Прескочи до съдържание

Еднодневна разходка сред природата около София


Lindt

Препоръчани мнения

Здравейте, вече дойде пролет, събуди се желанието ми да прекарвам време извън вкъщи. Обаче нямам идеи за тази неделя, а нямам и време да проучвам. Иска ми се да отидем някъде, да се разходим, да седнем да хапнем по пъстърва или да е подходящо за пикник. Но все още няма листа по дърветата и красивите гори отпадат в следващите 2-3 седмици. 

Мислех си за Етрополски или Черепишки манастир, но не съм сигурна какво можем да видим в околността. 

Ще съм доволна на всякакви идеи, особено свързани с водопади, храна или поне езеро.

Връзка към коментар

Вазовата екопътека над гара Бов и водопада Скакля. 

Тази година беше сушава и няма да има много вода, но все пак мястото е хубаво. 

Благодаря, но няма да има листа все още. Все пак считам мястото за много красиво и го препоръчвам. 

Връзка към коментар

До Етрополския манастир има екопътека до един водопад. Иначе манастирът не е голям. Драгалевският манастир също е приятна дестинация.

 

Белчин: освен 'възстановената' крепост, в селото има църква с интересни стенописи и малък битов музей (посещението е включено в цената на билета). Има места за пикник покрай пътеката към крепостта. Точно езеро няма, но яз. Искър ви е на път :)

Редактирано от Мрън
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А бе Мрън, яз. Искър малко им е в страни от пътя..., но ако решат направо си отиват и сядат на джоланчета в Ярема и си изкарват чудесно.. А покрай ханчето има и пътека към гората... излизаща на Ярлово мисля...

Връзка към коментар

А бе Мрън, яз. Искър малко им е в страни от пътя..., но ако решат направо си отиват и сядат на джоланчета в Ярема и си изкарват чудесно.. А покрай ханчето има и пътека към гората... излизаща на Ярлово мисля...

Зависи по кой път минават: на идване Бистрица/Железница, а на връщане през яз. Искър :) или обратното. Ярема е супер, жив и здрав да е Фичо :P

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А бе Мрън, яз. Искър малко им е в страни от пътя..., но ако решат направо си отиват и сядат на джоланчета в Ярема и си изкарват чудесно.. А покрай ханчето има и пътека към гората... излизаща на Ярлово мисля...

Спечели ме. Значи тръгваме към Белчин, разглеждаме Цари Мали град или каквото там. Църквата изглежда заобиколена от иглолистни дървета, което е добре за март. И после къде отивам за джоланчета?

Връзка към коментар

Ханче Ярема, намира се на самия път.. От Белчин посока Сф, след Ковачевци в ляво се пада. Има и приятна тераса, която ако е хубаво времето през уикенда сигурно ще е пълна... там правят такива хубави джоланчета... и агнешки главички.

Връзка към коментар

Всецяло подкрепям Мрън за Белчин - моята лятна резиденция - идеално място за едно- или двудневна екскурзия от София, чист въздух, предстои идване на щъркелите, отлични картофи и добри кюфтета в ресторанта при кметството, отскоро покрай щъркелите има и летище за лека авиация. В началото на селището има чешма с 2 чучура: обикновена и минерална вода, вземете си съдове за наливане.

 

Ако поемете за Белчин през Бистрица и Железница, разстоянието от "Плиска" до Белчин е 51-52 км., през Самоков е малко повече.

 

Ако се връщате от Самоков за София по царския път, ресторант "Стената" (на километър 31-ви)е добър храносмилателен избор: шкембе, джоланче, скара и риба - добро качество, добра цена, ако ви обслужва и сервитьорката Бисерка (моята любимка), друго не ви трябва.

 

Добре е да си вземете и по-топли дрехи, защото в Белчин е усойно докъм месец май. Към момента за раззеленяване там е рано да се говори, но крепостта "Свети Спас", църквата "Света Петка" с прилежащата й Етнографска сбирка правят Белчин приятно място край София. Хеле пък лятото с минералните открити басейни... чудо!

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Горното предложение и аз ще го пробвам скоро :)

Иначе, няколко от мен в зависимост от посоката.

1. посока Етрополе - Етрополски манастир + водопада, Правешки манастир, Чекотински манастир

2. посока Годеч - Букоровски манастир, водопад Котлите, Разбоишки скален манастир

 

3. Клисурски манастир "Света Петка" над Банкя - има едни големи поляни там около манастира доста подходящи за пикник

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Намерих една симпатична статия :

http://www.peika.bg/statia/Okolo_Sofiya_25_idei_za_razhodka_na_150_km_l.a_i.76010.html

 

За момента интересни ми се виждат Драгоманското блато и Кътинските пирамиди.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Стобските са по-хубави, и можеш да комбинираш с Рилския манастир

Знам, но съм ходила вече. Аз си мисля да ги комбинирам с блатото, ако са в една посока :) Не съм много добре с ориентацията, ако не е очевидно.  

Връзка към коментар

 Не съм много добре с ориентацията, ако не е очевидно.  

Хм, да кажем, че и двете места са на север от София, останалото са подробности  ;) (добре дошла в отбора)

 

Да не ти се карат само с избора на дестинации...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хм, да кажем, че и двете места са на север от София, останалото са подробности  ;) (добре дошла в отбора)

 

Да не ти се карат само с избора на дестинации...

О, не, днес се разсеях за един час и се оказа, че в неделя ще ме водят в музей на Тодор Живков в Правец. Присъствието ми ще изкупи вината дори на бъдещите ми наследници за избор на дестинации. 

Връзка към коментар

A не, не са в една посока (освен ако не живееш в Елин Пелин примерно), но не пречи да ги комбинираш. Друго нещо е примерно ждрелото на Ерма, ако не сте ходили. Имаше и някакъв античен кладенец мистерия из Трънско, когото аз искам да видя, ама трябва да потърся, че не се сещам къде точно.

Връзка към коментар

A не, не са в една посока (освен ако не живееш в Елин Пелин примерно), но не пречи да ги комбинираш. Друго нещо е примерно ждрелото на Ерма, ако не сте ходили. Имаше и някакъв античен кладенец мистерия из Трънско, когото аз искам да видя, ама трябва да потърся, че не се сещам къде точно.

 

Ждрелото ми го препоръча и Фичо, така че ще го посетя като се раззелени малко навън. 

Връзка към коментар

Правец можете да го съчетаете с Етрополе и/или Ботевград.

Разкажи после за този музей, дори не ми е хрумвало, че има, а още по-малко да ходя.

Да, това ми спуснаха:

"Можем да видим Правец, Правешки манастир, къщата музей на Т. Живков, /някъде тук трябва да ядем/,след това Чекотински манастир и ако ни остане време и Етрополе с водопада……….."

Мислех да чакам пред музея, но щом трябва да давам отзиви, ще се прежаля :) 

Връзка към коментар

Идва моментът, в който на пътешественика му се пътува из България и му се приисква нещо по-така, нестандартно... :)

 

Едно такова нещо е Драгоманското блато. Пътуващите за Р.Сърбия ИЧ не е лошо да поспрат и да покажат на децата си и на гаджета/съпрузи що е блато, блатна растителност и животинки. Намира се в непосредствена близост до главен път София - Калотина, има необходимата кафява табела, отвеждаща ви до блатото.

 

Като за резерват в Р.България е що-годе благоустроен и що-годе чистичък, нещо, което не можем да кажем за легендарната гара Драгоман - ако можеше да говори, какви неща интересни щеше да ни разкаже, ах... гара начална на родния капитализъм... :)

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

..................................в неделя ще ме водят в музей на Тодор Живков в Правец. Присъствието ми ще изкупи вината дори на бъдещите ми наследници за избор на дестинации. 

Lindt, не знам какъв е този музей, но не тръгвай за там предубедена. Може пък да ти е интересно и да ти хареса.

Ако знаеш колко чужденци съм изпратила да посетят Музея на социалистическото изкуство в София и нито един не се върна от там разочарован. Дори бих казала, че май е единственият музей в София дето се харесва на абсолютно всички чужденци. Не знам с какво ги грабва толкова, но имам ли гости от чужбина влиза в препоръките ми и после всички ми благодарят. Аз за него научих пак от чужденци.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ето за кладенеца

http://www.balkanmysteries.com/bg/?p=1020

 

Опасявам се обаче, че май го заровиха с пясък този кладенец, за да го "консервират", щото нямало пари за реставрация.

Ама не съм 100% сигурен, трябва да питам един приятел, който има къщура в Гърло и много ми е разправял за този археологически обект, даже беше се ровил и беше правил проучвания ...

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.