Прескочи до съдържание

Еднодневна разходка сред природата около София


Lindt

Препоръчани мнения

Lindt, не знам какъв е този музей, но не тръгвай за там предубедена. Може пък да ти е интересно и да ти хареса.

Ако знаеш колко чужденци съм изпратила да посетят Музея на социалистическото изкуство в София и нито един не се върна от там разочарован. Дори бих казала, че май е единственият музей в София дето се харесва на абсолютно всички чужденци. Не знам с какво ги грабва толкова, но имам ли гости от чужбина влиза в препоръките ми и после всички ми благодарят. Аз за него научих пак от чужденци.

А, не съм много предубедена, просто моята основна цел  беше да съм сред природата, а центърът на тази програма е някакъв музей.

Връзка към мнение

Lindt, не знам какъв е този музей, но не тръгвай за там предубедена. Може пък да ти е интересно и да ти хареса.

Ако знаеш колко чужденци съм изпратила да посетят Музея на социалистическото изкуство в София и нито един не се върна от там разочарован. Дори бих казала, че май е единственият музей в София дето се харесва на абсолютно всички чужденци. Не знам с какво ги грабва толкова, но имам ли гости от чужбина влиза в препоръките ми и после всички ми благодарят. Аз за него научих пак от чужденци.

 

Е, интересно им е, щото са били от по-добрата страна на желязната завеса. За тях това е обяснимо. Друг въпрос е какво от изкуството има в поръчковите произведения, наситени с идеология. 

 

В Будапеща има и Мементо парк, но и музей на терора. нещата са представени цялостно. 

 

Идеята на този музей не трябва да е лелеене по безгрижната, но и безотговорна младост на българите, а да образова по какъв начин сме били обработвани, някои повече, други по-малко. 

 

На чужденците това им харесва най-много, щото от него си нямат нищо. На нас не ни трябва музей, защото самите ние сме експонати. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Е, интересно им е, щото са били от по-добрата страна на желязната завеса. За тях това е обяснимо. Друг въпрос е какво от изкуството има в поръчковите произведения, наситени с идеология. 

 

В Будапеща има и Мементо парк, но и музей на терора. нещата са представени цялостно. 

 

Идеята на този музей не трябва да е лелеене по безгрижната, но и безотговорна младост на българите, а да образова по какъв начин сме били обработвани, някои повече, други по-малко. 

 

На чужденците това им харесва най-много, щото от него си нямат нищо. На нас не ни трябва музей, защото самите ние сме експонати. 

Знаеш ли Заро, установих за себе си, че не познавам нито забележителностите на България, нито дори на София, където живея. Та затова започнах да използвам всяка добра възможност да посещавам музеите и интересните места в София. Всеки път, когато имам гости от чужбина /занимавам се с couchsurfing горе-долу активно и поне по 1-2 пъти в месеца у дома идват гости/ та обикаляме заедно и наблюдавам реакциите им - какво им харесва и какво не ги впечатлява. Хората са различни и всеки се впечатлява от различни неща. Единственият музей, обаче който упорито отказвам да посетя с тях е точно музеят на соц. изкуство. Всеки път им го препоръчвам, но аргументът ми да не ги придружавам е, че аз този музей съм го живяла и не изпитвам абсолютно никакво желание да го разглеждам. До сега нито един не се върна от там и да каже, че не му е било интересно. Всички са особено впечатлени. Та това ми беше мисълта - да се разглежда непредубедено, като не е задължително всичко да се харесва. Не коментирам дори и дали е изкуство или не, а че се представя увлекателно за туристите. От останалите музей винаги има куп забележки, а най- често, че хората не разбират това, което гледат.  

Посетилите и двата музея -този в Бедапеща и този тук казват, че нашият превъзхожда унгарския. Не знам доколко е вярно, не съм била нито в един от тях.

Не знам дали си посещавал манастирът в Ел Ескориал и мемориалът на Франко в Испания. Аз съм била само в манастира. Точно тогава ползвахме couchsurfing в Испания и на човекът, при когото бяхме отседнали, му разказвахме въодушевено колко ни е било интересно и колко сме впечатлени. Тогава той ни каза, че никога не би отишъл там, защото една вечер дядо му е бил изведен и след това изчезнал точно от хората, в чиято чест са тези исторически места.  Заговорихме се и той чувстваше същото, което личи от твоите думи. Това обаче не пречи стотици хиляди туристи да ги посещават. Със същия испанец се заговорихме за политическата толерантност. Аз му казах, че тук ни е внушавано, че испанците са погребали омразата си един към друг и че са превъзмогнали неприязънта си. Помня историята с паметника там, където слагайки цветя на едните практически слагаш цветя и на другите. Та този човек ми каза, че е било така временно докато е имало нещо като "мораториум" да се използват фактите. Сега този мораториум почти изтича и започва да излиза наяве враждата мужду едните и другите.

Вероятно такива примери има много, но никой не иска унищожаването на тези исторически места, предмети и т.н. Аз лично съм да го има този музей, въпреки че не знам дали някога бих го посетила.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Идеята на този музей не трябва да е лелеене по безгрижната, но и безотговорна младост на българите, а да образова по какъв начин сме били обработвани, някои повече, други по-малко. 

 

На чужденците това им харесва най-много, щото от него си нямат нищо. На нас не ни трябва музей, защото самите ние сме експонати. 

 

Посрещал съм не малко чужденци и съм ги развеждал, изследвал реакциите им, подготовката им за БГ и проч. Тук няма да говоря за нормалната западно-европейска куртоазия при техните мнения. Да, интересно им е било. Желязната завеса, митологемите и проч. Че и голям смях е падал по ред причини.

 

Но ако Желяната завеса не бе паднала, Жоро Пенин нямаше да завърши НПМГ, нямаше да кара докторат в Делфт, а с много труд щеше да завърши, вероятно, ВМЕИ "Ленин" и после по разпределение трябваше да е във Велинград или Батак, драматургично в завода да срещне другарката Пенина, да се вземат и заедно да заминат на екскурзия до Литовската ССР. После, връщайки се, едва ли щяха да му издадат литовския дневник в пазарджишкия вестник, а с много зор - във велинградския. Нямаше да има и "магеланци.ком". Ужас! :O

 

Затова, рожденико Пенин, на патерица: Да си жив и здрав, да вдигаш самолета дълго време на крейсерска височина.

 

Скоро идва 3 април, всенароден празник, та, мислех си, дали не е време да отворим раздел "Политика"... :lol: Има какво да си кажем...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

по разпределение трябваше да е във Велинград или Батак

Ха-ха, много внимавай, когато споменаваш Батак :P:biggrin:

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Навремето познавах попадията на Батак: каква колоритна жена, разкошна...

Още ли си кара джипа там? От опит знаем, че много по-важна за епархията е баба попадия, отколкото дедо поп... :lol:

 

Като няма среща в Батак или Велинград, как инкогнито да не посещаваш тези славни градчета: т`ва Гяуров, Лебанов, Пенин... Лелей! :lol:

Връзка към мнение

Опасявам се обаче, че май го заровиха с пясък този кладенец, за да го "консервират", щото нямало пари за реставрация.

Ама не съм 100% сигурен, трябва да питам един приятел, който има къщура в Гърло и много ми е разправял за този археологически обект, даже беше се ровил и беше правил проучвания ...

 

Ще се радвам да споделиш инфо по въпроса, да знам дали да палим вседехода на там :)

Връзка към мнение

, а с много труд щеше да завърши, вероятно, ВМЕИ "Ленин" 

Не че нещо, ама наистина си трябваше много труд да завършиш, а който е учил с усърдие, днес западните му колеги го гледат с възхищение и го питат къде е завършил! Та, МЕИ-то си е школа от онези години!!!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не че нещо, ама наистина си трябваше много труд да завършиш, а който е учил с усърдие, днес западните му колеги го гледат с възхищение и го питат къде е завършил! Та, МЕИ-то си е школа от онези години!!!

 

МЕИ-то е сериозна школа, винаги изпитвам симпатия към неговите питомци, още повече колко съпромати, математики и проч. са държали тез наши инженери.

 

За алкохола, изпит в Студентски град  - да не говорим, легенди, легенди се носят. Алкохолът - универсален език на инженерите. Алкохолът - универсален език на пътешествениците.

 

Тук е мястото да похвалим и Столична община, че така хубаво е именувала някои улици в Студентски град: ул. "Джон Ленън", ул. "Проф. Брадистилов" /легендарен преподавател, май от МЕИ/ и проч.

 

Наздраве за МЕИ и за всичкото инженер по широкия свят! :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

"МЕИ-то е сериозна школа, винаги изпитвам симпатия към неговите питомци, още повече колко съпромати, математики и проч. са държали тез наши инженери."

 

          ......... школа, чийто възпитаници никога не казват не знам и не мога. А целта на образованието е НЕ да те научи да знаеш, а да те научи да се справяш с проблемите дори и тогава, когато нищо не знаеш!

          Голямо благодаря за симпатиите :thankyou: и наздраве :drinks: !

Редактирано от Elena_el
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Опасявам се обаче, че май го заровиха с пясък този кладенец, за да го "консервират", щото нямало пари за реставрация.

Ама не съм 100% сигурен, трябва да питам един приятел, който има къщура в Гърло и много ми е разправял за този археологически обект, даже беше се ровил и беше правил проучвания ...

 

Ще се радвам да споделиш инфо по въпроса, да знам дали да палим вседехода на там :)

Говорих с моите агенти - оказва се че не съм прав - имало намерения да го заровят, но не са реализирани, така че може да се посещава, няма проблем :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мерси за инфото за кладенеца в с. Гърло.

Това е една от дестинациите, които препоръчвам напоследък, и ако беше заровен, после приятелите ми сигурно мен щяха да заровят, след като са били път до там :)))

Редактирано от Red_wine
Връзка към мнение

В Правец за хапване силно препоръчвам Зелената къща, приготвят всичко превъзходно и цените са прилични.

 

В интерес на истина порциите бяха големи и ядливи. И на нас ни го препоръчаха. Аз не съм доволна, менюто беше като на пицария, не е това, което търсех и определено се вкисвам като ми кажат " само бланширани картофи" и "няма готвено" в провинцията и дори като погледна меню над 3 страници. 

Не съм похвалила къщата-музей на Тодор Живков, беше ми интересно. Добре поддържана, сбирката се сменя периодично, включваше сувенири от различни държавни глави, събирани през годините. Много приятна неделя имах.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Нещо общо и интригуващо според мен за с. Гърло:

 

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%8A%D1%80%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%86

 

и

 

http://oshte-info.de-zorata.de/oshte.info/004/001/0801/01.htm

 

 

Интересно защо ако е толкова древен никой не го е грижа, поне заради това!

 

 

И докато се рових и това ми се видя по темата:

 

http://mediacafe.bg/novini/blogari/Obichaj-Bylgarija-PREotkrij-Bylgarija-3526

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Тъй като дойде вече пролетта, птичките пеят, дърветата цъфтят, хората кихат,  а уикендите София определено отеснява, се сетих да си събудя тази тема от зимен сън и да видим някакви нови идеи  ;)

Ние днес ще се разходим до Рударци и ще правим неясно какво там, но за следващите дни ще ми трябват още предложения, по възможност подкрепени с картинки. 

Връзка към мнение

Тъй като дойде вече пролетта, птичките пеят, дърветата цъфтят, хората кихат,  а уикендите София определено отеснява, се сетих да си събудя тази тема от зимен сън и да видим някакви нови идеи  ;)

Ние днес ще се разходим до Рударци и ще правим неясно какво там, но за следващите дни ще ми трябват още предложения, по възможност подкрепени с картинки. 

От Рударци може да отидете към село Кладница.Над селото започва път който се катери по западния склон на Витоша.Много е красиво, особено в този сезон, има рекичка, често сме си правили барбекю там.Ако продължите да се изкачвате ще стигнете до  манастир с много стар параклис.В края на асфалтовия път се намира хижа(не и помня името)където готвят много вкусно.От там тръгват пътеки нагоре по Витоша.Това ми е едно от любимите места около София :)

 

А за всеки който му харесва да съчетава красива природа с посещение на манастир,Софийската света гора е благодатна зона.Много красиви манастири са пръснати на най-много час разстояние от столицата в изключително живописни местности.

Последно ходихме до Кремиковски манастир и много ни хареса.Малко по далече в посока запад са други две любими места Земенски и Гигински манастири.

 

Още едно красиво място за което се сещам е яз.Пчелина,в Пернишки окръг.

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Близо до София е параклис "Св. Йоан Летни". След Радомир е. Над язовир "Пчелина" (Лобош). Много приятно  и изключително красиво място, според мен.

 

12809645_855309297929621_362942818330448

12821612_855309301262954_726466543298444

3617_855308797929671_7707747342022798263

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Страшно много места има за един ден от София. Искърския пролом, Земенския манастир, стобските пирамиди с Рилския манастир, Седемте езера (по принцип, сега ще е снежно горе де), ждрелото на Ерма, пещерата Леденика. Аз за един ден до хижа Рай съм стигал няколко пъти (и връщал), но си е голям чанч.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Страшно много места има за един ден от София. Искърския пролом, Земенския манастир, стобските пирамиди с Рилския манастир, Седемте езера (по принцип, сега ще е снежно горе де), ждрелото на Ерма, пещерата Леденика. Аз за един ден до хижа Рай съм стигал няколко пъти (и връщал), но си е голям чанч.

 

Aко се стига до Леденика, там в този район е пълно с пещери.

И като цяло, любопитен факт е, че България е пълна с пещери, имаме над 4500 картографирани такива, в които живеят 32 от 37-та вида прилепи в Европа. В дяволското гърло пък се намира най-високия подземен водопад в света.

 

Друг интересeн факт, който се сещам е, че Побитите камъни край Варна са едно от двете места в Европа, където може да се види естествено формирана пустиня. Другото е - Tabernas, Spain. Maлко се отплеснах. :D

 

И аз си търся местенце за тази събота или неделя да избягаме някъде, близо до София.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Повдигам малко темата. На 11ти май имам юбилей! Йей! Ще го отбележа с близки приятели, 10 човека сме, плюс 3 бебета под 6 месеца и едно детенце 🙂 Следователно, иска ми се да измисля някаква приятна разходка за през деня, на мааааксимум час от София, която да мога да съчетая с някакво хубаво ресторантче някъде там, където да хапнем за мое здраве и достолепните 30 🙂 Обикаляли сме така наскро до Заселе, Копривщица, Банкя и т.н

Връзка към мнение
На 12.04.2019 г. в 10:18, Аmélie каза:

Повдигам малко темата. На 11ти май имам юбилей! Йей! Ще го отбележа с близки приятели, 10 човека сме, плюс 3 бебета под 6 месеца и едно детенце 🙂 Следователно, иска ми се да измисля някаква приятна разходка за през деня, на мааааксимум час от София, която да мога да съчетая с някакво хубаво ресторантче някъде там, където да хапнем за мое здраве и достолепните 30 🙂 Обикаляли сме така наскро до Заселе, Копривщица, Банкя и т.н

Час и 12 по гугъл мапс стават ли? 🙂 Парк Бачиново до Благоевград е чудесен за бебета и възрастни. Кръчмата е ето тази: https://www.mehana-vodenicata.com/ Цените са прилични спрямо софийските, а храната беше много вкусна. Има и мини зоопарк, едва ли бебетата ще се радват на животните, ама вие може 🙂 Има сърнички, кокошки и подобни, хах. 

 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
23 hours ago, Георги said:

Час и 12 по гугъл мапс стават ли? 🙂 Парк Бачиново до Благоевград е чудесен за бебета и възрастни. Кръчмата е ето тази: https://www.mehana-vodenicata.com/ Цените са прилични спрямо софийските, а храната беше много вкусна. Има и мини зоопарк, едва ли бебетата ще се радват на животните, ама вие може 🙂 Има сърнички, кокошки и подобни, хах. 

 

 

Ей, страхотна идея! Предложих я още снощи и се прие. Много благодаря! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...


Има идея за разходка по екопътека „Поглед към девет планини“ .  От София до изходиня пункт с. Сирищник е около час път.  Самата екопътека я дават около 1:30 в посока, значи общо 3. 
Питанката е за идеи какво интересно още може да се види/прави в района.  
Язовир "Пчелина" е наблизо - май не съм ходил натам (или поне нямам спомен) - заслужава ли си да се отиде и ако да - в коя част?  
 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.