Прескочи до съдържание

Обучение в Русия - шанс или подигравка?


Palio

Препоръчани мнения

А така! Какво ще се занимаваш с глупости! Я си стой на сигурно в кошарата! Пикай им там на знанията и уменията и записвай някоя високопарна и скъпоплатена магистратура в Овчия университет, както те посъветваха по-горе. Там ще те научат да блееш правилно и по-важното - ще получиш тъй безценната тапия, чрез която да се реализираш достойно, както всички нормални бройлери - дългогодишен донор на вълна и мляко, свършващ като безславна вечеря на Кумчо Вълчо..... 

 

Послепис: Винаги сме дърпали мечтателите надолу - с най-различни сериозни аргументи. Дори не е нарочно - просто така ни е по-лесно да преглътнем собствената си липса на смелост да следваме мечтите си......... :mellow:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това, че си се отказал да следваш точно тази специалност и точно там, не значи, че си се отказал от мечтата си. (А и аз като отявлен мечтател, някои неща си ги мечтая без изобщо да се опитвам да ги реализирам. Това като една реплика в един фикм, не помня заглавието, но беше с Джон Бон Джови - "Потенциалът е много хубаво нещо. Докато не правиш нищо, все си го имаш (потенциала) (превод: мой, цитат по памет)).

Аз бях тръгнала да ти препоръчвам да видиш за дистанционно - в днешно време много университети пускат видео лекции, има сайтове с курсове (и тапии към тях, ако някой много държи на хартийката), но се спрях, защото не успях да преценя доколко трябва да се придобие практически опит.

Иначе - както бях казала по-горе (надявам се) - ако много искаш нещо, го правиш, независимо от пречки / мнение на околните. Ако не тази мечта - следващата  ;)

Връзка към мнение

Тъй като животът ме е научил, че при мен ипулсивното гонене на стари мечти накрая неизменно се превръща в глупост, засега решавам да си спестя поредната такава.

Остаряваш. В процеса на стареене, вместо да се опияняваме от мечтите си, започваме да се подпираме на житейския си опит (...животът ме е научил....)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

"Броят на глупостите, извършени по волята на разума са много повече, отколкото тези, които са извършени от чиста глупост." - Чарли Чаплин

Извод: да вършим глупости от чиста глупост!

 

Остава само да ги разпознаем :)

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, късно се включвам по темата, но като цяло мисля, че си сбъркал, че не си заминал :)

1. Относно работата по време на обучение. От 01.01.2014г. е приет закон, с който се разрешава на всички чуждестранни студенти да работят на територията на Руската Федерация, абсолютно легално с учебните си визи. Държи се изпит на място в Русия за разрешение за работа. Цената е, ако не се лъжа, около 6000 рубли.

2. Относно качеството на образование- ами няма нищо общо с бг университетите, казвам го от личен опит. В Русия е пълно с чуждестранни студенти, естествено голяма част са от Китай, но има и доста от Южна Америка и Европа.

3. Относно възрастта, че на дърти години са тръгнали да учат- ще кажа само. Евала за смелостта! На много малко хора им стиска да променят нещо, ако досегашният им живот не им харесва.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 години по-късно ...

Ето и моят опит с безплатното образование в Русия. Ще опитам да бъда максимално кратък и ясен. Всичко това започна 2018г.
1) Отивам в руския културно информационен център за да получа информация относно рекламираното от Russia Study образование.

Суперлативите са както следва: получаваш топ образование, общежитието е на символична цена, университета ти осигурява работа, избират се само най-добрите студенти, ако издържиш изпитите от подготвителния факултет ще продължиш.

В действителност: получаваш димплома-реклама за университета, условията в общежитието отговарят на символичната цена която плащаш, работата в университета е фиктивна и е колкото да получиш нещо отгоре понеже със стипендията можеш само да си платиш общежитието и телефона, критерия за избор се основава на снимката на кандидата, важното е да се запълни квотата и да има чуждестранни студенти, ако не издържиш изпитите от подготвителния факултет ще отвориш черна дупка.

2) Отивам в Русия на обучение на подготвителен факултет в МФТИ - ранк 2 в класацията на руските университети. Хората са много мили и отзивчиви и веднага ме настанавят в общежитието в стая в която не е живяно и чистено от поне година. Предоставя ми се матрак (дюшече), който да поставя на дървеноти си легло. Бях доволоен защо имах удоволствието да спя под покрив. Първата нощ ме полазиха домакините-хлебарки, които по принцип не лазят по хора, освен ако не са в изобилие в помещението. След седмица матракът се смачка и леглото ми се трансформира в нар, но след месец свикнах, пък и домакинката каза, че е полезно да се спи на твърдо.

3) Получих двама съквартиранти - иран и индия. Тези хора държат вещите си, заедно с боклуците си на пода. Първите 4 месеца трудно се разминавахме. Ако боклук попаднеше на пода там си оставаше.

4) На 6-я месец направих откритие, нещо не виждано от мен до този момент - червени петна върху постелките ми. Тук вече ми стана ясно какво означава името на квартал "ДЪРВЕНИЦА" в София. Но това не беше проблем защото след осмото пръскане за един месец бубулечките измряха. Пък и тези спрейове против вредители са полезни за здравето и профилактично беше добре да ни пръскат стаята два пъти в седмицата. Отделно, пръскаха и за хлебарки всеки месец, пак поради профилактични съображения.

5) Да оставим тези лигавотии, те не са причина за да се откажеш от топ образованието. Втория семестър паралелно с руския почваме математика и физика. По математика първите 4 месеца учим как се чертае графика на функция, петия месец учим как се намира производа на функция, последния месец учим интеграли, комбинаторика, теория на вероятностите, планиметрия, стереометрия и др. По физика след първата седмица цялата група взе да се оплаква, че материята от 11 клас е изключително сложна и учителят не обяснява добре (т.е. по стереотипа physics for dummies). Учителят и да искаше нямаше как да обясни физиката по-просто от това (щеше да му е по-лесно да отвори черна дупка), но това не помагаше на топ студентите избрани от Russia Study.

6) Дойде време за изпитите. Заради корона вируса обучението беше ВИРТУАЛНО (този път официално). На изпита по математика, хора, които не могат да си преведът условието на задачите изкараха 26 точки от 30 възможни. Същите тези хора на пробен тест един месец назад изкараха 4 точки, просто са учили много в ноща преди изпита. Един месец преди изпита по физика учителят ни изпрати тест с думуте "това ще ви е теста по физика". Естествено никой не си мръдна пръста да реши и най-простата задача от този тест, а и защо след като е адски сложен. Два дена преди изпита учителят изпрати и решенията на теста. На изпита всички имаха оценки 9 и 10. Е те тук вече разбрах, че съм нагазил здраво в ... ТОП ОБРАЗОВАНИЕТО.

7) Оказа се, въпреки че всички сме приети, то трябва да изкараме интервю за постъпване на обучение към катедра. Там където руските студенти постъпват с изпит с конспект от 60 въпроса, нас чуждестранните студенти (" "топ студенти" "), приемат само с интервю. След интервюто топ студентът преминава през бяла дупка, където съгласно квантовите закони, тези дупки могат да бъдат много непредсказуеми – никой не може да каже къде, кога и по кое време ще се окажете.

😎 Взех чартърен полет оргранизиран от БГ посолството (поради отменените редовни полети заради COVID19) и със скорост близка до тази на звука се оказах на летище София, където моето пътуване с една година НАЗАД ВЪВ ВРЕМЕТО приключи.

Последно) Преди някой да ме обвини в празнословие искам да си помисли над това което съм написал и да има предвид, че аз съм русофил и именно заради това повярвах на суперлативите в т. 1). Всичко това го казвам от горчив опит и ако искате просто да вземете диплома от руски университет то тази възможност е за вас. Ако искате да получите сериозно образование, да знаете, че начина със сигурност не е чрез Russia Study. Всяко нещо което се рекламира интензивно НЕ СТРУВА И ПУКНАТА ПАРА. Няма значение къде и в кой университет учите всичко зависи от вас и от начина по който учите. Поуката ми от цялата тази история е, че наивните действия и сляпата вяра в нещо водят до неприятни изненади.

  • Харесвам 10
  • Шок 3
  • Браво 6
  • Смея се 8
Връзка към мнение
преди 7 часа, Georgi Vasilev каза:

Ето и моят опит с безплатното образование в Русия. Ще опитам да бъда максимално кратък и ясен. Всичко това започна 2018г.
1) Отивам в руския културно информационен център за да получа информация относно рекламираното от Russia Study образование.

Суперлативите са както следва: получаваш топ образование, общежитието е на символична цена, университета ти осигурява работа, избират се само най-добрите студенти, ако издържиш изпитите от подготвителния факултет ще продължиш.

В действителност: получаваш димплома-реклама за университета, условията в общежитието отговарят на символичната цена която плащаш, работата в университета е фиктивна и е колкото да получиш нещо отгоре понеже със стипендията можеш само да си платиш общежитието и телефона, критерия за избор се основава на снимката на кандидата, важното е да се запълни квотата и да има чуждестранни студенти, ако не издържиш изпитите от подготвителния факултет ще отвориш черна дупка.

2) Отивам в Русия на обучение на подготвителен факултет в МФТИ - ранк 2 в класацията на руските университети. Хората са много мили и отзивчиви и веднага ме настанавят в общежитието в стая в която не е живяно и чистено от поне година. Предоставя ми се матрак (дюшече), който да поставя на дървеноти си легло. Бях доволоен защо имах удоволствието да спя под покрив. Първата нощ ме полазиха домакините-хлебарки, които по принцип не лазят по хора, освен ако не са в изобилие в помещението. След седмица матракът се смачка и леглото ми се трансформира в нар, но след месец свикнах, пък и домакинката каза, че е полезно да се спи на твърдо.

3) Получих двама съквартиранти - иран и индия. Тези хора държат вещите си, заедно с боклуците си на пода. Първите 4 месеца трудно се разминавахме. Ако боклук попаднеше на пода там си оставаше.

4) На 6-я месец направих откритие, нещо не виждано от мен до този момент - червени петна върху постелките ми. Тук вече ми стана ясно какво означава името на квартал "ДЪРВЕНИЦА" в София. Но това не беше проблем защото след осмото пръскане за един месец бубулечките измряха. Пък и тези спрейове против вредители са полезни за здравето и профилактично беше добре да ни пръскат стаята два пъти в седмицата. Отделно, пръскаха и за хлебарки всеки месец, пак поради профилактични съображения.

5) Да оставим тези лигавотии, те не са причина за да се откажеш от топ образованието. Втория семестър паралелно с руския почваме математика и физика. По математика първите 4 месеца учим как се чертае графика на функция, петия месец учим как се намира производа на функция, последния месец учим интеграли, комбинаторика, теория на вероятностите, планиметрия, стереометрия и др. По физика след първата седмица цялата група взе да се оплаква, че материята от 11 клас е изключително сложна и учителят не обяснява добре (т.е. по стереотипа physics for dummies). Учителят и да искаше нямаше как да обясни физиката по-просто от това (щеше да му е по-лесно да отвори черна дупка), но това не помагаше на топ студентите избрани от Russia Study.

6) Дойде време за изпитите. Заради корона вируса обучението беше ВИРТУАЛНО (този път официално). На изпита по математика, хора, които не могат да си преведът условието на задачите изкараха 26 точки от 30 възможни. Същите тези хора на пробен тест един месец назад изкараха 4 точки, просто са учили много в ноща преди изпита. Един месец преди изпита по физика учителят ни изпрати тест с думуте "това ще ви е теста по физика". Естествено никой не си мръдна пръста да реши и най-простата задача от този тест, а и защо след като е адски сложен. Два дена преди изпита учителят изпрати и решенията на теста. На изпита всички имаха оценки 9 и 10. Е те тук вече разбрах, че съм нагазил здраво в ... ТОП ОБРАЗОВАНИЕТО.

7) Оказа се, въпреки че всички сме приети, то трябва да изкараме интервю за постъпване на обучение към катедра. Там където руските студенти постъпват с изпит с конспект от 60 въпроса, нас чуждестранните студенти (" "топ студенти" "), приемат само с интервю. След интервюто топ студентът преминава през бяла дупка, където съгласно квантовите закони, тези дупки могат да бъдат много непредсказуеми – никой не може да каже къде, кога и по кое време ще се окажете.

😎 Взех чартърен полет оргранизиран от БГ посолството (поради отменените редовни полети заради COVID19) и със скорост близка до тази на звука се оказах на летище София, където моето пътуване с една година НАЗАД ВЪВ ВРЕМЕТО приключи.

Последно) Преди някой да ме обвини в празнословие искам да си помисли над това което съм написал и да има предвид, че аз съм русофил и именно заради това повярвах на суперлативите в т. 1). Всичко това го казвам от горчив опит и ако искате просто да вземете диплома от руски университет то тази възможност е за вас. Ако искате да получите сериозно образование, да знаете, че начина със сигурност не е чрез Russia Study. Всяко нещо което се рекламира интензивно НЕ СТРУВА И ПУКНАТА ПАРА. Няма значение къде и в кой университет учите всичко зависи от вас и от начина по който учите. Поуката ми от цялата тази история е, че наивните действия и сляпата вяра в нещо водят до неприятни изненади.

Винаги съм се чудел на аргументите на хора като теб - защо, аджеба, точно в Русия, точно в момента? Защо искаш да караш стар Москвич? И русофилията не я разбирам, ама да спра дотук.

 

Цялата история ми напомня за сагата с руското гражданство на Жерар Депардио - много медиен шум и реклама, когато го взе, не толкова, когато се отказа.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

И аз да допълня... като човек преминал през всичко гореспоменато. То напълно съответства на истината, само с тази разлика, че аз издържах 6 години. В продължение - дипломата беше приравнена към европейските стандарти и навсякъде се приема дори до ден днешен “на ура” и с уважение! Независимо от изминалите 10 години. И само да добавя още нещо. Това е авантюра по-скоро, не образование класическо, а образование за живота. И ако сте настроени авантюристически, то това може да бъде най-голямата авантюра в живота ви. Всичко зависи от Вас. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Аз не съм русофил и не съм се подлагала на такова изпитание, но просто да кажа, че и огромното мнозинство американски университети дават същия висок стандарт в образованието :-))))

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 7 минути , Роми каза:

Аз не съм русофил и не съм се подлагала на такова изпитание, но просто да кажа, че и огромното мнозинство американски университети дават същия висок стандарт в образованието :-))))

 

Масата може би да, но все пак говорим за университет, който претендира да е сред водещите в страната. Разликата е много голяма.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
On 7/28/2020 at 9:00 AM, so'90 said:

И аз да допълня... като човек преминал през всичко гореспоменато. То напълно съответства на истината, само с тази разлика, че аз издържах 6 години. В продължение - дипломата беше приравнена към европейските стандарти и навсякъде се приема дори до ден днешен “на ура” и с уважение! Независимо от изминалите 10 години. И само да добавя още нещо. Това е авантюра по-скоро, не образование класическо, а образование за живота. И ако сте настроени авантюристически, то това може да бъде най-голямата авантюра в живота ви. Всичко зависи от Вас. 

По-скоро бих го нарекъл най-голямата прецакня в живота ми :blink:

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Georgi Vasilev каза:

По-скоро бих го нарекъл най-голямата прецакня в живота ми :blink:

   Не страдай . Живота е дълъг . Ще  имаш много други възможности да си подобриш рекорда  🙂 .

 

Тук не е по различно . Едната ми дъщеря стигна до 5 ти курс ( преди да реши че това не я влече 🙂  ) в един много уважаван български университет , като мисля че за тези пет години беше стъпвала там не повече от 15-20 пъти 🙂 

 

И друго.  На времето повечето ми познати се върнаха от Русия с жена , а някои си дойдоха и с готови отгледани деца 🙂   .  

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Преди 1 час, Zaro каза:

Това предимство ли трябва да бъде? :shok:

По-скоро @ivooo се опитва да успокои @Georgi Vasilev, че е можело да бъде и по-зле... :girl_smile:

 

преди 2 часа, ivooo каза:

Не страдай . Живота е дълъг . Ще  имаш много други възможности да си подобриш рекорда

преди 2 часа, ivooo каза:

На времето повечето ми познати се върнаха от Русия с жена , а някои си дойдоха и с готови отгледани деца

 

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Мдааа. Какво мога да кажа?! Хубаво е наистина човек лично да иде, да види, да опита и сам да се увери защо в стария виц се казваше, че в САЩ животът е лайф, а в Русия - жизнь.
Аз също съм имал възможност да наблюдавам руската образователна система цели две учебни години, особено в сферата на обучението по английски език в периода 2013-15 година. Повече не издържах. Да не говорим, че на всеки три месеца се връщах в Мадрид за месец, защото това се оказа абсолютният ми праг на търпимост към особеностите на русская жизнь.
Шокиращото за мен беше, че в Русия все още рефератите се приемат като формалност, която просто си даунлоудваш от интернет. Към дипломните работи отношението е аналогично, поне в хуманитарните науки.
Обучението по английски е пълна скръб. Не само не знаят и не учат стандартната система за транскрипция, която позволява да се произнасят правилно английските думи, ами масово учебниците бяха пълни с правописни грешки, руски словоред и още по-лошо опит за транскрибиране на английските думи с руска кирилица, т.е. без използване на звук Ъ примерно. Но, то Ъ-то да им беше проблемът.

 

Изречение от сорта на The girl is working on the crossword together with her brother се транскрибира ето така:  Зэ гёл ис воркинг он зэ кроссворд тугезэ виз хё бразэ. Ако на някой му е трудна руската кирилица, ще се опитам да пресъздам това на българска кирилица: Зе гьол ис воркинг он зе кроссворд тугезе виз хьо бразе.

Learn these words by heart според руснаците трябва да се чете като Лён зис вёдс бай хат или ако предпочитате българската азбука Льон зис вьодс бай хат.
А, thank you, между другото е сенк ю, според руските корифеи на английския език.

 

И не това не е някакъв майтап, а цитати от реални руски учебници, които все още са ми в компютърните архиви в pdf формат ако някой иска да ги види. Да знам, в началото е смешно. Аз лично се заливах от смях като четях подобни неща, но после ти идва да плачеш като чуваш как действително има хора, които така си говорят. Знаете ли колко време ми отне да науча поне най-добрите ми ученици да не казват на bird бьорд или бьод и да ги убедя, че не само аз и колегата от Шотландия, а никой англичанин, канадец или американец не би разбрал подобно произношение, освен ако не е живял в Русия?!


Въпреки всичко, това си беше ценен опит във всяко едно отношение, който разбира се, нямам намерение да повтарям. И да завърша с позитивен тон, това, което най-много ми хареса в Русия са рускините. У нас, особено по приморските градове битува митът за пияната руска лека жена, но в действителност в Русия могат да се намерят невероятни жени, които не само не пият грам алкохол и са супер красавици, но и са страхотни и всеотдайни съпруги и майки.

 

  • Харесвам 5
  • Браво 3
  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Crazy Horse каза:


Обучението по английски е пълна скръб. Не само не знаят и не учат стандартната система за транскрипция, която позволява да се произнасят правилно английските думи, ами масово учебниците бяха пълни с правописни грешки, руски словоред и още по-лошо опит за транскрибиране на английските думи с руска кирилица, т.е. без използване на звук Ъ примерно. Но, то Ъ-то да им беше проблемът.

 

Изречение от сорта на The girl is working on the crossword together with her brother се транскрибира ето така:  Зэ гёл ис воркинг он зэ кроссворд тугезэ виз хё бразэ. Ако на някой му е трудна руската кирилица, ще се опитам да пресъздам това на българска кирилица: Зе гьол ис воркинг он зе кроссворд тугезе виз хьо бразе.Learn these words by heart според руснаците трябва да се чете като Лён зис вёдс бай хат или ако предпочитате българската азбука Льон зис вьодс бай хат.

 

Спомням си, че като живяхме като студенти в САЩ, с нас работеше и една 55 годишна рускиня. Английският ѝ не беше добър и тя си носеше учебника с нея и в почивката учеше. Веднъж го разгледах и аз като теб бях в шок от начина, по който пишеше, че трябва да се произнасят думите. Това, което ми е останало в паметта е, че “W” трябваше да се произнася като В - вол, ворд и т.н. ... wall and word.

  • Харесвам 2
  • Браво 2
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.