Прескочи до съдържание

Андора и нейните красоти и странности


boogy83

Препоръчани мнения

След "промоцията" на jetcost (онази, която беше само за няколко часа и то през нощта, докато австрийците се усетят и да запушат дупката на сутринта), най-накрая дойде време да осъществя първата си "врътка" за 3 евро двупосочен до Барселона.  

Признавам си открих го с цел да е възможно най-близко до Андора. Държавата в която все още не бях стъпвал. 

Днес е денят в който  бях в Андора и се впечатлих брутално от държавата и се шокирах тотално от българските мобилни оператори.

Понеже съм станал в 4 българско време, а сега е 0.00 (испанско време) на края на този ден, може да съм преуморен и да не разбирам какво се случва или да не съм догледал понеже цял ден шофирм, но затова са магешанците, да прегледат и поправят или потвърдят моите виждания. 

За държавата ще споделя и снимки и коментари като се върна, но сега ми се иска да разгледаме мобилните оператори.

Преди да дойда в Андора си прегледах мобилния оператор на виваком и там нещата изглеждат ОК, Андора се възприема като все едно си в държава в европейски съюз. 

До тук добре, ама аз си имам телефон с две сим карти, лична й служебна и естествено (за да ми е гадно), аз по някаква случайност съм сложил да ми тегли данни от служебната карта,  която е на Yettel. 

На всичкото отгоре, за да ми е много гадно, аз шофирам и нямам време да си гледам съобщенията...a те са десетки 😄

Обаче слизайки на центъра на Андора, аз трябва първо да се тагна във Фейса с най-яката снимка със знамето на магеланци....и пак бързам..., всепак имам план за изпълнение и в него влиза пиене на сокче....и тогава имам време да забележа всички съобщения, дори и това, че съм достигнал лимита от 100лв на служебната карта 😄

Сега 12 часа по-късно имам време в хотела и се позачетох и разбирам , че Виваком приема Андора като част от европейски съюз,  а yettel напротив. Затова и се загледах в съобщенията, които получавам в чужда държава и виждам, че в Андора съм получил съобщение от Yettel за цените, но не и от виваком.

ЯВНО РАЗЛИЧНИТЕ ОПЕРАТОРИ ИМАТ РАЗЛИЧНИ УСЛОВИЯ В АНДИРА И ТОВА НЕ Е ЗА ПРЕНЕБРЕГВАНЕ!

Screenshot_20230730_002256_Messages.jpg

  • Благодаря 1
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

Това много ме изненадва, че двата оператора третират различно Андора. Аз съм на А1 и когато бях там, проверих и бях подготвена, че А1 таксуват на тарифа извън ЕС. 

През годините А1 са ми опъвали нервите 2 пъти с минаване на лимита в роуминг и след втория такъв случай (да не разказвам историята), си намалих лимита на 50 лв. в роуминг. 

Съжалявам, че бг операторите са ти развалили хубавото пътуване. Според мен човек, колкото и да внимава, това му се случва поне веднъж. При мен например голямото таксуване се случи при прекачване от ЕС към страна извън ЕС. И стана само за няколко минути, преди да се усетя, но достатъчно за А1 да ми вдигнат кръвното после...

Остави си го обица за ухото и не позволявай да ти развали хубавите преживявания от този иначе чудеса малка държава:)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 10 минути , Яничка каза:

 

Съжалявам, че бг операторите са ти развалили хубавото пътуване. Според мен човек, колкото и да внимава, това му се случва поне веднъж

Така е. И аз се опарих от М-тел навремето. Писах до КЗП - нищо. Накрая преминах към друг оператор. Не, че не прави същите номера.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Когато проверявах за о.Джърси и Великобритания и на мен ми направи впечатление, че тарифите за роуминг на Виваком са доста по-изгодни от тези на другите оператори.

@boogy83, не се ядосвай и хубав престой в Андора.

П.п. Човек колкото и да е прецизен в използването на роуминг, швейцарските оператори са коварни и рано или късно ще те издебнат в момент на невнимание и докато си мислиш, че си на роуминг френдли ЕС  територия ще те поздравят с Мин 25лв задето си се закачил за секунда към техен оператор. 🙂

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 22 минути , iMari каза:

 

П.п. Човек колкото и да е прецизен в използването на роуминг, швейцарските оператори са коварни и рано или късно ще те издебнат в момент на невнимание и докато си мислиш, че си на роуминг френдли ЕС  територия ще те поздравят с Мин 25лв задето си се закачил за секунда към техен оператор. 🙂

 

Много добър пример. В Италия често съм била нащрек, точно заради това.

Връзка към коментар

Аа май не сте ме разбрали, аз не се ядосвам, макар и да ви е прозвучало така. 

Все още имам надежда, че това ще мине като служебен разход. 

Сега гледам сайта на виваком и там за Интернет не пише нищо:

Screenshot_20230730_120656_Chrome.jpg.e97ae68a04a551065bcfad9ca3379a18.jpg

 

Та да не подведа някого, ама като се прибера ще им звънна да видим какъв е случаят с тях.

Иначе повече ме ядоса един дето ми направи най-смешния Тапас който съм виждал, ама в края на деня вече нямаше и какво друго да ям, та.....

 

20230729_225515.jpg

  • Замислям се 3
Връзка към коментар
преди 49 минути , boogy83 каза:

 

Сега гледам сайта на виваком и там за Интернет не пише нищо:

Сега погледнах и аз. Виваком не предлага роуминг ЕС за Андора.А цената на МB е стряскаща 15,99лв за МB. Като цъкнеш на оператора ще ти даде цените за отделните услуги. Може да се окаже, че си на далавера с Йетел. 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Колко да съм на далавера, на yettel от снимката по-горе се вижда цената от 17.82 без ддс. То добре че има ограничение от 100лв, та нямаше как да се набутам повече. При виваком далаверата ми щеше да е да кача цялата снимка от 6 мб вместо да спре на 5мб заради надвишавне на лимит :lol:

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Добре де, не е ли най-простото решение да изключиш автоматичното избиране на оператор и всеки път си ги щракаш ръчно при кацане в някоя държава и докато не го смениш с някой друг, той няма как да се смени сам 🙂 

Връзка към коментар
преди 2 минути , Брани каза:

Добре де, не е ли най-простото решение да изключиш автоматичното избиране на оператор и всеки път си ги щракаш ръчно при кацане в някоя държава и докато не го смениш с някой друг, той няма как да се смени сам 🙂 

Това се научава обикновено по сложния начин, като платиш веднъж-дваж по 100 лв. отгоре. От опит го казвам. :biggrin:

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Argentique каза:

Това се научава обикновено по сложния начин, като платиш веднъж-дваж по 100 лв. отгоре. От опит го казвам. :biggrin:

Е то и аз от опит - много отдавна така качих едни три снимки на Резово през турски мобилен оператор и отнесох роуминг даже и без да съм напускал татковината. Естествено, търсих си правата, вдигах скандали, писах лично на Реджеп. Но той се направи, че не ме познава ...

  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 13 минути , Брани каза:

Добре де, не е ли най-простото решение да изключиш автоматичното избиране на оператор и всеки път си ги щракаш ръчно при кацане в някоя държава и докато не го смениш с някой друг, той няма как да се смени сам 🙂 

Ами така си мислех и аз, но докато пътувах от Австрия към Лихтенщайн, някъде по пътя телефона се е закачил за швейцарска клетка, въпреки, че автоматичното избиране беше изключено. Или аз бъркам или телефона ме подвежда. 🙄За кацане в друга държава е ясно, но дадох пример с швейцарските оператори, защото всички държави около Швейцария са в ЕС зоната и човек се отпуска, че нищо лошо няма да му се случи. 🙂

А конкретно за Италия и във форума постоянно има оплаквания, че телефоните изведнъж губят обхват. В такъв случай пускаш търсене на оператор и ако си в гранична зона, леко изнервен или леко разсеян може и да олекнеш с известна сума. Пак казвам швейцарските оператори са най-коварният капан за разглезени от евтин роуминг ЕС граждани. 😄

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

и аз го мисля това Монако, някакси на мобилните клетки не им дреме особено къде е формалната граница, и предполагам, че в район от няколко километра радиус винаги има вероятност да излезеш извън ЕС роуминга, независимо, че си на френска територия

Връзка към коментар

Един път сама си бях виновна - на прибиране от Турция на 10 км навътре на територията на България още бях на турски оператор, а не обърнах внимание.
Втория път - не ми се активира дозареждането на турската сим карта и сладурите от магазин на Тюрк телеком в Истанбул (които ми я заредиха там на място срещу около десетина лева) решиха да тестват сайта си през другата ми карта и айдее - 100 лв. Колкото и да се разправях, нищо не ми възстановиха. И дори картата им не тръгна. И така без никакъв нет и 100 лв. назад на единия бяс минах половината град пеша, а рядко се ядосвам чак толкова. :biggrin: Между двете случки имаше месец време, така че две поредни сметки бях +100. :biggrin:

 

@antea, пуснете си ръчно избиране на мобилен оператор още първия си ден във Франция и на него си стойте. По крайните квартали на Монако си се хващаше френски оператор без проблем. Просто към крайбрежието няма да имате никакъв нет, ни покритие. За ориентация – maps.me+включена локация.

По гръцките острови близо до Турция и Албания също се случват такива лоши неща.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 6 минути , Argentique каза:

 За ориентация – maps.me+включена локация.


 

общо-взето винаги си сваляме предварително офлайн карти в google maps, където и да ходим, в случай че изчезне интернетът, но то е достатъчно да има и частица "служебен пренос на данни" за някакви системни цели на телефоните, и при тия цени лимитът ще изгърми супер скоростно

 

изобщо е странно, че държави като Андора и Монако не са включени в ЕС-роуминга, от чисто практически смисъл най-вече за тях

Връзка към коментар

Вчера си говорих с един приятел и той така на служебния телефон се беше прецакал. Оказва се, че при лимит 70лв, който той имал са му начислили сметка за малко над 100лв. На въпроса как така и защо е тоя лимит, отговора е, че данните в роуминг имат забавяне и било възможно докато се получи информация за достигнатия лимит да си израходил още данни.

Та и това да се има предвид, че недай си боже да тръгнеш да си сваляш приложение от 50-100МБ 😄 

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Кой е най-изгодният рент а кар за Андора? За телефоните не знам как е било през 2023, но в момента Виваком не третират Андора като част от ЕС и цените са доста дебели, както за разговори, така и за интернет.

Връзка към коментар
4 hours ago, jorocontrola said:

От къде ще наемаш?

Предполагам ще отидеш с колата до самата Андора. Там летище май нямаше ...

Има вече летище, но само за полети от Мадрид или само за частни самолети.
 

Връзка към коментар

Някой ползвал ли е публични автобуси за придвижване между градчетата? Не мога да им разбера зоните как са разграничени:

https://bus.ad/wp-content/uploads/2022/12/20221214_planoltoteslesliniesiENA.pdf

Връзка към коментар
На 9.09.2024 г. в 18:58, bobbyfm каза:

Кой е най-изгодният рент а кар за Андора? За телефоните не знам как е било през 2023, но в момента Виваком не третират Андора като част от ЕС и цените са доста дебели, както за разговори, така и за интернет.

Когато наемахме кола преди няколко години от Барселона, видяхме че фирмите имат такса за излизане от Испания/влизане в Андора, а самият наем беше евтин. Накрая избрахме фирма, която беше с най-ниска такава такса, а не с най-ниска наемна цена.

Роумингът в Андора (почти) при всички мобилни оператори е скъп. Най-добре дръж телефона на Flight mode, защото мои приятели ги чарджнаха в роуминг, дори когато са били с изключени данни. Wi-fi може да се ползва на самолетен режим.

Моя близка приятелка беше ползвала местните автобуси и ми каза, че доста ги е чакала, не знам до колко си спазват разписанието.

За Андора кола е най-удачно  - има красиви места с планински гледки, достъпни предимно с автомобил.

Писала съм пътепис във форума.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.