Прескочи до съдържание

До Кьолнската катедрала


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Здравейте магеланци и познаватели на Европа,

Купих си едни евтини билети с Райън до Кьолн за 3 дни и искам да сбъдна една малка мечта - да видя катедралата в Кьолн. Всичко изглежда простичко, но за мен май не  е.  Датите са 13-15 октомври, тоест след една седмица.  Програмата е следната.  Кацане сутринта на летището и оттам придвижване до Бон - разглеждане центъра за около 5-6 часа и придвижване до Кьолн.  Там има един хостел до гарата и катедралата, където ще нощувам 2 вечери. На втория ден искам да ида до Bruhl, да видя замъците и да се върна.

Последния ден е за центъра на Кьолн и привечер ми е самолета. Основният проблем ми е пътуването.  С какво и как да се придвижа от летището до гарата в Бон, после до гарата в Кьолн, на другия ден до Брил и обратно и последния ден от гара Кьолн до летището.

Нямам бърза работа и не ми се ще да са скъпите бързи влакове, а нещо по-евтинко - регионални влакове, метро,автобуси, трамваи.....

Знам,че за всички изглежда фасулска работа,но аз не се оправям с новите технологии и ми се ще да се подготвя предварително, че там да не изпадна в небрано лозе - тоест да си подсигуря билети за локалното пътуване и да си ги разпечатя оттук.

Давайте идеи и съвети....

Ще съм ви много благодарен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До Бон се ходи с рейс. Спира някъде пред летището. Ползвали сме го, макар и до летището.

Кьолн Бон има и регионални влакове.

Кьолн летище е сбан.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 41 минути , ruwenzogy каза:

Здравейте магеланци и познаватели на Европа,

Купих си едни евтини билети с Райън до Кьолн за 3 дни и искам да сбъдна една малка мечта - да видя катедралата в Кьолн. Всичко изглежда простичко, но за мен май не  е.  Датите са 13-15 октомври, тоест след една седмица.  Програмата е следната.  Кацане сутринта на летището и оттам придвижване до Бон - разглеждане центъра за около 5-6 часа и придвижване до Кьолн.  Там има един хостел до гарата и катедралата, където ще нощувам 2 вечери. На втория ден искам да ида до Bruhl, да видя замъците и да се върна.

Последния ден е за центъра на Кьолн и привечер ми е самолета. Основният проблем ми е пътуването.  С какво и как да се придвижа от летището до гарата в Бон, после до гарата в Кьолн, на другия ден до Брил и обратно и последния ден от гара Кьолн до летището.

Нямам бърза работа и не ми се ще да са скъпите бързи влакове, а нещо по-евтинко - регионални влакове, метро,автобуси, трамваи.....

Знам,че за всички изглежда фасулска работа,но аз не се оправям с новите технологии и ми се ще да се подготвя предварително, че там да не изпадна в небрано лозе - тоест да си подсигуря билети за локалното пътуване и да си ги разпечатя оттук.

Давайте идеи и съвети....

Ще съм ви много благодарен.

За транспорта ще се развие някакси с помощта и на други магеланци. А има време да се поразровя и огледам връзките по-после.

 

Ама да си кажа набързо:

1. Завиждам и пак ми се ходи Там.., мноо внимавам да не ме връхлетят спомени, че... нЕмам време; отделно, че можех да отскоча и аз, преди Горен Мустанг...

2. Досами Катедралата, недалече от нея, а и в околността, има върховни музеи.., заслужаващи си, и според индивидуалните интереси. Нямам идея какви намаления предлагат, но си струва да се прочете/попита и човек отиде подготвен със съответното тескере в джоба..

https://www.ksta.de/freizeit/museumswelt-entdecken-24-museen-in-nrw--die-einen-besuch-wert-sind-23071642?cb=1664975055806&

 

Като ги гледам в списъка, с предимство бих се изкефила на Музея на шоколада 🍫

 

Бих се разходила и тук, макар че не съзирам толкова бързо онази къща с камбанки, която ме знае от дете.

https://de.wikipedia.org/wiki/Glockengasse

 

3. На Стария град, Altstadt, макар и да не е "най-дългият тезгях" (Theke), бар или подобно, в света - за който минава Старият град на Дюселдорф,- разбирай кръчма без край, от опит знам, че си струва да се посветят часове някоя дълга вечер.. до към малките часове, като се сменят заведенийцата. Бих се огледала в около дузина, без да ги подберам по някакъв признак. Забележителности са си отвсякъде.. Там пият Alt 🍺, но не съм любител на кехлибареното питие и си поръчвам всичко друго, не и него.

 

Това на първо време, че излитам с метрото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Оги,както са написали по-горе до Бон само с автобус / бюджетно/ или такси. Автобусната спирка е само пред Терминал 1B, а автобусът е SB60. Билетчето струва мисля около 3 евро,освен ако цената не е променена. След това се предвижвай само с влак.На централната гара било то в Кьолн или Бон можеш да си купиш билет от гише,като кажеш какво да включва и до къде искаш да отидеш. Виж разписанието на влаковете. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , krasen_denev каза:

Оги,както са написали по-горе до Бон само с автобус / бюджетно/ или такси. Автобусната спирка е само пред Терминал 1B, а автобусът е SB60. Билетчето струва мисля около 3 евро,освен ако цената не е променена. След това се предвижвай само с влак.На централната гара било то в Кьолн или Бон можеш да си купиш билет от гише,като кажеш какво да включва и до къде искаш да отидеш. Виж разписанието на влаковете. 

Както е казал @krasen_denev директно от автобуса в кеш.

image.png.15d16f61df34c1bca75bbbbdd56b0fc7.png

Щом си го гарата всичко е близо и лесно. Но не знам дали може да се купи билет предварително за сбан-а. Но на централните гари няма как да се не се оправиш. Иначе по-малките спирки си има машинка за билети (сходни на тези в София). Само си напиши предварително спирките, за който си тръгнал да си ги имаш:

image.png.430cc09a1a3ae67a6dd768f57df9806d.png

Кьолн-Бон дори сега ми излизат само регионални (без бързи влакове), така че не го мисли :

image.png.f5ac73df9127e49db883bab4cd58c9ea.png

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , ruwenzogy каза:

Някой ходил ли е до това немско градче  Bruhl , да види там замъците.  Гледам ина някакъв трамвай дотам

Ето го - трамвай № 18 - на EN 

https://www.kvb.koeln/en

 

И в оригинален местен език със спирките му от ЦГ Bonn до Brühl  https://www.kvb.koeln/haltestellen/showline/2/18/

 

 

Иии.. спокойно питай още 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , ruwenzogy каза:

Някой ходил ли е до това немско градче  Bruhl , да види там замъците.  Гледам ина някакъв трамвай дотам

Имаш причина да искаш този град или просто има свободен ден?

Ако е второто, помисли за Aachen - https://en.wikipedia.org/wiki/Aachen_Cathedral.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Някой ходил ли е до това немско градче  Bruhl , да види там замъците.  Гледам ина някакъв трамвай дотам

Не го мисли а просто отиди. Брюл е само на седемнадесет километра от Кьолн.За замъците/два са/ ще започна така......Списък на ЮНЕСКО за световно културно наследство.Замъците са Аугустбург и Фалкенлуст.Задължително и двата. После ще кажеш дали си доволен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И не забравяй, че май все още искат маски в градския транспорт, както и в самолета. 

Връзка към мнение
преди 1 час, Lyubina каза:

А бе... и Аахен си струва, дори и само заради катедралата с гроба на Шарлеман: Карл Велики

Целият район си струва, не само с градчета като Вупертал, Золинген и Ратинген. Оттам удобно се отскача и в Нидерландско. Най-скучен ми се видя MG (Mönchengladbach), но пък приятели ме заведоха до Венло, те там си пазаруват.

 

Човек трябва да си носи повече време, и една седмица би било натагадък 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, jorocontrola каза:

Имаш причина да искаш този град или просто има свободен ден?

Ако е второто, помисли за Aachen - https://en.wikipedia.org/wiki/Aachen_Cathedral.

Ами защото е близко и заради дворците на ЮНЕСКО

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , ruwenzogy каза:

Ами защото е близко и заради дворците на ЮНЕСКО

Ти си реши. Ние само предлагаме ...

преди 37 минути , Nikolay Ivanov каза:

И не забравяй, че май все още искат маски в градския транспорт, както и в самолета. 

Без самолета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ей като каза Brühl точно миналата седмица на тиймбилдинг един колега ми разказа за парка Phantazialand: https://www.phantasialand.de/de/, който се намира точно там.

Жалко, че нямам отпуски вече за тази година и не мога да тръгна и аз към Кьолн с теб, че датите са през седмицата.

Иначе се чудех Декември началото дали да не отскоча, че преди коледа в Германия ми е много приятна атмосферата. Само трябва да поразгледам дали парка работи в зимни условия 😄 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 51 минути , boogy83 каза:

Ей като каза Brühl точно миналата седмица на тиймбилдинг един колега ми разказа за парка Phantazialand: https://www.phantasialand.de/de/, който се намира точно там.

Жалко, че нямам отпуски вече за тази година и не мога да тръгна и аз към Кьолн с теб, че датите са през седмицата.

Иначе се чудех Декември началото дали да не отскоча, че преди коледа в Германия ми е много приятна атмосферата. Само трябва да поразгледам дали парка работи в зимни условия 😄 

:sun_bespectacled: Ама @ruwenzogy не кани никого...

 

Но така хубаво сръчка спомени и готовност за нови разходки (почти) навсякъде в СРВ, без Кьолн и Дюселдорф там не бива.., ако ли пък се размечтаем: непременно и По Рейн - все едно с какво наземно или водно превозно средство, е върховно...,; още Франкфурт, че закъде и без Берлин..., а бе навсякъде в Немско  🇩🇪 - че спрягам в мисълта си вместване във времето на отскачане и нататък  🤔   

Предколедно там е много красиво, цветно и задушевно, но бих избягнала навалицата - намясто и във возилата, вкл. самолети: По-рано е по-добре: примерно от края на ноември до към 15 декември, когато Коледните базари вече са отворени и работят с пълна сила; както и софийският Немски коледен базар 🎅 

Пък вече тръгвам на 2 последователни сериозни пътешествия по други континенти и едва ли ще ми се получи тази година...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, boogy83 каза:

Ей като каза Brühl точно миналата седмица на тиймбилдинг един колега ми разказа за парка Phantazialand: https://www.phantasialand.de/de/, който се намира точно там.

Жалко, че нямам отпуски вече за тази година и не мога да тръгна и аз към Кьолн с теб, че датите са през седмицата.

Иначе се чудех Декември началото дали да не отскоча, че преди коледа в Германия ми е много приятна атмосферата. Само трябва да поразгледам дали парка работи в зимни условия 😄 

Много хубав парк. Мисля,че ще имам време...

Връзка към мнение
преди 4 часа, ruwenzogy каза:

Много хубав парк. Мисля,че ще имам време...

Купи си билет предварително от сайта им, ако решиш да ходиш. Билета е целодневен и включва возенето по всичките екстремни влакчета и атракции. Ако си падаш по такива екстремни "въртележки" ще ти е много кеф там (поне според моя колега, който наскоро е ходил).

Връзка към мнение

За съжаление, поради семейни причини, не успях да осъществя това пътуване.  Благодаря на всички, които искаха да ми помогнат.  Поздравявям ги с 3 картички ,направени от мен, на местата ,които трябваше да посетя....

Ех, някой друг път..... Дано !

 

c132d4778fe50868c6b4a47d083d5122.jpg.bb19f1afc77c3ab333e3770ad0346055.jpg

8e079ca92113422bd65721f533b8be9e.jpg.aef3979074711f2adbcd652e9e5c70b1.jpg

83dc016beb9e0abb8913cb5ec1095e57.jpg.e673bacf748c094f6e3f3b5b24a6059d.jpg

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Като утеха ти изпращам няколко снимки от Кьолн. Дано скоро да направиш свои снимки от там. Кьолн е хубав град. Живях 7-8 месеца там 🙂

20220922_093155.jpg.1497fd0e3bf10f31d74b5043d81bb3f6.jpg

 

20220922_105905.jpg.581e1d72b6ff1976d6cee1655e9fe484.jpg

 

20220922_110636.jpg.0df6b2af0d59bba97ee1ffeef1f8e95b.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 14 минути , jorocontrola каза:

Единственият проблем на Кьолн е, че пият 🍺 в чаши за узо ... 🙂

Другият проблем е това, което сипват в чашите. Кьолш е може би най-лошата бира в Германия. Веряотно за това я пият в малки чаши 😁

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Също за утеха и от солидарност, а и от влака 🙂  - От тазгодишния Великден в Германия, в типично кьолнско-германско мръчкаво време. 

 

 

Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Кьолш е може би най-лошата бира в Германия

 

🍻  За бирата съм пас; дори в някой друг пост бях объркала в съзнанието си Кьолш с дюселдорфската Алт - може би все пак за моя вкус втората горчи по-малко. Но не се връзвайте на човек, който и на мюнхенския Октоберфест си поръчва Лимо. Но пък не се плаши да опита.

Ама кръчмите на Стария град и в двата вечно съперничащи си града са върховни - с голямо разнообразие на (жива) музика, а и на напитки - и почти денонощни.

310968501_826096342164569_7917404079091948002_n.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.