Прескочи до съдържание

Опасните дестинации: на коя/чия информация се доверявате?


Препоръчани мнения

Мечките в моите пътувания идват обикновено след като си тръгна - рядко по време на престоя ми в някоя страна :) Папа Йоан Павел II, принц Рение и архиепископът на Крит се споминаха по време на посещенията ми на съответните места.

Поръчки за посещения приемаш ли?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз май все ходя след теб, а ти така ме беше наплашила за Грузия  ;) Бях си купила самолетния билет, преговорих ти пътеписа и като започнаха да ме тресят нервите къде съм затръгвала. Щеше да ми е смешно и в момента, ако не се бях надценила със следващата си дестинация, ама.. Мечка страх, мен не.

 

Е, надявам се, че в Грузия не ти се е случило нещо лошо? :)

А по повод на "мечка страх, мен не" и на "който го е страх от мечки, да не ходи в гората", предлагам мечката да заеме достойно място - сивмол на "опасните" дестинации - магеланска мечка, особена порода :)

За всеобщо спокойствие: има няколко места /и известни личности/, които още не са пострадали след посещенията ми, така че не правете глобални заключения, моля! :)  :)

Връзка към коментар

Мечките в моите пътувания идват обикновено след като си тръгна - рядко по време на престоя ми в някоя страна :) Папа Йоан Павел II, принц Рение и архиепископът на Крит се споминаха по време на посещенията ми на съответните места. Бомби в Гори и др. грузински градове паднаха седмица-две след напускането ни на страната; събитията в Сирия - също седмица-10 дни след напускането и пр., и пр. :(  Във форума се вклчих няколко дни след връщане от Париж, където колежката ми беше обрана в ресторанта на реномиран хотел по време на закуската... Не съм от страхливите и зная колко нещата са непредвидими и понякога - внезапни. Ходя си в гората смело, което обаче не означава, че съм тотално безразсъдна. Недей да се палиш чак толкова, по-спокойно! :)

Аз бях така два пъти в Израел, след мен война.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз не се смятам за късметлийка, дори напротив. "Това на мен не може да се случи" нито го мисля, нито го казвам.

За себе си от опит знам, че аз съм си най-големият рисков фактор. Кога от недомислие, кога от умора, кога от чиста глупост съм правила неща, за които ме е срам да разказвам. Най-смелите хора са ... децата, защото малко са си патили. Точно защото не мога да преценя риска, в чужбина съм по-"смела", отколкото в България. Бих предприела и по-големи "рискове", ако физически съм в по-добра форма. Какво щастие, че съм ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Всичко си е въпрос на гледна точка. За мен най-важно е човек да е спокоен, където и да се намира, каквото и да се случва. Защото решение на ситуацията винаги има. Не вярвам на хора, които преувеличават, както и на такива, които създават драма от най-обикновени случки. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няколко дни след като кацнахме в Найроби изгоря межународното летище. Навръщане паспортна проверка ставаще само през VIP-a (той беше останал), а чакалнята беше в огромна палатка директно на тармака до паркираните самолети.

 

Малко след като се прибрахме стана нападението и кървавата баня в търговският им център.

 

Такива неща няма как да се предвидят, въпреки, че си има места, където по-често стават атентати. За по-опасните във военно-политическо отношение страни нямам опит, просто не съм стигнал до опознаване на другите места, че да имам интерес към тях. Единственното място, за което отмених посещението си беше Синайският полуостров в Египет и за което съжалявам (тогава имаше отвлечени западно-европейски туристи, но се оказа после, че било от местни бедуини, които искали да им се обърне внимание и да им се построят училища и пр. туристите са били третирани като гости).

 

Доста пъти престъпността в Рио и Южна Африка е накланяла везните в полза да други дестинации, но и на тях им дойде времето - Рио го направихме, Ю. Африка е скоро, здраве и живот.

 

Като цяло е важно човек да си вземе предварително необходимите мерки, а пък каквото стане. Аз винаги си нося адресите и телефоните на посолствата и на двете държави, на които съм гражданин, като си нося и двата паспорта (за всеки случай, както и по визови причини за някои държави). Осен това телефоните на роднини и приятели в различни страни (записани, не само в паметта на мобилният телефон). Неизменна част от облеклото и на мен и на жена ми са фотографски жилетки с много вътрешни джобове с ципове - имаме по 6-7 такива за различни сезони (тънки, дебели, различни цветове). Аз имам една за предвижване когато се местим с всичкият багаж, като пристигнем на новото място, слагам каквото е нужно в сейфа и обличам една по-лека и удобна жилетка за разглеждане (не помагат с-у въоражен обир или набиване - на такива места не ги носим - но джебчиите нямат ниакакъв шанс).

 

П.П. Сега се сетих за още нещо полезно - всички важни документи (паспорти, лични карти и пр.) се снимат и от двете страни, принтират се в няколко екземпляра, които се разделят м-у пътуващите, освен това се прикачват като файлове към emails заедно с всички телефони за връзка и се пращат до електронните пощи и на двамата, та и от там да могат да се свалят при нужда.

 

Преди заминмаване на доверени хора се оставя пълна програма за пътуването (ден по ден), с места за отсядане и телефонните номера на хотели, хостали, фирми осигуряващи преспиване. Ако има буквани предварително активности, контактите и на тези фирми.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.