Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Ура! Нашата малка мадейранска секта се разраства. 🤣 Хора купуват билети, други се регистрират – пълен кеф. Какво по-хубаво от това да дариш искрица вдъхновение на другарче? 🙂

 

Лично аз чакам снимките на @mayaeye, защото знам, че са вълшебни. 🙂 Още повече, че сигурно е ходила по по-непознати пътеки. 🙂
И другите, дето отиват там тези дни, да не си правят пас със снимките. Да не посочвам имена. 😉 

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 14 минути , mayaeye каза:

Привет на всички! Нова съм във форума и се регистрирах специално, за темата Мадейра. И аз съм от хората, на които им се е случвало да я сънуват и то не веднъж. Напоследък толкова силно и ярко зачестиха тези сънища, че нямаше как, взех билети! Скоро ще бъде 4-тото ми посещение на острова и не спирам да се вълнувам от това. Мадейра се запечата дълбоко в сърцето и душата ми копнее да се връща там, отново и отново! Виждам, че в темата разказите вървят лъжичка по лъжичка. Дано успея да ви “догоня”. Първата Мадейра се случи много рязко. Видях снимки на близък приятел от някакво безумно зелено и скалисто, океанеско място с малки къщички накацали по стръмните склонове и си викам : Брях!! Къде е това!? След кратко време получавам отговор с лека носталгия: Мадейра! Как ми се иска да се върна .. В този момент, вече не издържах и казвам: Хайде, отиваме! От мен билетите, ти водиш. ! И така.. По онова време, другарчето ми беше студент в Коимбра ( Португалия ), направихме среща в Порто, и скокнахме с low cost полет на EasyJet до Фуншал. Без чекиран багаж за 10 дена, с малки ранички, 2 хамака и укулеле. Идеята бе да пътуваме на острова на стоп и да спим на открито, а главната ни цел бяха планините и красотите! Добре, че и двамата сме планинари, та за всеки случай тръгнах с високи туристически обувки, яке тип мембрана и панталон. Пътувахме в края на Януари и въпреки, че кацнахме на остров с вечна Пролет, нашата цел бяха висините на Мадейра ( някой би казал Атлантида ), а там си беше влажно и студено! Тогава още не знаех, колко дълбоко тази земя ще ме плени, та да се случи няколко години по-късно отново да се озова с билети, отново краят на Януари, но този път с 3-ма приятели, а аз като организатор и нов шофьор с твърдата идея да вземем кола под наем за по-интензивно проучване на острова. Е, и Втората Мадейра се получи по епичен начин, особено с щура компания, с която бяхме на път. Успяхме да направим снежен човек на суб-тропичен остров!! Отново спането беше по диви места и отново без чекиран багаж. За наша радост, точно тогава Декатлон бе отворил врати на острова и първата задача бе да купим палатки, които после - признавам си - след едноседмично ползване - върнахме ..сиромашийка.. Не след дълго дойде и 3-тата Мадейра, отново в края на Януари, някак по-улегнала, вече познавайки острова почти на изуст се отдадохме повече на бавна наслада, понша и кулинарен туризъм, ботанически градини и малки селца. А съвсем скоро, отново края на Януари, поемаме към любимият остров, като надявам се това пътуване постави началото и на по-различните ми разкази тук ☺️ Скоро ще покажа и снимки, извинете ме ако не са в хронологичен ред. Поздрави сърдечни!

Е, това наистина е от най-приятните изненади, ще чакаме снимките с нетърпение. 🙂

Тъкмо ще си олекотя багажа от един фотоапарат, като тръгна сега в неделя. 

След @ДиянаВ, @Radnev и @Argentique ще се включвам само с кратички сводки 🙂

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение

Да се поправя: когато вървяхме пеша куфарите бяха във вертикално положение, не хоризонтално, както съм написала🙂. От всичките хоризонти в главата, нещо съм се смахнала😄

  • Смея се 8
Връзка към мнение
преди 36 минути , master_of_germs каза:

Е, това наистина е от най-приятните изненади, ще чакаме снимките с нетърпение. 🙂

Тъкмо ще си олекотя багажа от един фотоапарат, като тръгна сега в неделя. 

След @ДиянаВ, @Radnev и @Argentique ще се включвам само с кратички сводки 🙂

Да не си посмял😛. Ние сме Магеланци и се харесваме такива, каквито сме, можещи да снимат, да разказват, да създават настроение🙂. Всички ще очакваме дългички разкази и снимкови сводки с твоя почерк😉

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Полезна информация.

 

Преди да навлезем дълбоко в дебрите на Мадейра, нека вметна разни практични неща за всеки, който се е запътил към острова.

Достигането не е трудно, а най-хубавото е, че може да стане и доста бюджетно. Ще трябва да направите поне едно прекачване, а най-вероятно ще ви се наложат и междинни нощувки. Ползвайте Skyscannner или kiwi. На мен ми помогнаха буквално за двайсет минути да наредя полетите, въпреки че изобщо не се бях интересувал от Мадейра.

Храната е вкусна и на съвсем прилични цени. Не бих я определил като евтина. Нещата, които предлагат там, на повечето места по света биха били по-скъпи.

Дрехите - Времето на Мадейра е особено и се мени много бързо. В едната страна на острова може да се изсипва порой, а в другата да е весело и слънчево. Това, което ви трябва, особено за зимния сезон са задължително непромокаеми дрехи и обувки. Според мен дебели дрехи не са нужни. Ако сте зиморничави - леко яке, подплатено с достатъчно катове дрехи. Има голяма вероятност да е ветровито, но вятърът не е студен.

Транспортът - транспортната мрежа на острова е много добре изградена, но въпреки това достигането от точка до точка е бавно. Островът е много планински. Извън скоростния път, който опасва острова, всичко останало е насечено от завои. Автобусите се движат бавно и имат безкрайно много спирки. С обществен транспорт и малко такси ще се справите с източната част на острова, където реално се намират и по-интересните места. Западната част обаче определено ще ви бъде проблем. 

Rent-a-car - Ще се оправите и без кола под наем, но аз я препоръчвам. Ще ви даде усещане за свобода и възможност спокойно да обиколяте из целия остров. Накрая и разходът за транспорт ще е горе-долу същият. Добре е колата да не е от най-маломощните.

Шофирането - Местните карат бързо, но в същото време са много толерантни и внимателни. Знаят, че има много коли под наем, а повечето от наелите ги шофьори не са свикнали на подобни условия, така че са бавни. Завоите са един връз друг, а места за паркиране на много места няма. Местните са свикнали да паркират буквално на пътя и това се знае, така че всеки изчаква, заобикаля, няма освирквания и нерви.

Във Фуншал има нечовешки наклони. По някои нагорнища нашият Фиат вървеше само на първа, а ако се наложеше да дам на задна, изобщо не можеше да потегли. На два пъти от зор на колата й замириса съединителя и НЕ успя да се справи. Най-стръмно е в района на ботаническата и Монте Палас. Извън Фуншал също е стръмно, но чак такива нагорнища не видях никъде другаде.

Настаняването - островът има огромна леглова база и поне в нашия период (края на декември), имаше достатъчно места на прилични цени (не бих казал в изобилие). Прекарахме целият период във Фуншал и не съжаляваме затова ни най-малко, но разполагахме с Rent-a-car. И на двете места, на които отседнахме (75 - 85 лв.), имахме обща кухня и така проблемът с изхранването ни бе решен по много лесен и евтин начин.

 

Маршрутите:

Тук нещата изглеждат сложно и объркано, но като им посвикнеш малко, всъщност е много лесно.

Започнете с PR 8 Sao Laurenco - най- източната част на острова. Обрулен от ветровете гол полуостров. Предлага страхотни гледки. Маршрутът е лесен. Има хора по джапанки. Денивелацията е малка. В края има малък връх, където вече има изкачване. Бъдете готови да ви духа вятър.

Левадите над Santana. Най-посещавани са PR 9 Levada do Caldeirao Verde и PR 11 Levada dos Balcoes. Направете ги първо. Направихме най-известната PR 9. Тя е почти равна и не изисква никакви специални умения или издръжливост. От всичко, което видяхме, това бе най-малко впечатлително, но ние я оставихме за последно, което бе грешка.

Най- известната пътека на острова - PR 1 Pico Areeiro - Pico Ruivo. До Areeiro се стига с кола. От там насетне започва красива пътека с невероятни гледки. Има и тунели. Пътеките са обезопасени с опънати въжета, играещи ролята на парапет. На най-стръмните места са направени стълбички. За съжаление не може да се направи кръгов маршрут. Така, че отивате и се връщате или наемате транспорт. За 60-70 лв. ви оставят на Areeiro и след 6-7 часа ви вземат от другата страна на Ruivo.

PR 1.2 Pico Ruivo - това е пътеката за Pico Ruivo, която тръгва от хижа Achada do Texeira. До хижата има път и се стига с кола. После се върви пеш. Преходът нито е дълъг, нито е тежък. 

PR 1.3 Encumeada - От подножието на Pico Ruivo тръгва пътеката Encumeada. Това е единственото нещо, за което съжалявам, че не успяхме да направим. Преходът е труден - 11 км в посока с денивелации.

 

Забележителностите:

Cabo Girao - отвесна скала, близо до Фуншал. Стоите на стъклена панорамна площадка.

Noons Valley - Сгушена сред невероятните планински склонове. От тук тръгва пътека PR 2 Vereda do Urzal. При много сериозна денивелация от тук може да се изкачи Pico Ruivo. Тази пътека се свързва и с пътека PR 1.3 Encumeada.

Achadas da Cruz - отвесна скала. Надолу се спуска лифт с 98% наклон. Цената е 5Е двупосочно. Надолу има и пътека, по която може да се слезе. Денивелацията е около 500 метра с огромен наклон.

Porto Muniz - лавовите басейни. Стеклата се лава е хваната в басейни, така че може да се топнете буквално по всяко време на годината. При нас вилнееше буря, но пък видяхме 10 метрови вълни.

Fanal Pond - мистична вековна гора с разкривени и обрасли с мъх дървета. Много особено място. 

Santana - Изходен пункт за маршрутите към Pico Ruivo, Encumeada и левадите. Известна най-вече със сламените си къщурки.

Funchal - основният град на острова. Хубаво място за лежерни нощни разходки. Основни забележителности са хълмът "Monte Palace" с прекрасните си градини. До него има лифт с панорамни гледки към града. Ботаническата градина - красива е, но Monte Palace си заслужава много повече. Fortaleza de Sao Joao Baptista - ако някой все пак иска и малко история, може да отскочи до крепостта, която все още има малко експонати, но пък се открива красива гледка към града.

  • Харесвам 23
  • Благодаря 9
  • Браво 9
Връзка към мнение
преди 31 минути , Radnev каза:

 

Започнете с PR 8 Sao Laurenco - най- източната част на острова. ... Има хора по джапанки.

При мен имаше доста кал, която се залепваше на големи буци по грайферите и тежеше. Насред цялото кално великолепие вървяха уникални субекти. Малко преди да се върна на стартова позиция, пред последното размазано кално поле, което не подлежеше на заобикаляне, видях към двайсетгодишно умислено сладурче. Чудеше се какво да прави. Беше със снежнобели плетени маратонки, дето приличат на чорапи. Не можах да се сдържа и да не му кажа „nice shoes“ 😂. Но хората там доста носят на майтап.
/Другата седмица ще пиша малко повече./

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 17
Връзка към мнение

Машико - 24 декември

 

Машико се оказа добавка към първоначалния план за 7-дневно пътуване с база Фуншал след Коледа и за Нова година. Уиз направиха някои промени /учудващо, нали😉/, появи се дата за петъчен полет до Лисабон и аз с въодушевление прекроих по-удължения престой в Мадейра. Това, че няма да бъдем за Коледа вкъщи, не се хареса твърде на дъщерята: - Е, аз как ще получа подарък? Няма ли да имам? Тук настъпи моят час🙃 Отвръщам: - Какво те бърка? Нали Дядо Коледа го носи:laugh: Така си отплатих за миналото. Когато беше в детската градина в малките групи, една година си пожела интерактивна играчка от рекламите. Аз с първосигнална реакция: Ау, много е скъпо! А тя: - Е нищо, нали ще е подарък от Дядо Коледа😀 Хаха, спомени.

Всичко се нарежда с лекота в това пътуване. Бъдни вечер и Коледа ще прекараме в чаровното градче Машико. Хотелът ни е White Waters, резервиран през Букинг за 116 евро за две нощувки със закуска. Последната е нещо обичайно на острова и влиза в цената на настаняването, ако не при всички, то при повечето хотели, хостели, къщи за гости. Пристигаме доста по-рано от часа за настаняване и не очакваме такова, но поне да оставим багажа си и да заредим телефоните. Посреща ни фина жена, перфектно говореща английски, определено няма португалски черти. Към хотела има и ресторант, затова я питам дали бихме могли да вечеряме, ще работи ли кухнята. Казва, че имат настанена група и ще провери в кухнята възможно ли е да ни вместят и нас в порциона. Уреждаме се с вечеря за 20 евро на човек без напитки, включваща пилешка супа, основно по избор между риба и пилешко месо и десерт чийзкейк. Вероятно можем да намерим наоколо нещо по-евтино и да се заситим без първо, второ и трето, но решаваме, че след денонощие и половина по пътищата вариантът, след като се приберем набързо да вечеряме и лягаме, е чудесен. Спестяваме си и многото чуденки, от които все едно зависи бъдещето ни - къде да седнем, какво да ядем🙂

Телефоните са заредени, ние също, разбрали сме, че днес не е холидей и автобусите се движат по разписание за събота, грабваме поразтоварените раници и хайде към първата пътека - São Lourenço. Преди това имаме време да пообиколим из ...

1.jpg.8d167a9619da8afec3b50edb879734ee.jpg

 

Така се прави - приказна Коледа за най-малките

2.jpg.f949746a98fba735efb9e1b8a2e34775.jpg

 

Подскок-подскок по алеята

3.jpg.5605c549f6b9a772ce6ad016f42a652a.jpg

към десертите, които могат да се хапват и без да си гладен 😋

4.jpg.84b4d650bf88cc6c91d41641e37a8baa.jpg

Сладък салам за няма и 2 лв., а в Жеравна - 5 лв. ..., ако искаш, ми мерси:girl_impossible:

И още първи впечатления от коледната украса

5.jpg.dd64468156bb95ec42c910c9daa3083b.jpg

 

6.jpg.0b4ffddbc5f0525c7c08fec592011779.jpg

 

Автогарата в Машико лесно се намира, означена е в мапс. Автобусът е на фирмата SAM с номер 113, крайна спирка Baía D'agra. На гарата вече има един чакащ автобус, оглеждаме се няма номер, нито по него, нито по секторите. Заговарям по този въпрос младо семейство с малко дете в количка. Звучи ми някакъв славянски език между тях, 100% са туристи като нас и вероятно са в същата посока. Оказват се от Литва, въодушевяват се, че сме от България, защото последното им излизане в чужбина е било лятото на 2019 г. преди Ковид до Велико Търново и морето. Харесват много България, а на мен ми става гордо от тяхната реакция🙂

Мое мнение е Сао Лоренсо да се посети в началото на престоя в Мадейра, когато още не си бил по висините и спиращите дъха гледки. Така, пак според мен, възприятията се засилват, от малкото към голямото. Ние все още сме пълни новобранци на острова и затова полуостровът ни впечатлява, даже казвам: Баси кефа, тук е извънземно 😍

7.jpg.9c8e280d8f9a2f9e33ab808dc5f4b356.jpg

Естествено първите метри едвам пъплим и почти не напредваме по маршрута, може пък някой камък да отървем😀

8.jpg.0b9cd8fcaf0239d5b1392039c7f5fdea.jpg

 

9.jpg.2ee1ffba3314a61fe36449d50f4bd1f3.jpg

Времето е облачно, но приятно топло, от време на време пръска, даже по-скоро плюе слаб дъждец, кал няма, но вятър да. Особено на това място усещам, че чак бузите ми се местят от вятъра 🙃

10.jpg.41e6972a5498e93a48567c72aa6eba6b.jpg

Продължаваме, времето се мени с минути по различните участъци, но важното е, че е с нас и създава драматични ефекти за разкош :girl_wink:

11.jpg.fd5d413058655a7fb7ad50d7d30bdb13.jpg

 

12.jpg.ccf619b48868f0f70723c701a948355a.jpg

 

13.jpg.ee5db0483b9a822c4cac7117a45f5a2c.jpg

 

14.jpg.9eab582e0da5e346d5eac928d3b3f3e3.jpg

 

15.jpg.5949e11990ecb634dea4ba7c014389c2.jpg

 

Прекрасна е гледката как земята се разстила към океана, а пробилата ниските облаци светлина озарява повърхността на водата...

16.jpg.4cbf48b0d750108519fdcd8a985da933.jpg

 

19.jpg.9e8bec756062ee6c514781338ce7749e.jpg

 

20.jpg.511226bf5370a95530748c10b286ca85.jpg

 

Но вместо напред към океана, нещо приковава погледът ми назад към вътрешността на острова. Това е моята най-красива гледка на Сао Лоренсо, гледката на мига, който не може да се повтори. Планината все едно тегли към себе си всичките облаци, поглъща ги ...

18.jpg.5fb43b4cb3b64101053a6064614d3e35.jpg

 

17.jpg.a1ad9643faf1b89c1e9ba54c4c742ac6.jpg

 

21.jpg.b075dd706a820ae37b2dc40d0cba477f.jpg

Дали пък там някъде, накъдето соча, към Пико Руиво, в този момент не подскача обезумял от кеф @Radnev с мокри гащи, хаха 😆

 

Докато чакаме автобуса наобратно, си казваме наздраве с първата понша в Мадейра 🥂

  • Харесвам 24
  • Благодаря 1
  • Браво 7
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Малко снимки от Мадейра- такава, каквато я видяхте през 2017.

Преходът от Pico do Arieiro до Pico do Ruivo и обратно ни отне 9 часа, тъй като на съпруга ми му се схвана крак и на връщане се влачихме едва- едва. А се връщахме, защото колата ни беше при началната точка. Но не съжалявахме за епичното тътрене заради великолепните гледки.

002_Pico_Do_Arieiro85.JPG

 

002_Pico_Do_Arieiro102.JPG

 

002_Pico_Do_Arieiro124.JPG

 

002_Return18.JPG

 

002_Return40.jpg

 

002_Return58.jpg

 

002_Return95.JPG

 

030_Curral_Das_Freirast46.JPG

 

Гледка от прозрачната платформа при Cabo Girão

031_Cabo_Girao24.JPG

 

Cascata dos Anjos (Водопад на ангелите) се излива върху шосето и после в океана. Колите минават под него.

033_Cascata_Dos_Anjos11.JPG

 

Ponta Do Pargo

034_Ponta_Do_Pargo4.JPG

 

Porto Moniz

035_Porto_Moniz17.JPG

 

Ponta da Garajau- от скалите тук са били хвърляни християните некатолици, тъй като на острова било позволено да бъдат погребвани само католици до 1770 г., когато е създадено британското гробище във Фуншал за християни некатолици.

041_Garajau12.JPG

 

041_Garajau26.JPG

 

Ponta da São Lourenço

042_Ponta_de_Sao_Lourenço70.JPG

 

042_Ponta_de_Sao_Lourenço86.JPG

 

042_Ponta_de_Sao_Lourenço95.JPG

 

043_Ponta_do_Rosto5.JPG

 

Вулканични пещери São Vicente

051_Sao_Vicente_caves45.JPG

 

Ribeira Da Janela

052_Ribeira_Da_Janela30.JPG

 

052_Ribeira_Da_Janela67.JPG

 

055_Faial43.JPG

 

Каменния връх (Stone Peak)

063_Stone_Peak7.JPG

 

063_Stone_Peak22.JPG

 

082_Risco11.JPG

 

25 fontes (водопади)

083_25_Fontes21.JPG

 

083_25_Fontes49.JPG

  • Харесвам 28
  • Браво 8
Връзка към мнение

на мен страшно ми се приходи, ама не знам как да я сместя тая Мадейра, че за самостоятелно пътуване идва скъпо и сложно

ама щом времето е сравнително хубаво около нова година, може по път за България...

  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , neuromancer каза:

на мен страшно ми се приходи, ама не знам как да я сместя тая Мадейра, че за самостоятелно пътуване идва скъпо и сложно

ама щом времето е сравнително хубаво около нова година, може по път за България...

Времето е руска рулетка, всичко друго, но не и стабилно. Колкото сайтове проверих, толкова различни прогнози дават за следващата седмица. В смисъл с различно количество дъжд... К'от'тако'а... 😕

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 56 минути , master_of_germs каза:

Времето е руска рулетка, всичко друго, но не и стабилно. Колкото сайтове проверих, толкова различни прогнози дават за следващата седмица. В смисъл с различно количество дъжд... К'от'тако'а... 😕

Разбрах,  че скоро ще ходиш и ти в Мадейра.  Би ли споделил за полетите и врътките, както го е напрвил Раднев.

Аз мислех, че се стягате за Мароко, но май съм объркал Мароко с Мадейра. Нали е все с М,  пък и бирата не прощава....

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , ruwenzogy каза:

Разбрах,  че скоро ще ходиш и ти в Мадейра.  Би ли споделил за полетите и врътките, както го е напрвил Раднев.

Аз мислех, че се стягате за Мароко, но май съм объркал Мароко с Мадейра. Нали е все с М,  пък и бирата не прощава....

Ние за Мароко се стягаме отдавна, а си направихме подарък навръх нова година, като взехме билети за Мадейра. Съвсем непредвидено, е и донякъде провокирано от @Argentique, @Radnev и @ДиянаВ . Макар че МАдейра си ни е стар мерак, знаеш... Намерих си един стар чат с @mary_shery  отпреди 6 години, озаглавен "Мадейра". 😄

Не ти се обадих, защото знам, че сега заминавате с @patilana за Централна Америка.

Ние летим сега в неделя (15.01.2023) сутринта за Бергамо с УИЗ. Вечерта към нас ще се присъедини и @зВерчето с полет Кьолн-Бергамо. В понеделник (16.01) летим BGY-FNC с райън. По принцип тази нощувка не ни е необходима; може да се тръгне и на 16.01 от София, но за разлика от нас Вяра няма приготвено домашно за Мадейра и иска да летим заедно, затова решихме да се застраховаме с една междинна нощувка. Пък и никога не отказваме ден в Италия.

Обратен полет с Райън Мадейра-Бергамо на 23.01 рано сутрин и имаме 4 часа за прекачване да се метнем на райънския за София. За всеки случай сме се застраховали, като сме купили и на следващия ден (24.01) Бергамо-София, излизаше 6 евро през weg.de

Всичко общо полети ни се вързаха около 60-65 евро на човек.

 

 

  • Харесвам 14
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , master_of_germs каза:

Ние за Мароко се стягаме отдавна, а си направихме подарък навръх нова година, като взехме билети за Мадейра. Съвсем непредвидено, е и донякъде провокирано от @Argentique, @Radnev и @ДиянаВ . Макар че МАдейра си ни е стар мерак, знаеш... Намерих си един стар чат с @mary_shery  отпреди 6 години, озаглавен "Мадейра". 😄

Не ти се обадих, защото знам, че сега заминавате с @patilana за Централна Америка.

Ние летим сега в неделя (15.01.2023) сутринта за Бергамо с УИЗ. Вечерта към нас ще се присъедини и @зВерчето с полет Кьолн-Бергамо. В понеделник (16.01) летим BGY-FNC с райън. По принцип тази нощувка не ни е необходима; може да се тръгне и на 16.01 от София, но за разлика от нас Вяра няма приготвено домашно за Мадейра и иска да летим заедно, затова решихме да се застраховаме с една междинна нощувка. Пък и никога не отказваме ден в Италия.

Обратен полет с Райън Мадейра-Бергамо на 23.01 рано сутрин и имаме 4 часа за прекачване да се метнем на райънския за София. За всеки случай сме се застраховали, като сме купили и на следващия ден (24.01) Бергамо-София, излизаше 6 евро през weg.de

Всичко общо полети ни се вързаха около 60-65 евро на човек.

 

 

 

В момента, ruwenzogy каза:

 

 

преди 5 минути , master_of_germs каза:

Ние за Мароко се стягаме отдавна, а си направихме подарък навръх нова година, като взехме билети за Мадейра. Съвсем непредвидено, е и донякъде провокирано от @Argentique, @Radnev и @ДиянаВ . Макар че МАдейра си ни е стар мерак, знаеш... Намерих си един стар чат с @mary_shery  отпреди 6 години, озаглавен "Мадейра". 😄

Не ти се обадих, защото знам, че сега заминавате с @patilana за Централна Америка.

Ние летим сега в неделя (15.01.2023) сутринта за Бергамо с УИЗ. Вечерта към нас ще се присъедини и @зВерчето с полет Кьолн-Бергамо. В понеделник (16.01) летим BGY-FNC с райън. По принцип тази нощувка не ни е необходима; може да се тръгне и на 16.01 от София, но за разлика от нас Вяра няма приготвено домашно за Мадейра и иска да летим заедно, затова решихме да се застраховаме с една междинна нощувка. Пък и никога не отказваме ден в Италия.

Обратен полет с Райън Мадейра-Бергамо на 23.01 рано сутрин и имаме 4 часа за прекачване да се метнем на райънския за София. За всеки случай сме се застраховали, като сме купили и на следващия ден (24.01) Бергамо-София, излизаше 6 евро през weg.de

Всичко общо полети ни се вързаха около 60-65 евро на човек.

 

 

Браво за цените, и на теб и на Раднев. Аз си го представях някъде около 150евро.....

Връзка към мнение

Аз летях през Бергамо с райън и любезното съобщение за ниски цени на @Lindt. 🙂 Както писах, четирите отсечки за 27 британски лири през opodo. 

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Argentique каза:

Аз летях през Бергамо с райън и любезното съобщение за ниски цени на @Lindt. 🙂 Както писах, четирите отсечки за 27 британски лири през opodo. 

Айде, лек ти полет до Ница на тебе. 🙂

 

А за цените... След 36 лв с прекачване до Тенерифе и обратно миналата зима и 31 лв с прекачване до Люксембург лятото, хич не е за хвалба сегашното ми упражнение. 😄

  • Харесвам 4
  • Шок 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, master_of_germs каза:

Времето е руска рулетка, всичко друго, но не и стабилно. Колкото сайтове проверих, толкова различни прогнози дават за следващата седмица. В смисъл с различно количество дъжд... К'от'тако'а... 😕

При мен беше същата работа с прогнозите. Преди да тръгна даже се сдухах. Най-много нерви брах за пико-тата. Добре че те послушах за ранния преход по изгрев. От скромните ми наблюдения и опит сутрин и докъм 14:00 времето беше най-ясно и спокойно. Е в деня на прехода през целия ден беше слънчево, но наистина е късмет.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 7 часа, Argentique каза:

Насред цялото кално великолепие вървяха уникални субекти. Малко преди да се върна на стартова позиция, пред последното размазано кално поле, което не подлежеше на заобикаляне, видях към двайсетгодишно умислено сладурче. Чудеше се какво да прави. Беше със снежнобели плетени маратонки, дето приличат на чорапи.

Hold my beer - ние като правихме този преход, в началото видяхме млада двойка, тръгнали с детска количка и хлапе. :biggrin: 
Точно изчаквахме моят приятел да намери място и да паркира колата и ги гледам въпросните ентусиасти с количката как тръгват по пътеката.  :shok:  Беше ми ясно, че няма да стигнат далеч и доста се зачудих.  След малко вече се връщаха, а жената пилеше :fie: нещо на висок тон . Бяха португалци, предполагам - от континента. Не говоря езика, но предвид ситуацията и по интонацията и изражението ѝ не беше особено трудно да се предложи, че нарежда нещо от сорта: "Е бива ли да си толкова тъп да решиш, че може да минем с детската количка по тая пътека?!?" :girl_cray2:  :grin:   Той пък взе, че се изнерви, свали детето от количката, сгъна я и след като а измлати 2-3 пъти в земята, я зъхвърли до близкото кошче за бокулк. :shok:  Не знам какво му беше виновна количката, може би че не е пригодна за оф-роуд, или пък се беше счупила за краткото разстояние, което все пак бяха успели да изминат . :rolleyes:

  • Харесвам 1
  • Смея се 11
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

В Машико до автогарата има голям супермаркет Continente. Прибирайки се, се отбиваме за неща от първа необходимост😜 - ром и сок за домашна понша😄, вино, вода, питки, кашкавал и прошуто. Алкохолът е евтин, на цени като в България - хубав ром Мадейра 980 нямаше 20€, червено вино от континентална Португалия - 4-5€ на 50%промоция🙂. Имаме вечеря в хотела, но ни трябват провизии за утрешния ден, в който магазинът няма да роботи.

В White Waters отново ни посреща същата фина жена, за която впоследствие разбираме, че е собственичката на хотела, заедно със съпруга си - висок, леко едър мъж, който по цял ден гледа в телефона си и пита гостите имат ли нужда от нещо😄. Елегантната към 50-годишна жена е на крак из хотела от събуждането до заспиването ни - не само настанява и приема плащания, но и сервира, прави кафета, разговаря с гостите, постоянно снове като пчеличка. Винаги съм се възхищавала на такива шефове, които за да върви работата им я знаят и вършат🙂
Празници са и съм подготвила за домакините ни в Машико и Фуншал малки подаръчета - коледна топка с ръчно извезан елемент от българска шевица и сапунче с формата и аромата на българска роза. Жената е много впечатлена от шевицата, защото изобразява цвете и казва, че и в Мадейра правят такива неща🙂.
Масата за вечеря на Бъдни вечер, наред с всичките й салтанати, приятно ни изненадва - в чиниите ни има дървени коледни фигурки  за подарък и мил спомен.
F6ED6869-F095-435B-84E0-9406242D3576.jpeg.fd438c0b5eceef1511fc453946cc8ebb.jpeg

Храната е много, много вкусна. Още повече ни се услажда с бутилка хубаво розе Матеус за невероятната цена от 10.50€👍. На финала вече сме готови да заспим във въздуха😴, нямаме сили и за никакви снимки🙂 /затова тези в поста са от следващия ден и от тази вечер🙂/

Саята ни е просторна с големи френски прозорци и гледка към океана,

ECCECA6F-DA94-4054-B3AD-204D946E28C8.jpeg.709abe2d39fe5c214c659a3dafd08eb8.jpeg

коледно украсения площад Praceta 25 de Abril

E21A2644-1CB7-4E1D-A2B2-CE766DDF8497.jpeg.c2373a0c753376764c232697268b34f2.jpeg
 

0B786BEB-9F67-48C6-9595-3D2B22A4F782.jpeg.370494ce6bd9807224c6bdb59582797e.jpeg

и разбира се Pico do Фичо😊

A093F751-F936-4AC5-AA35-A7D0259A94A6.jpeg.ed86b9378f024c8f883d26764ba1d162.jpeg

 

8FD68678-0E15-4636-85B8-3506F133526D.jpeg.8d9b717105b18735cf9ff921f16d4ed5.jpeg

 

п.п. Днес, петък 13-ти, докато пиша за извънземната красота, ми се случи нещо извънземно🙉. Обажда ми се свекървата😉 с въведение: - Не знам си коя няма да идва с мен в Япония. По същество: - Искаш ли да дойдеш с мен през май? ____ предложи да плати екскурзията ти😮 Изпаднах в извънземна безтегловност и все още съм😶

  • Харесвам 19
  • Шок 3
  • Браво 10
Връзка към мнение
Граф Вронски
преди 19 минути , ДиянаВ каза:

Обажда ми се свекървата😉 с въведение: - Не знам си коя няма да идва с мен в Япония. По същество: - Искаш ли да дойдеш с мен през май? ____ предложи да плати екскурзията ти😮 Изпаднах в извънземна безтегловност и все още съм😶

Ой, какви чудеса стават. Твоята свекърва е като Гандалф (в изцяло положителен смисъл го казвам), ще те води на приключение (виж Хобит).
Ами, има още 2 часа и 4 минути някой да звънне, ще почакам и аз. 😛

П.с. Да не е спам, благодаря на всички за включванията, много интересно е.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
На 12.01.2023 г. в 0:23, Argentique каза:

 

В парка с двореца в Монте ми взимат поредните 12€ за билет .....гледала съм снимки на парка и знам, че трябва да дойда. Вероятно повечето мъже няма да са чааак толкова запленени от идеята за посещение, но .........

*****

66.jpg.a5cedaff1e349ee8d7ef6e4f56900cab.jpg

Изборът е ясен – понша. Не знам защо колегите мадейрано-магеланци казват „понЧа“. На мен навсякъде ми дават и предлагат само понШа. 

 

Бяхме в ботаническата градина, а после и на Монте Палас, чак в края на нашето пътешествие, но прескачам толкова напред само заради теб😃.

Недей ни отписва с толкова лека ръка мъжете. Сред нас също има нежни души:wub:. Ботаническата също бе хубава, но градините на Монте Палас бяха страхотни и изрично ги препоръчах на Дияна. Ще се радвам ако са отишли.

А ето нещо интересно.

Това е твоят плод:

-jpg.jpg.b27bec52fda7df91d247f0aab7b73aa4.jpg

Ето го няколко дни по-късно:

IMG_20221226_125529.jpg.ea61bdb5fb5ce2f5ec7b19cb4eceeea1.jpg

Ако и Дияна качи снимка на същия плод, след още няколко дни, вече наистина ще бъдем много яката работа😎.

А на Даниел (Мaster) направо оставяме да снима вече покаралата палма😆.

***

За понЧата. Не знам защо другите я наричат понЧа, а не понШа. Аз ще кажа за себе си. Един приятел нарича ракията рАчия. Ракията била за всеки, а рАчията само за сериозните пиячи. Та и аз - като кажа понШа ми звучи като нещо не достатъчно сриозно, нещо като пунш. Виж понЧа си е друга работа😉.

***

И накрая искам да приканя @Lindt, която вече бе спомената в тази тема да не стои скромно в страни. Всички знаем, че в момента е заета с тяхната египетска афера, но може да каже много и за Мадейра, за която има и подробен пътепис:

 

  • Харесвам 17
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

@ДиянаВ, твоят петък 13-ти е от поредицата "Невероятно,  но факт", стискам палци за положително развитие. 

Моят беше съвсем нормален - купихме си самолетни билети за тази дата и самолетът кацна по разписание. На уиз!  😃

Преди това, 200 метра след като ме взимат от нас, шофьорката (землячка на Раднев) я спира Кат, защото кара без фарове... Вади си онзи документацията,  обаче аз излизам с необоримия аргумент, че имаме полет и повече няма да правим така.  🤣 Пуснаха ни на секундата. 😄

Обаче който има да дава, ще си му го вземат - на магистралата камъче от тир й пука предното стъкло и сега е за смяна. Но колата е на паркинг край летището в София, а ние сме на много по-хубаво място,  затова после ще я мислим. 🙂

 

Това си беше чист спам. 🙂

В градините на Монте, освен @Radnev, бяха забелязани и други мъже, но най-голямата им концентрация беше на бара с безплатната дегустация на мадейра. 😎Е, някои си плащаха и за втора чашка 🤭

 

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 13 часа, ДиянаВ каза:

 Днес, петък 13-ти, докато пиша за извънземната красота, ми се случи нещо извънземно🙉. Обажда ми се свекървата😉 с въведение: - Не знам си коя няма да идва с мен в Япония. По същество: - Искаш ли да дойдеш с мен през май? ____ предложи да плати екскурзията ти😮 Изпаднах в извънземна безтегловност и все още съм😶

Или имаш най-добрата свекърва на света, или си жертва на някаква голяма измама. 

МОЛЯ ТЕ, Бъди внимателна😉

  • Смея се 11
Връзка към мнение
преди 1 минута , Radnev каза:

Или имаш най-добрата свекърва на света, или си жертва на някаква голяма измама. 

МОЛЯ ТЕ, Бъди внимателна😉

Добра е, да. Малко повече говори, но се преживява😄. Ама и аз съм идеален спътник, щом ме предпочита пред сина си. Не съм капризна, нервна, от малкото съм щастлива, тактична, внимателна и възпитана съм😛. След като си направих реклама, може да ме вземате за компания навсякъде по света, хаха😂

  • Харесвам 3
  • Браво 6
  • Смея се 14
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.