Прескочи до съдържание

дневник Да преживееш Италия такава, каквато си я представяш


Kristian Desev

Препоръчани мнения

Обичате ли Италия? Обзалагам се, че да. 
Италия винаги е била вдъхновение за много хора, включително и за мен. Няма как да не я обичаш. Тази страна те хваща здраво и те отвежда в един свят, от който не искаш да излизаш. Италия е олицетворението за любовта, красивото, въздействащото и истинското

Здравейте! Винаги съм искал да отида в Италия и в този дневник ще ви разкажа за четирите ми незабравими дни в Ломбардия. Това пътуване си беше предизвикателно за мен от самото начало - от намирането и резервирането на билетите, през избора на хотели до апартаменти, до подготвяне на програмата. Това пътуване беше нещото, което ме разкъса между реалността и мечтата (разбирайте - лакомията 😀) да видя, колкото се може повече за отрицателно време. И въпреки всичко беше прекрасно пътуване, което дълго време ще помня. Ще си говорим за не дотам скучното Милано, феноменалното Комо и симпатичното Бергамо. 
Приятно четене 🙂

IMG_1275.jpeg

IMG_0847.jpeg

IMG_0784.jpeg

IMG_0922.jpeg

IMG_0958.jpeg

IMG_0979.jpeg

IMG_1026.jpeg

IMG_1206.jpeg

IMG_1267.jpeg

IMG_1273.jpeg

IMG_1288.jpeg

IMG_1293.jpeg

IMG_1298.jpeg

IMG_1429.jpeg

IMG_1474.jpeg

IMG_1741.jpeg

IMG_1742.jpeg

IMG_1794.jpeg

IMG_1961.jpeg

IMG_1954.jpeg

  • Харесвам 39
  • Браво 9
Връзка към мнение

Браво Крис! Много се радвам за теб. И аз споделям подобни чувства като теб за Италия. Както се казва в една песен на Ерос Рамацоти - "Una terra promessa. Un mondo diverso." Това за мен е Италия. 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, Pantelej Putnik каза:

Браво Крис! Много се радвам за теб. И аз споделям подобни чувства като теб за Италия. Както се казва в една песен на Ерос Рамацоти - "Una terra promessa. Un mondo diverso." Това за мен е Италия. 

Радвам се и песента наистина казва всичко 🙂
 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 12.06.2023 г. в 23:02, Kristian Desev каза:

Обичате ли Италия? Обзалагам се, че да. 
Италия винаги е била вдъхновение за много хора, включително и за мен. Няма как да не я обичаш. Тази страна те хваща здраво и те отвежда в един свят, от който не искаш да излизаш. Италия е олицетворението за любовта, красивото, въздействащото и истинското

Здравейте! Винаги съм искал да отида в Италия и в този дневник ще ви разкажа за четирите ми незабравими дни в Ломбардия. Това пътуване си беше предизвикателно за мен от самото начало - от намирането и резервирането на билетите, през избора на хотели до апартаменти, до подготвяне на програмата. Това пътуване беше нещото, което ме разкъса между реалността и мечтата (разбирайте - лакомията 😀) да видя, колкото се може повече за отрицателно време. И въпреки всичко беше прекрасно пътуване, което дълго време ще помня. Ще си говорим за не дотам скучното Милано, феноменалното Комо и симпатичното Бергамо. 
Приятно четене 🙂

IMG_1275.jpeg

IMG_0847.jpeg

IMG_0784.jpeg

IMG_0922.jpeg

IMG_0958.jpeg

IMG_0979.jpeg

IMG_1026.jpeg

IMG_1206.jpeg

IMG_1267.jpeg

IMG_1273.jpeg

IMG_1288.jpeg

IMG_1293.jpeg

IMG_1298.jpeg

IMG_1429.jpeg

IMG_1474.jpeg

IMG_1741.jpeg

IMG_1742.jpeg

IMG_1794.jpeg

IMG_1961.jpeg

IMG_1954.jpeg

Започваш много обещаващо, имайки предвид енциклопедичността ти (или тази на баща ти. извинявай за продължаващата ми мнителност)

 

И един коментар породен от годините на комунизма.

Тогава не се питаше - "Обичате ли Съветския съюз". Правилният въпрос беше "Защо обичате Съветския съюз"

Тук правилния въпрос е "Защо обичате Италия"

Сигурен съм, че ще ни отговориш.

  • Харесвам 6
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 33 минути , ven62 каза:

Започваш много обещаващо, имайки предвид енциклопедичността ти (или тази на баща ти. извинявай за продължаващата ми мнителност)

 

И един коментар породен от годините на комунизма.

Тогава не се питаше - "Обичате ли Съветския съюз". Правилният въпрос беше "Защо обичате Съветския съюз"

Тук правилния въпрос е "Защо обичате Италия"

Сигурен съм, че ще ни отговориш.

Аз пък мисля, че няма правилни и неправилни въпроси 🙂

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

За мен Италия е първата ми сбъдната мечта! Това е страната, която съм посещавал най- много пъти, над 10,  и винаги се връщам там с голям кеф. И колкото пъти да се връща там човек винаги ще има какво да открие, самата тя е един огромен безценен  музей на открито: градове и селца, махали и паланки, природа и култура, всичко е достойно за посещение и възхищение. 

  • Харесвам 15
Връзка към мнение
На 14.06.2023 г. в 9:31, ven62 каза:

Започваш много обещаващо, имайки предвид енциклопедичността ти (или тази на баща ти. извинявай за продължаващата ми мнителност)

 

И един коментар породен от годините на комунизма.

Тогава не се питаше - "Обичате ли Съветския съюз". Правилният въпрос беше "Защо обичате Съветския съюз"

Тук правилния въпрос е "Защо обичате Италия"

Сигурен съм, че ще ни отговориш.

Няма нужда да се съмняваш в моята енциклопедичност 🙂, имаш право за въпроса и ще се постарая да отговоря на всички от тях. 

На 14.06.2023 г. в 10:06, Брани каза:

Аз пък мисля, че няма правилни и неправилни въпроси 🙂

Абсолютно! Важното е да намираме правилните отговори

На 14.06.2023 г. в 10:27, muchachote каза:

За мен Италия е първата ми сбъдната мечта! Това е страната, която съм посещавал най- много пъти, над 10,  и винаги се връщам там с голям кеф. И колкото пъти да се връща там човек винаги ще има какво да открие, самата тя е един огромен безценен  музей на открито: градове и селца, махали и паланки, природа и култура, всичко е достойно за посещение и възхищение. 

Напълно съгласен съм и смятам, че Италия е живият пример как може да бъдем по-щастливи, когато внасяме уют около нас, и сме по-експресивни като хора 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
На 12.06.2023 г. в 23:02, Kristian Desev каза:

Обичате ли Италия? Обзалагам се, че да. 
Италия винаги е била вдъхновение за много хора,

Обожавам Италия. Това е страната, която съм посещавала най-много пъти и винаги бих тръгнала натам без колебание. Дори надъхвам половинката в пенсионна възраст да си купим къщичка в Пулия и да се пренесем там. Дали ще се случи не знам, но не пречи да си мечтая ...

@Kristian Desev, нетърпеливо чакам продължение на разказа ....

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , chandni каза:

... Дори надъхвам половинката в пенсионна възраст да си купим къщичка в Пулия и да се пренесем там. Дали ще се случи не знам, но не пречи да си мечтая ...

...

Купете две. Идваме.:wink:

  • Харесвам 2
  • Браво 2
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 31 минути , chandni каза:

Обожавам Италия. Това е страната, която съм посещавала най-много пъти и винаги бих тръгнала натам без колебание. Дори надъхвам половинката в пенсионна възраст да си купим къщичка в Пулия и да се пренесем там. Дали ще се случи не знам, но не пречи да си мечтая ...

@Kristian Desev, нетърпеливо чакам продължение на разказа ....

Мечтите се сбъдват, за това трябва да се мечтае 😀. Скоро ще има продължение 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

Иска ли питане! Бреговете на Италия зърнах най-напред от палубата на кораб, 14-дневен БГ "круиз" с 80 пасажери на борда (и ченге сред тях!) през един април на 1977 г., когато пътувах като преводач за половината група на 1/2 от цената.

Стъпих във Венеция - между стотиците гълъби на площад Сан Марко тутакси след порядъчното му наводняване, когато италианците крачели по него с гумени ботуши до над коленете, на Ponte di Rialto - много пъти нагоре-надолу, разходих се обстойно по тесните улички с неповторима атмосфера, седнах в пицария на открито и избрах пица с артишок, за да е нещо типично италианско и непознато ми досега; платих, а сервитьорът недоволен ме догони на съседната пресечка, за да получи сервисио, пишело го най-долу в картата... Оттам с автобус с кратко спиране в Падуа отскочих до Верона и бях изумена от Арена. Нито една снимка от това пътешествие, никак не се справях с аналоговата фотография и поверената ми с куп инструкции семейна Agfa.. Но какво от това!  Вълненията и възхитата бяха предостатъчни, за едно трайно влюбване :girl_dance:

Преди 5 години беше следващата ми среща с италианското - една седмица Рим около 24 май, с отсядане досами Чинечита и в едноименно хотелче, където са отсядали всички знаменитости, свързани с италианското кино и всеки кв.см от стените беше покрит с чернобели снимки. Кой ли преди мен беше обитавал стаята ми с балконче на първия етаж 😇  Посещението на две папски резиденции на 80 км от столицата преди времето за чекиране в х. Чинечита даде представа за малко от вътрешността на Lazio. 

То е ясно, че Италия ме очаква - Тоскана, Гарда, Тирол, Сицилия... Ама ще почака още 10-ина години и тогава тръгвам, с бастунчето 🙃

 

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 48 минути , chandni каза:

Обожавам Италия. Това е страната, която съм посещавала най-много пъти и винаги бих тръгнала натам без колебание. Дори надъхвам половинката в пенсионна възраст да си купим къщичка в Пулия и да се пренесем там. Дали ще се случи не знам, но не пречи да си мечтая ...

@Kristian Desev, нетърпеливо чакам продължение на разказа ....

Ох, Италия любима!

преди 46 минути , ven62 каза:

Купете две. Идваме.:wink:

Нека бъдат три! 

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 1 час, logist13 каза:

Да стават направо 4. И да си оформим българско магеланско селце в Пулия 🙂

Звучи обещаващо. :sun_bespectacled:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 3 часа, logist13 каза:

Да стават направо 4. И да си оформим българско магеланско селце в Пулия 🙂

Ето сайт да търсиш:

https://www.idealista.it/

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 14.06.2023 г. в 10:06, Брани каза:

Аз пък мисля, че няма правилни и неправилни въпроси 🙂

О, много зависи кой пита и кой отговаря! Зависи също и от това на кого му се налага да отговаря на въпроси на който пита. Като цяло много зависи от КОЙ и дори съм изненадан, че точно ти поставяш под съмнение значимата разлика между правилни и неправилни въпроси?! Както много добре знаем двамата с теб, когато НИЕ задаваме правилни въпроси (защото принципно НИЕ не си губим времето с неправилни въпроси), очакваме да получим насреща единствено и само правилни отговори. Не че забраняваме на някого да даде неправилен отговор, но принципно не е подходящо за него в личен дългосрочен план. В крайна сметка в протокола от разпита така или иначе ще впишем правилен отговор на правилно зададен въпрос... 😛 

 

Иначе, на въпроса:

 

На 12.06.2023 г. в 23:02, Kristian Desev каза:

Обичате ли Италия?

Моят кратък отговор е: НЕ, не обичам Италия...

 

Не я обичам, защото я Обожавам! Също така считам, че година без поне едно посещение на Италия е нулева година за всеки пътешественик...

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Duke каза:

Моят кратък отговор е: НЕ, не обичам Италия...

Преди да прочета по-надолу, бях потресена от отговора. 🤣 Но изречение по-късно нещата си дойдоха на мястото. :dance2:

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 7 часа, Duke каза:

Също така считам, че година без поне едно посещение на Италия е нулева година за всеки пътешественик...

Ditto!

 

Dolce far niente.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На 9-ти юни тръгваме по същата дестинация Милано - Комо - Бергамо. Всичко е организирано, но всяка допълнителна информация би била от полза, затова ще следя дневника с интерес.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Явор каза:

На 9-ти юни тръгваме по същата дестинация Милано - Комо - Бергамо. Всичко е организирано, но всяка допълнителна информация би била от полза, затова ще следя дневника с интерес.

Ще се постарая да довърша дневника до тогава. Ако има някакви въпроси, питайте сега, първият пост ще бъде точно за организирането, а след това за местата 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Маршрут и подготовка

Това пътуване беше много дълго време премислено и подготвяно, като ми беше много трудно да избера местата, но знаех едно - исках да видя Комо. Милано не ми вдъхваше особено доверие, за разлика от Бергамо, като въртях какви ли не комбинации - Бернина експрес в Швейцария, Верона и Сирмионе, Мантуа и Кремона, Генуа и Портофино, но в крайна сметка решихме да не препускаме и програмата придоби следния вид: 

06.05. Кацане късно вечерта в Бергамо с вечерен полет на Райън. Придвижване с такси до съседно Сериате. Нощувка тук: 

IMG_3304.png.ca8fe6078e00cbfd40fe5c549f04a4a3.png

Сутринта влак за Милано, разглеждане на града и настаняване в Novotel Milano Linate aeoroporto до самото летище. Беше страхотно попадение! Резервирано в Букинг 

07.05. Заминаване за езерото Комо - влак за град Комо, корабче до Беладжо, корабче до Варена и обратен влак за Милано 

08.05. Последни разходки в Милано, следобеден влак за Бергамо и разходка в Горния град. Нощувка тук: 

IMG_3305.png.7e5006d9843107f543bdadcc4fa7e18b.png

09.05. Последни разходки в долната част на Бергамо и късен полет за София 

Билетите ни бяха с Райън, купени през февруари, нощувките резервирахме месец-месец и половина по-рано. Най-скъпата нощувка беше последната, а най-евтината - първата. Хотелът беше на много добра цена, препоръчвам да си доплатите закуската 

Транспортът в Северна Италия е много добре уреден, аз много се притеснявах дали ще се справим, защото не съм пътувал с влак из България и Европа. 
До Сериате отидохме с такси от летището в Бергамо за около 30€, има стоянка и може да се спазарите. Сериате - Бергамо с автобус 1А, който ни остави директно на гарата, откъдето си купихме билети от сувенирния магазин за влака за Милано. Има бърз и бавен влак, няма голяма разлика. След като пристигнете на Чентрале, хванете си червената линия на метрото до Duomo, за да слезете на площада. Оттам може да се разходите навсякъде, а след това да се придвижите до хотела, ако е надалеч. Нашият не беше близо, но имаше много добра директна връзка с центъра чрез трамвай 27. 
Разписанията на влаковете проверявах в Omio: https://www.omio.com. Билети на гарата 

За Комо си купихме тази карта: https://www.trenord.it/en/giteintreno/lakes/bellagio-tour/ и останахме доволни. Включва двупосочен влаков транспорт до езерото и корабчето Комо - Беладжо, като може да се слиза и на други спирки. Доплатихме единствено корабчето до Варена. Картата купихме на централна гара в Милано на гишето за регионалните влакове Trenord, а не от машините. Из Бергамо използвахме фуникулярите, като единичните билети там са с давност 90 минути неограничено пътуване. За метрото в Милано има ограничение от 75 минути за съответните линии. За летището в Бергамо си хванахме автобус 1А последният ден от спирката срещу гарата 

Дори и да се чувствате несигурни, хората са толкова отзивчиви и винаги ще помогнат, само ги попитайте. 

IMG_0713.jpeg.b962bfe4463119d99ce46698e5020bcf.jpeg

  • Харесвам 14
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , Kristian Desev каза:

Милано не ми вдъхваше особено доверие, за разлика от Бергамо

Браво, добро "откритие"! Бергамо е очарователен за разлика от скучен Милано, в който освен да видиш (веднъж) дуомото и онова, което крие "Санта Мария деле Грация", просто няма какво кой знае да правиш. Да, прекрасен град за живеене, но не и за туризъм... Веднъж, а понякога и по два пъти годишно, посещаваме Милано за концерт, тъй като в Асажо се намира една от най-хубавите концертни зали в Европа. От години не съм посещавал центъра на града. От летището директно кола под наем и в близкия до залата NH и после обратно... Езерата са друга бира, там е малко по-различна Италия...

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 28.06.2023 г. в 9:40, Duke каза:

Браво, добро "откритие"! Бергамо е очарователен за разлика от скучен Милано, в който освен да видиш (веднъж) дуомото и онова, което крие "Санта Мария деле Грация", просто няма какво кой знае да правиш. Да, прекрасен град за живеене, но не и за туризъм... Веднъж, а понякога и по два пъти годишно, посещаваме Милано за концерт, тъй като в Асажо се намира една от най-хубавите концертни зали в Европа. От години не съм посещавал центъра на града. От летището директно кола под наем и в близкия до залата NH и после обратно... Езерата са друга бира, там е малко по-различна Италия...

Разбира се, че не е кой знае какво откритие, но на мен Милано много ми хареса, въпреки че имах изключително занижени очаквания. Може би, защото бях подбрал малко по-различни места, но атмосферата ми допадна. Но хората сме безкрайно различни и в това няма нищо 🙂. Езерата са страхотни, Бергамо също и няма как те да не ме впечатлят повече

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Началото 

Късно вечерта си чакаме полета за Бергамо на Райън, който, неизненадващо, закъснява. Пристигнахме късно вечерта, хванахме си такси до съседно Сериате и се настанихме в резервираното Airbnb. Използвах платформата за първи път, имах известни притеснения, но всичко мина по план 

IMG_0673.jpeg.7c518bc9c9b33c7e93939e18b55d9c6c.jpeg

 

IMG_0712.jpeg.f8bde33c69ffc439d88f44189a9e52e7.jpeg

Ето снимка и на нашето апартаментче. Силно препоръчвам, а Силвана е страхотна домакиня

IMG_0727.jpeg.6d686a02b92ffb92021639e442571265.jpeg

 

IMG_0729.jpeg.f2fc92aac67a6ad1bf5b65b7be45190f.jpeg

Сериате е малко градче в предградията на Бергамо, където бяхме отседнали. Нямаше време да отидем до центъра му, защото беше далеч, но успяваме да обиколим нашия квартал. Първи впечатления - чувствах се в дълбоката провинция на Италия с всичко, което си бях представял - чистите дворове, експресивните хора, които излъчват емоция, но в същото време тишина, цветните къщи. Наистина много приятно местенце, една истинска Италия 

IMG_0735.jpeg.a03a90d098252190d3c59cc8fe769813.jpeg

 

IMG_0738.jpeg.be00be1070113bc6afcd0985bdab2ff7.jpeg

 

IMG_0732.jpeg.d4761c7df20d63be8ce8c44863e63c8e.jpeg

 

IMG_0733.jpeg.65070e02765ab23e8b5added8c1ca2e3.jpeg

Хората си имат и кокошки 😅

IMG_0736.jpeg.376877d5a5e2d418ab0736dc304177c5.jpeg
Ако ще отсядате там, имайте предвид, че се върви по много дълга улица, като нечетните и четните номера са от двете страни на пътя. Кварталът е спокоен, имаше и кафене 

Това е разписанието на автобус 1А за Бергамо, който срещу 1,50€, ни остави на гарата 

IMG_0739.jpeg.d73096af27703e6346237ab5ef728e9c.jpeg

Бергамо

IMG_0741.jpeg.63954821d74bad7ba78f790904059f51.jpeg
Купуваме си билети за влака за Милано от сувенирния магазин и след час пристигаме на гарата Milano Centrale. Тя е изключително красива, строена е от Мусолини, което изобщо не е случайно, тъй като фашизмът като тоталитарно движение възниква точно в Милано

IMG_0745.jpeg.93624eeb606e6cbac0fb58ff568db2c0.jpeg

 

IMG_0750.jpeg.46c58218b7e4ac432b9c4efa3e42438b.jpeg

 

IMG_0747.jpeg.39b56bef44bf8202667bb77431b65d96.jpeg
Следва…

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.