Прескочи до съдържание

Разни любопитни неща оттук-оттам


Препоръчани мнения

A ето още една интересна статистика... Летищата с най- много забавени (не забавни) полети  :lol:

 

Оказв се, че 8 от ТОП 10 са в Китай, а към тях в ТОП 20 се присъединяват още 4!  :wacko:

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

A ето още една интересна статистика... Летищата с най- много забавени (не забавни) полети  :lol:

 

Оказв се, че 8 от ТОП 10 са в Китай, а към тях в ТОП 20 се присъединяват още 4!  :wacko:

 

В Китай времето е нещо абсолютно относително. Никой никога не бърза за нищо.

 

При кацането в Шанхай отне почти час и половина да слезем от самолета, тъй като не бяха организирани достатъчно автобуси, които да извозят пътниците. И това при държава от един милиард - не го разбирам.

На връщане от Пекин излитането закъсня, поради забава обслужването на кацащия самолет.

Връзка към коментар

Супердетайлна карта на Римската империя през 211 г.

 

https://historyofwars.files.wordpress.com/2017/02/1436648732052.jpg

 

Прекрасно! Две тотално болни за мен теми - Римска империя и карти! :) Всъщност, има и още по-детайлна от тази, но тя е археологическа, международна, не е обществено достъпна, ползва се само от специалисти и се казва Tabula Imperii Romani (TIR). Тя постоянно се мени, поправя или допълня от археолозите на съответните съвременни държави, и за нея има специален софтуер. Нашите земи попадат в лист К34 и К35 - изключително гъсто населени със всякакви поселения (викус, канаби, кастра, кастел, муниципиум, етц) и са в голям времеви диапазон - Принципат, Доминат, Късна античност, т.е от I-ви до VI-ти в. (от Август до Маврикий). Като отговорник за воденето ѝ в България е проф.дин Румен Иванов, син на големия проф.Теофил Иванов, лека му пръст - единственият българин някога, член на Кралското Археологическо дружество във Великобритания, само при чието споменаване на името, гилдията на археолозите от цял свят пада на колене. За сравнение - има някои места, за които се налага такъв мащаб, че трябва да се отбележат към 60 археологически обекта само в землището на едно единствено съвременно българско село!

 

Иначе най-ранният опит за карта на Римската империя е Средновековен от 1265 г.- едно копие на древна римска карта - великата Пойтингерова карта, която се пази сега в Австрийската национална библиотека във Виена. Жалко, че се изнася рядко пред публика. А се знае, че се базира на реална римска карта от факта, че на нея са указани места като Помпей, за които през XIII в. - времето на съставянето ѝ - изобщо не се е знаело. Йерусалим пък фигурира с римското си име - Елиа Капитолина. Изображението ѝ тук е толкова огромно, че не само трябва цъкване на него, ами да се свали и увеличи, за да се видят подробно детайлите. 12-тия лист в бяло (най-вляво) е бил изгубен и това днес е негова рекострукция от XIX в.:

 

TabulaPeutingeriana.jpg

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 14
Връзка към коментар

......

Изумена съм от знанията ти. Всеки път. На всяка тема. Видя ли твой пост, спирам всичко друго и чета, прехласвам се, както от изключително интересната информация, така и от това че го знаеш не повърхностно, а в дълбочина и то с такава лекота !

 

Благодаря, че пишеш тук, включвай се по-често !

Има ли и друго място, където пишеш, че тук не ми стига :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Прекрасно! Две тотално болни за мен теми - Римска империя и карти! :) Всъщност, има и още по-детайлна от тази, но тя е археологическа, международна, не е обществено достъпна, ползва се само от специалисти и се казва Tabula Imperii Romani (TIR). Тя постоянно се мени, поправя или допълня от археолозите на съответните съвременни държави, и за нея има специален софтуер. Нашите земи попадат в лист К34 и К35 - изключително гъсто населени със всякакви поселения (викус, канаби, кастра, кастел, муниципиум, етц) и са в голям времеви диапазон - Принципат, Доминат, Късна античност, т.е от I-ви до VI-ти в. (от Август до Маврикий). Като отговорник за воденето ѝ в България е проф.дин Румен Иванов, син на големия проф.Теофил Иванов, лека му пръст - единственият българин някога, член на Кралското Археологическо дружество във Великобритания, само при чието споменаване на името, гилдията на археолозите от цял свят пада на колене. За сравнение - има някои места, за които се налага такъв мащаб, че трябва да се отбележат към 60 археологически обекта само в землището на едно единствено съвременно българско село!

 

Иначе най-ранният опит за карта на Римската империя е Средновековен от 1265 г.- едно копие на древна римска карта - великата Пойтингерова карта, която се пази сега в Австрийската национална библиотека във Виена. Жалко, че се изнася рядко пред публика. А се знае, че се базира на реална римска карта от факта, че на нея са указани места като Помпей, за които през XIII в. - времето на съставянето ѝ - изобщо не се е знаело. Йерусалим пък фигурира с римското си име - Елиа Капитолина. Изображението ѝ тук е толкова огромно, че не само трябва цъкване на него, ами да се свали и увеличи, за да се видят подробно детайлите. 12-тия лист в бяло (най-вляво) е бил изгубен и това днес е негова рекострукция от XIX в.:

 

 

 

И още една: :)

 

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/9a/bd/0a/9abd0a1235b99cd4eec827c12421e973.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

 

В тази обаче има грешка :) Дори преди време на Любо Кюмюрджиев-индианеца - редактор на NG в Бълагрия - му казах да си поправят грешката върху малката карта от III в. - Империята в криза, но не знам дали помни. Любо - ако ме четеш - Добри съм - да си оправите картата, ей!!! :lol:

 

С риск да стана досаден - грешката е върху втората малка карта долу The Empire in Crisis - в локацията на паметната битка при Abrittus, 251 AD - Рим срещу готите на Книва, в която за пръв път римски император загива в битка - Деций Траян и синът му Херений. Това става на днешна българска територия, при гр.Разград, в едни блата край древния град Абритус. Проблемът е, че нашата наука до 1953 г. смяташе че Абритус се намира край село Абрит, Добричко, до сухоземната границата с Румъния. А там се оказа, че е огромната крепост Залдапа. Самият древен град Абритус беше локализиран на 200 км. югозападно от там край съвременния Разград (при завода за антибиотици) преди повече от 50 години от гореспоменатия от мен проф. Теофил Иванов, и днес руините на града могат спокойно да се посетят от туристи (интересно е, идете!), както и музея, а и доказателствата, че именно това е Абритус. А тази карта продължава да копира старото грешно местоположение на Абритус на границата ни с Румъния при с.Абрит където е Залдапа - паметната битка е поставена не там, където е била. Просто е копирана стара карта за съставянето на новата през 1997 г. Но дори и на NG понякога им се случва да грешат. Аз самия дори лично съм участвал в официална възстановка на битката при Абритус в Разград  ;)

 

Разбира се, тук със сигурност някой би казал, че издребнявам излишно в подробности и спокойно би ме напсувал. :lol:   

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

В тази обаче има грешка :) Дори преди време на Любо Кюмюрджиев-индианеца - редактор на NG в Бълагрия - му казах да си поправят грешката върху малката карта от III в. - Империята в криза, но не знам дали помни. Любо - ако ме четеш - Добри съм - да си оправите картата, ей!!! :lol:

 

С риск да стана досаден - грешката е върху втората малка карта долу The Empire in Crisis - в локацията на паметната битка при Abrittus, 251 AD - Рим срещу готите на Книва, в която за пръв път римски император загива в битка - Деций Траян и синът му Херений. Това става на днешна българска територия, при гр.Разград, в едни блата край древния град Абритус. Проблемът е, че нашата наука до 1953 г. смяташе че Абритус се намира край село Абрит, Добричко, до сухоземната границата с Румъния. А там се оказа, че е огромната крепост Залдапа. Самият древен град Абритус беше локализиран на 200 км. югозападно от там край съвременния Разград (при завода за антибиотици) преди повече от 50 години от гореспоменатия от мен проф. Теофил Иванов, и днес руините на града могат спокойно да се посетят от туристи (интересно е, идете!), както и музея, а и доказателствата, че именно това е Абритус. А тази карта продължава да копира старото грешно местоположение на Абритус на границата ни с Румъния при с.Абрит където е Залдапа - паметната битка е поставена не там, където е била. Просто е копирана стара карта за съставянето на новата през 1997 г. Но дори и на NG понякога им се случва да грешат. Аз самия дори лично съм участвал в официална възстановка на битката при Абритус в Разград  ;)

 

Разбира се, тук със сигурност някой би казал, че издребнявам излишно в подробности и спокойно би ме напсувал. :lol:   

Въобще няма да кажа, че издребняваш, още по-малко да те напсувам. Всеки път, когато чета писанията ти, изумявам как може човек да има толкова задълбочени знания в толкова различни области. Хвала!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Инстаграм-фийдът на Акхил Сухас, индийски любител-фотограф на пътешествие в Нова Зеландия по стъпките на "Властелина на пръстените". За да добият снимките по-"жив" вид, често включва непознати да му позират, облечени като Гандалф:

https://www.instagram.com/akhilsuhas/

Редактирано от Роца
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Инстаграм-фийдът на Акхил Сухас, индийски любител-фотограф на пътешествие в Нова Зеландия по стъпките на "Властелина на пръстените". За да добият снимките по-"жив" вид, често включва непознати да му позират, облечени като Гандалф:

https://www.instagram.com/akhilsuhas/

Тая серия фотографии вече няколко месеца си ги въртя за корици на фейсбука :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Камерите на смартфоните направиха гидовете излишни

Когато се отправяте на пътешествие в друга страна или непознат град, не би било лошо да разполагате с професионален гид до себе си. В другия случай правите щателно изследване в интернет на най-интересните забележителности, които да посетите.

В епохата на мобилните технологии е възможно да си спестите вълненията, стига да разполагате с точното мобилно приложение.

Запознайте се с FindOut. Това е един от най-добрите пътеводители за мобилни телефони. Предлага прост и удобен интерфейс.

FindOut е способен да разпознае забележителността, пред която сте. Той ви снабдява с подробна информация за нея. За целта е необходимо да включите камерата на Android-телефона си и да я насочите към обекта.

За да заредите пълния списък със забележителности, трябва да влезете в меню „Магазин“. Тук всичко е удобно сортирано по градове.

Процесът на зареждане изисква не повече от 30 секунди. След това е истинско удоволствие да разглеждате града, в който гостувате за първи път.

2%2887%29.png

Край на езиковата бариера, когато искате да попитате местните къде се намирате и какво представлява паметникът, пред който стоите. Получавате подробна информация за обектите. Тя е предоставена в удобна и интересна форма, така че да ви е интересно да четете.

Ако искате едновременно да изучавате външния вид на забележителността и да получавате информация за нея, можете да включите аудиогида. Освен това разполагате и с карта, на която са обозначени близкоразположени други забележителности. С един клик приложението ще ви каже как да стигнете до тях.

FindOut разполага и със собствена галерия от снимки. Там можете да съхранявате своите снимки от пътешествията. В FindOut няма реклами. Приложението се разпространява безплатно. Има и още една полезна функция – можете да имате достъп до него без интернет.

В момента приложението е на фаза финално тестване. Появяват се тук-там някакви бъгове, но разработчиците му работят упорито.

profit.bg

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

 

В момента приложението е на фаза финално тестване. Появяват се тук-там някакви бъгове, но разработчиците му работят упорито.

profit.bg

 

Ама само 5 града ли има? Или аз не правя нещо както трябва?

Връзка към коментар

Ако се вярва на НСИ, средната възраст на магеланците трябва да е 65+: http://www.dnevnik.bg/biznes/turizam/2017/02/20/2921247_bulgarite_nad_65_godini_sa_nai-goliamata_grupa/

Не знам как ги вадят тези статистики... :)

Връзка към коментар

Ако се вярва на НСИ, средната възраст на магеланците трябва да е 65+: http://www.dnevnik.bg/biznes/turizam/2017/02/20/2921247_bulgarite_nad_65_godini_sa_nai-goliamata_grupa/

Не знам как ги вадят тези статистики... :)

 

Анкетират пътниците на летището. Явно 65+ годишните са най-отзивчиви.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако се вярва на НСИ, средната възраст на магеланците трябва да е 65+: http://www.dnevnik.bg/biznes/turizam/2017/02/20/2921247_bulgarite_nad_65_godini_sa_nai-goliamata_grupa/

Не знам как ги вадят тези статистики... :)

 

Измислени статистики, безсмислени институции. Като всичко в територията....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.