Прескочи до съдържание

Проблем с рефънд при частично използван билет с Бритиш


Препоръчани мнения

Здравейте пътешественици! Имам казус, който не мога да разреша вече повече от година...моля, ако някой има идея да помогне. Казуса е следният: Имах двупосочен билет за свързан полет от САЩ до България и обратно. В едната посока полета премина по разписание. В другата/обратна/ посока полета беше с маршрут София-Хитроу-Ню Йорк-Балтимор. 14 дни преди полета получих съобщение,  че полета от Хийтроу до Ню Йорк се отменя. Беше ми предложен друг час, по-раннен, но аз не приех, тъй като нямаше как да стигна с полета от София. Нямах алтернатива, освен да откажа полета и да си закупя нов билет. Отмененият полет беше на British Airways. И тук вече започва проблема...аз съм наясно, че не ми се дължи обещетение,  но изисках от British Airways да ми бъде възстановена сумата за закупеният билет за неосъществената част от пътуването. След подадена жалба от мен до British Airways,  същите ми отговориха, че могат да ми предложат единствено ваучер за 50 паунда ???/ при все че билета е повече от 1000 лв/. Обърнах се към няколко фирми, занимаващи се с обезщенения при полети, но се оказа, че те се занимават само с обезщетения при закъснял или отменен полет, но не и с отменен полет и възстановяване на сума за билет. Обърнах се към Европейски потребителски център за защита, но от там ми отговориха, че вече след като Великобритания е трета страна, не могат да помогнат,  тъй като регламента не се прилага. Имате ли идея, към коя институция да се обърна във Великобритания и какво да направя, та Бритиш да ми възстановят парите ? Студентка съм и не мога да си позволя да плащам по няколко полета /при все, че са и толкова скъпи/, а и не е законно да не възстановят сумата! Моля, помогнете!

Връзка към мнение

нямам отговор на въпроса, но в бъдеще да си знаете - недейте да отказвате с лека ръка, особено при частично използван билет.

Те са длъжни да ви предоставят полет от едната до другата точка, ако случайно часовете се застъпват трябва да сменят и другия полет докато стане възможно. Те самите ще го разберат и ще ви предложат други полети, ако вие не обърнете внимание, но щом сте обърнали внимание е трябвало да им кажете и да настоите. Имате право да смените не само отменения полет, а всички свързани, за да стане връзката. При всекидневни полети по двете отсечки няма начин да не стигнете, макар и с един-два дена разлика.

Иначе във Великобритания има Small claims court, CEDR за такива случаи, но не съм ползвал

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

винаги всичко може да се откаже и да не се лети, но паричната част е по-сложна

 

реално ако няма промени от тяхна страна при частичен отказ може да се наложи и да се доплаща много

Връзка към мнение

Благодаря за отговорите,  само да напиша, че не съм отказала с "лека ръка"...след като видях, че не ме устройват часовете им писах, и Бритиш отговориха след два-три дни, че не могат да ми предложат друг полет.. включително и звънях по телефона, защото те на отговориха по имейл за промяна на полета за друг час, а времето минаваше и трябваше да търся изход, но те ми написаха, че не могат да ми предложат друг полет, освен онзи,  който не ме устройваше

Връзка към мнение
преди 11 минути , cв.илиева каза:

Благодаря за отговорите,  само да напиша, че не съм отказала с "лека ръка"...след като видях, че не ме устройват часовете им писах, и Бритиш отговориха след два-три дни, че не могат да ми предложат друг полет.. включително и звънях по телефона, защото те на отговориха по имейл за промяна на полета за друг час, а времето минаваше и трябваше да търся изход, но те ми написаха, че не могат да ми предложат друг полет, освен онзи,  който не ме устройваше

Колко време е имало между полета от София и следващия, че е нямало време ?

Няма вариант авиокомпания да предложи премаршрутиране със застъпващи се полети.

 

И още нещо - директно от авиокомпанията ли закупихте билета или от агенция ( Kayak, Opodo, Kiwi, Expedia) ?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако има промяна и откажа всичко, може да си искам парите. Просто не ми е напълно ясно. А и ако е една резервация, как се знае цената на част от нея ...

Връзка към мнение
21 minutes ago, jorocontrola said:

Ако има промяна и откажа всичко, може да си искам парите. Просто не ми е напълно ясно. А и ако е една резервация, как се знае цената на част от нея ...

Не може да откажеш, защото в едната посока вече е летяно и промените касаят само връщането.

Наистина е добре да имаме повече информация, защото е доста невероятно Бритиш да предложат невъзможна връзка през Лондон.

Полетът София - Лондон с коя авиокомпания трябваше да е ? 

Връзка към мнение

Лондон - Ню Йорк само Бритиш има няколко полета, отделно София - Ню Йорк са няколко десетки общо само с Бритиш/Иберия/Американ. Само в разгара на ковида може да не са били толкова, но винаги може да се лети с друга компания от алианса.

Отделно датата не е фиксирана. Просто е трябвало да настоите.
Не е невъзможно да предложат невъзможна връзка, недоглеждане е някакво. Но това, което предлагат никога не е единствената възможност. 

Връзка към мнение

Полетът София -Лондон беше с България ер, като първоначалният ми билет беше за 6:20 и пристигащ в 7:55, като 9:50 излитате от Хийтроу, а след това ми предложиха 8:25 излитане от Хийтроу и нямаше да имам време/по -малко/ от половин час да сменя терминалът...аз мислех и друго, да променя деня на полета от София, да е предишният ден, пък да преспя в Лондон, но си оказа че България ер не летят всеки ден до Хийтроу,  нямаше предишният ден полет.Иначе билетът е купен чрез посредник-opodo

Връзка към мнение

И на мен ми изглежда малко невероятно. Изпускал съм връзка Брюксел-Хийтроу-Ню Йорк поради закъснял полета в Брюксел и в Лондон ме чакаха с табелка с имената и нови билети с Американ. Останах много приятно изненадан колко бързо и лесно стана. Стигнах до крайната точка с има няма 2 часа по-късно. На всичкото отгоре билетите бяха чрез посредник.

 

Сега прочетох, че първата отсечка е била с Бг Еър. Ако всички отсечки не са на един билет, не виждам какво може да се иска от авиокомпанията.

До Лондон летят и Раън, Уиз и Изи Джет макар и на др. летища. За 20-30 паунда предполагам ще се стигне до Хийтроу където и да си кацнал.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Я напиши всички отсечки, какви точно са промените и какво летя и какво е отказано, че не е много ясно. И дали е на една резервация. Щом ти дават билет, те отговарят връзката да е възможна. Ако не бъдне, пак те ти търсят алтернатива, както е писано по-горе ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искате да ми кажете, че понеже имам от тях отговор, че не могат да ми предложат друг полет, аз трябваше /лице на 18 год. с два чекирани багажа и едно излизане през живота си / за да хвана по -ранният предложен от тях полет, да си закупя билет с нискотарифна компания, включително и багаж за моя сметка, да стигна до друго летище, и то предишен ден, защото едва ли същият ще стане с часовете, да си търся хотел и придвижване до Хийтроу само за да хвана единственият полет,  които ми предлагат......това е безумие!!!!

 

 

Връзка към мнение

Не, трябваше да настоиш, че тази връзка е невъзможна и да предложат друга

В най-най-краен случай след неколкократен отказ (което не мога да повярвам) я оставяш така и като изпуснеш връзката те ще ти намерят друг полет

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , cв.илиева каза:

Искате да ми кажете, че понеже имам от тях отговор, че не могат да ми предложат друг полет, аз трябваше /лице на 18 год. с два чекирани багажа и едно излизане през живота си / за да хвана по -ранният предложен от тях полет, да си закупя билет с нискотарифна компания, включително и багаж за моя сметка, да стигна до друго летище, и то предишен ден, защото едва ли същият ще стане с часовете, да си търся хотел и придвижване до Хийтроу само за да хвана единственият полет,  които ми предлагат......това е безумие!!!!

 

 

Няма как ако не летиш първия полет ( София - Лондон) после да се качиш на втория ( Лондон - Ню Йорк) и на следващите след него.

Пропуснеш ли една отсечка , всичко останали след нея - изгарят, ако всички полети са на един билет.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Отсечката е следната Bulgaria air 6:20 SOF - 07:55 London (United Kingdom, Heathrow (LHR, Terminal 2

- British Airways BA 09:50 Saturday, 29 January London (United Kingdom, Heathrow (LHR, Terminal 12:55 Saturday, 29 January York (USA, John F. Kennedy International Airport Terminal 7

British Airways BA 15:59 Saturday, January 29 York (USA, John F. Kennedy International Airport Terminal 8 - 17:17 Saturday, January 29 Baltimore, (USA, Baltimore

А те ми предложиха единствено 8:25 за вторият полет, вместо както трябваше да излети в 9:50, т.е нямаше да ми стигне времето. Полетът е на една резервация..

преди 7 минути , funny каза:

Няма как ако не летиш първия полет ( София - Лондон) после да се качиш на втория ( Лондон - Ню Йорк) и на следващите след него.

Пропуснеш ли една отсечка , всичко останали след нея - изгарят, ако всички полети са на един билет.

 

 

Ааа ето ..и това не го знаех..благодаря за разяснението!

Връзка към мнение
преди 14 минути , neuromancer каза:

Не, трябваше да настоиш, че тази връзка е невъзможна и да предложат друга

В най-най-краен случай след неколкократен отказ (което не мога да повярвам) я оставяш така и като изпуснеш връзката те ще ти намерят друг полет

Не посмях да хвана очевидно изпускащ се полет, ама следващ път и това може да стане...с толкова ядове с този билет..по -принцип може и да сте прав, че биха ми намерили полет,  ама не посмях да тръгна!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Те предлагат само един полет, но това не е единствената възможност. И е добре да се говори по телефона, дори да трябва да висите часове. Просто по имейл както отговарят след няколко дена не остава време да им доизясниш техните грешки

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , neuromancer каза:

Те предлагат само един полет, но това не е единствената възможност. И е добре да се говори по телефона, дори да трябва да висите часове. Просто по имейл както отговарят след няколко дена не остава време да им доизясниш техните грешки

Сега, от дистанция на времето, може би трябваше още да настоявам, обаче се притеснявах, че дните минаваха, те не ми отговаряха, а билетите се качваха...може би трябваше са тръгна, но не знам дали бих се оправила на летището при изпуснат полет по поя вина..

Но в крайна сметка, ми е написано, че не могат да ми предложат друг полет и ще ми възстановят сумата..което не се случва...няма защита, защото е трета страна...та за това се чудя къде да опитам..

Връзка към мнение

Ами във flyertalk споменават CEDR и small claims court, ако компанията не сътрудничи, ама опит нямам

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има нещо много объркано в цялата история.

Бихте ли копирали отговора на British  в който пишат че не могат да ви предложат алтернативен полет и обещават да ви възстановят сумата (като разбира се премахнете личната информация) ? 

 

Няма абсолютно никакво значение дали и с колко се се качвали билетите.Ако промяната е по вина на авиокомпанията нямаше да ви струва и стотинка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Допуснали сте няколко грешки  ,  основната е,че при  сравнително спешни случай - имейли не се ползват . Предложенията от БА през Оподо ли са идвали ? Там също се е объркало вероятно нещо. Обикновено , при закупен билет от агенция , а/к отказва директен съпорт и задължително се минава през агенцията . 
Има няколко неясноти по вашият казус, но мисля че едва ли ще намерите начин за връщане на половината сума . Не случайно еднопосочните билети са на цена близка на двупосочните , а понякога и по-скъпи.

Връзка към мнение
преди 8 часа, cв.илиева каза:

Не посмях да хвана очевидно изпускащ се полет, ама следващ път и това може да стане...с толкова ядове с този билет..по -принцип може и да сте прав, че биха ми намерили полет,  ама не посмях да тръгна!

И ако все пак не сте летели нищо. А не само да пропуснете един полет. Според мен може да си искате парите обратно.

Връзка към мнение

Ако комуникацията е минавала през Opodo не бих се изненадал от нищо.

Затова вече съм баннал всякакви агенции при полети с "проблемни" авиокомпании.На първо място Луфтханза!

За 50-60 евро не си струва ядовете.

 

Все пак ако Бритиш наистина са потвърдили че ще върнат някаква сума ,вероятно ще го направят.

 

П.П.Всъщност по какъв начин се прибрахте в САЩ ? Предполагам разходите за last minute еднопосочен билет до Балтимор никак не са малки.

Връзка към мнение
преди 11 часа, cв.илиева каза:

но си оказа че България ер не летят всеки ден до Хийтроу,  нямаше предишният ден полет.Иначе билетът е купен чрез посредник-opodo

Възможно ли е да са два отделни билета, които оподо да са продали на една резервация? Първия София - Лондон да е отделен от Лондон - Ню Йорк - Балтимор.Затова и Бритиш да не са предложили други варианти ?

Защото ако е един билет какво значение има дали БГ Еър летят всеки ден, нали Бритиш също летят по отсечката? 

Може да пиша пълни глупости, разбира се, не съм купувала такива билети през посредник.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.