Прескочи до съдържание

Ланкави, Малайзия и други


Препоръчани мнения

Бележка на Георги: Темата е отделена от търсене за самолетен билет

 

И от мен един глас за Ланкави. Страхотно място е, не е скъпо и има уникални мидички, залези и въжен мост. С Air Asia полетите до там от КЛ са на чудесни цени.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да добавя и малките трудолюбиви рачета - въртят едни пясъчни топчета в едни уникално симетрични фигурки...

И като ги подгониш по плажа бързо-бързо се уморяват и можеш да ги хванеш. После ги пусках, да не си помислите друго :) .

 

И естествено макаците... всеки ден идват на групи в хотела, за да се хранят. На мен са ми взимали от ръката. В смисъл аз им давам. Даже един имаше бебе, супер интересно беше, щото беше рижаво, така се раждали.

 

И едни гущери има - последния път (ходил съм два пъти) имаше един, колкото малък крокодил, около 1.50м. Но са безобидни.

После може да пъхна някоя снимка.

 

П.П. И други авиокомпании има, но ако искат да няма чакане на лентата за багажи на всяко летище, е добре да си вземат Малайските линии от-до. Разликите не бяха големи - 10-15 долара на човек.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И от мен един глас за Ланкави. Страхотно място е, не е скъпо и има уникални мидички, залези и въжен мост. С Air Asia полетите до там от КЛ са на чудесни цени.

 

Лангкауи е много красив остров (предимно заради високите зелени хълмове) и наистина полетите на Air Asia от КЛ са супер евтини. Освен това за доста по-красиво тропическо море, по-добро гмуркане и по-малко застрояване/хора (според мен) е идеална база за кацане и предвижване до няколко тайландски острова със супер бърза моторна лодка (по спомени се отиваше за около час до о-в Липе, а от там има връзки за доста други острови):

 

Моторницата за Koh Lipe с четири яки извънбордови двигателя на фона на хълмовете на Лангкауи:

 

post-794-0-38163000-1394104856_thumb.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

А маймуните не са само крадливите и поне за мен страховите макаци (откакто по стъпалата на пещерите Бату едно голямо и грозно създание ми се хвърли и раздра торбичката с водата), а има едни много красиви лангури с оранжеви бебета. Аз единия хотел, в които бяхме, го избрах именно заради това, че е в нещо като джунгла и там живеят лангурите.

Островът се води безмитна зона, бензинът и съответно такситата са страшно евтини. Има и езеро, което било много хубаво за плуване, но ние до там не успяхме да стигнем.

Отвсякъде си заслужава мястото на 100%!

 

Да добавя и малките трудолюбиви рачета - въртят едни пясъчни топчета в едни уникално симетрични фигурки...

И като ги подгониш по плажа бързо-бързо се уморяват и можеш да ги хванеш. После ги пусках, да не си помислите друго :) .

 

И естествено макаците... всеки ден идват на групи в хотела, за да се хранят. На мен са ми взимали от ръката. В смисъл аз им давам. Даже един имаше бебе, супер интересно беше, щото беше рижаво, така се раждали.

 

И едни гущери има - последния път (ходил съм два пъти) имаше един, колкото малък крокодил, около 1.50м. Но са безобидни.

После може да пъхна някоя снимка.

 

П.П. И други авиокомпании има, но ако искат да няма чакане на лентата за багажи на всяко летище, е добре да си вземат Малайските линии от-до. Разликите не бяха големи - 10-15 долара на човек.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не правете грешката с Ко Липе, яка мизерия е. Обичам Тайланд, по-точно обичах го, преди да стане Слънчев бряг, но Липе....мерси.

 

Яка мизерия в какъв смисъл? Там няма нито един голям хотел, никакви пътища и моторни превозни средства, какъв Сл. Бряг. На един от плажовете (Патая, да не се бърка с курорта Патая до Бангкок) има прекалено много longtail boats, но другите два плажа са по-спокойни. Ако искате наистина супер спокоен и красив остров - още малко на север с моторница до Koh Ngai, но ако не се прави комбинация с Лангкауи и Липе, до там по-лесно се прави трансфер от летището в Краби (2 ч. с кола + 1 ч. с лодка). Точно отдалечеността на тези острови от летища ги прави по-трудни за достигане, с по-малко хора и по-малко застроени.

 

Извинявам се за спама, темата беше за КЛ, от там се тръгна за Ланкгауи, аз пък се сетих къде може да се отиде от Лангкауи...

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Яка мизерия в какъв смисъл? Там няма нито един голям хотел, никакви пътища и моторни превозни средства, какъв Сл. Бряг. На един от плажовете (Патая, да не се бърка с курорта Патая до Бангкок) има прекалено много longtail boats, но другите два плажа са по-спокойни. Ако искате наистина супер спокоен и красив остров - още малко на север с моторница до Koh Ngai, но ако не се прави комбинация с Лангкауи и Липе, до там по-лесно се прави трансфер от летището в Краби (2 ч. с кола + 1 ч. с лодка). Точно отдалечеността на тези острови от летища ги прави по-трудни за достигане, с по-малко хора и по-малко застроени.

 

Извинявам се за спама, темата беше за КЛ, от там се тръгна за Ланкгауи, аз пък се сетих къде може да се отиде от Лангкауи...

 

Няма спам, говори си смело, моя работа е ако сметна, че някоя тема не и е мястото да я преместя. Но тук никога дискусия за някаква дестинация не е спам :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Говорим за хубави места около Лангкави, Малайзия, мисля, че не е спам. Нали обсъждаме, не може всички да сме на едно мнение.

Травелер, пийс брато :) , извинявай, грешно съм го написал, исках да изразя лично мнение, а не да давам съвет. Бях на Липе 3 дена, обиколих го целия, той е 1 на 2 км. Плажовете бяха мръсни, хотелчетата покрай брега или мизерни, или много скъпи, а като цяло инфраструткурата на острова е кой какво намерил-сковал - итернити, варели, кнауф, дървен материал ..... и направил заведение например. За мен не е екзотично място, каквото е Лангкави например. Същото ми е мнението и за следващия го на север Ко Муук. Там вече беше още по-по-мизерабъл. 

В Тайлканд съм бил 6 пъти за по месец, обиколил съм го целия в морската му част и съм за титла експерт :) , мисля, видял съм почти всичко, което ме интересува.

 

И за да не е съвсем извън темата за Малайзия - в КЛ много препоръчвам Bird Парка, както и хотел "Pacific Regency" 4 звезди, цената му е като за 3, а локацията - перфектна.

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Говорим за хубави места около Лангкави, Малайзия, мисля, че не е спам. Нали обсъждаме, не може всички да сме на едно мнение.

Травелер, пийс брато :) , извинявай, грешно съм го написал, исках да изразя лично мнение, а не да давам съвет. Бях на Липе 3 дена, обиколих го целия, той е 1 на 2 км. Плажовете бяха мръсни, хотелчетата покрай брега или мизерни, или много скъпи, а като цяло инфраструткурата на острова е кой какво намерил-сковал - итернити, варели, кнауф, дървен материал ..... и направил заведение например. За мен не е екзотично място, каквото е Лангкави например. Същото ми е мнението и за следващия го на север Ко Муук. Там вече беше още по-по-мизерабъл. 

В Тайлканд съм бил 6 пъти за по месец, обиколил съм го целия в морската му част и съм за титла експерт :) , мисля, видял съм почти всичко, което ме интересува.

 

И за да не е съвсем извън темата за Малайзия - в КЛ много препоръчвам Bird Парка, както и хотел "Pacific Regency" 4 звезди, цената му е като за 3, а локацията - перфектна.

Лангкави ми е в плановете от няколко години, но все става някакво разминаване. Може би следващата зима... Разбриам какво имаш предвид за тайландските островчета, но въпросът ми е за Лангкави. В коя част е най-добре да се отседне? Кои три-четири неща непременно трябва да се посетят? Чиста ли е морската вода? Места за шнорхелинг?

По принцип харесваме настаняване в комплекси тип къщички/бунгала и колкото и да се ровя из букинг сайтовете, май все към Berjaya Langkawi Resort клоня. Имаш ли мнение? Почти всичко останало или е много скъпо и с настаняване тип "бетонно чудо", или пък евтино, но мизерно. Средно положение няма.

Видях, че малко по-напред в темата си споменал и за Perhentian Island, а аз бих добавил и съседния Redang island. Това също е в плановете ни, надявам се и тях догодина. Пък знае ли човек, пътищата ни може и да се пресекат някъде, щом имаме еднакви намерения :)

 

п.п. Януари, на връщане за БГ, точно в Pacific Regency преспахме :)  Един огроооомен апартамент за около 60-тина евро и то малко след НГ. Отлична локация, страхотен скай бар с басейн, добра цена, но сякаш липсваше уют в апартамента. Аз бих препоръчал Prince Hotel Kuala Lumpur, в който бяхме отседнали при предишен престой. Подобна цена, но несравнимо по-голям лукс. Огромен откри басейн-езеро, разположен в тропическа градина някъде към 20-я етаж, по средата на сградата :O  Не ни се тръгваше оттам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Нали обсъждаме, не може всички да сме на едно мнение.

Травелер, пийс брато :) , извинявай, грешно съм го написал, исках да изразя лично мнение, а не да давам съвет. Бях на Липе 3 дена, обиколих го целия, той е 1 на 2 км. Плажовете бяха мръсни, хотелчетата покрай брега или мизерни, или много скъпи, а като цяло инфраструткурата на острова е кой какво намерил-сковал - итернити, варели, кнауф, дървен материал ..... и направил заведение например. За мен не е екзотично място, каквото е Лангкави например. Същото ми е мнението и за следващия го на север Ко Муук. Там вече беше още по-по-мизерабъл. 

В Тайлканд съм бил 6 пъти за по месец, обиколил съм го целия в морската му част и съм за титла експерт :) , мисля, видял съм почти всичко, което ме интересува.

 

Е, ние не сме се карали, че да се помиряваме, точно обсъждаме, съвсем нормално е на различни хора да им харесват различни места и неща. Иначе всички щяхме да ходим на едно място. За мен представата за екзотично е точно липса на инфраструктура (то на малък остров нямаш и нужда от такава), транспорт само по вода, заведения от дървен материал, по възможност масите директно на пясъка, далеч от градове. Местата за спане са по-малко от големите острови и добрите са буквани за много месеци напред но не е като да няма. В  Bundhaya може да се вземе чудно бунгало за около 60-70 долара на вечер с абсолютно всички нужни (за мен поне) удобства, който държи на повече лукс - Idyllic Concept е някъде към 140-150 долара на вечер, има места и с цена между тях. Мръсен плаж не мога да си спомня, спомням си невероятно бял пясък. За 2 години не вярвам да са го затрили.

 

Като цяло Липе не ми е най-любим остров в Тайланд, но е най-близо до Лангкауи и се достига най-лесно от там, затова и го споменах. Ко Мук го видях само от лодката (спря да разтовари пътници) и не мога особено да го коментирам, но това, което видях като, че ли ми хареса.

 

Както и да е, глупаво е да те убеждавам, при условие, че мястото си го виждал. В Тайланд не съм ходил много - 3 пъти (един път 12 дни, и 2 пъти по 7), ако изключим един път Бангкок за 2 дни, всичко в Андаманово море - Пукет, Railay полуострова, Koh Phi Phi, Koh Ngai i Koh Lipe с преспиване, на други острови само като дневни посещения (Koh Rok, Koh Ha, Koh Hong и разни, на които не помня или никога не съм знаел имената). От тези, на които съм преспивал най-малко ми харесва Пукет, а най-много Koh Ngai.

 

За да завърша в духа на темата, КЛ е невероятен hub за посещения на много места в региона, а и не само и евтините билети до там са от изключителна важност.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Като цяло Липе не ми е най-любим остров в Тайланд, но е най-близо до Лангкауи и се достига най-лесно от там, затова и го споменах.

 

И тук изниква въпросът - има ли граничен/паспорт контрол на това островче? Глупав въпрос от моя страна, но ми е чудно все пак, да разходват държавна администрация за неколцина пътници вероятно :huh:

Връзка към коментар

И тук изниква въпросът - има ли граничен/паспорт контрол на това островче? Глупав въпрос от моя страна, но ми е чудно все пак, да разходват държавна администрация за неколцина пътници вероятно :huh:

 

Има, на тръгване от Лангкауи "капитана" на лодката събира всички паспорти в една водоустойчива торба, като се пристигне в Липе ги дава дирекнто на имиграционния офицер - има една барака, където се помещава, той бие печати после излиза и вика по имена за да върне паспорта.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Има, на тръгване от Лангкауи "капитана" на лодката събира всички паспорти в една водоустойчива торба, като се пристигне в Липе ги дава дирекнто на имиграционния офицер - има една барака, където се помещава, той бие печати после излиза и вика по имена за да върне паспорта.

Ихааа, яко!

Следващото пътуване вероятно ще го организирам точно по този маршрут :)

Връзка към коментар

Това, че бият печат в паспорта когато минаваш с лодката в Тайланд (за остров Ко Липе)  е ОК, но плаща ли се виза/такса за това?  На връщане , предполагам, само проверяват паспорта...

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

За хотелите:

Mutiara Burau Bay Beach Resort Langkawi беше единият ни хотел, състоящ се от кабани (бунгала). Намира се до Berjaya Resort, но по-примитвно очарователен и пъти по-евтин. Щяха да го затварят за ремонт, като се разрових може би пак са го отворили, но информацията е противоречива. Съвсем близо е до лифта за въжения мост, има хубав басейн, закуската беше чудесна, а персоналът много мил. Не е луксозен и беше позападнал, но имаме много хубави спомени от престоя там.

Тъй като има медузи, а и морската вода в района е доста по-топла от моя вкус, не сме плували в морето, а само в басейна.

http://www.venere.com/hotels/langkawi/hotel-mutiara-burau-bay/

 

Вторият хотел беше Beach garden resort:

http://beachgardenresort.com/index.asp

Самият хотел не беше нищо особено, декориран в малайски стил, с баня, която плаче за ремонт, но се намираше точно на плажа Pentai Cenang - бели пясъци, разкошно широка ивица, страхотен ресторант (управителят е немец). Там плувахме, защото басейнът му приличаше повече на фонтан, но не дълго и много навътре. Намира се по-близо до столицата и летището.

 

Надявам се да съм била полезна :)

Редактирано от desislavna
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Видях, че малко по-напред в темата си споменал и за Perhentian Island, а аз бих добавил и съседния Redang island. Това също е в плановете ни, надявам се и тях догодина. Пък знае ли човек, пътищата ни може и да се пресекат някъде, щом имаме еднакви намерения :)

 

С удоволствие ;) . Колежката отдолу е дала много добър съвет какво и къде да правиш и ходиш

За хотелите:

Mutiara Burau Bay Beach Resort Langkawi беше единият ни хотел, състоящ се от кабани (бунгала). Намира се до Berjaya Resort, но по-примитвно очарователен и пъти по-евтин. Щяха да го затварят за ремонт, като се разрових може би пак са го отворили, но информацията е противоречива. Съвсем близо е до лифта за въжения мост, има хубав басейн, закуската беше чудесна, а персоналът много мил. Не е луксозен и беше позападнал, но имаме много хубави спомени от престоя там.

Тъй като има медузи, а и морската вода в района е доста по-топла от моя вкус, не сме плували в морето, а само в басейна.

http://www.venere.com/hotels/langkawi/hotel-mutiara-burau-bay/

 

Вторият хотел беше Beach garden resort:

http://beachgardenresort.com/index.asp

Самият хотел не беше нищо особено, декориран в малайски стил, с баня, която плаче за ремонт, но се намираше точно на плажа Pentai Cenang - бели пясъци, разкошно широка ивица, страхотен ресторант (управителят е немец). Там плувахме, защото басейнът му приличаше повече на фонтан, но не дълго и много навътре. Намира се по-близо до столицата и летището.

 

Надявам се да съм била полезна :)

 

Колко е малък света...И ние бяхме в Мутиара, 2 пъти, много ми хареса и щях да го препоръчам, но миналата годинае работил до 15 февруари и след това казаха, че ще го бутат и ще строят нов. Откриване - 2015 -та.

 

Това, че бият печат в паспорта когато минаваш с лодката в Тайланд (за остров Ко Липе)  е ОК, но плаща ли се виза/такса за това?  На връщане , предполагам, само проверяват паспорта...

Ти визата си я имаш от България още, а ако ще влизаш 2 пъти в Тайланд, трябва да кажеш, когато ти я вадят, слагат ти двойна. Срещу двойна цена. Не ви съветвам да си вадите виза на място. В Тайланд бюрокрацията е ужасна и може да те бавят много време. А в София работят перфектно. Визата ти я вадят от днес за утре, може и по куриер, ако не сте от София.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз всъщност нямам виза за Тайланд, защото ще съм в Малайзия - Куала Лумпур.  От Ланкави разбрах , че с моторница може да се иде до Ко Липе...та затова питам за виза..и пари....

Връзка към коментар

За хотелите:

Mutiara Burau Bay Beach Resort Langkawi беше единият ни хотел, състоящ се от кабани (бунгала). Намира се до Berjaya Resort, но по-примитвно очарователен и пъти по-евтин. Щяха да го затварят за ремонт, като се разрових може би пак са го отворили, но информацията е противоречива. Съвсем близо е до лифта за въжения мост, има хубав басейн, закуската беше чудесна, а персоналът много мил. Не е луксозен и беше позападнал, но имаме много хубави спомени от престоя там.

Тъй като има медузи, а и морската вода в района е доста по-топла от моя вкус, не сме плували в морето, а само в басейна.

http://www.venere.com/hotels/langkawi/hotel-mutiara-burau-bay/

 

Вторият хотел беше Beach garden resort:

http://beachgardenresort.com/index.asp

Самият хотел не беше нищо особено, декориран в малайски стил, с баня, която плаче за ремонт, но се намираше точно на плажа Pentai Cenang - бели пясъци, разкошно широка ивица, страхотен ресторант (управителят е немец). Там плувахме, защото басейнът му приличаше повече на фонтан, но не дълго и много навътре. Намира се по-близо до столицата и летището.

 

Надявам се да съм била полезна :)

Първият определено събуди интереса ми, особено като цена от линка, но.... май е затворил кепенците.

Връзка към коментар

Аз всъщност нямам виза за Тайланд, защото ще съм в Малайзия - Куала Лумпур.  От Ланкави разбрах , че с моторница може да се иде до Ко Липе...та затова питам за виза..и пари....

Е, няма как без виза в Тайланд. Ако искаш да го посетиш, ще трябва да си вадиш. От София или от Penang на място.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Е нали Тайланд е с виза при пристигане за престой до 15 дни?

 

Или идеята е, че няма да се ходи до порт, където дават виза при пристигане и затова трябва предварително?

Връзка към коментар

От Малайзия може да се извади виза ама не става от Лангкави. Трябва някой по-голям административен център. Имаше еидн полезен линк от Стенк http://www.mfa.go.th/main/en/services/123/15393-Visa-on-Arrival.html за пунктовете на които може да се вземе виза на място. Ние ходихме до Пинанг за виза, че изгоря еднократната с посещението на Ко Липе. 

 

С удоволствие ;) . Колежката отдолу е дала много добър съвет какво и къде да правиш и ходиш

 

Колко е малък света...И ние бяхме в Мутиара, 2 пъти, много ми хареса и щях да го препоръчам, но миналата годинае работил до 15 февруари и след това казаха, че ще го бутат и ще строят нов. Откриване - 2015 -та.

 

Ти визата си я имаш от България още, а ако ще влизаш 2 пъти в Тайланд, трябва да кажеш, когато ти я вадят, слагат ти двойна. Срещу двойна цена. Не ви съветвам да си вадите виза на място. В Тайланд бюрокрацията е ужасна и може да те бавят много време. А в София работят перфектно. Визата ти я вадят от днес за утре, може и по куриер, ако не сте от София.

Как го хвалите мазняра Меламед, тц, тц,  дава виза лесно срещу 30 сребърника се подписва на безплатна виза. Ама карай

 

 

Иначе КоЛипе е страхотно място и много си заслужава. Много е диво и красиво 
Andaman_sea_Ko_Lipe_Thailand2909.JPGAndaman_sea_Ko_Lipe_Thailand2908.JPGТова е остров даден на от Кралството на техните си тайландски цигани да не шетат по останалите и да тормозят хората. Ама това да не те плаши, Просто са незабравими, за сметка от 300 бата ти му даваш 500 и той 15 минути щрака на калкулатора колко да ти върне.
Отплеснах се. Там срещнахме семейство българи с огромен стаж по островите. Те прекарват по няколко месеца всяка година в този край на света. Та техния съвет беше. Малък остров = хубав климат. Големите привличат облаци и дъжд. Малък остров и по-далеч = Кристални води. 
За Малайзия например важи следното правило. Преди края на февруари и началото на март да се посещава западното крайбрежие, там е сухия и приятен сезон. След това обратното. Защото видях че става дума за Перхентян. Това е островът с най-добри отзиви от познавачи. Но е в източното крайбрежие.

Сега за Лангкави, голям и интересен. Ние сме били два пъти там. Има много забележителности, орли, маймуни,  свободна пиячака, че е мюсюлманска държава принципно, супер плодове и като остров предлага многообразни екстри. Планина, гора, и пр.  Няма кристално море като КоЛипе например, по тинесто е.

А Ако си падате по кулинарията може да посетите Пинанг - Джорджтаун столицата на лакомниците. Има даже български

Успех  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
 

Това, че бият печат в паспорта когато минаваш с лодката в Тайланд (за остров Ко Липе)  е ОК, но плаща ли се виза/такса за това?  На връщане , предполагам, само проверяват паспорта...

И на връщане не само проверяват паспорта. Бият ти и изходен печат, като гледат да не си пресрочила броя на дните, за които имаш издадена валидна виза преди това (това е защото има визи с различен срок на валидност).

В тaзи тема http://magelanci.com/topic/1369-%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B6%D0%B0/

тук , както и в тази http://magelanci.com/topic/1213-%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4-%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4-%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D1%83%D1%80/

съм дал подробни обяснения като рових за себе си как и от къде може да се извади VOA. Има и няколко полезни препратки към сайтове с линкове за тях. Разгледай ги, ако си решила да ползваш варианта VOA, или вадене от Малайзия. Освен от визовия отдел към Посолството на Тайланд в Куала Лумпур, най-популярния и много използван от бакпакъри е visa run от Hat-Yai до консулския отдел в Alor Setar в Малайзия. Но там отнема време, защото ходят много хора със спешна нужда от удължаване на визата, на които им изтича, а искат да останат още да обикалят из Тайланд. 
Другият популярен такъв пункт в Малайзия (по спомени), е този на източната граница в Kota Bharu, в случай, че минавате от там.

 

 

Как го хвалите мазняра Меламед, тц, тц,  дава виза лесно срещу 30 сребърника се подписва на безплатна виза. Ама карай

Визата не е безплатна. Преди 3 години е имало промоционална кампания на Министерството на туризма на Тайланд за популяризиране на туризма в Кралството в по-малко заинтересовани страни, за която беше писал Oshko, като е ходил тогава. Сега и на място на пунктовете от списъка пак струва пари - 1000 бата, + снимки (ако нямаш, фотографите на място взимали солено за 2 снимки), което наистина е по-малко от 30 евро, но не е и безплатно. Освен това ти издават квитанция срещу тези 30 евро, и цената се вписва в самата виза. Но пък ти спестява главоболията с тайландски служители, на повечето от които английския е до такава степен замотан и оскъден, че е почти неразбираем. А и ако служителя реши, че не му се дава виза, винаги може да намери причина, след което увисваш. А тук процедурата е напълно формална, и няма отказ, освен ако изтича валидността на паспорта преди 6 месеца от предполагаемото напускане на Тайланд , или си известен международен терорист.
Аз в началото също обмислях именно този вариант за вадене от Малайзия, или VOA, но след всичко изчетено по въпроса прецених, че не си струва усилието и несигурността, пред възможността да си ги спестя срещу 10-15 лева повече, колкото всъщност е разликата (1000 бата, или 100 рингита са ~46 лева < 30 евро).

Така че виза, която при всички случаи е платена, е задължителна. За лична преценка остава само начина и мястото на издаването й.

 Иначе Меламед да иска пари му е заложено генетично в произхода ;) Както Oshko беше писал, когато визите са били безплатни, онези кукли на "Парчевич" пак са се правили на треснати, и са му искали да плаща.

 

Ако разполагате с време, не се колебайте да ползвате автобуси между градовете. В Тайланд Мин-вото на Транспорта е под шапката на военното мин-во, и шофьорите са много стриктни, а самите автобуси изрядни и много сигурни. Спазват си разписанието до минута. Преимуществото е, че спират на всеки 1.5-2 часа за по-дългите дестинации, за по-кратки на по-често, което дава възможност да опитваш различна местна кухня. Тайланд е голяма държава и всеки район си има свои традиции в кухнята с различни вкусове и специалитети. На мен този съвет за ползването на автобусите ми го даде един приятел, който многократно е посещавал Тайланд още от 90-те години, и е обикалял доста. Сега вече ходи само на почивки по островите. За мен този вариант беше много сполучлив, защото така успях да се докосна за кратко време до много области (пътувах на връщане от Банкок до Куала Лумпур с автобус. Разстоянието не е малко и ако е наведнъж, продължава 16-17 часа с 5-6 дълги спирания и няколко по-кратки. Става и на части с разделянето на по-кратки отсечки с пренощувания в по-големите градове). Личният ми извод е, че този съвет беше добър избор в моя случай. Цените на автобусните билети са направо смешни за услугата и комфорта, която предлагат. Говоря за националната компания. Това е официалният им сайт http://www.busticket.in.th/ . Този също е надежден, като срещу дребна такса предлага и застраховка  http://www.thaiticketmajor.com/helpchart.php?la=en

Тук има също и някой полезни съвети http://www.virtualtourist.com/travel/Asia/Thailand/Central_Eastern_Thailand/Bangkok-1445238/Transportation-Bangkok-Long_distance_buses-BR-1.html

 

П.П. Виж информацията за ЮИ Азия и в тази тема http://magelanci.com/topic/1652-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%8A%D0%BD%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B2-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%BA-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BC/ , въпреки че сега май вече е по-различно, доколкото и каквато информация стига до тук.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

По Нова Година имаше на 200 загинали от пътническия превоз, телевизиите гърмяха всеки ден за това, а по магистралите имаше полицейски заграждения и пътуването беше адски бавно и натоварено. Като си спомня колко път отнесохме, а бяхме и с децата....

 

За визата - не си правете експерименти и тънки сметки - една торба пари ще изхарчите по тия дестинации, да пестите 20-30 евро, не е работа. Меламед е почетен консул, той не е на заплата и затова визата е малко по-скъпа. За него мога да кажа - дай Боже повече такива консули тая държава да има. Лично мнение. Кви надути пуяци по света...не ми се говори.

 

И понеже темата е за Малайзия по НГ, искам да я насоча в друга посока - що не отскочите до Пукет със самолет за три дена баш на НГ. Има и от КЛ и от Лангкави. Пукет не е това, което беше и не ми е сред Тайскит любимци, но каква Новогодишна вечер става на Карон или Ката бийч...нямам думи просто, уникално е! Небето става бяло от фойерверки и хартиените балони с огън. Пожелавам го на всеки това прекарване! Аз по хубави НГ вечери нямам от тези.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

По Нова Година имаше на 200 загинали от пътническия превоз, телевизиите гърмяха всеки ден за това, а по магистралите имаше полицейски заграждения и пътуването беше адски бавно и натоварено. Като си спомня колко път отнесохме, а бяхме и с децата....

Аз прекосих цял Тайланд от север на юг между 27 и 29 декември 2013 и не видях, нито чух за заграждения, полиция, и затруднен трафик. Както писах спирахме на няколко места, и никъде никой не даде индикация, че се е случило нещо извънредно с трафика. Автобусите си спазваха графика по спирките до минута. За масови жертви от пътен превоз пък съвсем. Освен това, за което пишеш, да се е случило непосредствено преди, и в самата Новогодишна нощ? 

Пък и навсякъде по всички справочници пишe, че по големи празници трафика в Тайланд става ад (както и навсякъде по света без изключение). Разбира се това се отнася в най-голяма степен за празниците за тайската нова година в средата на април. Но заради огромния постоянен поток туристи през последните години, все по-масово се празнуват и християнските Коледа и НГ, както си отбелязал и ти.

Аз за сигурност като писах, имах предвид, че няма такива каубойски изпълнения на спиране на автобуси през нощта по средата на пътя от банди и формирования, с цел обири и грабежи. Дори и в размирната южна част, сепаратистите си действат изключително на местно ниво, и гледат по никакъв начин да не засегнат туристи, и дейности свързани с туризма, който както е известно носи основния приход и прехрана на голяма част от населението. Иначе за пътни катастрофи никой никъде не може да даде каквато и да било гаранция. То и в Белгия, Испания и Германия всеки ден стават катастрофи и инциденти по пътищата...

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние я минахме магистралата на 26-ти. До Чумпон. Един ден по-късно.... .....и можеше по тайландско кафе (Синга) да пием някъде :).

Инцидентите бяха между 18-24 декември, всеки ден ги даваха по тв. Рейс с руснаци край Районг, рейс за Пукет и др. А при нас от Хуа Хин до Чумпон на три места имаше полиция, стеснявайки движението в една лента и съответно задръствания.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.