Прескочи до съдържание

Кутайси, Грузия


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Никар не изкупуват обратно на същата цена валутата, която си взел от тях. Доколкото знам, Факторин само го правят и то до месец след това.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Значи явно само във "фактор-ин" го има това. Връщат на същия курс, на който са закупени, ако пазиш бележката и ако е по-малко от 50% от закупената сума. Но оня ден нямали в наличност, а курс продава така или иначе беше с една стотинка по-висок от "Никар", та моите хора са обменили на Графа. Аз не съм в София по празниците; пиша тук, каквото те са ми предали. Обикновено аз се занимавам с всички резервации, но този път делегирах на други обмяната на валута.

 

Та сега се сетих да запитам още нещо:

Дали някой е резервирал за Кутаиси летищен трансфер през сайта на WIZZ? НА мене 5 лв на човек за двупосочен трансфер до центъра ми се видя добра цена и го букнах заедно с полетите? Досега никога не съм резервирал транспорт от летище. Как се процедира? Че уж пише, че най-късно до три работни дни преди полета трябва да ми изпратят електронен билет, а още нищо не съм получил в мейла си.

Редактирано от master_of_germs
Връзка към мнение

За Кутайси не съм резервирала, но да, принципно трябва да ти изпратят електронен билет. Иначе не знам на летището дали ще имат електронна система да ти открият резервацията и там на място да ти принтират билета. Не бих разчитала.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз туко що купих за първи път Wizz трансфер, но за 31 Декември и май се прецаках - писах в темата на Wizz мини новини ;( P.S. - всичко е 6, ще имам трансфер, който в Кутаиси е до Red bridge, ако не се избере опция за точен адрес.

Редактирано от edbloom
Връзка към мнение

Ползвах трансфера на wizzair до Тбилиси. Доволна съм. Точно срещу изхода на пристигащите има щанд на трансферната фирма. Подавате си ел. билет и ви дават книжни билетчета, които ги показвате на шофьора. Автобусчетата са паркинга през летището. Удобни са.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Кутаиси видяхме микробуса на Уиз. От малките, с унгарски номер. Летището е малко и основно пътниците са с Уиз. Мисля, че и обменни бюра ще са отворени. Там има безработица и хората работят. Има много обменни бюра.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В Кутаиси видяхме микробуса на Уиз. От малките, с унгарски номер. Летището е малко и основно пътниците са с Уиз. Мисля, че и обменни бюра ще са отворени. Там има безработица и хората работят. Има много обменни бюра.

 

Благодаря ти! Ние пристигаме към 18,30 и е тяхната Коледа, докато отидем до бюрото на летището ще е вече 19. При всички положения смятам да обменя сума пари в България, чудя се само каква.

Връзка към мнение

А курса как е, ако се плаща с дебитна ? Например 10 лари, колко лв е ? А иначе от София си взех малко да имам от Тавекс за 0.75 курс, в Никар беше 0.81. Но лари имат само в Мол Сердика, затова си поръчах и на другия ден ми се обадиха и взех от Мол София.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

На най-изгоден курс смених в Тбилиси в чейнч бюро за 1 евро 2,80 лари. В Батуми беше средно 2,75. Имам снимки само от Кутаиси.Първата е от банка, втората - от чейнч от 27.12.2016.

post-4496-0-47620700-1483037322_thumb.jpg

post-4496-0-44107300-1483037338_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Там е въпроса, как ги превалутира - левове, евро, лари - дали е дървен курса. Затова дадох пример с 10 лари колко лв е, но здраве да е, ще го видим.

Ние плащахме с Амекс и мисля, че е по курса на банката, от която е картата.

Връзка към мнение

Ясно, но получавах такива съобщения: Успешна покупка с кредитна карта American Express на стойност 79.420 UNKNOWN в търговски обект  и  не си бях направила труда да разбера точно какво ми струва. Сега ти ме подтикна да си влеза в акаунта на банката и да изчисля, че курсът е бил 1 лар = 0.68975069 лв. Идея нямам дали е изгоден.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

На летището има с около 5% по-нисък курс.

 От дясно на изхода раздаваха безплатно СИМ карти които можеш да захраниш и с 10 лари от автомата отляво на изхода. Само изключете ъпдейта на приложенията че нет-а  свършва за отрицателно време.

Здравейте!

Зависи на кой оператор си...

Ние бяхме на www.geocell.ge  и без да спирам мобилни данни през цялото време от престоя, успях да изразходвам едво 1/6-та  от MB-те :)))

Всичко ми бе пуснато, Вайбър, Фейс, IP Phone (по който говорех доста с България), BulSat Tv  и други ...

А свързаността е 4G  :)

Това е оператора, ако ще ходите в Грузия.

Разговорите между абонатите на оператора са едва: 0,01 Gel за минута! :)))

 

ПП SIM картите са безплатни :)

 

1,2 GB = 5 GEL или 3,75 лв. :P

Редактирано от Mary
Кирилизация
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! Искам да споделя моите впечателния за грузинската Коледа. Пътувахме на 7 януари и се върнахме на 10. Посрещнаха ни със средна бутилка грузинско вино за добре дошли :) Много приятна изненада! Летището е страхотно, всичко е уредено. Температурата беше с 30 градуса над тази в България, уцелихме някакъв топъл лъч.... 

Знанието на руски език е предимство, с младите може и на английски.

 

Първата вечер, когато беше и Коледа, отидохме в Palaty - https://theculturetrip.com/europe/georgia/articles/eating-out-in-kutaisi-georgia-the-10-best-restaurants/. Съветвам ви да си вземете менюто за 4-ма човека, няма такова ядене и преяждане :)

Ние бяхме настанени е едно малко хотелче - Hostel Luxe Kutaisi, в което има всичко необходимо. Вече не предлагат безплатен трансфер, но за няколко души е около 20 лева на посока. Мястото не е в центъра, но е горе долу близо. Има маршрутки за по 25 стотинки.  

От хотела предлагат рент-а-кар и екскурзии. За тях е хубаво да попитате предварително и мога да кажа, че може да се пазарите :)

За 200 лари 5 човека + шофьор обикаляхме 4 места, като за 5-то не ни стигна времето. В региона си заслужават пещерите Сатаплия (с динозаврите и хубавите гледки) и красивата Прометей. Ходихме и до един водопад и каньона Мртвили. Там си взехме лодка, за да разгледаме красотите му и да видим следи от дино-та :)

На третия ден разгледахме центъра на Кутаиси, храма Баграти и Историческия музей.

Като цяло за 3-4 дена без напрежение успяхме да разгледаме региона. Определено си заслужаваше @

Следващите пъти ще се насочим към Кавказ и към Тбилиси, това беше малка и приятна загрявка :)

Редактирано от Пътувко
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

 

Ние бяхме настанени е едно малко хотелче - Hostel Luxe Kutaisi, в което има всичко необходимо. Вече не предлагат безплатен трансфер, но за няколко души е около 20 лева на посока. Мястото не е в центъра, но е горе долу близо. Има маршрутки за по 25 стотинки.  

 

Я, аз също отседнах в Hostel Luxe Kutaisi, само че като ходих имаше и безплатен трансфер. :) Много приятно местенце, чисто и добре поддържано. 

Иначе в Грузия определено си струва да се видят и останаилте неща, например Батуми и Тбилиси, защо не и Кахетия. :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте! Искам да споделя моите впечателния за грузинската Коледа. Пътувахме на 7 януари и се върнахме на 10. Посрещнаха ни със средна бутилка грузинско вино за добре дошли :) Много приятна изненада! Летището е страхотно, всичко е уредено. Температурата беше с 30 градуса над тази в България, уцелихме някакъв топъл лъч.... 

Знанието на руски език е предимство, с младите може и на английски.

 

Първата вечер, когато беше и Коледа, отидохме в Palaty - https://theculturetrip.com/europe/georgia/articles/eating-out-in-kutaisi-georgia-the-10-best-restaurants/. Съветвам ви да си вземете менюто за 4-ма човека, няма такова ядене и преяждане :)

Ние бяхме настанени е едно малко хотелче - Hostel Luxe Kutaisi, в което има всичко необходимо. Вече не предлагат безплатен трансфер, но за няколко души е около 20 лева на посока. Мястото не е в центъра, но е горе долу близо. Има маршрутки за по 25 стотинки.  

От хотела предлагат рент-а-кар и екскурзии. За тях е хубаво да попитате предварително и мога да кажа, че може да се пазарите :)

За 200 лари 5 човека + шофьор обикаляхме 4 места, като за 5-то не ни стигна времето. В региона си заслужават пещерите Сатаплия (с динозаврите и хубавите гледки) и красивата Прометей. Ходихме и до един водопад и каньона Мртвили. Там си взехме лодка, за да разгледаме красотите му и да видим следи от дино-та :)

На третия ден разгледахме центъра на Кутаиси, храма Баграти и Историческия музей.

Като цяло за 3-4 дена без напрежение успяхме да разгледаме региона. Определено си заслужаваше @

Следващите пъти ще се насочим към Кавказ и към Тбилиси, това беше малка и приятна загрявка :)

Дублирам мнението за Palaty и за менюто за четирима... Макар че ние бяхме само трима и открихме мястото съвсем случайно вечерта, когато пристигнахме на 5 януари. Не бяхме гледали предварително в трипадвайзър. Просто изглежда проявих нюх, зщото се шматкахме из центъра и подминахме различни заведения. Аз настоях да пробваме Палати и си прекарахме чудесно. 

Ние отседнахме в Sun Guest House - чудесна къща за гости с невероятно гостоприемни домакини (и още по една безплатна бутилка червено в добавка към тези от летището!) - близо до центъра, но оттатък реката, по стръмната улица, която води до катедралата Баграти. При Баграти направихме една среднощна фотосесия след обилната вечеря в Палати, и още една на другия ден по залез слънце, точно на бъдни вечер. Домакинът ни ни направи целодневен тур (излезе ни по 30 лари на човек) до двете пещери и до манастирите Моцамета и Гелати, с финал в Историческия музей. А вечерта ни покани да посрещнем Бъдни Вечер на трапезата със семейството и няколко негови приятели. Човекът беше пратил шофьора си да празнува със семейството си в Тбилиси и през празничния период сам развеждал гостите си по турове всеки ден в продължение на две седмици. Поради което не близвал алкохол и гледаше да си навакса :) Ние пък напрвихме набег преди вечерята до супермаркета да вземем коняк и торта за домакините и се включихме пообаващо. Подозирам, че едната му бъчва с вино на сутринта беше мнооого сериозно олекнала. Почнаха се едни тостове на всеки две-три минути и изобщо така добре от години не си бяхме прекарвали коледа. Откарахме до 4 след полунощ и със задоволство отбелязвам, че в 9 сутринта ние бяхме свежарки за закуската и за тръгване към летището, а хазяинът ни изобщо не успя да отлепи... Кой знае колко ни е проклинала съпругата му... Откакто съм се прибрал всеки ден разглеждам албуми със снимки от кавказ и се надъхвам за лятото :) Особено пък като от +17 се прибрахме в София на -17 градуса.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
Боян Димитров

Здравейте,

 

Ето наближава и нашето пътуване в Грузия за началото на септември. Освен ако пак не отменят полетите. Тъй като веднъж ни прецакаха, се наложи да букнем от Солун. То от там даже ни излезе малко по-евтино, спестихме по 40 лв на семейство :) Подновявам темата с няколко въпроса. Ние сме 10 дена там и определено ще вземем кола под наем. За програма е рано да се говори още, но по-скоро искаме да направим повечко планина.

 

За начало се интересувам за практиките в Местиа, в агенцията пише, че даже и паджеро-то , на което сме се спряли евентуално, е забранено да се ползва в отсечката Местиа-Ушгули, толкова ли пък е лош пътя. Ако се откажем да се качваме нагоре към Ушгули, има ли смисъл от джип или можем да вземем нещо по-комфортно. Говореше се за някакви стръмни наклони, но все пак каква е реалността там. Можем ли поне половината път да минем спокойно до Адиши.

 

По принцип ако се разходим единия ден с джипа към Ушгули, има ли смисъл да гоним до край да стигнем до там. На снимки всички села по пътя изглеждат доста еднакво. Евентуално можем да стигнем до Адиши бавно и да се върнем.

 

Гледам, че най-силно препоръчвания трек е от Местиа до Мт. Ушба бейс камп. Някой пробвал ли го е, колко дена ще вземе евентуално. Ако има друго мнение за най-добрия трек, 

 

Също на гоогле мапс пътя минава покрай морето, някой може ли да каже фотогеничен плаж , близък до най-близката ни точка , която е Зугдиди. Има ли друг по-кратък път?

 

Някой качвал ли се е на Казбек. Изглежда правим за 2 дена, но ми е любопитно какво мислите по въпроса.

 

Та това е засега - 5-7 дена планина, малко пълнеж на път (нещата около Кутайси, Мцхета, евентуално 1 ден море), 1 ден Тбилиси и ако остане време можем да отидем и до Давид Гарежи и евенуално навърщане да минем да отметнем и Телави, ако сме добре с времето.

 

 

Редактирано от Боян Димитров
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте!

От стюардесата в самолета ( при полет с Уизз - миналата седмица) разбрах, че полети от София до Кутаиси, ще има отново - скоро!

Предполагам, че когато ги пуснат, ще са по 20-на лева пак... :)

Редактирано от Deo
  • Харесвам 12
Връзка към мнение
Боян Димитров
8 hours ago, Deo said:

Здравейте!

От стюардесата в самолета ( при полет с Уизз - миналата седмица) разбрах, че полети от София до Кутаиси, ще има отново - скоро!

Предполагам, че когато ги пуснат, ще са по 20-на лева пак... :)

Аз от цената от Солун не съм недоволен. Леко неудобство е, че трябва да стигнем до там. Иначе : полезно инфо, защото 10ната дни няма да ни стигнат очевидно и май ще трябва да се ходи пак :)

 

Макар че като гледам броя на отговорите на моите въпроси, май който ходи ходи и Грузия е затворена страница за нас българите вече :) 

Връзка към мнение
10 minutes ago, Боян Димитров said:

 

Макар че като гледам броя на отговорите на моите въпроси, май който ходи ходи и Грузия е затворена страница за нас българите вече :) 

Ами погледни в атласа. Посетилите Грузия не са толкова много. А миналата година по това време бяха 3 пъти по-малко, отколкото сега. Т.е. който ходи, ходи през есенно-зимния сезон, докато имаше директни полети и не е правил преходи в Кавказ, нито пък е плажувал. Аз мислех да пробвам 4-дневен трек от Местиа до Ушгули, но полетите от Солун за мене са прекалено неудобни.

Относно планинските преходи, има други български форуми, където можеш да получиш много повече информация.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Полетите бяха от края на септември до след Нова година. Ние успяхме да се включим през октомври, но наистина през есенния сезон не е за преходи. За една седмица не ни стигна времето за Местия. Оставихме я за отделно пътуване. Тогава северно от Кутаиси и около Боржоми планинските върхове бяха покрити със сняг.  Ние съчетахме културен и кулинарен туризъм :). Преходите за следващ път.

Из планинските форуми съм срещала описание на трековете из Кавказ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.