Прескочи до съдържание

Шотландия за 7 дни (7 нощувки)


Препоръчани мнения

Да се включа и аз в темата.

Ние миналата година бяхме в Шотландия и мога да кажа, че за лявото движение не трябва да се притесняваш. Има много знаци, особено на кръговите, които напомнят коя посока да хванеш. По-непритно е на тесните пътища, между селцата или на островите, където почти няма коли и когато някой се зададе насреща, първата ти реакция е да свиеш надясно.  Тогава си повтаряй "Ляво, ляво".

За нощувки аз избирах къщи в малки селца или направо в гората или до езерото, където цените са по-поносими и е много красиво.

Спахме до Inveraray в такава къща в гората. Замъкът там много ми хареса, улучихме градината с нацъфтели разноцветни храсти. 

За виадукта Glenfinnan не бях се подготвила с часа на влака, но бяхме там към 11 ч. и го улучихме. Може да се гледа и от поляната под моста, но по-добре е да сте там по-рано и да се изкачите по пътечката нагоре. Там гледките са по-впечатляващи. Подробно съм описала в моята тема Шотландия - замъци, езера и остров Стафа с пещерата Фингал.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Zdravko Nestorov, видях в програмата ви, че ще нощувате в Oban. Горещо препоръчвам да посетите о. Стафа и пещерата Фингал. Това е най-впечатляващото място, което посетихме в Шотландия. От Oban се взема ферибот до о. Mull и след това с корабче до о. Стафа. Отнема един ден. Повече подробности съм описала в посочената тема в предния пост. Шотландия е прекрасна, пожелавам хубаво време, за да й се насладите.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

 

преди 23 часа, neuromancer каза:

Да, зависи. Тук като си с пълна застраховка даже не блокират пари за депозит. Обаче ако имаш глоба си я теглят автоматично от картата, с която си платил, въобще не чакат сам да си платиш. Тоест картата е записана там и се разпореждат с нея малко или много.

@neuromancer - абсолютно си прав. Дори и с пълна застраховка си има неща, които не се покриват и могат да ти одерат кожата - фишове за паркинги, превишена скорост и т.н.

 

преди 22 часа, alienad каза:

Да се включа и аз в темата.

Ние миналата година бяхме в Шотландия и мога да кажа, че за лявото движение не трябва да се притесняваш. Има много знаци, особено на кръговите, които напомнят коя посока да хванеш. По-непритно е на тесните пътища, между селцата или на островите, където почти няма коли и когато някой се зададе насреща, първата ти реакция е да свиеш надясно.  Тогава си повтаряй "Ляво, ляво".

За нощувки аз избирах къщи в малки селца или направо в гората или до езерото, където цените са по-поносими и е много красиво.

Спахме до Inveraray в такава къща в гората. Замъкът там много ми хареса, улучихме градината с нацъфтели разноцветни храсти. 

За виадукта Glenfinnan не бях се подготвила с часа на влака, но бяхме там към 11 ч. и го улучихме. Може да се гледа и от поляната под моста, но по-добре е да сте там по-рано и да се изкачите по пътечката нагоре. Там гледките са по-впечатляващи. Подробно съм описала в моята тема Шотландия - замъци, езера и остров Стафа с пещерата Фингал.

преди 9 часа, alienad каза:

@Zdravko Nestorov, видях в програмата ви, че ще нощувате в Oban. Горещо препоръчвам да посетите о. Стафа и пещерата Фингал. Това е най-впечатляващото място, което посетихме в Шотландия. От Oban се взема ферибот до о. Mull и след това с корабче до о. Стафа. Отнема един ден. Повече подробности съм описала в посочената тема в предния пост. Шотландия е прекрасна, пожелавам хубаво време, за да й се насладите.

@alienad - много ти благодаря за съвета относно шофирането. Това е може би най-голямото ми притеснение, че първосигнално ще реагираш, както би направил тук в България. Ще разчитаме на автоматичните скорости и навигатора 😄 

  • Замакът Inveraray е в списъка и ще го посетим пътувайки от Oban към Edinburgh Airport, както и Loch Lomond. За жалост това ще е чак последния ден (ден 7), тъй като ние ще направим обиколката наострова наобратно спрямо това, което вие сте направили. И да... този замък до последно се чудех дали да го включвам, но като прочетох разказите ти... веднага го добавих!!! Огромни благодарности.
  • Glenfinnan ще го посетим на ден 6 на път от Isle of Skye към Oban. Тъй като си имаме път през този ден, по-скоро няма да плануваме да хванем влака, а ще е според времето и как се движим, тъй като всички ме посъветваха, че там всичко се променя от сега за след малко и... каквото такова. Видях, че има няколко точки, от които можем да го видим, но и това ще го решим на място и както се окаже най-лесно 🙂 
  • Шотландия - замъци, езера и остров Стафа с пещерата Фингал - страхотна тема, страхотно приключение и МНОГО, много хубави идеи, за които съм безкрайно благодарен. Основната разлика е, че нашата главна цел е Isle of Skye, a при вас е пещерата Фингал. За жалост е доста трудно да ги комбинираме и двете, при условие, че искаме да посетим и малко повече от останалата част на острова. Планът беше да е с още 1-2 дена по-дълъг и това щеше да е перфектно, за да вмъкнем и пещерата, но... по-скоро ще остане за следващ път!!! 
  • Още веднъж - огромно благодаря за страхотното описание на вашето пътешествие - изключително полезно е, когато се захванеш с плануването 🙂 Много благодаря и за хубавите пожелания, дано да сме живи и здрави и времето да бъде с нас, пък да видим!

Поздрави отново на всички. Остава само колата да се book-не и би трябвало да сме готови. Ако имате още нещо като съвети или идеи, стреляйте смело.

Поздрави и страхотна нова седмица!!! И да планувате една купчина нови приключения!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 23.07.2024 г. в 11:19, alienad каза:

И като се върнете да разказваш. Много ще ми е интересно да се пренеса отново там.

@alienad - задължително. Да сме живи и здрави, времето да е с нас и ще разказваме задължително. Колкото повече наближава, толкова ставаме по-нетърпеливи. Остават финални неща да доизкосурим и би трябвало да сме готови. Колата е вече също запазена и остава само да ми издадат КК (кредитната карта), за да съм спокоен, че няма да има изненади. 

 

Ако имате някакви други идеи или предложения, особено за деня от Pitlochry до Inverness, съм отворен за всякакви предложения. Засега идеята е да отделим повечко време на Inverness. Също така ако сме навреме там (по-рано през деня), ще посетим и Loch Ness, като идеята е на следващия ден да стигнем по-бързо до Isle of Skye. Но за момента по-скоро само разглеждам различни варианти 🙂 

 

Благодаря отново на всички!!! Уникални идеи и предложения!!!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте отново 🙂 На няколко места проверих (цък), но реших все пак да потвърдя и тук - шофьорската ми книжка издадена в България е напълно валидна и в Шотландия (по-скоро Великобритания) стига да има превод и на английски език.

Благодаря ви предварително! Страхотна нова седмица!

Връзка към коментар
преди 10 часа, neuromancer каза:

Така си беше едно време, важи си (до 1 година, после трябва да си изкараш местна, но това не те касае)

@neuromancer - много ти благодаря! Просто исках да потвърдя, за да съм на 100% сигурен.

Успешна и много спокойна нова седмица!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.