Прескочи до съдържание

Перу през ноември - обратно на час. стрелка


Lilia13

Препоръчани мнения

преди 1 минута , ven62 каза:

Съвсем набързо я прегледах. Много прилича на нашата програма.

Само една оптимизация бих предложил (за сега). От Пуно си вземете тур, който ви откарва в Чивай. Правите Колка и ви оставят в Арекипа. Така спестявате едно излишно ходене до Арекипа за да стартирате, на практика, същия тур.

Имайте предвид, че в Наска трябва да сте доста стегнати и да вземете възможно най-рано възможния автобус за Ica т.е. оазиса Huacachina. Туровете по дюните започват около 16:00 - 16:30 и после няма. Мисълта ми е като ви стоварят в Huacachina първата ви работа, още преди настаняване да си букнете тура, а и екскурзията по островите Ballestas и пустинята Paracas. 

Дааа, това между Пуно и Арекипа си го мислех, нямах много време да тършувам, но набързо видях някакви турове със спане в Чивай, които бяха нечовешки пари, нещо от рода на 350$. Та заради това малко се дръпнах, но не съм го изключила, да. Много ще ни спести, мерси за съвета. 

За Наска мисля, че няма да правим тур по дюните, понеже сме правили 2 пъти вече на други места, а и ще сме с родителите ми, които не са много фенове 😄 но пък не го изключвам, като отидем не се знае 😄 

Но значи ми казваш, че не е невъзможна програмата ни, нали? 🙂 сигурно ще е препускане, но пък ще сме видяли максумума си мисля!

 

Връзка към мнение
преди 23 минути , Lilia13 каза:

 

Ден 14 – Ден в Лима и 21:15 отпътуване от Лима за България

само си позволих да преместя програмата в твоята си тема, да е по-подредено

то и иначе ще трябва да търсиш отговори в 10 теми, вместо една

иначе щях да кажа същото като Вен, от Пуно може директно в Чивай, вместо да се връщате

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ами, по памет, ние бяхме с такова разпределение, приблизително, и за нас беше ОК.

Да, вижда ми се реалистична.

 

Сега се сещам, че за тур Пуно-Колка-Арекипа май няма да стане. Ние имахме подобен казус т.е. искахме да стартираме от Пуно, но след островите Урос по Титикака и не намерихме тур, който да тръгва около обяд. 

Бях намерил частен превоз до Чивай, но така и не го ползвахме, тъй като се наложи да променим плановете в движение от Куско нататък поради затваряне на сухопътната граница между Перу и Боливия. Описал съм подробностите в пътеписа.

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Имам бърз въпрос за Перу. Тъй като полетът ни за обратно от Лима е в 21:15ч. мислите ли, че можем да нямаме нощувка преди това в Лима, а директно да пристигнем от Паракас на летището 4-5ч. преди полета? Рисковано ли е според вас?

Връзка към мнение
преди 27 минути , Lilia13 каза:

Здравейте,

 

Имам бърз въпрос за Перу. Тъй като полетът ни за обратно от Лима е в 21:15ч. мислите ли, че можем да нямаме нощувка преди това в Лима, а директно да пристигнем от Паракас на летището 4-5ч. преди полета? Рисковано ли е според вас?

Аз не бих рискувал! Пътят от Паракас е през много оживена магистрала, част от Панамерикана. Една катастрофа с причинено от нея задръстване и изпускате полета. Принципът е, че преди междуконтинентални (а и не само) полети, задължително се прави нощувка...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 28 минути , Duke каза:

Аз не бих рискувал! Пътят от Паракас е през много оживена магистрала, част от Панамерикана. Една катастрофа с причинено от нея задръстване и изпускате полета. Принципът е, че преди междуконтинентални (а и не само) полети, задължително се прави нощувка...

и аз така си мислех, но все пак реших да видя и вашото мнение! Мерси

Връзка към мнение
Преди 1 час, Lilia13 каза:

Здравейте,

 

Имам бърз въпрос за Перу. Тъй като полетът ни за обратно от Лима е в 21:15ч. мислите ли, че можем да нямаме нощувка преди това в Лима, а директно да пристигнем от Паракас на летището 4-5ч. преди полета? Рисковано ли е според вас?

може би няма нужда от цяла нощувка, но остави повече време. Ако въобще мислиш да разглеждаш Лима я остави накрая и готово.

не е релевантно, но веднъж изпуснах самолет от Сао Пауло след като си бях осигурил 5 часа между пристигането на автобуса и полета, разбира се поради блокада на пътя, не просто така

Връзка към мнение
преди 2 минути , neuromancer каза:

може би няма нужда от цяла нощувка, но остави повече време. Ако въобще мислиш да разглеждаш Лима я остави накрая и готово.

не е релевантно, но веднъж изпуснах самолет от Сао Пауло след като си бях осигурил 5 часа между пристигането на автобуса и полета, разбира се поради блокада на пътя, не просто така

ще имаме ден за Лима още в началото, та заради това си мислех, че не е нужен още един и ще мога да го ползвам за прехода Куско - Пуно през деня, че нали било мн красиво пътуването. Иначе ще трябва през нощта да правим прехода, за да спестим деня. 

Иначе мислим островите Балестас и Паракас пустинята и в 12:10 хващаме автобуса директно до летището. Той пристига в 15:55ч. та ще има 5ч. време до полета...

Не знам колко си заслужава риска

Връзка към мнение

Няма как вече, букнали сме доста от нещата. Полета ни от БГ пристига късно вечерта и не ми се искаше веднага в ранни зори да тръгваме пак. Сложих го да купим сим карти, да сменим пари ако трябва и така.

Връзка към мнение

Относно т.н. височинна болест, съвсем сбито казано, важи правилото: Ходи бавно, яж малко, спи сам 🙂

Максима, която бях срещнала може би в немски пътешественически блог, възприех и неизменно прилагах в Перу.

 

Важно е Бавно, постепенно преминаване към по-голяма височина. Достатъчно време за аклиматизация. Хидратиране - кафето и алкохолът дехидратират! 

 

При подобна програма в Перу критично може да бъде пребиваването в Чивай, 4000 м, изходен пункт за каньона Колка (El Cruz del condor, 4910 м н.в.) и въобще на първото място около и над 3000 м. Като пак зависи на каква надморска височина е свикнал човек - от Варна, Ямбол или Банско..

 

Понеже отдадох дължимото на евентуално възможни неразположения на място, които държах да избегна, бях поразпитала и попрочела преди тръгването. И наистина през целия период се чувствах отлично.

Още първия ден в Лима си купих пакетче листа от кока от жена на улицата в Лима. От следващия ден си правех чай от тях и до обяд изпивах 500-те мл покрай водата. Отделно всеки ден на закуска имаше листа в чинийка или пакетиран чай от кока, както и при спирките по пътя, понякога смесен с муня, андинска мента, който също не пропусках. И така до след Пуно, когато слязохме от 4000 м н.в. Отделно от това след Арекипа местната водачка набави листа и към тях "катализатор" за цялата група за дъвкане (което по същество си е смучене, 3-4 часа както древните инки), и показа как... Кафе не пропусках, а и обикновеноси нося. А шотландската ракия, която имах в багажа си, извадих за групата последната вечер преди обратния полет.

 

Разбира се, евентуалните прояви на неразположения в резултат на пребиваване на по-голяма височина, от която човек е свикнал, са различни на различни места и при различните хора. Също и при един и същи организъм. Листа кока няма да имам за Мустанг в Хималаите през октомври, вероятно ще ги заместя със солен тибетски маслен чай или с каквото ползват/предложат местните. Във всеки случай предвидила съм един ден за привикване към височината в Чаранг, 3570 м н.в., в района на Дхаулагири.  

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря на всички за съветите по органзицията и най-вече за височинната болест!

Имаме нова програма, вече почти всичко по нея е резервирано така че няма връщане назад. Ето я и нея:

Ден 0 (17.11) – 19:40 пристигане в Лима и нощувка.

Ден 1 (18.11) – Разглеждане на Лима, обмяна на пари, купуване на сим карта и т.н. Нощувка в Лима

Ден 2 (19.11) – 4:35 – 6:15 полет от Лима до Пуерто Малдонадо. Посрещане от тур оператора и заминаване в джунглата. Нощувка в джунглата

Ден 3 (20.11) – Ден в джунглата и нощувка там.

Ден 4 (21.11) – Полет от Пуерто Малдонадо до Куско в 12ч. На обяд. Директно от летището ще ни вземат и заминаваме към Морай, Морас, Чинчеро. Спане в Олантайтамбо.

Ден 5 (22.11) – Олланта 05:05 към Мачу Пикчу – Само Мачу Пикчу и изкачване на планината (около 3 часа общо) с невероятна гледка на Мачу Пикчу от високо. Връщане следобед в Олантайтамбо 16:22 и нощувка там

Ден 6 (23.11) – Тръгване от Олланта към Уробамба, пазарът Писак и крепостта Сагсайваман. Нощувка в Куско

Ден 7 (24.11)Тур до Цветната планина. Връщане следобед и Вечерен/нощен автобус до Пуно в VIP седалки/легла

Ден 8 (25.11) – Сутринта – тур до Uros, Такиле островите в езерото Титикака. Нощувка в Пуно

Ден 9 (26.11) – Тур- Каньона Колка от Пуно, и спане в Чивай.

Ден 10 (27.11) – Екскурзия по красивия Колка Каньон и наблюдение на кондори - Тур до Mirador Cruz del Cóndor. Обяд в Чивай, път до Арекипа и нощувка там.

Ден 11 (28.11) – Ден за разходка в Арекипа. 22:00 – нощен автобус Арекипа - Наска във VIP седалки/легла

Ден 12 (29.11) – Оставяне на багажа в офиса на Cruz del sur. Хващаме такси и отиваме на летището. Полет над Наска. След полета придвижване до автогарата и първият автобус към Ика. Такси до оазиса Хуакачина и спане там

Ден 13 (30.11) – Сутрешен тур от Хуакачина до островите Балестас (малките Галапагос) и обиколка в пустинята Паракас. Обеден/следобеден автобус от Паракас до Лима. Нощувка в Лима

Ден 14 (1.12) – Свободен ден в Лима и късен следобед отпътуване към летището. Полет на обратно в 21:15ч.

 

Надявам се така подредена и с ибупрофена да избегнем височинната болест.

 

С добавянето на Пуерто Малдонадо мислим да си направим ваксина срещу жълта треска и да пием Маларон. Четох, че май трябва да се направи и ваксина срещу Хепатит А и Типоид. Който от вас е ходил правил ли е всички ваксини? 

 

 

Редактирано от Lilia13
  • Браво 2
Връзка към мнение

Звучи ми добре 🙂

 

Никакви ваксини не трябват, нито маларон. Евентуално само репелент при нужда на място. На нас не ни потрябва, беше необичайно студено през цялото време. Така че - яке с качулка и топли чорапи и обувки. В лоджата и мястото за хранене няма стъкла и лесно може да се настине. Отделно в лодката и рано сутрин е студено.

В Перуанската Амазонска джунгла прекарах 4 дни с 3 нощувки, на 2 ч. път с лодка по р. Мадре де Диос от Пуерто Малдонадо, и ежедневни разходки с лодка по острови и местности, вкл. нощно наблюдаване на животни. Тя е далече в периферията на същинската Амазонска джунгла..

Маларон пиха всички като профилактика заради престоя в ивицата Каприви, Намибия, през август. Спестих си и това по съвет на човек, пътешествал по същите и други места в Черна Африка, и на аптекар с опит и в пътешествията, който ми предложи комбинация медикаменти за реагиране на място при нужда. Нужда не възникна.

 

На добър час, вълшебни преживявания и щастливо завръщане!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За Чивай - особено внимавайте с разхода на енергия. Не се напрягайте, не разнасяйте сами куфарите по етажите, не тичайте, не танцувайте, ако ви спретнат фолклорна вечер.., просто карайте в икономичен режим, там са 4000 м н.в. 🙂

Оставете си непременно 2 часа само за пазара - да го разгледате от щанд на щанд и на всяка цена да похапнете от гозбите, които перуанките са сготвили в големи тави и са изнесли да нагостят гладни и желаещи да им се насладят. Всъщност там малко се хранят вкъщи. Освен че Перу е кулинарна дестинация, именно гозбите на чивайските дами и тъкмо на масите на пазара са особено вкусни. 

Там няма какво толкова да се прави, освен да се усети атмосферата, въздуха и да се поснимат деца, бебета лами и одежди. 

 

P1150173.JPG

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Програмата е много добре подредена. Ще е чудесно приключение!
За ваксината за жълта треска е добре да се провери каква е ситуацията в Перу. Ние не сме ходили в джеунглата там, но за предстоящо пътуване в ЮА си направихме. За Маларона също трябва да се провери има ли малария в района. С тези болести шега не бива. И това кой е имал или не проблем в никой случай не е гаранция. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз мисля, че програмата ти е супер.

На твое място бих си направил ваксината за жълта треска. Тя е доживотна.

Нали Перу няма да ти е последната "рискова" дестинация.

Сега остават плановете "Б", ако нещо някъде се обърка (не ти го пожелавам)  и финните настройки. 

Например:

- ако не се лети баш този ден над Наска как най-бързо да отидете до вишката и да видите поне част от фигурите.

- Как да уплътниш 2-3-4 часа свободно време в Чивай. Напр. минерален басейн или лек трекинг по реката (това последното го казвам само като теоретична възможност:wink: )

- Къде е най-евтино за сувенири (За бикчетата - Пуно)

- кои ресторанти хем не са туристически капани, хем да предложат типичните за района специалитети (напр. морски свинчета)

- къде шалове или други плетива от алпака (ама да е наистина от алпака). Или пък, ако си от 0.5% най-богатите българи може и с някой шал или жилетчица от викуна да се обзаведеш.:wink:

 

Приятно изкарване и ... като се върнеш да разкажеш...задължително!

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 14 часа, Цвете каза:

Програмата е много добре подредена. Ще е чудесно приключение!
За ваксината за жълта треска е добре да се провери каква е ситуацията в Перу. Ние не сме ходили в джеунглата там, но за предстоящо пътуване в ЮА си направихме. За Маларона също трябва да се провери има ли малария в района. С тези болести шега не бива. И това кой е имал или не проблем в никой случай не е гаранция. 

И на мен не ми се рискува с тези ваксини и хапчета. Както каза и @ven62, тази срещу жълта треска е доживотна така или иначе, и четох че страничните ефекти не се проявяват често. А хапчетата срещу малария изобщо не ги мисля, едва ли са тоооолкова токсични! Ще видя статистиките на броя заболели понеже навсякъде мненията са разностранни. Писах на лоджа, в който ще сме, и оттам ме посъветваха все пак да си сложим ваксини ако можем. Ще го мисля още малко. Иначе програмата я мислих много уж да обхваща максимално неща, но и да не е бягане, а и да се съобразя с височинната болест (въпреки, че мисля да вземаме ибупрофен за всеки случай). Имам надежди, че в Чивай ще сме добре, понеже вече ще сме били и на Титикака, и на Цветната планина, и малко или много ще имаме опит с височината. Но при всички положения няма да се морим 😄 това с пазара и хапването е доста по нашата част. И в хотела май има басейнче, така че това ще е сигурно. Ако нещо по веригата се счупи (дано не 😄 ) ще има фрий стайл заменки, хахах. Ще го мислим...и сега като съм готова с плана и букингите започвам да гледам точно за местата за сувенири, алпаки, ресторантчета 🙂 

@ven62 за викуните имам да посъбирам още някоя годинка, хахахаха, ама знае ли човек, до средата на ноември какво може да се случи 😉 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

 

В Арекипа, освен родната къща на Марио Варгас Льоса - не че е нещо особено, просто красива къща с указателна плоча и часове за посещение;  нобелистът само се е родил там и слабо е стъпвал в Перу след това, още по-малко в родния си град; ама се намира на главна улица с красиви колониални сгради, по пътя към хотела ни, - обърнете внимание дали в момента не е там Находката, известна като „мумията Хуанита“ или „Ледената дева“, която  се съхранява в Музея на град Арекипа, на същата улицаХуанита, на 500 години, обикновено гастролира в световни музеи.

 

Катедралата е внушителна. Там за малко да ме заключат вътре, затваряйки точно в 16 ч., без да се интересуват има ли още някой заплес с фотоапарат вътре.. А уж латиноамериканският толеранс за точност бил... някой и друг час..

 

Има част на града с тесни улички, откъдето добре се вижда вулканът Мисти. Посветихме й половин час за фотосесии с него.

 

Там е и Манастирът Санта Каталина, важно да се види. А в негова близост е ресторантът с международна слава, където човек да се наслади, преди или след обиколката из уличките на манастира, на най-добрия стек от алпАка, изпечен и сервиран върху вулканична плоча.. Срещу 20-ина долара. Грехота е да се пропусне, El Conquistador 😋 

 

Чудех се с какво да онагледя, избрах тази:

 

 

P1150025.JPG

Връзка към мнение
На 23.08.2022 г. в 14:18, ven62 каза:

А и ти остава един ден - "излишен" :smile: Само не го използвай в Пуно.

Наблизо там е Портата Араму Муру - нещо, което ми е важно, но не успях да видя: Поради недостиг на време след целодневната разходка по Титикака и островите в езерото. Оставаха към 2 часа до мръкване, а сякаш ми трябваха около 3... при около 70 км отдалеченост.. Не ми стигна кураж и бърз импулс да се метна сама с индивидуален водач 😒 А със Северно Перу не се съчетава..

 

 https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g298442-d5412602-Reviews-Portal_de_Aramu_Muru-Puno_Puno_Region.html

Връзка към мнение
На 30.08.2022 г. в 16:20, Lilia13 каза:

Ден 12  – полет над Nasca,

Бяхме резервирали най-ранните полети, към 7.30 ч. Преди това има процедура, проверка на документи, тегло.. , минава време.

За най-безпрепятствено преминаване през полета и за кондиция за разпознаване и фотографиране на фигурите последвах съвет на приятел и хапнах и пих за първи път след слизането от самолета 😉 Профилактично бях взимала 2-3 дни предварително хомеопатичното Вертигохил, а приятелка ми даде някаква специална за целта виенска дъвка непросредствено преди полета. Полетът от 30 минути свърши тъкмо навреме..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, ven62 каза:

- кои ресторанти хем не са туристически капани, хем да предложат типичните за района специалитети (напр. морски свинчета)

Не бих съветвала chui (куй - морско свинче) да се опитва някъде в ресторант. От нетърпение решихме да го "отметнем" в закътано миниатюрно, празно семейно ресторантче в уличка в Куско. Равно на фал... Правиха го повече от час, явно го размразяваха. Накрая ни поднесоха нещо препечено и кокалесто, компромисно на вкус, особено като за първи път.., което си разделихме. А червеното вино беше възсладко.

Точното място е крайпътна ферма, където ги пекат набучени на шиш на открит огън край шосето, в количества, а поръчките вървят, по шосето... и много народ спира заради тях. Похапват се на приятно устроени масички на открито. Любопитна, помолих да надникна във фермата зад висока дървена ограда, но не се съгласиха; предполагам заради хигиената при животинките.

Връзка към мнение
преди 50 минути , Anna Kalinovska каза:

Наблизо там е Портата Араму Муру - нещо, което ми е важно, но не успях да видя: Поради недостиг на време след целодневната разходка по Титикака и островите в езерото. Оставаха към 2 часа до мръкване, а сякаш ми трябваха около 3... при около 70 км отдалеченост.. Не ми стигна кураж и бърз импулс да се метна сама с индивидуален водач 😒 А със Северно Перу не се съчетава..

 

 https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g298442-d5412602-Reviews-Portal_de_Aramu_Muru-Puno_Puno_Region.html

ох, още отсега знам, че времето изобщо няма да ни стигне и ще има компромиси и дърпане по пътя 'хайде, хайде' 😄 особено с моята програма в комбинация с майка ми! За полета над линиите мисля директно като пристигнем с автобуса да хванем такси до летището и там да изберем фирма възможно най-рано. Мисля да пием по 2 дименхидранатчета вместо кафе и закуска 🙂 За свинчето не знам дори дали го пробваме, май на място ще го 'усетя', но ще последвам съвета ти с крайпътните фермички със сигурност. И се моооля, моля Хуанита да е там! Много искам да я видя!

Връзка към мнение
преди 11 минути , Lilia13 каза:

ох, още отсега знам, че времето изобщо няма да ни стигне и ще има компромиси и дърпане по пътя 'хайде, хайде' 😄 особено с моята програма в комбинация с майка ми! За полета над линиите мисля директно като пристигнем с автобуса да хванем такси до летището и там да изберем фирма възможно най-рано. Мисля да пием по 2 дименхидранатчета вместо кафе и закуска 🙂 За свинчето не знам дори дали го пробваме, май на място ще го 'усетя', но ще последвам съвета ти с крайпътните фермички със сигурност. И се моооля, моля Хуанита да е там! Много искам да я видя!

Стискам палци за Хуанита. Сигурно може да се проследи пътят й на страницата на Музея на града.

За куя не бих се колебала, ама аз и всичко опитвам навсякъде. Няма да описвам или сравнявам вкуса му, няма нужда всичко да е "смляно" и човек да се влияе от чужди представи, възприятия и/или предразсъдъци.. На място най-добре се усеща на принципът: Хапваш там, където местните се редят на опашка 🙃 А в кулинарната дестинация Перу стомашни проблеми няма как да има човек.

Ако се навиеш да ми вземеш шапката, която ми остана на острова на плетящите мъже в Титикака, ще ти дам, заедно с паричките за шапката, и няколко листенца от една билка. Носих я само за Индия и Африка, потрябва само веднъж и тутакси помогна на австралиеца в групата, който се беше хранил сам на улицата в Катманду; сигурно не е следил дали местните правят опашка..

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Anna Kalinovska каза:

 А в кулинарната дестинация Перу стомашни проблеми няма как да има човек.

Перу наистина е кулинарна дестинация, което въобще не изключва стомашните проблеми. 

На улицата се яде само това, което минава през огън пред очите ви. Избягва се всичко, което може да е мито или приготвено с чешмяна вода и не е минало през огън. Севичето е чудно, но може да донесе огромни проблеми. Аз се борих две седмици с такива след завръщането ми от Перу, а стомахът ми е здрав.

Куй или морско свинче може да се пробва само там, където сте 100% сигурни, че е точно такова, а не плъх. Аз опитах такова в Еквадор и честно не бих повторила, но не е гадно. Преди да спрем и да го поръчаме видяхме как го готвят и всъщност какво точно слагат в чиниите.

За перуанците е голям специалитет, но скъпо ястие и обикновено се яде от туристите, поради което може да ви сервират всякакви гадости вместо куй.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.