Прескочи до съдържание

Какво става с цените на нощувките, кръчмите и качеството им в България?


Alexander

Препоръчани мнения

И ние сме от доста пътуващите, по често в БГ и по рядко в чужбина.

Основно избираме места с добри отзиви за нощувки, а там където хапваме основно гледаме дали е пълно - щом е пълно значи е вкусно.

Аз имам лоши /за БГ/, но имам и приятни моменти с различни места / хотели, заведения/.

Най се дразня от това да седна в заведение и 15 минути никой да не ти донесе меню! Лично мнение - няма лош персонал, има лош / некомпетентен управител / собственик.

Ако не се изисква от персонала, ако няма процент от оборота - е няма как да си дават зор.

Моето дете е капризно на храна. Задължително когато е на РД му даваме пари за да има свободата да си поръча каквото му се яде. При един такъв РД е опитало да си поръча нещо - отговора на сервитьора е бил "Ще ядеш каквото има!".

Това е, обслужване!

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Фил каза:

В този случай обаче рискът е друг -  след като приключиш със салатата, да чакаш много за основното, а ако останалите са си го поръчали отначало - да приключат с него, преди да дойде твоето. :wink:

 

E, то всички на масата го правим този трик. Не, че има гаранция основните да бъдат сервирани на всички едновременно, т.е. по едно и също време. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Погледнете го от положителната страна. С рязкото поскъпване на живота в България вече пътуванията в чужбина ни се струват все по-евтини.

Вярвам повечето помним огромната разлика преди 15,10 или дори само преди 5 години. Сега е почти едно и също дали си у нас или навън.

 

Да отчетем и че от години цените на хранителните продукти са почти идентични с тези в по-голямата част от Западна Европа ,като дори западните вериги нерядко продават по-скъпо на българския пазар ,защото са си намерили маймуни които  се радват на нещо ,което десетилетия не са имали  Елементарен пример - кенче кока кола 30-45цента , същата верига у нас 1.20 лв. и още много други.20% ДДС пак не оправдават разликите.

Понеже сме много умни плащаме и по-скъпи енергоносители от някой западни държави .

 

Единственото евтино в България остава трудът и явно поне ресторантьорите са решили бързо да наваксат ,дано поне това да се отразява и на доходите на персонала.

Точно евтиния труд и услуги поддържаха живота  евтин у нас , но нещата и там бавно вървят нагоре , в някой области това се случва по-бързо.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

оо все си мисля как взимат минималната заплата може би и на 4 часов договор в места като Родопите, освен, ако не са собственици или роднини.

 

50% от хранителните продукти са по-скъпи у нас от идентични в южна Европа, а понякога и по другите части.

За вносните положението е често х2, като са произведени в Румъния или нещо подобно 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

като по поръчка ми дойде тази реклама от Тенерифе, риба и морски за двама + бутилка бяло вино. От вторник до петък е офертата. За тези пари у нас шопска салата с бира 

В отзивите един е питал дали е за двама и от мястото са отговорили, че може и за трима, явно дават колкото чаши искате.

 

292238145_359933742948801_4052630850713237704_n.jpg.262a9f24542c06fc0c95e9de3c188655.jpg

 

 

  • Харесвам 3
  • Шок 2
  • Браво 1
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

Хмм, доста са ви некоректни сравненията, но щом ви кефи правете ги 😉

Как пък никога не ги нацелвам тези промоции. Последно по Андалусия под 25 евро на човек не паднахме - две чаши вино плюс нещо за хапване. Тук подобна сметка би била   30-35 лв. И порестанете да сравнявате продукти, които южняците имат на ръка разстояние. 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар

ми не знам как не ги нацелвате, аз вчера слушах един господин да ми обяснява, че кафе с мляко + вода в бар някъде по плажовете в Испания било 13евро.

Бая му се смях, сигурно има и такива цени, ама аз не съм виждал.

 

А може да сравняваме много неща, като почнем от мляко и млечни продукти, ориз, леща, фасул, вносни неща от трети страни примерно бри и камембер от Франция и т.н. мога да пусна веднага линкове, ако някой не вярва. Няма да гледаме зехтини и други, ама то и олиото е на една цена, а нали ние сме производители, защо тук не е по-евтино?

 

Кой е виновен, че у нас нямаме ориз и 90% е внос от Азия, Казахстан, Египет и други,  но пък ценово над местните сортове в Европа, аа сетих се субсидиите казват масово, ама сме от първите и по тях, друг е въпроса къде точно отиват.

 

Андалусия си е силно туристическо място  и не е евтино, ако това ще ви успокой.

 

От преди 10 дни в Крит, по-точно в Ханя -центъра  голяма купа гръцка салата, като за двама 5,50евро

4E09F39C-57C0-444D-9859-E4E6C4576721.jpeg.ced8102542177c2df8bfa54125946384.jpeg

 

 

Следващите неща са от централния площад където е кметството  във Валенсия от преди седмица и половина

Бира, каламри на тиган със салата, паея с пиле и заек и домашен десерт за 15евро. За същите пари имаше и други опции, свинско, риба и телешко.

2F51371A-2CB7-4273-BE94-115FB888426D.jpeg.f4ad235971a44bbf1ae8961639b7d30f.jpeg

 

C3D8492D-9BC2-473C-9534-4722F51E98C5.jpeg.c425db7eda420ddfefa641973ce4d4a3.jpeg

 

4289E6E4-0E3A-4729-94AB-95CA1217E612.jpeg.606d5699d9dfc6213909a2919cda0876.jpeg

 

8813AB1E-37A7-406A-8C4E-36C1990750F5.jpeg.f4a0bd6c55258aa660b7d79de4bd112f.jpeg

 

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Моите впечатления са що-годе противоположни.

 

Ако се абстрахираме от цените, чието супер повишаване е неоспорим факт, но не искам да го коментирам, защото съм сигурен, че е доста по-комплексно от "собствениците ни щавят, щото са лоши", то мога да кажа следното:

 

- като цяло мисля, че развитието е в положителна посока, почнаха да поизчезват кръчмите с 10 страници менюта по всичкология и всичко с не кой знае колко отличителен вкус. Много заведения вече си имат кратки менюта от избрани неща, които правят добре.

- поне в София почти изчезнаха бланшираните пържени картофи, надявам се да е тенденция, която да се разпростре навсякъде

- мога да кажа, че "ножицата" така да го кажем е много по-широка. Докато преди имаше ужасно много заведения от еднакъв тип, с почти еднакво меню и еднакъв средняшки вкус на ястията, в момента има много повече диференциране в заведенията. Преди имаше пицерии Мис Каприз, Кривото, Дивака, О'шипка и се съмнявам, че някой може на сляп тест да ги различи една друга, алтернативи почти не съществуваха. Сега имаме цялата палитра - от типични джънк фуд предложения (без да са с претенции за нещо повече) до истински гурме пици с вносни и пресни италиански продукти и т.н. Подобно и за бургерите, морските дарове, екзотичните кухни - японски, непалски, иракски и т.н. ресторанти. С две думи предлагането е много по-разнообразно днес спрямо ситуацията от преди няколко години.

 

Наблюденията ми са основно от София, но и от местата извън София където съм попадал, нещата са като цяло доста ОК и то с доста кратки предварителни проучвания. Не се сещам за някое място, което да е свалило нивото рязко.

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 5 минути , Alexander каза:

Андалусия си е силно туристическо място  и не е евтино, ако това ще ви успокой.

Абе в едно зачукано село в планината дето нямаше кьорав турист пак по 25 евра дадохме. Няма как да не е по-скъпо там. Стандарта е по-висок. Сега следял съм темите с мега тънките местни кръчми по островите, но не съм стигнал до тях 😉

Инак преди седмица на северното ни черноморие- пресен сафрид, картофки, вода, 0,5л Розе и торта за десерт 40лв с бакшиша. Еми да поскъпнало е, но е далече от чужбина. 

преди 14 минути , Alexander каза:

От преди 10 дни в Крит, по-точно в Ханя -центъра  голяма купа гръцка салата, като за двама 5,50евро

Тази салата ако я броиш за двама, явно ни се разминават разбиранията за количества. 🙂

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

В момента съм в Палма де Майорка и смело твърдя, че цените (дори преобърнати в лева) като цяло са средно с 20-30% по-ниски от тези у нас. Говоря за кръчми, супермаркети и тн. И тези ниски цени са на фона на 4.20 лв/литър за гориво. Чудя се как ли е възможно? 🙂

 

А само преди няма и 2 месеца цените на едва 200 км от София (в Прищина) бяха буквално два пъти (!) по-ниски. При практически еднакви разходи за внос на стоки от Европа.

 

Продължавам да смятам, че в България се вихри безмилостна спекула и трудно някой ще ме убеди в противното. Разбира се, въпросната спекула е на далеч по-високо ниво от квартален търговец или ресторантьор, откъдето и идва цялостния проблем.

  • Харесвам 23
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, Alexander каза:

Андалусия си е силно туристическо място  и не е евтино, ако това ще ви успокой.

Силно туристическо място, но туризмът не е целогодишен, а безработицата там е висока. В същото време време се дават сравнения с оборотни места в град с нулева безработицата и населението от около 1.4млн. души като София.

преди 17 часа, Alexander каза:

Няма да гледаме зехтини и други, ама то и олиото е на една цена, а нали ние сме производители, защо тук не е по-евтино?

Клас Олио от преди месец в Германия беше по 4.5 евро литъра. Навсякъде вносните стоки са по-скъпи.

Връзка към коментар
преди 42 минути , Георги Матеев каза:

А само преди няма и 2 месеца цените на едва 200 км от София (в Прищина) бяха буквално два пъти (!) по-ниски. При практически еднакви разходи за внос на стоки от Европа.

Странно, впечетленията ми от Прищина преди няколко години бяха противоположни. Чудно ми беше как уж са по-бедни, а пък цените им високи. Местните твърдят, че било заради чужденците живеещи там. Говоря за заведенията. 

Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 22 минути , Zlia каза:

Странно, впечетленията ми от Прищина преди няколко години бяха противоположни. Чудно ми беше как уж са по-бедни, а пък цените им високи. Местните твърдят, че било заради чужденците живеещи там. Говоря за заведенията. 

Края на май 2022. Кафе лате, портокалов фреш, салата цезар с пиле, огромна пилешка пържола с гарнитура + панер хляб ми струваха общо 8 евро. При това в топ рейтвано заведение на абсолютния център на Прищина. И не, не беше обедно меню. Обади ми се когато хапнеш същото на "Витошка" за 16 лв 🙂

 

П.С. Пазя касовата бележка, ако някой не вярва.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 7 минути , Георги Матеев каза:

Края на май 2022. Кафе лате, портокалов фреш, салата цезар с пиле, огромна пилешка пържола с гарнитура + панер хляб ми струваха общо 8 евро. При това в топ рейтвано заведение на абсолютния център на Прищина. И не, не беше обедно меню. Обади ми се когато хапнеш същото на "Витошка" за 16 лв 🙂

 

П.С. Пазя касовата бележка, ако някой не вярва.

При подобни условия, пак там, обядвах със сина си за десетина DM или $ бяха - през 2000 г. Заведе ни местен албанец, който ни заговори на улицата, като чу, че разговаряме помежду си на немски, след като ни разведе из Прищина и показа заслужаващото внимание тогава. Зарадва се, че сме българи, а бяхме посъветвани от превозилия ни гостиварски албанец да не говорим на български - тогава бяха убили български дипломат, помислили го за сърбин 😰

 

За съпоставка: В неделя на фестивала а A to Z Jazz в Кучешкия парк на Южния за 3 порции някакви картофки, едната с 2 тънки наденички, другата с някаква майонезена "салата", третата соло спътникът ми платил 30,-- левчета! 

 

По Витошка нищо не си купувам..

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сравняваш ол инклузив със само закуска. И, пътните? Щото, ние например 5 човека ,до Малдиви ще платим 3000 евра само за самолета, нали. Сега пътните са ни около 120 лева в двете посоки . За всички.   Та, Малко далновидност .

Иначе съм съгласна,че има спекула . 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , luba_rizova каза:

Сравняваш ол инклузив със само закуска.

Права си! Сега коригирах, но цените не са по-различни. 

А ето и нещо за далновидните 😉 

Untitled.png.8318ea3df1a68e24e63e85fc8593227d.png

Връзка към коментар
Георги Матеев

А аз няма да казвам колко ми струва 4* ол инклузива на Палма Де Майорка (та дори храната е мега вкусна и сервитьорите се усмихват), че вече съвсем ще ме обвините, че хейтвам бг бизнесите.

 

Но да, сравнението ХИЧ не е в полза на цените у нас. Даже когато в сметката включа и самолетни билети.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
На 4.07.2022 г. в 22:30, Alexander каза:

Просто ме е яд, а много си харесвах Родопите-както казах това беше единственото място където ходехме, но за следващите години приключих и с тях, просто е  трагично.

Всички граници се преминаха. Няма как да е ценово както или по-скъпо от южна Европа, а масово всичко да е зле и с нулево обслужване. Там също е вдигнат ток и газ, а масово бензина е с 1лв над нашия. 

 

 

Този петък ще ходя до Воденицата в Крива Паланка и ще сравня как е инфлацията в Македония.

 

На мен не ми хареса изобщо тази Воденица като обстановка и храна. Ако намериш някое друго в Македония, свирни, но към момента предпочитам Сърбия. Освен това май разказах, че и на отиване, и на връщане, местните полицаи ни спряха да ни изнудват.

 

Но пък съм много доволна от Капица в Сърбия. Близо е и два пъти тази година хапваме там с удоволствие. 

http://kapica.jpdstudio.eu/

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Вчера с един приятел започнахме да сравняваме цените в Бари и Приморско, какви са били миналата седмица, ами.... хич не са в наша полза. Една салата в Приморско в обикновено ресторантче струвала 20 лв. Порция пържен сафрид - 150-200 гр. 15 лева и т.н.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Lindt каза:

На мен не ми хареса изобщо тази Воденица като обстановка и храна. Ако намериш някое друго в Македония, свирни, но към момента предпочитам Сърбия. Освен това май разказах, че и на отиване, и на връщане, местните полицаи ни спряха да ни изнудват.

 

Но пък съм много доволна от Капице в Сърбия. Близо е и два пъти тази година хапваме там с удоволствие. 

 

 

През 2000 г. бях 4 месеца в албанската част на Македония - Гостивар и Чегране - и за много кратко в Скопие. Чегране е най-голямото село в бивша Югославия с 10000 жители, пак там до 1999 г. е бил най-големият палатков бежански лагер, след това Care International облагородява терена.

То е изцяло с албанско население, респ. заведения; имаше една единствена македонка от Куманово, сервитьорка в ресторанта на албанец в самия център. Инак 5 джамии и р. Вардар в края му.

 

Там, край Вардара, се наслаждавах на най-хубавата пъстърва за всички времена. Ненадминат за вкуса ми е "бурек со месо" на точно определен албанец с бистро на пазара в Гостивар, който разнообразявах от време на време с бюрек със сирене и/или кашкавал, естествено с "боза от 6 ст."

 

След това преди 5 години ходих в Македония на познавателен туризъм в Кокино https://bg.wikipedia.org/wiki/Кокино_(мегалитна_обсерватория) и по средновековни български църквици без кулинарни преживявания.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев

Както и по-горе е даден пример с близки страни около нас, мога спокойно да дам пример с повечето балкански страни и цените от края на Април.

 

Призрен: точно на главния площад, две основни + две напитки = 10€ общо

 

Албания: Тирана на главната: 2 основни ястия (скара), салата и 3 напитки = 13€ евро общо

 

Саранда в едно от най-известните заведения: две порции с доста големи пилешки гърди, салата и 4 безалкохолни напитки: 20 евро общо

 

Черна гора: Котор в доста туристическо заведение в стария град: салата, основно и две напитки = 20 евро. На следващата вечер бяхме в съседното заведение, общо сумата дойде 12 евро.

 

Никшич: две пици по 30см и две напитки = 10 евро общо

 

Босна и Херцеговина: Мостар в доста популярно заведение, две доста големи основни (скара) и две напитки = общо 15 евро. 

 

За цената на нощувките, отношение в заведенията и качество на храната няма да коментирам.. 

 

Ако някой се интересува, определено бих препоръчал заведенията в Призрен, Мостар и Саранда.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
Георги Матеев

@Мирослав Василев моля те кажи повече за заведението в Призрен, че скоро ще се подвизавам и там - във втори опит за посещение на Кукъс и район 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.