Прескочи до съдържание

Разни любопитни неща оттук-оттам


Препоръчани мнения

Париж е единственото място в света, в което буквата "М" в ”McDonald’s” не е жълта, а бяла. Градският съвет е настоял за тази промяна, тъй като жълтият цвят изглеждал ”безвкусен”.

-------------------

Банкок има най-дългото име в света - съдържа 163 символа. Официалното название на града е Крун Теп Маханакон Амон Ратанакосин Махинтара Ютая Махадилок Поп Ноппарат Ратчатани Буриром Удомратчанивет Махасатан Амон Пиман Аватан Сатит Сакататия Витсанукам Прасит.

Превежда се като „Градът на ангелите, великият град, вечният град - скъпоценен камък, непревземаемият град на Бог Индра, великата столица на света, надарена с девет скъпоценни камъка, щастливият град, богат с огромен царски дворец, който напомня небесното жилище, където царува превъплътеният бог, град, даден от Индра и построен от Вишнукарма“.

---------------------

Лос Анджелис

Най-често името на града се изписва в съкратената му форма „LA”, което представлява едва 3,6% от пълното му име. Ако искате или ви се наложи да бъдете напълно точни, то трябва да използвате "El Pueblo de Nuestra Senora la Reinade los Angeles de Porciuncula".

-----------------------

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 часа, Емика каза:

Париж е единственото място в света, в което буквата "М" в ”McDonald’s” не е жълта, а бяла. Градският съвет е настоял за тази промяна, тъй като жълтият цвят изглеждал ”безвкусен”.

-------------------

 

Не знам кой го е измислил това, но просто не е вярно: 

до Сорбоната - цък
пак в Латинския - цък
до площада на Бастилията - цък

 

Връзка към коментар

Неприятен инцидент с пътник на United Airlines: цък 

След като принудително са отстранили пътник, който вече се е качил на борда, ми е много любопитно дали той има право да съди авиокомпанията за нанесени телесни повреди, възпрепятстване на служебни ангажименти и т.н. ? В случаят авиокомпанията ли е виновна или органите на реда, които са сгафили? Хубаво - никой не се е съгласил да вземе едни $800 за доброволно отказване от полета. Процедурата явно е да се изтегли на случаен принцип, който и да е пътник, но при положение, че са получили отказ, толкова ли не могат да изберат друг човек на същия принцип, ами се налага да се стига до там ?! (Според мен изпадна в безсъзнание, когато си удари главата в подлакътника на седалката, в допълнение на това, че са му разбили и устата)

 

Връзка към коментар
преди 7 часа, Фичо каза:

Не знам кой го е измислил това, но просто не е вярно: 

до Сорбоната - цък
пак в Латинския - цък
до площада на Бастилията - цък

 

Съжалявам, не го проверих преди да го сложа тук.

 

 

Връзка към коментар
преди 15 часа, iliana_t каза:

Неприятен инцидент с пътник на United Airlines: цък 

След като принудително са отстранили пътник, който вече се е качил на борда, ми е много любопитно дали той има право да съди авиокомпанията за нанесени телесни повреди, възпрепятстване на служебни ангажименти и т.н. ? В случаят авиокомпанията ли е виновна или органите на реда, които са сгафили? Хубаво - никой не се е съгласил да вземе едни $800 за доброволно отказване от полета. Процедурата явно е да се изтегли на случаен принцип, който и да е пътник, но при положение, че са получили отказ, толкова ли не могат да изберат друг човек на същия принцип, ами се налага да се стига до там ?! (Според мен изпадна в безсъзнание, когато си удари главата в подлакътника на седалката, в допълнение на това, че са му разбили и устата)

 

Според мен и двете страни има право да съдят другата. От една страна пътникът е длъжен да изпълнява всички наредби на екипажа и полицията на летището без възможност да съпротивлява само защото нареждането му се струва глупаво, несправедливо и дори незаконно. Авиационната сигурност има приоритет и не е работа на пътника да раздава справедливост на място. От друга страна изобщо не е сигурно, че начинът на избирането кой пътник да не пътува е законен, а полицията правилно е решила че пътникът  застрашава авиационната сигурност и срещу него трябва да се употреби насилие. Това че пътникът е пострадал показва непрофесионалност от страна на полицията и също може да е причина за уважаване на иск за обезщетение.

 

Поуката от този случай е, че е добре да да изпълняваме нарежданията на екипажа и полицията, а правата може да си ги търсим след това по съдебен път!

Връзка към коментар

А за мен като клиент и потребител е недопустимо да ме свалят насила, защото са оувърбуукнали и има нужда да намерят 4 места за свои служители. В някои новини се споменава, че човекът е казал, че е лекар и на другия ден трябва да посети пациенти. Ваучера за 800$ е много хубаво нещо, но нека е доброволен.

Аз си представям подобна ситуация, когато имам connecting с друг полет, важна бизнес среща или каквато и да е неотложна работа и някой да ме свали от самолета, който съм си платил - не винаги скъпото и дълго съдебно дело може да е алтернатива на подобна практика.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 4/10/2017 в 19:40, iliana_t каза:

След като принудително са отстранили пътник, който вече се е качил на борда, ми е много любопитно дали той има право да съди авиокомпанията за нанесени телесни повреди, възпрепятстване на служебни ангажименти и т.н. ?

Мисля, не, а съм сигурна, че може да ги съдере от спечелени дела в съда - така че той и потомците му да не се наложи да работят нито ден до края на живота си. Мисля, че и авиокомпанията го знае :) Ще чакам с интерес развитието на случката.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 2017. 04. 11. в 11:26, Raybeez каза:

А за мен като клиент и потребител е недопустимо да ме свалят насила, защото са оувърбуукнали и има нужда да намерят 4 места за свои служители. В някои новини се споменава, че човекът е казал, че е лекар и на другия ден трябва да посети пациенти. Ваучера за 800$ е много хубаво нещо, но нека е доброволен.

Аз си представям подобна ситуация, когато имам connecting с друг полет, важна бизнес среща или каквато и да е неотложна работа и някой да ме свали от самолета, който съм си платил - не винаги скъпото и дълго съдебно дело може да е алтернатива на подобна практика.

 

Човешки, от бизнес гледна точка и т.н. си прав, но когато има някакъв конфликт в живота трябва да има някой който да го реши на място. При конфликт на борда екипажът, органите за сигурност и полицията са тези които имат право на място да командват какво да правиш. Дори те да не са прави пак е по добре да се подчиниш, защото ако те ранят, арестуват и т.н. още повече ще закъснееш за важната ти работа и загубите ти ще са още по големи.

Връзка към коментар
On 4/21/2017 at 11:04 PM, Topfly said:

 

Човешки, от бизнес гледна точка и т.н. си прав, но когато има някакъв конфликт в живота трябва да има някой който да го реши на място. При конфликт на борда екипажът, органите за сигурност и полицията са тези които имат право на място да командват какво да правиш. Дори те да не са прави пак е по добре да се подчиниш, защото ако те ранят, арестуват и т.н. още повече ще закъснееш за важната ти работа и загубите ти ще са още по големи.

Аз говоря за постулата, когато ми казват, че трябва да сляза без да съм доброволец, а не за ескалациите в този случай. Аз няма да тръгна да се бия с персонал, което да ми стъжни живота и да ме третират като терорист, но ми е интересно какви са правата ми на човек, който не по собствено желание (и вина) е свален от самолета и му се нарушават следващи планове (варианти и примери много).

Ваучер за следващи полети с тази авиокомпания и евентуално хотел не ми звучат като достатъчно добра компенсация, а има случки където и става въпрос за нематериални загуби вследствие на подобно решение.

Връзка към коментар
преди 23 минути , Raybeez каза:

но ми е интересно какви са правата ми на човек, който не по собствено желание (и вина) е свален от самолета и му се нарушават следващи планове (варианти и примери много).

Накратко - никакви. При такива ситуации се теглеи някакъв жребий и се решава кой ще слезе и кой не. Има такива, които може да са тръгнали за погребение на близък и няма сума на света, която да ги накара да слезнат. От друга страна, веднъж след като те е изтеглил компютъра не върви да те оставят, само защото си по-вреслив и агресивен. 

 

Според мен коректното е да увеличават сумата, докато се намерят доброволци, а не насилствено да свалят хора. Нещо като импровизиран търг, дори бележки могат да раздадат - така и така, овъбукнати сме, напишете на това листче на каква сума сте съгласни да слезнете от борда. После събират и избират най-малката...нещо такова. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Delta вече са решили да плащат м/у $2000 - $10,000 на доброволците. Сума от 2000 вече си е нещо по-конкретно. Мисля, че повече хора биха се съгласили да се откажат от мястото си. В разни блогове даже вече чета препоръки от типа на "5 трика как успешно да ви свалят от самолета" и "Как да изкарате лесни пари от авиокомпаниите" :biggrin:

 

http://money.cnn.com/2017/04/14/news/companies/delta-10000-overbooked-flight/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Много ми хареса факт № 6 ! Специални адмирации за нашия магеланец, от когото научих толкова много за Рим и Италия:)

19 любопитни факта за Рим по повод 2770-ата му годишнина

https://profit.bg/svezho/19-lyubopitni-fakta-za-rim-po-povod-2770-ata-mu-godishnina/

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Италия изгражда 140 км велосипеден път

В Италия ще се открие нов панорамен велосипеден маршрут, който ще се превърне в един от най-живописните в Европа. Трасето ще е дълго 140 км и изграждането му трябва да започне през лятото на 2017 г. 

Пътят ще обиколи бреговете на най-голямото езеро в страната Гарда. Маршрутът ще има различни нива на трудност и в области, където има стръмни склонове, ще има възможност за алтернативни начини на придвижване.

В проекта са включени три области Ломбардия, Венето и Трентино-Алто Адидж, които подписаха Меморандум за разбирателство с Министерството на културното наследство и туризма и дадоха зелена светлина за изграждането на дългия път, който ще доведе до реализирането на този уникален пръстен в Европа. 

Маршрутът ще свърже вече съществуващи велосипедни алеи и ще бъде интересна атракция за любителите на този спорт. Освен с колела, по пътя ще може да се движат и пешеходци.

Пътят ще бъде широк 2.5 метра, изработен от синтетичен материал, наподобяващ дърво, но устойчив на атмосферни влияния и тънък стоманен парапет ще се простират по цялата част. Очаква се мащабният проект да е готов до 2021 г. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.