Прескочи до съдържание

С какъв фотоапарат снимате по време на пътуване?


Препоръчани мнения

Tedy, те твоите снимки са си изкуство, не да запечатаме спомена от красивата гледка, съвсем друга категория. Дори е малко нечестно, защото са по-хубави от местата на живо :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

 

Oshko, няма как да са по-хубави. Просто снимам в часове, когато светлината е красива и това прави снимките различни. Но не е лесно, де. Да ставам в 5, да се катеря в тъмницата сама. Това си е тиха лудост в действие. :)

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Добре е човек да носи два фотоапарата, пак от опит го казвам. В даден момент може да се окажеш без снимки от пътешествието си. Аз лично ползвам един малък за подводни снимки и един по-голям с дълъг зуум и възможност за панорамни снимки. Отделно една фотобанка, поне по две резервни батерии и няколко карти памет.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз с едно никонче coolpix l120. Май много не обичам да снимам и ако има на кого го връчвам веднагически! Иначе хубавото му е, че не е тежко, нито голямо, а прави сравнително хубави снимки.

Редактирано от Тони
Връзка към коментар

Добре е човек да носи два фотоапарата, пак от опит го казвам. В даден момент може да се окажеш без снимки от пътешествието си. Аз лично ползвам един малък за подводни снимки и един по-голям с дълъг зуум и възможност за панорамни снимки. Отделно една фотобанка, поне по две резервни батерии и няколко карти памет.

Еее, бре, човек - по две карти, по два фотоапарата, по две батерии,.... както си я подкарал с по две жени ще тръгнеш!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

А, далече съм от мисълта филмчето да е енциклопедия по фотография включващо всички дребни детайли. Ако искам да се заям ще кажа, че равни други условия много трудно ще се постигнат при положение, че APS-C обективите са по-голями и по-тежки за същата ширина, с много по-сложен дизайн, респективно по-скъпи. Ма не мисля и че това е целта на дискусията. Нека всеки си снима с каквото му е кеф, за моите възможности спестяването на килограмите е много по-важно от хипотетично малка разлика в качеството,и ако теглото не ме притесняваше по-скоро бих отишъл на фул фрейм. 

Далеч съм от идеята за заяждане. Единствената ми идея е, че филмчето е леко подвеждащо. Разликите между mirrorless и DSLR апаратите съвсем не са само в едното огледало и призмата за вюъра - има разлика в качеството на снимките. Затова DSLR апаратите са по-скъпи - дават опция за по-качествени снимки. Напълно съм съгласен с килограмите и удобството. :)

Връзка към коментар

Екранчето се напълни с хиляда нови опции, станах разноглед.

 

:)

Кептън, в крайна сметка  това полезно и удобно ли е? ;)

Щото и много хубаво не е на хубаво понякога :rolleyes:

 

Аз снимам с една уж малко по-висок клас сапунера Panasonic FZ7 - ама все пак си е сапунера :D .

При добра светлина стават горе-долу прилични фотки, обаче като притъмнее и почват да се сговняват нещата и дава много шум :( .

Вече се осглеждам/ослушвам за нов апарат :rolleyes:

Връзка към коментар

Кептън, в крайна сметка  това полезно и удобно ли е? ;)

Щото и много хубаво не е на хубаво понякога :rolleyes:

 

Аз снимам с една уж малко по-висок клас сапунера Panasonic FZ7 - ама все пак си е сапунера :D .

При добра светлина стават горе-долу прилични фотки, обаче като притъмнее и почват да се сговняват нещата и дава много шум :( .

Вече се осглеждам/ослушвам за нов апарат :rolleyes:

 

Полезно е, защото ми даде възможност да снимам в RAW при разширени възможности за експозиция, ISO и светлосила :) Освен това, хубавото е, че имаш възможност ръчно да включваш и изключваш всяка от новите иконки, както и да им избираш места по екрана. CHDK се записва на картата памет и се зарежда по желание, след рестартиране на фотоапарата всички настройки са си постарому. Абсолютно нищо не се презаписва във фърмуера на апарата. Ако го нямаше това гъвкаво решение, едва ли бих се навил да пробвам изобщо.

 

За нови апарати аз питам ей този: http://www.steves-digicams.com/best-cameras.html

Виж се в кой потребителски сегмент попадаш и чети - бате Стиви пише много добри ревюта.

 

:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Далеч съм от идеята за заяждане. Единствената ми идея е, че филмчето е леко подвеждащо. Разликите между mirrorless и DSLR апаратите съвсем не са само в едното огледало и призмата за вюъра - има разлика в качеството на снимките. Затова DSLR апаратите са по-скъпи - дават опция за по-качествени снимки. Напълно съм съгласен с килограмите и удобството. :)

 

Да. кратко е и не може да покрие всички детайли, но основото е именно огледалото и призмата :)

 

Колкото до втората част грешиш, DSLR-ите не са по-скъпи и не дават по-качествени снимки. Зависи от обектива и самият апарат. На Канон матриците например са морално остарели, а последно поколение Sony NEX струва сигурно двойно повече на базов APS-C DSLR, и си идва със съответните подобрения. 

Връзка към коментар

Да. кратко е и не може да покрие всички детайли, но основото е именно огледалото и призмата :)

 

Колкото до втората част грешиш, DSLR-ите не са по-скъпи и не дават по-качествени снимки. Зависи от обектива и самият апарат. На Канон матриците например са морално остарели, а последно поколение Sony NEX струва сигурно двойно повече на базов APS-C DSLR, и си идва със съответните подобрения. 

Още веднъж - авторът на филмчето набляга на тезата, че човек може да спести пари като си вземе mirrorless вместо ДЛСР и няма да загуби от качеството на снимките, защото "ДЛСР-ът се различава само по едно огледало и призма, които нямат нищо общо с качеството на снимките" - това е подвеждащо.  Има разлики между 2-та типа апарати, които влияят на качеството на снимките и това рефлектира на цената - нищо неочаквано.

Ако влязв в твоята стилистика - дали Sony не ползват матрицата на Sony NEX и в ДСЛР моделите си, които са по-скъпи и правят още по-качествени снимки, защото разликата не е само в едното огледало :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Още веднъж - авторът на филмчето набляга на тезата, че човек може да спести пари като си вземе mirrorless вместо ДЛСР и няма да загуби от качеството на снимките, защото "ДЛСР-ът се различава само по едно огледало и призма, които нямат нищо общо с качеството на снимките" - това е подвеждащо.  Има разлики между 2-та типа апарати, които влияят на качеството на снимките и това рефлектира на цената - нищо неочаквано.

Ако влязв в твоята стилистика - дали Sony не ползват матрицата на Sony NEX и в ДСЛР моделите си, които са по-скъпи и правят още по-качествени снимки, защото разликата не е само в едното огледало :)

 

ОК, имаме леко разминаване, ама ще се доуточним :)

Значи автора на клипчето твърди, че мирърлесите имат по-лесно устройство и респективно разработката, специално на широкоъгълни обективи е по-евтина и може да се постигне по-високо качество за същата цена. Докато в ДСЛР-ите трябва да се слагат допълнителни елементи, по-сложна и тежка конструкция и т.н. то в мирърлес обективите тия неща липсват. До тук всичко е ОК?

 

Това, което не мога да се съглася, е че това оскъпяване при ДСЛР-а води задължително до по-високо качество. Има известни дребни предимства (освен ако не говорим за спорт, там са големи предимства), но те се размиват ужасно, когато включим в уравнението зад клавиатурното устройство, различните марки и модели и т.н. 

 

Просто не е задължително по-високата цена да води до по-високо качество, често по-високата цена идва от по-сложна конструкция, докато качеството е същото. 

 

Успях ли да конкретизирам или се закопах още повече? :)

Връзка към коментар

Почти го уточнихме. И аз не съм привърженик на теорията, че по-скъпият фотоапарат задължително ще изкара по-качествени снимки, именно защото имаме фактори като фотограф, марки, модели,... :)

Но разликата в цената между mirrorless и DSLR не е само заради удобството на визьора. Просто DSLR–ите имат вградена допълнителна функционалност, която покачва цената и възможностите за качествена снимка (ако фотграфът е ок, обкетивът е хубав, ...). Също така по-сложните и скъпи обективи покачват цената. Но ги има и 2-та фактора. От тази гледна точка филмчето е подвеждащо... :)

Връзка към коментар

И според мен евтина сапунерка прави по-добри снимки от супер наточените нови смартфони.

Светкавица , пълни ръчни настройки , много по-качествена оптика , zoom ... всичко това може да получите вече и на цена до 200 лева.

Сравнявал съм снимки с дъртата ми сапунера  , която вече има някаква стойност единствено за мен , с такива на Galaxy S III правени при еднакви условия и Галаксито може само пасти да яде. Не съм правил снимки с iPad-a да видя какво ще изкара , но съм скептичен. Може би само видеото ще е по-добро , защото е Full HD 1020p.

 

Защо се сравняват "сапунерки" с телефони, които никога не са имали претенции да притежават някакви кой знае какви качества на камерите си? Ако някой иска телефон и наистина качествен фотоапарат в едно - това е Нокия. 

Връзка към коментар

Еххх, пак да отбележа - според мен не си заслужава покупката на сапунерка за 150-200лв, ако човек разполага с модерен мобилен телефон. Лично мнение, че ъпгрейда в качеството не отговаря на допълнителната инвестиция. По-скоро бих разбрал удобството, вградената светкавица и т.н. като аргументи.

Връзка към коментар

Според мен не си заслужава смартфон за 1000-1500 лева с идеята , че има добра камера и разни безмислени неща,  които повечето хора едва ли някога ще ползват. Затова средна ръка телефон + истински фотоапарат

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Nicon D50 с варио обектив :) . Готиното е, че има ауто режим, и когато не ти се правят настройки- разчиташ на братята японци. Прави доста добри снимки, имайки впредвид, че не съм от маниаците с по N- найсе обектива.  

Наскоро се "срещнах" и с един апарат за подводно снимане (Canon) и останах очарована от снимките му :) , а на всичкото отгоре имаше и GPS система, та сега можем да си изкараме маршрутчето, по което сме минали. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз съм от тези с чантичка за обективи :) снимам с доста бейсик огледално-рефлексен Nikon D3100, но имам 3 обектива, които за момента покриват всичките ми нужди. Иначе за телефон и сапунерка - нито една малка камера не можеше да стъпи и на малкия пръст на старата ми нокиа N8 :)

Връзка към коментар

Да го вметна и тук . В момента тече годишната разпродажба в Техомаркет и има нелоши камери , ако вашата вече не върши работа ;-)

 

http://www.technomarket.bg/products/promo?sort=type&pg=2

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В момента снимаме със Nikon D5100 със китак 18-55 VR + видео камера Panasonic NV-GS 300/ май така беше. камера с 3CCD и DV касетка/. Имаме в наличност и стари Konica Minolta Z5 и стар Samsung /2MP, но много добър за времето си, а и в момента/

Желание, но не и финанси за 18-150 VR и 35/1.8G за Nikon  и нова HD камера/ не е избран модела/.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

olympus xz-1 - перфектен за своя клас, сравнително компактен, свързва се безжично със светкавицата ми (fl 36r) и има отличен обектив за ниско осветление (ф 1.8)

 

омръзна ми да нося големия с обективите и го продадох преди 2 години.

следващата ми покупка ще е някой от серията olympus pen :)

Връзка към коментар

Снимал съм с доста апарати, сапунерки, турбо сапунерки, огледални и безогледални, кроп фактор и фулфрейм, та дори и с лента и за мен всичко е въпрос на преценка - какво качество търсиш и на каква цена.

Сегашното ми въоръжение е Sony SLT-a35 с обективи Sony 16-50 mm f/2.8 SSM, Sony 35mm f/1.8 SAM, Sigma 70-300 APO DG Macro светкавичка Sony HVL-F58 и стативче. Добре че съм по-ячък че да мога да ги разнасям ;)

Редактирано от Бисер
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.