Прескочи до съдържание

Япония (08.03-25.03.2023)


stanislavpp

Препоръчани мнения

 След последните ( надявам се наистина последни промени и анулации на полети  ) , пристигаме ( Тя, То и аз )  в Токио Нарита на осми март в 16.45ч. Резервирани две нощувки в Хилтън Токио Бей Дисниленд за еднодневно изненадващо посещение на Дисниленд покрай петгодишното То, което чуло -недочуло в детската градина за Дисниленд Флорида и Дисниленд -та -Дисниленд-всеки-път-като-се-качим-в-самолет .

 

По неподготвен не съм бил при пътуване и се надявам на помощ за Япония . Има доста време , но нашето пътуване започва още на 08 .01 , а все още не съм купил  дори билетите между островите в Нова Каледония и Френска Полинезия .

 

Първи въпроси :

 

1. как се придвижваме от Нарита до Токио Бей ? JR или друго ?

 

2. маминка 😉 пристига на летище Ханеда на 10.03 следобяд , съответно обмислям още минимум два дни в Токио , 10-12.03, но кой район би бил подходящ ?

 

Шинагава ок ли е ?  В този хотел-  https://www.ihg.com/intercontinental/hotels/gb/en/tokyo/tyose/hoteldetail?qDest=Japan - Osaka area&qPt=CASH&qCiD=10&qCoD=12&qCiMy=22023&qCoMy=22023&qAdlt=2&qChld=0&qRms=1&qIta=99634986&qRtP=IBAMB&qAAR=IBAMB&srb_u=1&qSrt=sBR&qBrs=6c.hi.ex.sb.ul.ic.cp.cw.in.vn.cv.rs.ki.ma.sp.va.sp.re.vx.nd.ii.sx.we.lx&qWch=0&qSmP=0&qRad=500&qRdU=km&setPMCookies=false

 

имам безплатна нощувка ( при две нощувки ) и е практично да го ползвам , освен това е в близост до Ханеда . Логистично удобно ли е на 10

.03 да  се преместим от Токио Бей  в Шинагава за две нощувки , като през деня посетим зоологическата градина и да сбъдна детската мечта на Тя за панда наживо ( след един неуспешен опит в Сан Диего ) , а в късният  следобед да сме на Ханеда ?


3. какво не трябва да се пропуска в Токио ?  Акихабара, Гинза , императорският дворец и как точно става транспортирането из Токио ?

 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Нощувките са фиксирани , започвам с логистиката.

 

Ден 1 : Пристигане на летище Нарита в 16.30ч , нощувка в Хилтън Токио Бей ( Дисниленд )

 

Летището е на 61км от хотела , такси е нескромните 200$ и отпада като вариант ( ще сме с няколко куфари и куфарчета ).  Дисниленд имат директен лимо автобус , шест пъти на ден и без ясно разписание ( трябвало да си пита на билетопродавачницата) , но последният е  в 18.30ч . Дава часа на пръв поглед са достатъчни при навременно кацане , но при евентуално закъснение е хубаво да имам резервен вариант, вземането на JR пасове те също в вероятно ще отнеме време, та опциите са две :

 

1.1. JR с  едно прекачване до гара Maihama, откъдето има монорейл на Дисни . Звучи супер, докато не видях мнение , че на станцията при прекачването се ходило  едни десет минути при смяната на влака ..

1.2 автобус лимо до Shin Uruyasa , после такси до хотела или трансфер с влак/пеша/такси до следващата станция Maihama, откъдето има монорейл до хотела.

 

Ден 2: Дисниленд , нощувка Хилтън Токио Бей ( Дисниленд )

 

 Ден 3:  Тук ми е мътно как  рационално да подходя , нощувка Бест Уестърн Акихабара

 

 Спрял съм се на вариант : след закуска се местим в следващата база за три нощувки , оставяме багаж и разглеждаме  Уено зоологическа градина , след което трябва да отидем до Ханеда да посрещнем пътник номер 4, пристигащ в 16.50ч. 
 

Как да се придвижим най-добре до Ханеда и обратно от Уено ? Имаме и двуседмични JR пасове, които можем да активираме този ден или при напускане на Токио два дни по-късно.

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, stanislavpp каза:

 

Как да се придвижим най-добре до Ханеда и обратно от Уено ? Имаме и двуседмични JR пасове, които можем да активираме този ден или при напускане на Токио два дни по-късно.

Изчезна ми дълъг пост. Ще пиша и пускам на части.

Активира паса в деня на напускане на Токио. За града не ти е нужен. Тридневна карта за метро е на символична цена. Продават ги и в туристическите центрове на летищата и в града. 

В гида на Самурайка има  линк към автобусите от летищата до определени хотели. Има ги мисля във всички райони.  Аз ползвах такъв. Моят хотел беше в близост.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Много удобно е да пуснеш куфарите от бюро на летище до хотел или от един хотел до друг хотел. На рецепцията на всеки хотел го правят. Багажът ти те чака в стаята ти в новия хотел, дори и да е на другия край на Япония или на града. В същото време ти си само с раничка  по транспорта.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани

За детето би било интересен хотелът с рецепционисти-холограми. Виж  снимката. Нямаше места по моето време, за това се настаних в друг хотел в района. Асакуса има забележителности, минават и Биг бъс. Много удобен е от към транспорт в града и до Нико.

 

 

Screenshot_20221229-095134_Bookingcom.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, Дани Магелани каза:

Много удобно е да пуснеш куфарите от бюро на летище до хотел или от един хотел до друг хотел. На рецепцията на всеки хотел го правят. Багажът ти те чака в стаята ти в новия хотел, дори и да е на другия край на Япония или на града. В същото време ти си само с раничка  по транспорта.

Четох някъде , че за страната трябва да се изпрати куфара предишният ден (разбираемо ). Предполагам в рамките на Токио ще е доставен същият ден . Тези бюра на летището са маркирани като “ luggage desk” или нещо друго ?

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 38 минути , stanislavpp каза:

Четох някъде , че за страната трябва да се изпрати куфара предишният ден (разбираемо ). Предполагам в рамките на Токио ще е доставен същият ден . Тези бюра на летището са маркирани като “ luggage desk” или нещо друго ?

Мисле, че бяха две куриерски фирми с офиси навсякъде. Видях ги в гида на Самурайка и в темите за Япония. Ползвах едната на снимката.

Аз ползвах 4 пъти все между два града. На следващия ден куфарът пристигаше и ме чакаше. Не исках да плащам за куфар по самолети и да нося по влакове.

Всичко ненужно за момента го изпращах. Като напълнех куфар с подаръци и ползвани дрехи, изпращах го до последния си хотел. 

Screenshot_20221229-172459_Chrome.jpg

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Виждам , че за по-голямо удобство при влизане в Япония , се попълва - https://vjw-lp.digital.go.jp/en/#link_03 , което обхваща здравен чек , имиграционни и митници . Не мога да скрия възторга си от факта , че инструкциите са само 99 страници :

 

https://www.vjw.digital.go.jp/manual/main/visitjapanweb_manual_en.pdf

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 34 минути , stanislavpp каза:

Виждам , че за по-голямо удобство при влизане в Япония , се попълва - https://vjw-lp.digital.go.jp/en/#link_03 , което обхваща здравен чек , имиграционни и митници . Не мога да скрия възторга си от факта , че инструкциите са само 99 страници :

 

https://www.vjw.digital.go.jp/manual/main/visitjapanweb_manual_en.pdf

Опашките на граничния контрол при влизане са огромни, независимо от летището. Подготви се за това и си планирай времето.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Ще драсна няколко думи с днешни впечатления , първо не толкова хубавото :

 

- маските са задължителни до 15 март ( не ми пречат )

- подобни опашки и такава безсмислена организираност за пръв път виждам . Точно шест часа ни отне от кацането на самолетчето на Джапан Еърлайнс на Нарита до хотела в Токио Бей . 
- експресният лимо автобус до центъра работи само до 16.05ч ( Нобелова награда за мир за отговорника по разписанието му)


Веднага след слизане от самолета ви пресрещат банда от 8-10 човека  със сини и червени потници , които ви проверяват телефона дали имате регистриран quarantine fast track, иначе не ви пускат да вземете първият завой на летището . След това чакате на една огромна опашка , от която пропускат кампанийно по 30 човека наведнъж , но става много бавно , защото се редувате с други две огромни опашки, идващи от други посоки . Губите едно 40-50 мин , само за да минете покрай едни импровизирани будки , дето други японци със сини потници ( и зорък поглед)  само ви питат дали се чувствате добре . Аз на половин бутилка Ямазаки им казах , че по-добре не съм се чувствал . После нови 40-50 минути да преминете през имиграционните . Хубавата новина е , че след като вече са минали два часа , чекираният ви куфар ви чака прилежно до лентата за багаж. После нова огромна опашка за JR пас ( нови 40-50 минути) , 10 минутна опашка за чейндж , 15 мин в 7/11 за бейсик продоволствия , 10-15 мин да вземете Пасмо и Суйка (тоест билети). Тея двете не можах да ги подкарам през Апъл Уолета и това си е. Също не е за вярване , че Суйчето и Пасмото не могат да се купят с карта , а само с кеш , и то в Япония. Обаче хората много мили и готини , помагат с удоволствие на туземците (европеидите) . Метрото изглежда много добре измислено , но не и от летището . Влаковете нямат номера и си трябва шесто чувство . Гледате номерата в Гугъл мапс и си викате проста работа , а номерата били номера на спирките ( нищо , че си имат и имена ) . Освен това , Гугъл Мапс има сериозен лаг при показване на лайв опциите и не може да се разчита много . Примерно в 20.02 ви показва, че следващият влак за вашата спирка е в 20.41 , а пропуска този в 20.08 , който е показвала в 19.52ч

 

Ако има все още ергени във форума , хващайте влакчето за Дисниленда в Токио Бей , ще станете разногледи от мода и прочие ( а и сън няма да ви хване) , да не изпадам в големи подробности .
 

 

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , stanislavpp каза:

Ако има все още ергени във форума , хващайте влакчето за Дисниленда в Токио Бей , ще станете разногледи от мода и прочие ( а и сън няма да ви хване) , да не изпадам в големи подробности .

дай някоя снимка 😉

дето се вика ние сме на диета, ама поне да погледнем менюто

  • Смея се 5
Връзка към мнение

Ахаа, снимки нямам , няма и да имам . И без това , Половинката подкачаше през три минути , че мили японки се опитват да помогнат на  нейният туземец , а върха беше , когато една твърде добре изглеждаща руса американка точно мен избра, за помощ за билети и линии на метрото .

  • Смея се 14
Връзка към мнение

@stanislavpp, пробвал ли си да намалиш цената на някои атракции, като минеш резервацията през платформа за кешбек?

Например цената на билета за Tokyo Skytree е една и съща в официалния сайт и в Klook. За покупки от Klook Topcashback us дава 5.25%. Има ли някъде препъни камъни?

Връзка към мнение

Мартин обича ли мини прасенца😃? В Токио, Киото и Осака има кафенета, където можеш да гушкаш прасенце - https://mipig.cafe/en/. Има и други - за котки, хамстери, бухали, с вход и консумация са. Мен ме привлича такъв тип атракция, ако намеря съмишленик и време😄

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Не съм купувал атракции , освен Дисниленд . Уено зоопарка го пропуснахме , защото и техните панди вече са върнати в Китай, и то съвсем наскоро  (22.02.2023г) .

 

Генерално , винаги купувам през кешбек сайтове и единственият препъникамък ще е , ако не се начисли необходимото и трябва напомняне .
 

Имай предвид , че най-големият кешбек сайт в света е именно японски , задължително проверявай и него ( Ракутен ).

 

 

Преди няколко дни ходих до Ханеда да взема майка ми и там липсва нелепата опашка за здравен чек , тоест целият процес на влизане отнема само около час . Опашката за JR пас, обаче също е голяма (45-60 мин ) , но няма и строг полицай като този  от Нарита , който стои на издигнат пиедестал с една мнооого дебела тояга , истинска атракция …

 

 

@neuromancer

няколко съвсем случайно запечатани кадъра:

6B36A077-0D24-4F2A-9610-9173209D83AD.jpeg.e60705a148c5dde2171f49b7f24418ac.jpeg

 

 

E74FDEF3-064F-4FE9-8CC1-13CA568965D3.jpeg.5c556739458907200a3f57d955c51b41.jpeg

 

 

BCA1E41F-DA23-44D1-9FBA-C7CEE1ABD34B.jpeg.5b417c869fa3e2f1fa3b70d2a510b536.jpeg

 

 

75ECAB53-89A8-425F-B7FC-757A2DAF62AC.jpeg.5edd6233613c5893a0b17e20d56c1a53.jpeg

 

 

5F877C8B-F22E-4C49-B218-C000304613A1.jpeg.63922af1ec8de98dae6f25e3f3ee0c81.jpeg

 

 

B3CEC39B-5A3C-444F-BF26-80C8B9DCF89D.jpeg.05852f812d66dd830b7e11b881f15d94.jpeg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 23 минути , ДиянаВ каза:

В Токио, Киото и Осака има кафенета, където можеш да гушкаш прасенце - https://mipig.cafe/en/. Има и други - за котки, хамстери, бухали, с вход и консумация са. Мен ме привлича такъв тип атракция, ако намеря съмишленик и време😄

Котки, бухали, кози....... а японки дали има някъде да гушкаш.....на кафе :biggrin: 

 

P.S. Питам за един приятел. 🤣

  • Смея се 8
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 20 минути , Pantelej Putnik каза:

Котки, бухали, кози....... а японки дали има някъде да гушкаш.....на кафе :biggrin: 

 

P.S. Питам за един приятел. 🤣

Съмнявам се дали Майоко ще ти позволят. Но може да опиташ и после да споделиш тук. Опа! Приятелят ти да опита.

Ако не си позволите телешко от Кобе в ресторант, в Киото в старата част има предлагате на сандвичи с кобе телешко. Вярно като вестник тънко месце, но вкусно.   

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, stanislavpp каза:

Не съм купувал атракции , освен Дисниленд . Уено зоопарка го пропуснахме , защото и техните панди вече са върнати в Китай, и то съвсем наскоро  (22.02.2023г) .

 

B3CEC39B-5A3C-444F-BF26-80C8B9DCF89D.jpeg.05852f812d66dd830b7e11b881f15d94.jpeg

Това е разочароващо да се прочете, но ми идва супер полезно 20 дни преди да трябва да съм там, сега ще мога да пренаредя програмата.. не знам дали си заслужава зоопарка в такъв случай.. Благодаря за инфото! 

Връзка към мнение

От днес вече не са задължителни маските в транспорта и други затворени пространства :
 

 

Japan has recommended everyone wear a mask for close to three years, but that recommendation is no longer in place from today (March 13, 2023), as announced by the country’s government a month ago.

 

Airlines, JAL and ANA, have also removed the mask-wearing requests. Still, you will probably see employees continue to wear them until the majority of passengers have adopted the new guidance.

You are no longer asked to wear masks when traveling on subways or trains.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Иван Попов

Празник по японски изящен - цъфтежът на вишните в Токио започна!

Голяма мечта ми е да отида по това време в Япония 😊

Сезонът на цъфтежа на вишневите дървета в Токио беше обявен за официално открит днес, което е с десет дни по-рано от обичайното, предаде АФП, цитирана от БТА.

Първите цветове се появяват рекордно рано в последните няколко години и това е свързано с глобалното затопляне.

Съзерцаването на цъфналите вишневи дръвчета, известно като ханами, е любима част от японския социален календар. Семейства и приятели се събират на пикници под живописните розови цветове.

 

orig.jpg?_=1647859468
Снимка: iStock by Getty Images

 

Цъфтежът на вишните е събитие, което се следи отблизо в цялата страна. Японските медии се състезават с най-точни прогнози за началото и отразяват събитието всяка година с ентусиазъм, отбелязва АФП.

Деликатните бели и розови цветове се появиха много рано в Токио през 2020 г. и 2021 г., обявиха от Японската метеорологична агенция. Миналата година обаче първите цветове се появиха шест дни по-късно.

Имахме много горещи дни през март досега, каза служител на метеорологичната служба в опит да обясни преждевременното развитие на вишните.

Празненствата за ханами бяха частично отменени между 2020 г. и 2022 г. заради пандемията от Covid-19. Тогава японските власти препоръчаха да не се провеждат празнични събирания през този период, дори и на открито.

Така 2023 г. ще бъде първата, в която японците ще могат да отбележат цъфтежа на вишните без ограничения от 2019 г. насам. Това ще бъде и първата от четири години, в която на събитието ще имат възможност да присъстват и чуждестранни туристи, за които Япония беше затворена между 2020 г. и 2022 г. заради пандемията.

 

orig.jpg?_=1647859438
Снимка: iStock by Getty Images
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 8.03.2023 г. в 17:03, stanislavpp каза:

Влаковете нямат номера и си трябва шесто чувство . Гледате номерата в Гугъл мапс и си викате проста работа , а номерата били номера на спирките ( нищо , че си имат и имена ) .

Япония е странна страна. Имах големи проблеми да хвана първото метро/влак. Или поне да ги купя билет за него. Разделено на някакви зони и реално на картата пишеше цената за билет до съответните места. Всичко само на японски, разбира се. Имаше места, където от едно до друго място може да се отиде с повече от една линия. Различна линия, различна фирма и различен билет съответно ...

Относно японките - добре, че са заголили кълки, ама модата им е меко казано абсурдна. Отделно са като ритнати в лицето.

Да не кажете, че само хейтя. Имаше и наистина хубави, но доста рядко. И все разхождаха някакви дядки. Не можах да зацепя каква е точно играта, докато не ми обясниха местните гайджин. Макар че и с повече виагра не знам дали може да направят каквото и да е ...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не сме имали никакви проблеми с пътуването в Токио. Имахме си пасове за най-популярната линия за влак и всичко беше точно. Хотелът беше в близост до голяма гара, която ползвахме, и след една-две влизания в гарата се чуствахме като у дома си. За Одайба купихме дневни билети и слизахме и се качвахме  колкото пъти си искахме. 
Самурайска няколко пъти ми обясни какво представляват гарите и бяхме подготвени за многото компании, които оперират на една и съща гара, многото линии и т. н. Но дакато не ги видях, не можех да си ги представя. Спомени, спомени.

@stanislavpp от сърце Ви желая да останете с най-добри спомени. Случката от летището трябва вече да сте я забравили. Така беше и при нас.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Разбира се 👍 . Доста интересни са японците , има и какво да научи човек. Още отсега искам да дойда отново , по възможност с приятели …

 

Много неща ме впечатлиха :  безмерна чистота  навсякъде ( тайната е , че няма кошчета и си носиш боклука с теб), учтиви , спретнати, възпитани и готови да помогнат , всички таксиджии са с черни костюми и бели ризи , обществените перални са хайтек - за 50 мин перат, сушат , а перилен препарат и омекотител се добавят автоматично и са включени в цената , отделно имат пералня с четки и сушилня с поставки за маратонки , в хубава част от ресторантите сам си досготвяш( допичаш храната) , врати в ресторанти и влакове са с допир, QR менюта с поръчка през телефона в много ресторанти , - вендинг машини за сладолед , цигари и каквото човек се сети,  в някои ресторанти роботи носят поръчките, което  вече си изглежда почти демоде …😉

 

Изумиха ме няколко неща досега :

 

- почистване след тоалет на кучето е в невиждани висоти ( разбирай японеца си носи шишенце с вода , с която измива напишканото дърво/храст след кучешко действие  )

 

-  всички таксиметровите автомобили са с автоматични врати ( включая седани от 90-те години)

 

- в големи шопинг магазини ( Уникло и прочие) , кошницата с всички артикули автоматично  при поставяне до касиера показва на секундата цялата дължима сума на монитора пред купувача . Няма сканиране , няма тагове , нищо . 

 

- бидетата имат едно десетина функционалности , включая и изсушаване на Д-то , а контролера е свързан безжично и безтоково с моноблока 

 

 

Сега да не си помисли някой  , че са идеални 😉 . Послъгват по-малко тук и там , местните са с предимство по ресторанти , инертни са , и все още английският не е на 100% застъпен . Обаче са големи сладури, а услугите и храните са на толкова  ниски цени за качеството , което предлагат ( нямам обяснение как го постигат ) , че човек няма как да не иска да се върне поне за кулинарно-гастрономен-алкохолен туризъм… За нещастие , Гайджините верно са им изпили уискито , Ямазаки и Хибики никъде не намирам по спец.магазини , та съм заредил с Никка.

 

За малко да забравя за тъмното Асахи - ако има фенове на бира Гинес , не пропускайте тъмно Асахи ( черен кен) . 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 6 часа, jorocontrola каза:

Отделно са като ритнати в лицето.

Вероятно си прав , но нямам възможност да ги загледам подробно 🙃 , с една дума - нямам никаква експертиза по японска красота , но на прима виста изглеждат много добре , за разлика от мъжете им .

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.