Прескочи до съдържание

Туристическа раница


Препоръчани мнения

Използвате ли туристически раница вместо стандартните куфари при екскурзии и приключенски пътувания?

 

Аз да си призная, на почивка или лека екскурзия, винаги имам един голям мек куфар и малка раничка на гърба/голяма дамска чанта, която после използвам като ежедневна торба за важни принадлежности.

 

Но когато иде реч за сериозно, голямо пътуване, извън рамките на стандартните комфортни зони, винаги се ориентирам към онези голеееми раници и заприличвам на охлюв с черупка :)

 

Признавам, че тежи понякога, а и ограничава откъм купуване на сувенири, сервизи, покривки и други предмети :)

 

Та се замислих, какви са вашите предпочитания и мнения по темата.

 

 

 

 

Връзка към мнение

Ползвам каквото има. За ръчен багаж винаги съм с раница, а едни големи раници (останали от времето когато ходехме по планините) ги чекваме винаги, нищо че после не ги нося на гръб, а в количка или багажник до хотела.

Връзка към мнение

Все още раница- някакво евтино 55литрово менте, поне 3-4 кърпено, с вързани на възел презрамки поради липсващи закопчалки. Някой ми беше казал - " Инвестирай в пътуване, а не в оборудване". Но и тя е голяма и за да се напълни, нося доста излишни бройки дрехи. Tая година се уверих 100% ...

С AirAsia, TigerAir ,и GarudaAir  ние бяхме от малкото които чекирахме багаж, или около 100тина $ за двама за 5-6 полета . Всички си носиха доста голям салонен куфар, а някои и по няколко, който спокойно би събрал дрехи за 6-7 дни. Една 55литрова раница събира около 14-15кг, а салонния багаж може да е 7, а някъде и 10кг - хем по-леко, хем по-евтино За подаръците винаги може да се ползва някоя торбичка от фришопа, а и стигнеш ли до там няма кой да ти прави проблеми.... Затова съм пред дилема - да изчакам раницата да ме изостави или направо да си купя чанта 60 х 40 х 30. 

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм твърдо на малка раница + куфар, ако се наложи. Но съм се чудил относно практичността на планинарските раници. Мислех си, че работят само за хора, които са няколко дни в планината и трябва винаги багажа да им е на рамо. А ако има къде да го оставиш е по-подходящо куфар/сак.

 

Какво става например, ако трябва да изровиш нещо, което е на дъното на раницата, изтърбушваш я цялата?

Връзка към мнение

Моята раница е доста стар модел, държи се здраво, има много удобна шина на гърба,странични джобове, долно и горно разширение, но се заглеждам за по-голяма около 65л и нагоре.

Чудя се дали да не си поръчам от някой сайт, виждам, че имат доста намалени, или да си взема директно от Азия като отида другия месец. Предполагам там ще намеря имитации, но пък на изключително по-приемливи цени.

Сега съм се загледала в това http://www.ebags.com/product/high-sierra/appalachian-75/210785?productid=10127376&rlid=DETAIL_AI

 

Връзка към мнение

Какво става например, ако трябва да изровиш нещо, което е на дъното на раницата, изтърбушваш я цялата?

Почти всички долу имат цип за тоя случай 

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз като подреждам моята раница, отдолу слагам неща, които няма да ми трябват честно, в страничните джобове от ляво са например лекарства, кърпички, женски консумативи, в дясното ножчета, въженца и подобни неща за майсторлък. Обувките или висят отвън вързани на раницата, или в долното разширение/джоб, където обикновено слагам кърпа, която е попиваща подобна кърпа за бърсане на маса - не знам как се казва и това е! :) та обикновено имам шал и ръкавици, или летен дълъг шал/парео, което става на пола, рокля, чалма, одеяло, покривало, параван и какво ли още не, защото е огромно - жените ще ме разберат какво имам предвид. И в самата основа редя отдолу нещо, което няма да ми трябва, демек малка чанта с белюто, после малка чанта/плик с термо комплект, ако е зима или реша, че трябва да взема, после слагам блузки и средно дебели неща и най-отгоре слагам дебелите ватърани неща. Та ако съм на път и ми стане студено, при отварянето да се вземе точно дебелата дрешка, а не си покажа долните гащи, спалните блузи и други :) А и винаги имам един чифт чорапи в малко джобче отвън, пак ако ми е студено втори чифт върху първия или при намокряне за смяна. Пфу, засега не ми се е налагало да слага вори чифт бикини върху първите или да сменям по път :) Но знае ли се...

Иначе раницата дава голяма свобода на движение. В началото може да е малко тежко, но се свиква бързо.

 

Между другото, аз си мислех, повечето хора тук са с големите раници на гърба, а не с куфари.

Тези куфари не пречат ли, особено по обикаляне и трябва да се сменят градове и дестинации? Аз все ги подритвам по пътя. Но пък имам ли куфар, помъквам какво ли не, толкова непотребни неща и обикновено използвам само 1/3 от багажа, другия го взимам просто свят да види.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, но е важно и техника на подреждане. Моята не е перфектна, но знам какво може да ми потрябва през деня и е близо до отвора, а в самата вътрешност са нощни и други принадлежности.

Предполагам има доста по-добри системи за подредба, но трябва да ги разгелдам в ютюб-а

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди 2 години си взех една 60 литрова туристическа раница, но съм я ползвала само за пътувания из България. И моята има отвор отдолу, но както Maya е обяснила... подреждане му е майката.

 

Когато ще пътувам със самолет гледам да събера всичко в раница за ръчен багаж. Редовно ползвам пликове за вакуумиране, в които слагам дрехите. Остава място за фотоапарат, несесер, сувенири и т.н. Обичам да съм мобилна :)
 
Някъде бях чела, че багажът за 1 седмица, не трябва да се различава от този за 1 месец.
Връзка към мнение

Между другото, аз си мислех, повечето хора тук са с големите раници на гърба, а не с куфари.

Тези куфари не пречат ли, особено по обикаляне и трябва да се сменят градове и дестинации? Аз все ги подритвам по пътя. Но пък имам ли куфар, помъквам какво ли не, толкова непотребни неща и обикновено използвам само 1/3 от багажа, другия го взимам просто свят да види.

Aко съм тръгнал на по-дълго пътуване, в природата или няколко града, съм с раница. Големия куфар е като има много багаж и ще съм с кола или в постоянна база и няма да го мъкна нагоре-надолу. Той си има колелца и т.н., и не пречи в града и по летищата, но не е за постоянно размотаване с него.

Връзка към мнение

Ха, мислех да започна такава тема, защото много се колебая в момента. По пинцип предпочитам чанта-куфар с меки страни и колелца и отделно малка раница или дамска чаннта,. С раница си по-подвижен, но.. можеш да сложиш само нея на гърба и трябва да побереш всичко вътре, включително документи, техника,...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Разбира се раница. 35 литрова. Плюс сгъваема друга за дневна раничка, мешка за 2 лева също съм ползвал.

 

Реално багажът за три дена и за три месеца ми е еднакъв. Останалото е редовно пране :)

 

Не мога да си представя, а и не съм виждал куфари в чикън бъс примерно :) некой самсонайт, дето струва колкото половината автобус хаха, не че няма и такива раници.

 

Няма лошо, важното е да се пътува. И ще открие всеки как му е удобно

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Разбира се раница. 35 литрова. Плюс сгъваема друга за дневна раничка, мешка за 2 лева също съм ползвал.

 

Реално багажът за три дена и за три месеца ми е еднакъв. Останалото е редовно пране :)

 

Не мога да си представя, а и не съм виждал куфари в чикън бъс примерно :) некой самсонайт, дето струва колкото половината автобус хаха, не че няма и такива раници.

 

Няма лошо, важното е да се пътува. И ще открие всеки как му е удобно

Точно, защото ще изглеждам странно с куфар с колелца, се замислям за раница, която трябва и да купувам. За ден-два раниците с колелца са ОК, но не знам дали съществуват големи раници с колелца. Една такава би била идеалният вариант за мен в случая.

Връзка към мнение

Допълвам се: току-що проверих, че има големи раници с колелца. Поне в Интернет.

 

С колелцата проблема е, че добавят допълнително легло. Иначе 35л аз не ги приемам за планинарска раница, ежедневната ми е толкова, като ида до супермаркета да мога да си събера покупките :)

Връзка към мнение

Големите планински раници мисля, че нямат колела, поне аз не съм виждала. Наистина има едни средни размери с колелца, но те не се водят планински и не стават да дълго пътиване, а само за кратки. Често децата тук ходят на училище и спорт с такива раници.

Раницата е добра инвестиция за приключенски тип пътувания и определено се изплаща с времето.

 

Но пък като се замисля, че багажът за 3 дни и за 30 трябва да е еднакъв... Трудно ми излизат сметките.

Аз винаги имам термо бельо (клин и блуза с ръкав), които ги слагам под дрехите, но често съм ходила и само по тях... Мисля, че последните години имено се акцентира на пластовото обличане, повечко леки/тънки неща едни върху други...

 

Между другото от стар планинар знам, че дрехите трябва да се навиват на руло, а не да се сгъват прилежно, както майка ми ме учеше.

 

p.s. Да се поправя, в горния ми пост видях, че грешно съм написала бельо :blush:

Редактирано от Maya
Връзка към мнение

Ако багажа трябва да се пренася по планински пътеки - раница 65-70 л. Иначе голям твърд (пластмасов) куфар на колела. Колетата да са разположени на широката му страна и да са само две. Куфар при всички положения трябва да се чекира при полети, та е по-добре да е голям, ако не искам да е тежък, не го пълня целият. Ако се напълни целият събира багаж и за двама. Да се заключва с комбинация + две ключалки с ключета (ако пътуват двама по едно ключе във всеки). В никакъв случай с цип (отваря се като се забие обикновенна химикалка в ципа). За 22 години и стотици полети не са ми разбивали по летища такъв (твърд с комбинация + ключалки). Преди 2 месеца България Ер ми счупиха любимият ми куфар на вътрешен полет, но пак не беше отварян.

 

Стават за навсяъкъде, където може да се търкаля на колела. При "скачане" от остров на остров в Тайланд пак стават - по плажовете или лодкаря помага с носенето, а и сам за 100 метра макс не е кой знае какво. Предполагам, че даже плува ако падне в морето :) :) :)

 

При полети на малки едномоторни самолети (5-12 пътника) изискването е багажа да е в мека чанта (да може да се напасва в малкият багажник) и да е до 14 кг. За такива случаи имаме меки сакове, които имат 2 колела от едната си страна и сгъваема дръжка, с която да се дърпат.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

До сега съм ползвал големи раници (65+) или меки сакове с твърдо дъно и колелца.

Твърди куфари (задължително с по-големи гуми, не пластмасови) ползвам основно в Европа и няколко пъти в Щатите, но там шопинга е голям :)

 

Напоследък предпочитам големите раници. При прескачане на влакове, рикши, лодки, мотори са далеч по-удобни. Само, че тук е важно да не се прави много компромис с качеството.

От Сингапур си бях взел "оригинална" ^_^ раница North Face 75 литра за 15 евро  :), която е супер, много отделения, здрава, удобни ципове, НО презрамките не са много меки (дори въобще) и когато се напълни с над 10 кг, раменцата отиват на кино.

Наложи ми се да обикалям пеша Занзибар и честно казано на 3тия километър ми се ревеше от болка :)

Иначе за хръляне по лодки, покриви на африкански автобуси или блъскане в индийски влак си е идеална.

 

По отношение на малката раница - задължително за градски туризъм. С някой таен джоб в нея или катинарче на главния цип за по параноичните като мен  ;)

 

@Maya ако решиш да си купуваш голяма раница като High Sierra-та която си гледала, препоръчвам да си я купиш онлайн от щатски/английски/немски сайт. Тук определено цените са доста по-високи, дори и на Ташев. Онлайн можеш да намериш страхотни раници на много добри цени, ако е по-популярна марка, която я има и тук по-добре отиди да я пробваш преди да си я поръчаш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тук определено цените са доста по-високи, дори и на Ташев. Онлайн можеш да намериш страхотни раници на много добри цени, ако е по-популярна марка, която я има и тук по-добре отиди да я пробваш преди да си я поръчаш.

 

Декатлон са добра възможност. 

Връзка към мнение

Аз ако си взимам от тук, ще е накъде от западна Европа, но се надах на китайски ор'гинал от пазара за нищо пари, но 

Karik, ти нещо ме смути с твоя опит. Сега ми предстой голямо прескачащо пътуване и затова ми трябва по-голяма раница 65л и нагоре.

Редактирано от Maya
Връзка към мнение

Аз ако си взимам от тук, ще е накъде от западна Европа, но се надах на китайски ор'гинал от пазара за нищо пари, но 

Karik, ти нещо ме смути с твоя опит. Сега ми предстой голямо прескачащо пътуване и затова ми трябва по-голяма раница 65л и нагоре.

Maya, няма гаранция, че и скъпата раница ще издържи (особено при упорития персонал по летищата  :lol: ) така, че и ментето е вариант. Ако имаш възможност да го разгледаш на живо ще е най-добре.

Така или иначе ако има някакъв минус е винаги някой по сръчен може да го оправи. Например при по-твърдите презрамки си добавих омекотители за автомобилни колани за 15 лв. и стана удобна като оригинална раница :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз се чудя между тази

http://www.ebags.com/product/soc-gear/bugout-bag/204377?productid=10112411&rlid=DETAIL

 

и тази

http://www.ebags.com/product/ebags/etech-20-weekender-convertible/242274?productid=10211618&rlid=DETAIL

 

На горната преимуществото е, че има водоустойчиви ципове, а долната е по-издължена и изглежда "по-прибрана". На мен ми харесва това, че и двете става да се носят като раница, през рамо, и като ръчен куфар - според условията и терена. И за двете като гледам има добри отзиви, и хората са доволни.

 

Иначе класиката е това http://www.moosejaw.com/moosejaw/shop/product_Patagonia-MLC-Travel-Bag_10088818_10208_10000001_-1_

но малко се разминаваме с цената засега. Ще го мисля още малко. В Централна и Южна Америка с куфар на колелца определено не ми се ходи. :)

 

П.П. За мен ръчния багаж няма алтернатива на този етап. Аз куфар на товарен багаж няма да дам  :biggrin:

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Този сайт, който се посочили по-горе, доколкото виждам е по-скоро американски. Бихте ли могли да препоръчате подобен, но примерно UK, за да може доставката да се случи по-лесно?

Връзка към мнение
wilks, за мен е важно раницата да не е прекалено тежка сама по себе си, и отделения и странични джобове.

На размер са почти еднакви и двата модела, но първата е по-лека и има по-голям капацитет, което е предимство.

Връзка към мнение

Да, слоеве, навиване на руло и мултифункционални вещи и дрехи... 65 литра на мен ми се струва супер много освен, ако няма да правиш некви многодневни преходи с къмпингуване и спане на палатка.

 

По топлите страни всичко необходимо се събира в 35-40 литра без проблеми. Но аз не нося никакви резервни неща за всеки случай. Така съм се научил с времето. Ако ми се скъсат маратонките - ще си купя. Ако ми се скъсат дънките - ще си купя. Досега не се е налагало :)

 

Като видя слаби и фини женички и момиченца с огромни раници, дето не само не могат да вдигнат, но не могат и да носят и ми става жал.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.