Прескочи до съдържание

Цените на хотелите в Европа в момента. Къде резервирате?


era123

Препоръчани мнения

В момента изглежда, че на всякъде в Европа, хотели, които струваха 30-35 евро на вечер през 2021, вече са по 60. Става дума за 3* в центъра на града. Това през букинг, airbnb. 

Аз ли нещо пропускам, има ли по-добри оферти някъде?

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , era123 каза:

В момента изглежда, че на всякъде в Европа, хотели, които струваха 30-35 евро на вечер през 2021, вече са по 60. Става дума за 3* в центъра на града. Това през букинг, airbnb. 

Аз ли нещо пропускам, има ли по-добри оферти някъде?

 

Къде ги е имало тия хотели? Иначе е по-скъпо всичко вече ...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, jorocontrola said:

Къде ги е имало тия хотели? Иначе е по-скъпо всичко вече ...

В къв смисъл къде?

Лято 2021 толкова плащах из Европа. 

Ясно, че вече всичко е по-скъпо, но пък 00-100% увеличение. 

Та да видя дали някой не знае място с по-евтини оферти. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз не съм виждал хотели в Европа за 30-35евро, ако не говорим на човек и тогава двойна стая ще е поне 70евро.

Преди седмица взех Радисън в центъра на  Варшава за 90€, в София същия хотел към края на града за същите дати е 120€.

Връзка към мнение
На 28.01.2023 г. в 21:38, era123 каза:

В къв смисъл къде?

Лято 2021 толкова плащах из Европа. 

Ясно, че вече всичко е по-скъпо, но пък 00-100% увеличение. 

Та да видя дали някой не знае място с по-евтини оферти. 

Европа е Брезник, но и Париж. Като кажеш Европа все едно нищо не си казал.

Иначе 2021г си беше Ковид година и повечето хора не пътуваха. Нормално и цените бяха надолу. Според мен поскъпването е 20-30%. Но чак 30Е ...

2020г и аз наемах кола с пълна застраховка за 7-8Е на ден. Но не се и надявам вече.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, явно това е положението.

Лято 2021 в центъра на Будапеща за 35 е +/-, в други градове на Унгария, също по толкова. Гърция 30е.

Лято 2022 - Словакия, Чехия, Австрия, Германия, Гърция поне по 55е.

Пролет 2022 Португалия - 50е +/-

2023 Испания >55е.

Забележете, че по-евтините по принцип държави вече не са.

 

 

 

Връзка към мнение
3 hours ago, M@ria said:

Ама защо сравняваш точно с лято 2021? Все едно сравняваш ябълки с круши. 

Еми дай да сравним с 2020 и 2019 тогава. Тогава пак си бяха по 30на евро. 

 

Това че в рамките на 1г цените са с 85-100% отгоре на никой тук ли не му прави впечатление?

Или да го дразни?

Не, че можем да направим нещо. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Още тогава си говорехме тук че няма вече да имаме толкова добро време за пътуване ,някой мислеха че се шегуваме 😉

Без тълпи в най-мечтаните кътчета на Европа , на цени които повече няма да видим.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Може би зависи от дестинацията. Гледах цени за Кипър за началото на лятото и апартаментите бяха както през 2021. С повече търсене пак може да се намерят добри цени. Например цените за някои хотели през мобилната версия на booking са по-евтини от десктоп версията.

Връзка към мнение
преди 2 часа, era123 каза:

Или да го дразни?

Не , не ме дразни - приемам го с разбиране.

 

Световна инфлация + натрупани загуби  през Ковид+  високо  търсене = по-високи цени. 
 

Вие същата ли заплата получавате като през 2021г ? А през 2019г ? Защо хотелските настанявания трябва да са на същата цена ?

 

Да не забравяме и ,че целта на всеки нормален бизнес е, не само да е на печалба , а да я максимизира. 

 

За спестяване има много начини : ранно резервиране , лоялни програми,  покупка на точки , следене за промота от типа плати 4 за 5 нощувки , гъвкавост , хотелс.ком - където всяка 11 нощувка е безплатна ..

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Цена хотел март 2022 Париж -427 лв за три нощувки, цена за същия период март 2023 трябва да буква на 860 лв.

 

Цени на хотели в Германия в градове с много изложения и Ескпо центрове - два пъти също по- високи в сравнение с цени от преди пандемията. 
има компании, които за служебни пътувания трябва да променят вътрешните си политика за лимити на нощувки. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има много фактори - хората им се пътува сега и цените се качват - търсене и предлагане. Но всякакви цени между средата на 2020 и средата на 2022 не са показателни.

 

През 2020 за 14 дни в Дубай около Коледа и Нова година платих 850 евро за двойна стая в Rose Park Hotel Al Barsha с включена закуска. Този хотел нито преди 2020, нито след 2022 може да се намери за 60 евро на вечер за двойна стая с включена закуска.

Септември 2020 - Capadocia Cave Suites - 50 евро за двойна стая със закуска в най-скъпия им апартамент. Пак същото - нито преди, нито след пандемията го е имало за тези пари, особено през септември.

Октомври 2020 - Ax The Victoria Hotel в Малта - 52 евро на вечер за двойна стая със закуска.

Да не говоря за Сейшелите 2021, където ми се струваше скъпотия, ако трябва да наема вила за 90 евро на вечер, понеже повечето ми бяха за по 50-60 - вила с басейн.

 

И даже от сегашна гледна точка ме е яд, че не направихме по време на пандемията по-скъпи дестинации, вместо един Узбекистан например. И сега да ходим по по-евтините като Узбекистан.

 

От друга страна като си гледам резервациите за 2019 и сравнявам цените със сегашните, то не изглеждат така нещата тогава:

2019 съм платил в Индия за двойна стая в хотел на летището в Делхи 62 евро, сега същата двойна стая в същия хотел е 63 евро. Т.е. 1 евро разлика:

grafik.png.f91d551e820bc8ef1133730be7792c74.png

 

 

grafik.png.d1848b78fc9dfd0dc1574bab84e44007.png

 

Та просто са два фактора - сега цените се вдигнаха наистина малко от една страна спрямо 2019, но пък 2020-2021 бяха паднали и затова и разликата изглежда още по-голяма в момента.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

В Гърция ми се струва че покачването не е толкова голямо, поне на местата които съм ходил (Крит, Пелопонес, Атина...) и с резервация от сега. Може да се променят нещата като наближи сезона.

В Италия е ужас верно, на места над 100 % или повече за среден клас хотел.

Връзка към мнение

на мен пък Гърция ми се вижда много поскъпнала, с всяко следващо лято разходите за сходен клас настаняване ни се вдигат с 40-50%, което почва да ме отблъсква, но факт, че не резервираме още от зимата...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Покачването на цените на хотелите е като покачването на цените на самолетните билети, цените на храните и т.н. За мен това е напълно спекулативно. Явно, че някой трябва да плати масрафа за Ковид и това, разбира се са хората. Аз лично няма да си купя билет за 1000 евро до Бали или Сингапур, няма и да платя нощувка в Рим за 150 евро. Ще си намеря алтернативи.

Като гледам някои от мненията в тази тема, ми се струва сякаш, че доста от нас започват да хасресват "новите дрехи на царя". А пък @era123 как така си позволява да казва, че царят бил гол. Не го/я е срам! 😄 Надявам се да разбирате тънкия хумор. 

Не мога да се съглася със @stanislavpp относно това, че всеки бизнес търсил печалбата и цените били такива заради световната инфлация. Как така инфлацията удари най-потребяваните хранителни стоки, а и в частност самолетни билети, хотели и т.н.?! Как така тези цени се вдигнаха най-вече в Европа и Северна Америка, а в други части на света няма голяма разлика? Няма да давам конкретни примери, всеки от нас наблюдава по няколко дестинации и знае това. Търсене и предлагане - ОК, но 100-150% е прекалено. И тези, които вдигнаха така цените, ще го усетят. Относно храните веригите вече започват да мрънкат, че имало спад на потреблението. А, добър ден! 

Лошото е, @stanislavpp, че болшинството от бизнесите (поне в България) не увеличават или увеличават, но не достатъчно, заплатите на хората (по мои наблюдения увеличенията са с около 5%). И хората се чувстват притиснати, защото и работодатели и банки сякаш искат цялата инфлация да е за сметка на хората, но пък те да си запазят печалбите. Опъването на "тетивата" може да отприщи неочаквани последици, защото, ако ние говорим тук за пътувания, от които в крайна сметка можем да се откажем за определен период, то относно храните няма как хората да се откажат да ядат. Става нещо в света, което няма да доведе до добро. Сега може да ме обявите за какъвто искате. Царят е с красиви нови дрехи, а @era123 е еретик, нали?  

  • Харесвам 14
  • Браво 2
Връзка към мнение

Надявам се да не се обидиш , ама  няма (почти) нищо  вярно в целият ти пост, в който си вкарал напълно безсмислени емоции.

 

Нито оригиналният постер е еретик, нито царя е гол . Всеки собственик на хотелско настаняване в Европа има пълното право да определи своите цени , в континента има достатъчно конкуренция, която да регулира пазара.  Проява на лош вкус е да ги съдим за по-високите им цени …Хора , радвайте се на успелите хотелски настанявания , пък дори и с по-високите им цени , така или иначе хората гласуват с портфейлите си.

Връзка към мнение

За жалост това е икономическата логика. Бяха напечатани/създадени толкова много пари покрай Ковид, че няма какво друго да се случи.

Нека приемем, че е имало Х блага на света и У пари. Сега благата (нещата) по света пак са толкова, но парите за 2У (двойно повече). Очевидно, че всяко нещо ще струва 2 пъти повече вече.

Заплатите ще се вдигнат някога, но за жалост това ще стане по-бавно и може би не с толкова колкото ни се иска ...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 56 минути , stanislavpp каза:

Надявам се да не се обидиш , ама  няма (почти) нищо  вярно в целият ти пост, в който си вкарал напълно безсмислени емоции.

Съгласен съм - за нищо не съм прав! Няма никакво поскъпване на цените - нито на хотели, нито на храни. На всички са им увеличени заплатите и са доволни. 

 

преди 56 минути , stanislavpp каза:

Всеки собственик на хотелско настаняване в Европа има пълното право да определи своите цени , в континента има достатъчно конкуренция, която да регулира пазара.  Проява на лош вкус е да ги съдим …

Спекулативното покачване на цени не е забранено. Съгласен съм. В този смисъл собствениците имат право да покачват цените. Но със 100-150% според мен е прекалено. Не е проява на лош вкус обаче да изразявам позиция по отношение на нещо, което бърка в джоба ми. Или изобщо изказването на мнение вече се приема за проява на лош вкус?! 

Иначе - не съм се засегнал. Ти явно така виждаш нещата.

преди 56 минути , stanislavpp каза:

Хора , радвайте се на успелите хотелски настанявания , пък дори и с по-високите им цени

Тук съвсем не разбрах на кое да се радвам! 🤔

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Вярно на някои места малко са се поуляли. Скоро ми направи впечатление едно малко семейно хотелче в Barajas, в което съм преспивал преди около 5 години за 36 eur нощувката, в момента е 90 eur на вечер за същия период. Вярно, че е минало много време от тогава, но чак пък два пъти и половина повече е малко too much.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, era123 каза:

Еми дай да сравним с 2020 и 2019 тогава. Тогава пак си бяха по 30на евро. 

 

Това че в рамките на 1г цените са с 85-100% отгоре на никой тук ли не му прави впечатление?

Или да го дразни?

Не, че можем да направим нещо. 

 

Тези по 30 евро може и да са поскъпнали със 100%. Тези по 100 евро със сигурност не са поскъпнали с такъв процент.

Спекулативно или не, поскъпването е факт. Когато вдигаме цената на нашия труд обаче, винаги го оправдаваме с повишени разходи и надали бихме приели аргумент на нашите "пациенти" за спекула 😎

Явно животът ни е достатъчно приличен, за да се недоволстваме, че не можем да пътуваме толкова евтино, колкото е било и ни се иска, докато същевременно се стараем и нашите приходи нараснат.

Наздраве!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За да се сравняват цени коректно е добре да се приложат еднакви условия. На първо място е важно кога е направена резервацията. Лично аз правя резервации веднага след като стане ясно самото пътуване - обикновено месеци преди самите дати. Винаги правя резервация с право на отмяна и винаги чрез една и съща резервационна платформа. В следващите месеци периодично проверявам дали цената на нощувките за конкретните дати не се променя и трябва да отбележа, че в поне 20% от случаите това се случва в посока надолу (в останалите 80% трендът е категорично нагоре) и успявам да намаля цената на нощувките чрез анулиране на старата и правене на нова резервация. В конкретния случай, за да се обоснове извод относно повишаване на цените за настаняване е добре да се извърши анализ между цените за нощувка на един и същи хотел през годините. Аз имам подобен хотел за сравнение, защото често ходим на един фестивал край Лорелай и винаги отсядаме именно в него. Сега се разрових и видях, че през 2015 г. съм платил 360 евро за четири нощувки със закуски в този хотел, миналата година платих за същото 470 евро, а резервацията ми за тази година е на стойност 490 евро. Очевидно има повишение на цената, но инфлационните процеси през тези години според мен покриват разликата...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 54 минути , Duke каза:

за да се обоснове извод относно повишаване на цените за настаняване е добре да се извърши анализ между цените за нощувка на един и същи хотел през годините.

Цените на самолетните билети напр. за Тайланд от София бяха трайно около 450-550 евро. 

Сега са около 850-1000 евро. Кое предизвика почти двойното поскъпване? Ако е само увеличеното търсене, то значи ще има и успокояване след "първата вълна" на туризма след Ковид. За някои цели виждам вече цените от преди в някакви моментни промоции - промотата на германските Eurowings Discover или белгийските Brussels Airlines. 

Хотелите започнах да ги търся вече направо на картата на Гугъл и избирам най-добрата оферта. При такова търсене ми прави впечатление, че поне в момента Agoda има доста по-добри оферти от Гугъл (въпреки, че уж са заедно), като в отделни случаи разликата достига дори до 200 лева на вечер (в конкретния случай 375 лева при Букинг и 175 лева при Агода, касае една и съща стая!)! На какво ли се дължи такава голяма разлика?! Да не говорим пък, че разлики между различните оферти от 50-70 лева (при нощувка в порядъка на стотина лева), та и повече, са си нещо редовно. Един продукт - различни цени с големи разлики. Странно е. Ако не е странно - извинявам се. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Duke каза:

За да се сравняват цени коректно е добре да се приложат еднакви условия. На първо място е важно кога е направена резервацията. Лично аз правя резервации веднага след като стане ясно самото пътуване - обикновено месеци преди самите дати. Винаги правя резервация с право на отмяна и винаги чрез една и съща резервационна платформа. В следващите месеци периодично проверявам дали цената на нощувките за конкретните дати не се променя и трябва да отбележа, че в поне 20% от случаите това се случва в посока надолу (в останалите 80% трендът е категорично нагоре) и успявам да намаля цената на нощувките чрез анулиране на старата и правене на нова резервация. В конкретния случай, за да се обоснове извод относно повишаване на цените за настаняване е добре да се извърши анализ между цените за нощувка на един и същи хотел през годините. Аз имам подобен хотел за сравнение, защото често ходим на един фестивал край Лорелай и винаги отсядаме именно в него. Сега се разрових и видях, че през 2015 г. съм платил 360 евро за четири нощувки със закуски в този хотел, миналата година платих за същото 470 евро, а резервацията ми за тази година е на стойност 490 евро. Очевидно има повишение на цената, но инфлационните процеси през тези години според мен покриват разликата...

Действам по абсолютно същия начин, когато правя резервация. Прав си и за това,че е коректно да се сравняват еднакви условия иначе темата се превръща в поредната в която ще се започнат безсмислени спорове и сравнения. В крайна сметка всеки има различно виждане и различни възможности. Аз лично се отказах от някой дестинации точно заради цена .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И да мрънкаме все тая.Всеки икономически субект работещ на пазарен принцип се стреми да реализира печалба и не може да очакваме социален елемент.Дори да има той пак ще е имиджов и в крайна сметка насочен към извличане на определена печалба.

 

Относно нарасналото търсене на пътувания, всички виждаме че цените от Лондон ,Женева , Цюрих , Амстердам към Азия , Източното и Западното крайбрежие на САЩ и т.н. са на нивата отпреди ковид.Явно там пазарът си върши работата и не позволява аномалиите които гледаме тук ,което е нормално за подобни огромни хъбове.

Относно нощувките ...наистина не знам какво ще се случва когато китайците се върнат в Европа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.