Прескочи до съдържание

Евтините дестинации


Препоръчани мнения

  В доста теми се натъквам на редица изказвания, които включват изрази като "не е евтина дестинация", "не е бюджетна дестинация" и тн. и тн. 

  Та с любопитство и желание за някакви идеи реших да попитам:

Кои са евтините дестинации, какво ви е впечатлило при посещението и въобще как си определяте бюджета? 

Редактирано от Lindt
Връзка към мнение

Аз не съм сигурна, че въобще може да се прави някакво такова деление на евтини и скъпи дестинации. Разбира се изключвам страни от типа на Япония, Норвегия и градове като Москва. не мога да определя обаче евтините дестинации, може би тези които отговарят на българския стандарт.

Иначе още преди тръгване имам идея колко ще трябва да се плати за нощувки и път. Обикновено имам някаква представа и за цените на забележителностите, но като цяло винаги бюджета за тях ми е надхвърлен. В тази връзка си определям някаква дневна сума около която гледам да се въртя и в която да се вмествам. Дали ще се храня със сандвичи на крак или в ресторант определям на място според наличните финансии.

Спомням си първата самостоятелно организирана екскурзиия до Лондон. Тогава придумах приятелите ми да си организираме всичко сами, че да не плащаме пари и за агенция и всичко да ни излезе по-евтино. Да, ама не. Със спестените пари от агенцията включихме толкова много други забележителности, че спането и пътя бяха най-евтиното нещо в престоя ни там. Естествено не спряхме да ходим по заведения, за да опитваме различна кухня и като капак се оказа най-скъпата ми екскурзия.

От друга страна, когато миналата година ходихме в Испания, на места в Андалусия храната беше толкова евтина, че се оказа значително по евтино от тук, а и с Гърция въобще нямаше сравнение - и като количество, и като качество, а също и като цена. Естествено пътят по магистралите от Милано до Барселона изяде голяма част от бюджета, но после пък наваксахме. Та така определя се възможния бюджет и горе-долу се опитваме да се включваме в него. От забележителности не се пести, въпреки че често се чудя за какво са ми всички тези изкачвания на кули и разходки с лодки. Имам наснимани какви ли не покриви :-).

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Евтина дестинация:

1.Евтини самолетни,автобусни и железопътни билети.

2.Евтини хотели.

3.Евтини забележителности(билети за вход).

4.Евтини сувенири и храна.

5.Евтини места за разпускане(барове,увеселителни заведения и атракциони)

Общо взето всичко да е евтино.  :)  :)  :) .На такива места въобще не смятам бюджет а се отдавам на "разхищение".Нали всичко е евтино.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Евтина дестинация:

1.Евтини самолетни,автобусни и железопътни билети.

2.Евтини хотели.

3.Евтини забележителности(билети за вход).

4.Евтини сувенири и храна.

5.Евтини места за разпускане(барове,увеселителни заведения и атракциони)

Общо взето всичко да е евтино.  :)  :)  :) .На такива места въобще не смятам бюджет а се отдавам на "разхищение".Нали всичко е евтино.

А *такива места* са ? 

Връзка към мнение

Аз пък честно казано не се сещам дестинация дето всичко да е евтино :-)

 

Ако има евтини билети, то обикновено е развита като туристичска дестинация и от тук всички останали неща са скъпи.

 

Ако пък е евтино там, то обиновено самолетните билети са скъпи.

 

Това горното е най-опростен вариант, може да има различни комбинации и вариации.

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За мен евтина дестинация е примерно Словакия - евтини нощувки (10-15 евро на супер прилични места) и сравнително евтини храна и транспорт. Като спите и ядете на някое супер прилично и уредено място за 30 евро общо, а после отидете на някаква забутана мизерия за 50 евро (щото нали е Скандинавия, рийш ли), пиете бира за 10 евро и закусвате две хапки бургер за още толкова, много лесно ще оцените какво е евтина дестинация :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няма такова нещо като "евтина дестинация". Евтино е да си седиш в къщи и да мърмориш, че навсякъде е голяма скъпотия и затова е виновен еди-кой си. Всяка дестинация изисква определен бюджет. Някъде е по-евтино (Балканите), другаде малко по-скъпо (Германия), а на определени места и много по-скъпо (Скандинавия). За мен определяща е сумата, която е нужна на човек на ден, за да се чувства добре в дадена дестинация. Тук имам предвид "дневна потребителска кошница", която включва разходи за транспорт, храна, забележителности и др. Понякога тази сума определя и избора за посещение на конкретно място и/или отлагането на това посещение за по-късно. Във всички случаи съм забелязал, че четиридневно пътуване в Европа за трима не струва по-малко от 1000 евро общо, докато необходимата сума за двуседмично пътуване за трима в Европа е в рамките на 2500-3000 евро. От личен опит мога да кажа, че сумите не спадат драстично ако вместо трима пътуват само двама...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

...Да, ама не. Със спестените пари от агенцията включихме толкова много други забележителности, че спането и пътя бяха най-евтиното нещо в престоя ни там. Естествено не спряхме да ходим по заведения, за да опитваме различна кухня и като капак се оказа най-скъпата ми екскурзия...

 

То точно това според мен е целта на задачката - "честно" спестените от нас пари, като се организираме сами, да отидат в разширяването на маршрута, на дните престой, на "по-човешкото" (като бял човек) :) изкарване, където и да е. И дори и да дадеш повече пари, те са относително по-малко в сравнение с това, което си видял и преживял. За такива пари не ми е жал! :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ами, евтино е напр. в Грузия и Армения. Т.е. има и възможности за нощувка на прилични цени. За Грузия могат да се намерят евтини полети, напр. с Уиз. Като се замисля, май в Армения никъде не ми искаха пари за вход.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

btw, за мен евтина туристичесна дестинация е нещо тип - Будапеща... Прага.

То това "евтина/скъпа" се определя само при сравнение. Аз сравнявам със страните по ... на запад.

 

А, да... наблегнах на туристическа дестинация, т.к. съм повтарял дестинации, в които... в "потребителската кошница" липсва перо "забележителности". Просто отиваш на почивка. Нещо като да отидеш из някое градче в България. Малко го правят, ако нямат няк'ва цел за разглеждане, но защо пък не - решаваш, че искаш да смениш обстановката, но не с цел туризъм, а ей така да се... пошляеш/разходиш :biggrin:

Връзка към мнение

Малта през декември беше екстра. Добри самолетни билети, евтини автобуси,  евтини хотели - 4 звездни за по 40-60 лв. двойната стая и яки закуски. :)  Другата зима пак, но за 10 дни. :lol:

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

А *такива места* са ? 

Когато го намеря ще ти кажа. :)

 

Аз пък честно казано не се сещам дестинация дето всичко да е евтино :-)

 

Ако има евтини билети, то обикновено е развита като туристичска дестинация и от тук всички останали неща са скъпи.

 

Ако пък е евтино там, то обиновено самолетните билети са скъпи.

 

Това горното е най-опростен вариант, може да има различни комбинации и вариации.

Кратко,точно,ясно.Евтини билети до Холандия но всичко друго "тесла".Скъпи билети до Азия,но останалото е евтино.Така се получава едно равенство и се оказва,че бюджета е почти един и същ.

10 дена в Белгия и Холандия за 4700 лв.=10 дена в Китай за 4500 лв.

Е има и такива дестинации които въобще не може и да става въпрос за евтино.(Сащ,Канада,Австралия,Бразилия,Япония,Норвегия,Швеция и др.)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За мен евтино беше в Киев, много евтини билети с Уиз, евтин хотел на централно място - 60 лв. нощувката, мноооого евтин транспорт - 0,40 ст. билета за метрото. А и много красив град, жалко, че сега....

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За мен евтино беше в Киев, много евтини билети с Уиз, евтин хотел на централно място - 60 лв. нощувката, мноооого евтин транспорт - 0,40 ст. билета за метрото. А и много красив град, жалко, че сега....

 

Тооочно бях започнал да пиша същото - едно към едно. Подкрепям изцяло! Много достъпна и много стойностна дестинация е Киев. С всичко - забележителности, история, мащаби, красота, паркове, удобен и евтин транспорт, хубава бира и водка :), евтини полети, вкл. и сега, но... уви...

Връзка към мнение

Малко по-философски ако можем да погледнем на проблема, евтина дестинация според мен е такава, за която не са необходими пари за да я преживееш така както си решил. Например ако целта е някой парк и може да набиваш сухи сандвичи в него цял ден, то ако транспорта до там е ОК това ще е евтина дестинация. От друга страна Киев е евтина дестинация по доста параграфи, но моментално спира да е такава, ако включим тур на Чернобил. 

 

Ню Йорк нощувките са скъпи, да, но пък основните музеи са безплатни (за разлика от доста места в Европа, където дерат кожи)... на теория де, да не започваме полемиката. 

 

Та въпроса според мен е до колко имаме нужда да харчим пари. Представям си, че ако искаш да посетиш Ню Йорк може и да спиш извън Манхатън и да е по-евтино и нямаш против да пътуваш 20 минути дневно до центъра. Но ако ходиш на плажна почивка, 20 минути дневно на посока до плажа с градски транспорт вероятно въобще не са вариант. Та така, малко разхвърляно. 

 

Сега по-концентрирано, ако смятаме дестинациите с евтин достъп от София си мисля, че Hollywood много точно е нацелил Малта. Всичките ни западни съседки мисля, че също се вписват. Истанбул и Турция може би? Литва също не беше скъпо, а се стига лесно извън сезона с прекачване през Киев. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тооочно бях започнал да пиша същото - едно към едно. Подкрепям изцяло! Много достъпна и много стойностна дестинация е Киев. С всичко - забележителности, история, мащаби, красота, паркове, удобен и евтин транспорт, хубава бира и водка :), евтини полети, вкл. и сега, но... уви...

 

Спокойна, защото не те е срещала мечката с малките мечета!  По принцип повтарям дестинации, но и  за без пари не бих я посетил, барабар с прехвален Вилнюс.

Връзка към мнение

Малко по-философски ако можем да погледнем на проблема, евтина дестинация според мен е такава, за която не са необходими пари за да я преживееш така както си решил. Например ако целта е някой парк и може да набиваш сухи сандвичи в него цял ден, то ако транспорта до там е ОК това ще е евтина дестинация. От друга страна Киев е евтина дестинация по доста параграфи, но моментално спира да е такава, ако включим тур на Чернобил. 

 

Ню Йорк нощувките са скъпи, да, но пък основните музеи са безплатни (за разлика от доста места в Европа, където дерат кожи)... на теория де, да не започваме полемиката. 

 

Та въпроса според мен е до колко имаме нужда да харчим пари. Представям си, че ако искаш да посетиш Ню Йорк може и да спиш извън Манхатън и да е по-евтино и нямаш против да пътуваш 20 минути дневно до центъра. Но ако ходиш на плажна почивка, 20 минути дневно на посока до плажа с градски транспорт вероятно въобще не са вариант. Та така, малко разхвърляно. 

 

Сега по-концентрирано, ако смятаме дестинациите с евтин достъп от София си мисля, че Hollywood много точно е нацелил Малта. Всичките ни западни съседки мисля, че също се вписват. Истанбул и Турция може би? Литва също не беше скъпо, а се стига лесно извън сезона с прекачване през Киев. 

Чернобил е на 140 км. от Киев, мисля, че малко бъркаш дестинациите, например Киев с Украйна. Сигурно можеш да отидеш до Чернобил и без тур, иначе от Киев сигурно ще е скъпо. Лично мен Чернобил не ме блазни, даже обратното не бих отишла, не ми е интересно просто. Говорех само за Киев, като град. Красота, история, забележителности...

Връзка към мнение

Спокойна, защото не те е срещала мечката с малките мечета!  По принцип повтарям дестинации, но и  за без пари не бих я посетил, барабар с прехвален Вилнюс.

Нещо не разбрах, какво му е на Киев, не говоря за в момента, когато ние бяхме октомври 2013 си беше супер спокойно, а красотата на града мисля, че две мнения няма.

Връзка към мнение

Чернобил е на 140 км. от Киев, мисля, че малко бъркаш дестинациите, например Киев с Украйна. Сигурно можеш да отидеш до Чернобил и без тур, иначе от Киев сигурно ще е скъпо. Лично мен Чернобил не ме блазни, даже обратното не бих отишла, не ми е интересно просто. Говорех само за Киев, като град. Красота, история, забележителности...

 

Не, Чернобил е само с тур от Киев, организиран с ограничен достъп само за държавна агенция, която оперира в района. И цените са скъпи. Както и да е, примера ми беше просто практически, че дори евтини дестинации може да са скъпи, когато имаш определени цели. 

Връзка към мнение

От няколко човека тук чета за посещение на Чернобил, бихте ли ми обяснили за какво се ходи там? Предполагам, че заради взрива в АЕЦ-а и радиационното заразяване през 80-те, но какво точно се гледа или усеща?

 

Иначе темата като цяло е доста относителна, въпреки, че си има дестинации, които са си известни като скъпи (Френска Полинезия, например няма как да се направи като ниско-бюджетно пътуване).

 

Много променливи има едно уравнение за скъпа или евтина дестинация, основните са колко ни струва да стигнем до там и колко ни струва да разгледаме, изпитаме каквото желаем. Истанбул може да е нискобюджетна дестинация от България, но не е такава от Япония.

 

Нискобюджетна дестинация също означава да има нисък долен праг (горният праг може да се вдигне много почти навсякъде). Примерно в Карибско море Доминиканската Република е нискобюджетна ол-инклузив дестинация ако се лети от Канада - намират се пакети за 800-900 долара на седмица заедно с полетите, може да се похарчат сигурно и  10 000, но има и по 800 т. е. има избор. Барбадос например е високо бюджетна карибска дестинация - ол инклузив заедно с полети за 800 долара никога не е имало (поне в последните 24 години).

 

Аз за себе си гледам колко ми струва цялото пътуване и възоснова на това го определям като ниско, средно или високо бюджетно. То нали точно това е бюджета - колко струва в крайна сметка.

 

Сл. Бряг е идеален пример за супер ниско-бюджетна дестинация за пияндурите от Западна Европа, факта, че местни мутри "трошат" по 2000-3000 лв. на ден и нагоре там не го прави високо-бюджетна дестинация :) :)

Връзка към мнение

Предполагам  Lindt имаше предвид средния дневен бюджет. Без транспорта до съответната дестинация, тъй като той зависи от изходната точка както каза FlyTraveler.
 

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Предполагам  Lindt имаше предвид средния дневен бюджет. Без транспорта до съответната дестинация, тъй като той зависи от изходната точка както каза FlyTraveler.

 

Всъщност всичко е относително. Просто като срещна 6 пъти, че Париж, Барселона, Рим не са бюджетни дестинации, ставам любопитна кои са по-евтините. Ето примерно Грузия не съм се сещала още да я разцъкам, а сега ще я имам предвид.

А и в моята глава има определени 20 дни платен отпуск, еди си какви спестявания на месец и почвам да сглобявам годишния пъзел за дестинации. Те са си сортирани като скъпи, средни, евтини, евтини ако бъда там поне 20 дни,  и тн. и тн. Преценявам общия бюджет на групата и за колко време можем да се напаснем, после предлагам няколко места, гласуваме за някое и тръгваме. 

 

В интерес на истината дневният ми бюджет за Хърватска ще е по-висок от този в Рим :) Следващия път може пък обратното. Но пък май и септември обичам да пътуваме с кола и съм по-изкушена за още и още да видя, така че харча повече. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.