Прескочи до съдържание

Спонтанните пътувания и причини да не се състоят


Препоръчани мнения

Ей това мнение на Duke ми хареса и понеже усещам, че темата ще се развие нека направо да я отцепим :)

 

Идеален пример за разликата между самостоятелен пътешественик и обвързан пътешественик. Докато човек е млад и необвързан е склонен да поема по-големи рискове (не само финансови), като разчита на основното правило, че сам е господар на себе си. В това няма нищо лошо разбира се, напротив, това е възможно най-подходящото време за предприемане на рискови начинания, в това число и рискови пътешествия. Трайното обвързване, последвано от появата на семейство, изведнъж променят мисленето на хората и те започват да съобразяват желанията си с тези на партньора. Появата на дете пък води след себе си нова отговорност, което още повече затруднява спонтанните пътувания и постепенно ги превръща в предварително планирани. Изведнъж преследването на най-ниската цена за пътуване до която и да е точка на земята, се превръща в преследване на най-добрите условия за конкретна дестинация, в конкретен период от време. Това е в общия случай, изключения винаги има и ще има. Съжалявам за лекото отклонение, но ми се стори важно от гледна точка на темата...

 

Аз естествено гледам от моята си камбанария, където на тоя етап съм сравнително малко ограничен от отпуски, свободни дати и подобни. Но винаги съм се чудел, дали хората, които не са спонтанни си имат наистина обективни причини или просто ги е страх да вземат бързо решение, което обвързва сериозни финанси. 

 

Много пъти съм чувал "Ако знаех и аз щях да дойда с теб", и същите хора, когато им предоставям следващата възможност да са спонтанни почват да дават назаден - няма отпуска, няма време и т.н. 

 

Практиката ми показва, че когато Ryanair имаха билети от по един цент и накупих съвсем на сляпо за много от приятелите ми за няколко месеца напред, в последствие се оказа, че повече от пътуванията бяха осъществени. Това ме кара да мисля, че всъщност не е толкова сложно да си организираш пътуването, дори билета да е купен спонтанно стига да е напред във времето. Но пък е факт, че никой от нас няма деца и повечето бяха студенти. 

 

Но сериозно, ето хипотетичен пример - евтин билет за Португалия (една от държавите, за които лошо мнение не съм чул, избирам го така че на всички да им се ходи), цена 50 евро, но датите са само 12-17 април, имате 10 минути да решите. Купувате или не? И ако не - защо?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Но сериозно, ето хипотетичен пример - евтин билет за Португалия (една от държавите, за които лошо мнение не съм чул, избирам го така че на всички да им се ходи), цена 50 евро, но датите са само 12-17 април, имате 10 минути да решите. Купувате или не? И ако не - защо?

 

Интересен пример. Десет минути, казваш? ОК, звъня на съпругата... Дава свободно, но тя не вдига телефона. А, ето, върна ми обаждането. Изминали са пет минути. Съобщавам "новината". Тя е фен на Португалия и естествено приема с въодушевление. Купувам билетите и последната команда за извършаване на транзикцията чувам как телефона звъни. Пита отново за датите. Ама, чакай, аз тогава не мога, ще бъде много трудно да отсъствам, детето............, добре де, той вече е голям, него можем да пропуснем, но точно сега ли трябваше да ме сюрпризираш с тази новина, не можа ли да почака до довечера, за да го обсъдим, все такива ги правиш... :lol: 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Ако няма друго запланувано, бих взел веднага (цената просто е чудесна и Португалия принципно ми е в плановете). Ако се появи важен ангажимент - подарявам билетчетата на приятел.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Но сериозно, ето хипотетичен пример - евтин билет за Португалия (една от държавите, за които лошо мнение не съм чул, избирам го така че на всички да им се ходи), цена 50 евро, но датите са само 12-17 април, имате 10 минути да решите. Купувате или не? И ако не - защо?

Ами направи не толкова хипотетичен експеримент и ще видим  ;)

То е ясно, че ако си необвързан е по-лесно да си стегнеш багажа и да хукнеш нанякъде.

Но освен семейните задължения, има и професионални или пък точно тогава си се хванал с нещо друго.

Връзка към коментар

ОК, де, аргумента за професионалните задължения. Говорим все пак за 3 месеца напред, толкова ли ви е негъвкава работата (или съпругата в случая на Duke:), че да не сте сигурни дали ще сте свободни тогава?

Връзка към коментар

ОК, де, аргумента за професионалните задължения. Говорим все пак за 3 месеца напред, толкова ли ви е негъвкава работата (или съпругата в случая на Duke:), че да не сте сигурни дали ще сте свободни тогава?

 

Зависи, много зависи. При мен, принципно, период от три месеца напред е достатъчен, за да планирам евентуална отпуска за няколко дни. При Тити обаче нещата са различни. Нейната работа предполага пълна заетост, без право на каквато и да е отпуска в периода от 01.09 до 01.07. Ясно е, че винаги е възможно (и поне веднъж годишно) успява да се "откачи" за няколко дни, но тези дни се пазят за конкретни концерт, че с такъв маниакален съпруг и на нея не и е никак лесно... :P

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няма да си купя: 5 дена са ми малко.

 

С оглед на анкетата направи ги повече, важното е предложението да е неустоимо за теб, но да изисква бърза и моментална реакция. 

Връзка към коментар

Купувам!

За тези дни нямам планове още, или поне не се сещам в момента (естествено правя бърза справка с половинката, дали и при него е празно, но обикновено му знам графика)

Ще взема билет и за детето, понеже за 10 мин няма как да търся съмишленици-приятели. В такива ситуации тръгваме с детето - хем и то да види свят :) разнообразие си е и за него, нека свиква.

Ако имам поне половин, един ден време, гледам да "зарибя" някой приятел и тръгваме без децата. За щастие имам налични баба и дядо, които във (почти)всеки един момент с радост го взимат.

Редактирано от Емилия
Връзка към коментар

...

Но сериозно, ето хипотетичен пример - евтин билет за Португалия (една от държавите, за които лошо мнение не съм чул, избирам го така че на всички да им се ходи), цена 50 евро, но датите са само 12-17 април, имате 10 минути да решите. Купувате или не? И ако не - защо?

 

Ако за тези 10 минути намеря кой да гледа децата, грабвам билетите.

Ако съвпада с някоя ваканция и 10 минути не ми трябват. :)

Връзка към коментар

Ако за тези 10 минути намеря кой да гледа децата, грабвам билетите.

Ако съвпада с някоя ваканция и 10 минути не ми трябват. :)

Ей за такава ситуация много сме спорили с приятелки. "Ама, той е на училище!" "Абе, какво училище" - питам я.- "Представи си, че се разболее от грип! Не пропуска ли училище?"

 

Веднага пиша детето в графата "болен от грип" и заминаваме.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ще купя, защото Португалия така или иначе ми е в плановете :) . Но и с Португалия малко или много нещата са ясни горе-долу като стандарт на живот, няма визи и т.н.

 

За детето също ще купя билети.

Редактирано от Бръмбар
Връзка към коментар

Ами зависи.

1. Морската почивка е планирана, там организацията е стройна, мястото, времетраенето  и сезонът общо взето са ясни предварително .

2 . Разни дестинации за които дебна в засада - в смисъл - набелязал съм ги в листата на чакащите, има очертани някакви приблизителни параметри и се ослушвам за подходящи оферти. :)

3. Напълно спонтанни пътувания, обикновено за кратко, във връзка с някоя изкушаваща промоция - така бръмчах за 1 ден до Лондон :biggrin: , така се възползвах от "грешката" с AirBerlin, така взех билети когато Уиз пуснаха Малмьо и беше 75лв. билета, така имам сега април един уикенд до Бергамо.щото 50лв. си беше добро предложение. :)

 

Иначе работата ми (или понякога липсата й) в общи линии ми позволя да ползвам почивки когато ми е нужно, а и нямам семейни ангажименти, което доста улеснява спонтанните решения. ;)

 

 

А за конкретния въпрос за португешите ;) :

Да! Купувам!
Опаааааааа, грешка :biggrin:, излъгах - точно тия дни трябва да съм в Киев, а пък месец по-късно така или иначе имам билети за ПортОКалия  :) :) :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ох, аз няма да купя. И не толкова заради това, че ще е трудно да взема отпуска. Все пак макар и трудно, няма да е невъзможно. Проблемът е, че вече съм планирала две отпуски /едната края на февруари, а другата началото на май/ и ще стане сложно откъм финансии. Естествено и този проблем е решим с малко приятелска помощ пък после ще връщам. Но да изпукам всички отпуски и средства в първата половина на годината ми се струва не особено добра идея. Знам, че след това ще "издивея", ако до края на годината няма какво да планирам и организирам. Май това е основния мотив, а добавени към него и горните трудности ми се струва по удачно да пътувам с билет от 200 евро, вместо да пресилвам нещата.

Връзка към коментар

Не става така при мен. Отпуските на жената се заявяват предната година и се знаят кога са. Не че не може да се случи някакъв прозорец в смените, пък макар и с известно разместване, но е обратното - примерно има свободни дати 1-5 юни, какво можем да вмъкнем там. А и тия неща се разбират към 1 месец предварително, не по-рано.

Връзка към коментар

Има една доста неприятна думичка - "сигурност" - която най-много бърка в нещата. А както сигурно добре знаем, сигурността е най-големият враг на спонтанността :)

 

Иначе португалската оферта е напълно предрешена. Купува се и после се мисли как да се натамани. В крайна сметка, дори да пропадне, 50 евро са прежалими. Ама я да ви видя за следната оферта: Мечтана далечна дестинация (за едни Африка, за други Азия, за трети Южна Америка) изпада на цена 250-300 евро двупосочния от София в първата половина на септември. Офертата важи до полунощ. Купувате ли? 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Спонтанните пътувания и причини да не се състоят

.......................................................................................................................................

Но сериозно, ето хипотетичен пример - евтин билет за Португалия (една от държавите, за които лошо мнение не съм чул, избирам го така че на всички да им се ходи), цена 50 евро, но датите са само 12-17 април, имате 10 минути да решите. Купувате или не? И ако не - защо?

 

 

И кво, после скъп хотел , гадно време и прочее ..........

То малко кат спонтанната еякуляция  ....  ша купуваш пелени  , после по три билета  .   :O

 

;)

Връзка към коментар

Ама я да ви видя за следната оферта: Мечтана далечна дестинация (за едни Африка, за други Азия, за трети Южна Америка) изпада на цена 250-300 евро двупосочния от София в първата половина на септември. Офертата важи до полунощ. Купувате ли? 

 

Това е коректен въпрос, в контекста на темата. Ако не е в периода, който изрично посочих по-горе, лично аз бих рискувал. На това аз казвам премерен риск. От една страна мога да си позволя да загубя 500-600 евро в името на това да спечеля 2500 евро, защото реалната цена на два двупосочни до Южна Америка е около 3000 евро. Подобни рискове съм предприемал и по отношение на изключително изгодни като съотношение цена/качество предложения за хотел с предварително заплащане на резервация. Другият месец сме в Берлин за четири дни, а хотелът е предварително платен още преди няколко месеца. Риск печели - риск губи...

Връзка към коментар

Иначе португалската оферта е напълно предрешена. Купува се и после се мисли как да се натамани. В крайна сметка, дори да пропадне, 50 евро са прежалими. Ама я да ви видя за следната оферта: Мечтана далечна дестинация (за едни Африка, за други Азия, за трети Южна Америка) изпада на цена 250-300 евро двупосочния от София в първата половина на септември. Офертата важи до полунощ. Купувате ли? 

 

Това още повече го купувам. До Португалия и без супер оферти не е чак толкова скъпо да се стигне и съответно ниската цена не е чак такъв стимул да си променям плановете (ние селяните сме доста заети през пролетта  :lol:). Но пък възможността да пътуваме да речем до Виетнам за по 300 евро вместо за по 600 е достатъчно добра, за да се задействаме.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.