Прескочи до съдържание

Снимки Мадагаскар


Kaloyan89

Препоръчани мнения

Здравейте,

Качих снимки от Мадагаскар в Галерията, както бях обещал. Понеже от известно време си седят с 0 виждания, реших да отворя тема, за да ги популяризирам. Дано не си навлеча гнева на админите, извинявам се ако не се прави така. 

Приятно гледане. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Снимките са интересни.

Когато имаш повече време разкажи за Магадаскар. Дай инфо за това какво да очакваш там, какво ти харесва, за какво да се внимава и т.н. Дестинацията не е много посещавана и всякаква информация ще бъде добре дошла. На мен ще ми е интересно да придобия представа за острова. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чудесна си е галерията. Ако имаш време и за едно пътеписче като това за остров Реюнион мисля че картината ще бъде съвсем пълна.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз лично гледам снимките като тъмбнейли, че е по-лесно да се прехвърлят всичките,  така не регистрират виждания. Не се притеснявай веднъж качени ще се гледат :) И да, разказче ми е интересно и на мен, една от любопитните ми дестинации е. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте!

Няколко пресни впечатления от Мадагаскар- пътуване края на март 2015г.

Невероятно място- уникално, неповторимо, дружелюбно! Силно препоръчвам тази дестинация.

Влизането в страната за български граждани е без визи. На летището БЕЗПЛАТНО се взима престой до тридесет дена. Ваксини не трябват. С английски трудно ще се оправите... силно препоръчително е ползването на френски език.

Местата за настаняване са чисти и на добри цени. За хранене може да се избира между местната кухня и ресторанти с европейска/френска кухня- при всички положения всичко е прясно, изгодно и много вкусно.

Желателно е да се избягва дъждовния сезон декември-март. Пика на туристическия сезон е юли-септември.

Транспортната инфраструктура в страната е зле. Железопътните превози са бавни и нередовни. Пътищата (където ги има) са тесни и натоварени. Придвижване от 500-600 км асфалт отнема два дена!

Вътрешните полети са безнадеждно скъпи. Препоръчвам наемането на шофьор-водач + (високопроходима) кола - това излиза около 50-70 евро на ден. Допълнително се заплаща горивото, което не е скъпо.

Има доволно количество маршрутки, но пътуването с тях не е много комфортно, защото спират навсякъде и редовно са претъпкани.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Къде беше в Мадагаскар? Нашият маршрут беше Антананариво - Ампефи - Антананариво - Андасибе (нац. парк с лемури) Антсирабе - Фианарантсу - Манакара - Анатананариво. Ето го пътеписа: http://magelanci.com/patepisi/article/146-%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%80/

Ще ми се следващия път северната част на острова да обиколя - остров Сент Мари, Носи Бе, Диего Суарез, Маджунга. Ако имаш инфо или впечателния сподели.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Твоя пътепис ми беше отправна точка в подготовката на пътуването ;) Благодарности, че сподели!

Но заложих на други места... а в крайна сметка излезе съвсем друго :lol:

За мен Мадагаскар е първо уникалната флора и фауна (боабабите, лемурите), след това природни забележителности като Цинги и чак след това плажовете.

Пак предупреждавам, че пътуването из острова е много трудно и отнема време. Преходи с джип по асфалт от по 500-600км отнемат по два дена! И не препоръчвам да се пришпорват над това темпо, защото става опасно.

Първоначално бе набелязано това:

Антанариво- Манакара/влак/Фиана-Исало-Тулеар-езерото Тзиманампетсоза и от там на север по брега-Ифати-Салари (прекрасни плажове)- Залива на Убийците (много интересни боабаби)-Моромбе-Бело сюр Мер (плажове)-резервата Киринди-Морондава (булеварда на боабабите)-Цинги-Антананариво.... това беше програмата максимум, но целия преход по западния бряг е по черни пътища и отнема поне десетина дена и е възможен от юни до края на октомври. За подобна програма са нужни поне две седмици, че и малко повече.

По тази причина за десет дена ние направихме:

1. Антананариво

2. Антанариво-Ранумафана: целия ден преход с джипа

3. Резерват Ранумафана: лемури, таралежи, много красив водопад.

4. Ранумафана- Анцирабе: пак целия ден преход с джипа, но с много спирки и разглеждане на дребни забележителности по пътя.

5. Анцирабе- Морондава- булеварда на боабабите.

6. Морондава- резерват Андраномена (лемури и хамелеони)- булеварда на боабабите.

7. Морондава- разходка пеша по плажа Кимони

8. Морондава- релакс край басейна пред бунгалото

9. Морондава-Анцирабе: цял ден преход с джипа.

10. Анцирабе-Антананариво

 

Общо взето това е максимума, който може да се изцеди от престой малко над седмица, без да се ползват вътрешни полети.

Със сигурност ще ида пак там! Остават Цинги, Исало, южната/югозападната част на острова и района около Толиара. Евентулно влака Манакара-Фиана, но поради лошото състояние на линията в момента пътува цял ден и пристига в малките часове на следващата сутрин, което ни отказа.

Категорично има страхотни плажове (повечето от местата, които изброяваш са основно beach-destinations), но те са последната ми мотивация при наличието на тази природа :wub:

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Брейй, в Ранумафана посрещнахме Новата 2013 г. Беше весело в селската дискотека, а колко предложения за брак получих :Д

А влака Фиана-Манакара потвърждавам, че е 12 часа, аз го изживях със зверски махмурлук след изригване в нощна Фиана. Но много красиво пътуване. 

Вие сте били на противоположния бряг, ние бяхме на източния. Така или иначе страната е огромна и има много какво да предложи, за всекиго по нещо. И е сигурно, че едно посещение не стига за островa-континент. 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

снимки?  :)

Прекомерна ангажираност в офиса... няма да успея, въпреки че имам голямо желание да споделя тази красота.

Има вероятност да направим едно представяне в Послкия институт. Ако насмогна за това мероприятие ще пусна покана и тук ;)

Връзка към мнение

Има вероятност да направим едно представяне в Послкия институт. Ако насмогна за това мероприятие ще пусна покана и тук ;)

А, да не забравиш да ни кажиш за представянето. Откога съм си наумила някое мероприятие в Полския институт, но все се дублира с нещо друго...

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
3. Резерват Ранумафана: лемури, таралежи, много красив водопад.

Митко, имам въпрос за резервата. Струва ли си да се отклонявам от маршрута и да загубя 2 дена, за да го видя при положение, че ще ходим в поне 2 други резервата за наблюдение на животни. В смисъл в Ранумафана повече ли има и по-лесно ли могат да се открият? По-удобно би било да го отрежа и да забием на запад. Та бил си там дай едно мнение. Ако Калоян е бил и той да каже, но ако парковете не са му присърце ми е ясно какво би ми отговорил. :)

Да, и какво се прави в парковете, само наблюдение на животни или и трекове? Четох, че лемурите са нощни твари и има обиколки по тъмно за наблюдението им, ако си правил интересно ли е вечер? :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме през деня и там посрещнахме Нова Година. Но тъй като вече бях ходил в националния парк Андасибе и бях видял доста лемури, не отидох в парка Раномафана, останах само в селото. Ако зависеше от мен,щях да остана в Антананариво за новата година, но бяхме в група и не искахме да се делим. Така че не мога да сам мнение или съвет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз въпрос към Митко.... Как стана организацията с наемането на колата с шофьор - предварително,  група ли бяхте , или на място ?

Нашите планове са много амбициозни, та да видим....  Не ми се ще с лека ръка да зачерквам каквото и да е....

Връзка към мнение

Ние бяхме през деня и там посрещнахме Нова Година. Но тъй като вече бях ходил в националния парк Андасибе и бях видял доста лемури, не отидох в парка Раномафана, останах само в селото. Ако зависеше от мен,щях да остана в Антананариво за новата година, но бяхме в група и не искахме да се делим. Така че не мога да сам мнение или съвет.

Андасибе на колко км е от Тана, ако имаш спомен. Там си видял доста лемури казваш.

Връзка към мнение

Андасибе на колко км е от Тана, ако имаш спомен. Там си видял доста лемури казваш.

Въпроса не са в километрите , а в часовете за придвижване в Мадагаскар.   И най-важното е с какво се движиш...

Връзка към мнение

Въпроса не са в километрите , а в часовете за придвижване в Мадагаскар.   И най-важното е с какво се движиш...

Оги, това ми е съвсем ясно, затова се интересувам от километрите. А Калоян се е придвижвал с маршрутка.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Оги, това ми е съвсем ясно, затова се интересувам от километрите. А Калоян се е придвижвал с маршрутка.

Аз пък се интересувам , какво те засягат километрите , когато всичко е въпрос на часове.... И НА  ГИДОВЕ..

Връзка към мнение

Аз пък се интересувам , какво те засягат километрите , когато всичко е въпрос на часове.... И НА  ГИДОВЕ..

Имам си мои съображения.

Връзка към мнение

Нямам много спомен... 154 км според гугъл. 3 часа в Мадагаскар с местен транспорт. Имаше твърд вход около 40 лева или евро ??? + гид, който много се стараеше, но природата си е природа. Ние видяхме доста лемури - 10-15, но от високо. Имаше хора. на които им свършваше времето, а не бяха видяли още или само няколко. То си е до късмет. Не знам дали в Раномафана има повече. 

Връзка към мнение

Митко, имам въпрос за резервата. Струва ли си да се отклонявам от маршрута и да загубя 2 дена, за да го видя при положение, че ще ходим в поне 2 други резервата за наблюдение на животни. В смисъл в Ранумафана повече ли има и по-лесно ли могат да се открият? По-удобно би било да го отрежа и да забием на запад. Та бил си там дай едно мнение. Ако Калоян е бил и той да каже, но ако парковете не са му присърце ми е ясно какво би ми отговорил. :)

Да, и какво се прави в парковете, само наблюдение на животни или и трекове? Четох, че лемурите са нощни твари и има обиколки по тъмно за наблюдението им, ако си правил интересно ли е вечер? :)

Теди, ако не е някаква тайна, сподели маршрута, който планираш засега... малко по-лесно ще ми е преценя за "отклоненията" ;)

Този резерват е съвсем попътен, ако се ходи към южните красоти- Исало/Толиара(Тулеар)... иначе действително си е отклонение.

 

Като време нещата е разумно да се планират така:

* един цял ден път Антананариво- Ранумафана... на картата може да ви изглежда малко... някакви си 380 км, но за Мадагаскар това е един цял ден препускане!

* един ден разглеждане на резервата

* един ден път към Исало...или обратно към Антананариво

т.е. по всякакви сметки Ранумафана си взима три дена, но за мен си заслужаваше.

Ранумафана е дъждовна гора, съвсем различен ландшафт от засушливата/саванеста западна част на острова. За това и ми хареса толкова... просто през останалата част от пътуването бяхме по централната (Анцирабе) и западната част(Морондава)... а там няма джунгли.

За резервата има такса и отделно се посещава задължително с местен гид. Общо всичко за двама човека излезе към 40-50 лева.

Цялото посещение си е полудневен трек. Много важно е да се носи вода, малко храна и удобни/проветриви дрехи с дълъг крачол/ръкав, защото из гората има пиявици.

За около час се навлиза из гъсталака докато се натъкнете на лемури. Пътьом водача показва разни интересни буболечки или разрастения. Ние успяхме да хванем два от най-едрите вида лемури, на групички и от близо (толкова, че с 300мм обектив да стават портретни снимки :rolleyes:). Лемурското сафари трае около час-два... зависи колко ви е интересно и до колко ви се препуска из шубрак в пресечена местност на 30+ градуса :P

В ранния следобед се хапва (каквото си носите) на едно панорамно място, пълно с шарени гущерчета и се прави преход обратно до селото. Пътеката е много приятна- първо има излизане от парка, през гора. После се минава през един прекрасен водопад и после се следва реката покрай дворчета с банани и кафе и се слиза в селото.

Има и нощни сафарита около селото- по разни по-лесни пътеки с фенери се търсят хамелеони и лемури.

 

По-едрите лемури са активни и денем. При късмет и читав водач може да се натъкнете и на ето такива бижута в някоя хралупа дори и през деня:

gray-grey-mouse-lemur-big-eyes.jpg

 

Нощни сафарита не съм правил- вечерите бяха посветени на зреличните залези и прекрасна храна ;)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

И аз въпрос към Митко.... Как стана организацията с наемането на колата с шофьор - предварително,  група ли бяхте , или на място ?

Нашите планове са много амбициозни, та да видим....  Не ми се ще с лека ръка да зачерквам каквото и да е....

Моите планове също бяха доста амбициозни и станаха на пух и прах още първия ден... но мисля, че за Мадагаскар нито една минута и нито една стотинка не бяха похабени :wub:

Първо мислех с кола под наем за десет дена на направя Антананариво-Манакара>влак>Фиана-Исало-Толиара-Морондава... дори за Цинги се точех... всичко това се оказа абсолютно невъзможно :lol:

Колата под наем абсурдно скъпа, а пътищата тотално невъзможни...ако изобщо ги има!

Линията на влака пропаднала и той се движи със скоростта на пешеходец....куц при това :lol:

По времето, когато бях там (края на март) половината от Запада все още е непроходими блата :lol:

....

С абсолютно право водача/шофьора ни отказваше да шофира по тъмно- по всяко време на денонощието пътищата са пълни с хора, добитък, сергии, колички, каручки, буталки, дърпалки, камиони и автобуси (потрошени в някоя дупка или летящи с бясна скорост по малкото прави/изправни участъци). Изобщо движение с над 60км/ч там си го представям само с някоя отчаяна маршрутка или при опит за самоубийство :P

...

Бяхме двама, с абсолютно никаква организация- при влизане в Мадагаскар имахме само една резервация- за първата и втората нощувка в Антананариво.

В първия ден, докато разглеждахме града, обменихме пари и аз се развъртях по няколко туристически агенции, където спазарих водача с колата. За половин час с него наредихме маршрута и подписахме договор. Половината от парите броихме при отпътуването. Остатъка му дадохме като ни остави в последния ден на летището.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

 

Страхотни снимки!!! Големи благодарности!!! :yahoo:

Връзка към мнение

Да разбирам ли, че колата с водач с по-евтина от колата под наем, или на подобна цена?  Вашата кола 4 по 4 ли беше и колко излиза на ден. Храната и спането на шофьора дали са включени в крайната цена?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.