg

 

В Херенхимзее има отделни турове на немски и на английски, тук вече си личи, че сме на комерсиален обект. В частта, където е организираният тур, е забранено да се снима. Също така при взимане на билета питат всеки откъде е, и преди началото на тура екскурзоводката раздаде на всеки две страници с информация за помещенията, през които се преминава, на съответния език. Няма как да не им призная това - не е често да ми се дава информация на български в туристически обекти в чужбина! В тура имаше и други българи, които обаче не знаеха нито немски, нито английски, и не бяха разбрали, че ги викат да им дадат информация на български. Като ги разконспирирахме след няколко минути кои са, дадохме им нашите страници. 

Честно си казвам, дворецът не ми хареса. Огромна част от дворците в Европа копират Версай по един или друг начин, но тук копирането е в степен, която за мене е отблъскваща. 

Лудвиг се е опитвал с трици маймуни да лови. Разорил е държавата с безумните си проекти. И тук парите стигнали да се свърши няма и една трета от работата по проект...

В останалите му замъци все се усеща някаква нотка на индивидуалност. Тук - никаква. Всичко е копие, всичко е възхвала на краля-слънце. Лудвиг дотолкова се е срамувал от рода си, че дори един родов герб няма в целия дворец.

 

Градините и фонтаните пред двореца също са напълно изкопирани от различни други такива. Мисля, че фонтаните бяха изкопирани от нейде в Испания. Все пак са много красиви, като пуснат струите вода, което май ставаше на всеки половин час за по две минути.

Градината с елени също си заслужава да се щракнат няколко кадъра, нищо повече.

20220711_114646.jpg.58b10a3d2a1cc8e7a4f397e02aa4a11c.jpg

 

20220711_114635.jpg.393fc647b4ecb287de8e46efea77cd29.jpg

 

20220711_114713.jpg.d9b3e17d61b79dd749586c0c15a3b57f.jpg

 

20220711_114315.jpg.f109ce6ab6fdcefc9f859e1fb58368cc.jpg

 

20220711_113754.jpg.edf70356ba96e382c5ed559add0b6a53.jpg

 

20220711_113031.jpg.2507e3cb9b5a063752fe4318f21d2421.jpg

 

20220711_113021.jpg.d999ebc1ec34f28b9a9632fb1c29da99.jpg

 

20220711_113817.jpg.135b2dcac68052d67c463d7bad9858f5.jpg

 

20220711_140345.jpg.1a014f79bb44f25bc9d6843cc9005e13.jpg

 

20220711_141740.jpg.d969d38dd2ff869fd87b112381786211.jpg

 

20220711_141803.jpg.3f4fbb8570e131bb8979911825274242.jpg

 

 

20220711_133215.jpg.a2fd123a7df42154ae71f18e693ca16f.jpg

 

20220711_133700.jpg.2960f789d7b78b9cda373482f0050062.jpg

 

...следва...

 

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение

Дворецът и градините му, обаче не са единственото, което може да се види на това място.

Августинският манастир на остров Херенинзел в езерото Кимзее е най-старият манастир в Бавария. Като всеки такъв си има пивоварна 😉 , а две от крилата помещават музеи и могат да се посещават. Има няколко интересни зали, но след като си посетил двореца, бледнеят. Едната музейна сбирка представя историята на острова, от създаването на манастира до построяването на двореца. Другата за мене беше по-интересна: "Раждането на една конституция". В този манастир са се провеждали много срещи в годините след края на втората световна война, за да се изготви новата конституция на Федералната република... А то и самото такова създаване на ФРГ е минало през доста буреносни обрати и хич не е било сигурно, как точно и дали ще се случи. 

Всичко обаче е само на немски, а дългото четене с опит за разбиране и вникване в нещата в един момент ми се оказва твърде натоварващо. 

Та, ако не сте с отличен немски, влизането в тези музеи спокойно може да си го спестите.

20220711_143542.jpg.560c90ded9d8568a5218ddb7b297bf63.jpg

 

20220711_144114.jpg.6a9c85291a60b4693fc8a17a73451796.jpg

 

20220711_144440.jpg.a31bd5209c16247d1ef3d5ca0abebfb3.jpg

 

20220711_144533.jpg.50fbc22512cdb203f2aabe72381f4c0d.jpg

 

20220711_144629.jpg.bcca435ad5459f58eeffb6a64580640f.jpg

 

20220711_145242.jpg.333e282503cfd469106825108516f7a4.jpg

 

20220711_145845.jpg.b9d7288c999b0b579f691aeb2d7bc309.jpg

 

20220711_150405.jpg.138623b138458cc6b79f135725c37356.jpg

 

20220711_150939.jpg.13d6a12218314a7c8c62197f403137ea.jpg

 

20220711_150609.jpg.40028a2533e64247938ed8c85e5d8fab.jpg

 

20220711_150537.jpg.8c80c09160b720d74719b20db6ad7438.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.