Прескочи до съдържание

С какъв фотоапарат снимате по време на пътуване?


Препоръчани мнения

Аз снимам с възрастна сапунерка, но следващите снимки вече ще са с 

30-122-601-01.jpg

Моля, ако някой има впечатления, да сподели мнение като за апарат купен за 100 $

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

... Sony мисля, че имат много да настигат с обективите, но матриците са им номер 1, доста голяма част от топ марките ползват обективи на Сони. 

 

 

 

Предполагам, че си искал да кажеш "матрици", щото иначе си противоречиш. :)

А и наистина матриците им са много добри. 

Редактирано от Light
Връзка към мнение

 

Препоръчайте безогледален фотоапарат, на поносима цена :) 400-500 долара, понеже ще се купува от САЩ или Канада.

Доста форуми изчетох, но нали тук си вярваме най-много!

Бях харесала Sony Alpha 6000, но видях, че масовите обективи вече не са Zeiss и май ще се откажа. Освен това за 6 месеца цената му стана от 600 CAD на 850, което никак не ми хареса.

 

Поскъпнал ли е??

Рядко се случва, но се случва.

Преди  3 или май 4 години си купих Canon S95 за 300евро, сега гледам втора употреба са по толкова, а нови над 400.

Връзка към мнение

Основно снимам сгради, улици, пейзажи. Хора и особено бързо движещи се предмети не са ми любими. Проблемът са ми нощните снимки, които с телефон, колкотои да е добър, изобщо не се получават. Предпочитам фотоапарата да е максимално лек и едва ли ще сменям повече от два обектива - китов и евентуално широкоъгълен. Току що открих и изчетох темата: 

mu4/3 и безогледалните системи - точният фотографски избор за пътешественици в днешно време

 

и като че ли в момента се колебая между Olympus PEN E-PL7 и Olympus OM-D E-M10.

 

Георги, разбрах, че си фен на Olympus OM-D, но не разбрах М5, М10 или друг си си купил? 

С какви обективи го ползваш? Явно, че ще трябва да се инвестира долълнително в обективи и филтри. 

 

Стратегията ти според мен е следната. 

 

1. EM-10 или EPL7 с китов обектив. Няма да получиш веднага перфектните нощни снимки, но със сигурност много по-добре от всеки телефон. Кой от двата е въпрос на лична преценка - em-10 има окуляр, epl7 е по-компактен. Стабилизацията (важно за нощните снимки) мисля им е еднаква. Относно настройки мисля, че em-10 има повечко ръчни, разни live compose екстри, wi-fi свързаност, повечко къстъм бутони, които са си гъдел. Моя избор е em-10, но ще си прецениш. 

 

2. Следваща стъпка ти е някой от светлосилните обективи за да станат нощните снимки такива, каквито ги искаш. Panasonic 20mm/f1.7 , Olympus 25mm/f1.8 и Olympus 17mm/f1.8 Кой от трите ще избереш пак е въпрос на преценка - олимпусите не са толкова компактни, но фокусират малко по-бързо. Зависи и обхват, който търсиш, но като спомена широкоъгълен, може би 17мм е точния избор, макар и да не е точно широкоъгълен. 

 

1. и 2. ти осигуряват добро покритие за стандартни снимки и супер приятен обектив за нощни. Ако съдя по себе си, китовия зум почти сигурно ще спреш да го използваш и ще караш само на твърдия. 

 

3. В малко по-дългосрочен план, гледаш да инвестираш в някой от про зумовете. Olympus 12-40/f2.8 или Panasonic 12-35/f2.8. Говори се, че тази година Олимпус ще пуснат 12-100mm/f4 от PRO серията им, който ще има перфектен обхват, трябва да е сравнително компактен, надявам се не много скъп и качеството да е чудесно. Може би това ще е следващият ми обектив с малко повече късмет. 

 

И така, горе-долу ако не ти се правят инвестиции с този размер напред във времето, може би просто вземи Panasonic LX100 или Sony RX100, която версия влезе в бюджета ти. 

 

Не знам дали си фен на втора ръка или refurbished стоки, може да си вземеш перфектни тела и обективи на много приятни цени. Refurbished от официалния магазин на Олимпус са доста често почти нови тела, просто върнати по някаква причина от собствениците. Ето пример. От време на време изскачат кодове за намаление в outlet-a на олимпус, стигат до 25% и стават буквално луди цени, но много бързо се изчерпват наличностите, трябва да действаш. 

 

А колкото до втора ръка, има ужасно много хора по фото форумите, които си пазят техниката в перфектно състояние и я продават по форуми, просто защото са се наркоманизирали до степен да купуват абсолютно всеки нов модел - има я тази зараза във фотографията. Може да използваш тяхната слабост като им изкупиш предишните тела с намаление. 

 

Приятели, които ще ми донесат фотоапарата от Канада препоръчват 

SAMSUNG WB2200F 16MP 60X OPTICAL ZOOM SMART CAMERA, 

но никак не мога да го сравня с безогледалните и не виджам предимства - големият зоом може да ти послужи ако си детектив, но на мен едва ли ...

 

Не ги харесвам супер зумовете въобще, правиш компромиси с качеството на снимката заради големия обхват. Аз на тази размяна не съм фен. 

 

Предполагам, че си искал да кажеш "матрици", щото иначе си противоречиш. :)

А и наистина матриците им са много добри. 

 

Правилно :)

Връзка към мнение

A на Сони безогледалните не беше ли голям плюс, че можеш да сложиш почти всякакви обективи, като си вземеш сравнително евтин "преходник"?

 

Или тогава се губеше автофокус и беше само на ръчен?

Връзка към мнение

И не е само при Сони, всички безогледалки може да ползват други обективи с адаптер. Особено популярни са разни ретро съветски обективи, и аз се бях позарибил малко и имам 2 вкъщи, добре че не са от скъпите, защото не виждат много употреба :) Губи се автоматичния фокус освен в някои специални изключения. 

 

Голямото предимство на Сони при адаптираните обективи беше focus peaking-а, т.е. на дисплея ти показва кои части са на фокус, което частично спестяваше проблемите от липсата на автофокус. Но вече и другите производители имат тази технология. 

Връзка към мнение

Много благодаря на всички за съветите. Явно ще е Olympus OM-D E-M10.

Георги, нави ме с две думи :). Нямам никакъв проблем с покупки refurbish или втора ръка. Ще следя и сайта на Olympus за разпродажби. Определено ще взема някой от препоръчаните обективи. 

И аз се включих в промоцията за самолетни билети Истанбул - Банкок - Лондон през февруари 2017 и непременно трябва да имам  добър фотоапарат най-малко заради емоцията след време да си разглеждам снимките и да се радвам на красотите.

Аз от 10 години си пазарувам почти всичко от eBay.co.uk, eBay.de, но явно тези сайтове станаха доста популярни и цените се повишиха. Хубавото е, че в момента паунда е сравнително нисък спрямо лева и се получават добри сделки.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много благодаря на всички за съветите. Явно ще е Olympus OM-D E-M10.

Георги, нави ме с две думи :). Нямам никакъв проблем с покупки refurbish или втора ръка. Ще следя и сайта на Olympus за разпродажби. Определено ще взема някой от препоръчаните обективи. 

И аз се включих в промоцията за самолетни билети Истанбул - Банкок - Лондон през февруари 2017 и непременно трябва да имам  добър фотоапарат най-малко заради емоцията след време да си разглеждам снимките и да се радвам на красотите.

Аз от 10 години си пазарувам почти всичко от eBay.co.uk, eBay.de, но явно тези сайтове станаха доста популярни и цените се повишиха. Хубавото е, че в момента паунда е сравнително нисък спрямо лева и се получават добри сделки.

 

Регистрирай се в сайта на Олимпус, пращат мейли с кодовете като ги има. Това е добър m4/3 форум, ако искаш нещо втора ръка: https://www.mu-43.com/forums/member-buy-sell-trade.17/Този блог пуска доста намаления и добри оферти (включително от ebay), както и предварителна информация: http://www.43rumors.com/

 

Докато дойде време за Банкок трябва да си ок :)

Връзка към мнение

Аз доста време снимах с канон 500Д с двата китови обектива + един портретен. За съжаление преди няколко месеца го 'изгубихме' в Санторини (новия собственик да си го ползва със здраве), така че беше голяма дилема какво да си купя. Колкото и странно да звучи, избрах да мина на безогледално Сони А6000 - спечели ме с размер и тегло, а аз апарата си го мъкна доста по баирите. Дано да излезе читав :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

След Canon 550D реших да премина на SONY HX60V http://www.sony.co.uk/electronics/cyber-shot-compact-cameras/dsc-hx60-hx60v, понеже не ми се даваха много пари за по-висок модел. Върши чудесна работа, с 20.4MP, WiFi, GPS и 30 zoom.

Редактирано от tom777
Връзка към мнение

Nikon d7100 + Tokina 11-16 f2.8 + Nikkor 50mm 1.4G . До сега системата не ме е предавала :) Дава ми свободата да снимам всичко ( освен wildwife ), за портрети ползвам Helios 85мм 1.5 ( открадната оптична система на Цайс 75 1.5 ) , като там фокусът е голяма мъка, но пък нацелиш ли го портретът е уникален :) . Общо взето си мислех за минаване на безогледална система и там изборът ми беше между сони и фуджи . За сега обаче не виждам нужда - било то заради по-бавния фокус, или по крехките тела :) Определено системата тежи много и когато трябва да я носиш 12 часа на гръб виждаш много недостатъци, но пък снимките определено си заслужават. Още малко да дръпнат безогледалките и може би ще лишат хората от удоволствието на шляпащото огледало при ДСЛР :) 

Връзка към мнение

Може пак да ги прегледаш безогледалките, това с фокуса беше огромна първоначална разлика, която вече се размива. Всъщност топ моделите ползват хибриден фокус - по-муден е при тракване на обекти, но би трябвало да е по-прецизен, защото комбинират двете технологии в едно :)

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

Нищо не разбирам от фотоапарати и ще съм много благодарна, ако някой сподели впечетления за FUJIFILM FinePix S9150.

Предимства и недостатъци? Даже недостатъците май повече ме интересуват?

Връзка към мнение

Нищо не разбирам от фотоапарати и ще съм много благодарна, ако някой сподели впечетления за FUJIFILM FinePix S9150.

Предимства и недостатъци? Даже недостатъците май повече ме интересуват?

 

Това е точно от категорията на супер зумовете - 50х. Предимство е удобството им може да снимаш както пейзаж, така и някоя птичка на далечно дърво. Не е нужно да разбираш от фотография за да знаеш, че това удобство трябва да идва с някакъв компромис - в случая прекалено малката матрица, за да осигури сравнителна компактност на камерата. Малката матрица означава като цяло по-ниско качество на снимките, особено нощем. Такъв голям зум идва и с оптически недостатъци, не случайо в DSLR и другите камери от висок клас, зума е най-много 10х, а и те са като цяло недолюбвани - ползва се един обектив за широкоъгълни снимки, друг за далечни обекти и т.н. 

 

Като цяло според мен големия зум е силно надценен, ако не държиш наистина на голямото приближение и нямаш специфични изисквания, за които да ти се налага, според мен си търси нещо със стандартен зум, до 3-4х. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря, той вече е купен, но нямах представа какво да очаквам - и добро, и лошо.

Оставам с надежда да е по-добър от стария, но то няма начин да е по-лош от него  ;)

Връзка към мнение

Благодаря, той вече е купен, но нямах представа какво да очаквам - и добро, и лошо.

Оставам с надежда да е по-добър от стария, но то няма начин да е по-лош от него  ;)

 

Ти ще си прецениш като го видиш. Просто не очаквай чудеса от нощните снимки, а в хубаво време вероятно всичко ще е наред и по-добре от стария :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
28649072353_9cbc166c5c_b.jpg

28646882444_fd6ab19437_b.jpg 

29235731306_4a39703962_b.jpg

28646778594_66ba82c24b_b.jpg

Ето няколко примера с Токина 11-16 ф2.8, закачена на Никон д7100 . До скоро бях със Сигма 10-20 ф3.5-5.6 и видях доста от недостатъците на сигмата ( аберираше кофти, по крайщата на кадрите осезателно губеше острота и кривеше много ), но пък определено беше обектив, който обичах да ползвам и почти не е слизал от апарата :) Токината е относително от скоро и тепърва има да ме впечатлява с качествата си :) За цената-качество обаче е може би един от фаворитите при ДСЛР клас кропки . Скоро се появи на пазара 11-20 ф2.8, пак от Токина, което спомогна смъкването леко на цените на 11-16. Макар, че цените глобално на фототехниката в момента се качват, заради силната йена.

Редактирано от prozium
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Обмислям вариант да се обзаведа и с един Fujifilm X30 за втори апарат, когато не мъкна DSLR-a, макар и повече да ми се иска да се снабдя с X100, но пък не ми се дават толкова пари за вторична щракалка, която е с твърди 35мм обектив (обаче идеята за оптичен viewfinder и твърд 35 мм ме блазни много, а и ще искам предимно B&W да снимам с него).

 

Друг вариант е да си намеря нещо втора ръка от тази серия X10, X20 или първия Х100, ама май хората си ги харесват  :ph34r:

Връзка към мнение
  • 6 години по-късно ...

Мернах случайно тази тема, та да се изкажа и по нея, респ. да я разбудя 😎

 

Ами откакто дигиталната фотография бе изнамерена спИциЯлно за мен, снимам основно с ... телефон.  - За ужас на всички Разбирачи от оръдия, никони, олимпуси итн. чудеса на фотографската техника, ведно с прилежащите им обективи, стативи и др. джажи.. Които естествено, от висотата на държаното в ръцете си, считат моето щракане за тотално аматьорско и несериозно..., еле пък по време на нескончаеми сафарита в Черна Африка, където се чуват команди и мисли на глас за някакви настройки или не знам точно какво 🙃 

Обачее, освен че винаги, без изключение, са по-умни от мен, телефоните ми избира профи-фотограф и те съответно притежават перфектни възможности за заснемане. Носталгично на момента пак тъгувам по откраднатия в невечерието на Сирия с Ливан втори ми умен дивайс, който имаше цели 5 камери... И то поради факта, че съдържаше хиляди небекъпвани, следователно безвъзвратно изгубени снимки главно от града на Делю Хайдутин отпреди Коледа.. Отделно, че вече не може да се закупи у нас, за другаде не знам, а беше като че ли първото Xiaomi Mi Note 10 in BG😒

 

Разбира се, комбинирам със ... сапунерка, ама и тя снима традиционно твърде прилично, та съученичките ми, пътешестващи чат-пат с мен, грабват всичките ми снимки и слагат от тях във фотоалбумчетата си директно от свое име..

Оставам вярна на Panasonic с обектив Leica. От 2008 г. насам в момента съм между втория, който дефектира на третия ден в Намибия преди 10 дни, и третия, която трябва по спешност да закупя преди и за Мустанг 🇳🇵от 10 октомври, Профи фотографът във фамилията и сега счита, че ремонт не си заслужава и следва да се набави нова техника, разбираме, сапунерка. Очаквам да ми подбере следващата, първите 2 си купувах сама по Техномаркетите с консултация на място и мисля, 7-8 години живот като да им е оптимален и приемлив като инвестиция. 

 

Онагледявам по темата с набор оръдия, които преди 4 г. имах честта да пренеса на два тура през дъждовна София и приютя временно в дома си заедно с притежателя им. Нямам спомен колко точно тежаха, но ме поизгърбиха.. Снимах ги тайничко за спомен от онези наситени с емоции седмици 🤫

 

MitkosStuff.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Много моля разбиращите да ми посочат прилично и евтино/вероятно китайско/ GO prо, което да прави добри подводни снимки. Не съм фотограф, нямам афинитет към фотографска техника, но ми се иска да имам нещо  прилично за пътуване в края на януари. Благодаря!

Връзка към мнение
преди 49 минути , Цвете каза:

Много моля разбиращите да ми посочат прилично и евтино/вероятно китайско/ GO prо, което да прави добри подводни снимки. Не съм фотограф, нямам афинитет към фотографска техника, но ми се иска да имам нещо  прилично за пътуване в края на януари. Благодаря!

Аз си взех Го Про 10 под наем от Addit за месец през лятото за малко над 100 лева. Естествено, подписах договор, че ако нещо му направя, ще има такси, ала-бала, но си го пазехме. Трябваше да му купя кутии и т.н. естествено, та цената се качи леко. Но за нещо, което се случва веднъж на 2-3 години си струваше.

Много обичам стартъпи, които скоро са получили финансиране за растеж - въобще не гледат печалбата и правят добри оферти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...
За пръв път се изкушавам да си купя скъп смарт телефон - излязоха модели със сравнително голяма матрица на основната камера - Сони 1 инч, като на Sony RX-100 сапунерките и това ми се струва като сериозна крачка напред, встрани от разните софтуерни обработки, от които не се интересувам. То, разбира се, на тел. като се сложи тази матрица не е същото, но все пак... Гледам, че и производителите са влязли в колаборация и с водещи фирми за оптика и фото.

Чудя се и доколко това са маркетингови трикове или пък скок в технологията на телефонните камери с реални резултати.
 
Моделите, които гледам са:
 
1. Oppo Find X6 Pro (в кооперация за камерите с Хаселблад).
2. Vivo X90 Pro (в кооперация за камерите с Карл Цайс).
3. Xiaomi 13 Ultra (в кооперация за камерите с Лайка).
4. Huawei P60 Pro (матрицата е по-малка от едноинчова, но пък е единствения телефон, ако изключим по-стария P50, на който може да се променя блендата на основната камера, което също е много изкусително).

Apple не ме интересуват, тъй като всичките ми джаджи са на Уиндоус и Андроид. Както е модерно да се казва екосистемата (в която няма нищо еко). Да не говорим, че и в сериозните класации за фото, като наприме на DxO Mark започват от 8-мо място надолу.

Опо-то по принцип не се продава извън Китай, но може да се вземе, слагат му Google Play Store.
 
Идеята ми не е да снимам диви животни с телефона, ами да заменя една Sony RX-100 сапунерка, която ползвам като ходя на сафари за широки кадри, пейзажи и видео (двете ми DSLR тела са заети с по-дълги обективи). Също така ми се иска да имам нещо по-добро за ежедневно битово снимане когато не съм на сафари. Нещо, което да е постоянно в мен.
 
Някой да има опит с тези телефони? Да е чувал дискусии, мнения?

 
 
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.