Прескочи до съдържание

Вашият "Това е Италия" момент?


Георги

Препоръчани мнения

Е, малко крива излезе снимката, е, тез гондолиери - андрешковци - ама нейсе...

 

А, Прасчо, не така! Наред си е снимката - много точно отразява ситуацията на положението! Гондолите по замисъл са килнати на една страна, на точно определен ъгъл даже. Според мен не за друго, ами като плава лодката из каналите, драгите пътници да не стоят като бастуни, ами пътничката да вземе да залитне и да се озове в ръцете на пътника. Италианска му работа! :)

 

SectionsSmall-s.jpg

 

 

http://socks-studio.com/2011/09/04/geometry-of-the-venetian-gondola/

 

За мен Италия е музиката, която се лее, докато хората водят дори най-обикновен разговор :) И храната. И вътрешните дворове. И вездесъщата mamma... :) И красотата във всяка извивка, във всяка гънка.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

А, сети ме за подобна случка.

Група от три коли сме и точно така минаваме, ама всички без да платим. В същия момент, тъй като сме първа кола се усещам, ама всички вече са минали и отбиваме веднага до полицейската кола, която е спряла точно след пункта. Разбира се, аз си мисля, че са ни и видели. Приближаваме се, а те си говорят сладко-сладко...обясняваме набързо каква е ситуацията. Те някакви нахилени ръкомахат и казват- спокойно, то не е редно, но нека шофьорите внимателно се върнат пеша и да платят...

Ами- Италия!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Кептън, това за гондолите сигурно е свързано с центъра на тежестта на лодката, по време на движение с изправен гондолиер в нея... ;)

Връзка към мнение

Гондолиера винаги седи от едната страна и гребе само от едната страна, затова лодката е крива, иначе ще върти в кръг. Но съсм сигурен, че кептъна се шегува.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Другари мои, зарежете пътеводители, бабини спомени от Венеция и дедови мераци от Рим.

 

Вземете си книгата "В главата на италианците" и ще разберете каквото трябва. Чета я и се хиля като малоумен. Отдавна не бях срещал толкова оригинален, хаплив и правдив стил. Та, похарчете ги тия десетина-дванайсет лева, ще си струва.

http://www.colibri.bg/knigi/566/bepe-severnini-v-glavata-na-italiancite

 

Много благодаря maialearrosto. Последвах съвета и се снабдих с книжката. Наистина е голям смях, само се чудя човек първо трябва да я прочете или да пообиколи няколко пъти из Италия и след това да получи обяснение за живота там. На мен ми се струва, че следва да се чете след поне 4-5 посещения на живо. Толкова познати неща, но от друг ракурс :) и съответно с обяснението на италианеца. Почнах чак да ръкомахам и говоря докато пиша :) :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Много благодаря maialearrosto. Последвах съвета и се снабдих с книжката. Наистина е голям смях, само се чудя човек първо трябва да я прочете или да пообиколи няколко пъти из Италия и след това да получи обяснение за живота там. На мен ми се струва, че следва да се чете след поне 4-5 посещения на живо. Толкова познати неща, но от друг ракурс :) и съответно с обяснението на италианеца. Почнах чак да ръкомахам и говоря докато пиша :) :)

 

Много се радвам, че ти е харесала.

Всеки от нас има достатъчно причини да посещава Италия. Лично моята е, че там е най-доброто и изтънчено училище на/за живота. Който тръгва за Италия, е добре да си я сложи под възглавницата, за да попие туй-онуй. И тя ще му обясни доста неща за тез гиганти на мисълта и действието.

 

Я тука веднага едно божествено откровение:

 

„Казват, че сме интелигентни. Вярно е. Проблемът е, че искаме да сме такива на пълни обороти. Вие, чужденците, се смайвате от пороя на идеи, от вихъра на фантазията, от редуващите се експлозии на възхищение и негодувание – с две думи, от фойерверките, които изстрелваме ние, италианците. Обаче англичанин може да бъде слисван на всеки час, американецът – на всеки половин час, французинът – на всеки четвърт час. Не на всеки три минути, защото изпада в ужас.”

 

Северини, Бепе. В главата на италианците. София. ИК „Колибри”, 2011, с.18

Връзка към мнение

Тази книга и аз я търсих миналата събота-неделя, но за сега удрям на камък от книжарниците на живо. Май накрая ще я поръчам он-лайн. Много ме заинтригува.

Връзка към мнение

Поръчах я, идва бързо и дават отстъпка от 20%, което компенсира транспорта. :)

Редактирано от Тони
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз :)

 

п.с. Побързайте и вие! Подочух, че издателство "Колибри", по почина на нискотарифните авиокомпании смятат да вдигнат цената на продукта с наближаването края на тиража му ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ех,колко разнолика и красива е Италия.Но нито съм Алеко Константинов,нито Иво Андрич ,а и най-малкото Габриел Д'Анунцио за да опиша моята Италия.

Ето и един случай в който си казах "това е Италия"-возя се на автобус в Рим.Шофьора си пуснал на уредбата ария от опера и си пее!!За миг си представих претъпкан "72" в столицата наша,на гърба на кабината се мъдри плакат с Лепа Брена и от уредбата звучи радио "Сигнал +"

Друг случай с градски транспорт в Рим.Чакам на последна(или първа спирка) на рейсове.Шофьорите са седнали на раздумка,пият къъъъъси кафенца и са облечени с униформи марка"Трусарди".Явно поръчани от Градски Транспорт Рим:-))

Пак си представих наши шофьори облечени с анцузи(за по удобно) и с подпетени сандали!!

Та това е Италия,градски транспорт и музиката в него:-))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пропуснах да се разпиша по темата, но като виден мързеливец ще добавя само няколко думи - освен споменатото до момента, Италия е и една прекрасна природа, събрала всичко най-добро на земите си - планини, море, острови, езера...

 

А, и calcio-то и pallavolo-то, разбира се :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Първи път в Италия с кола. Магистралата за Верона-Венеция. Станция за плащане на магистрални такси на изхода. В суматохата обаче минаваме през "аутопаса".

 

Ха-ха, явно всички минаваме през подобна случка   :biggrin:  - аналогичен случай при нас първия път, почти на същото мястото - някъде между Тревизо и Верона.

Аз бях навигатор, мой приятел шофираше - казвам му да се нареди където е опашката от автомобили, ама той по навик от софийските булеварди веднага да се престрои в празната лента   :biggrin:

Чудехме се после какво да правим, ама продължихме. И се разминахме без последствия и глоби.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Понеже в момента се забавлявам с книгата, препоръчана от сеньор Аросто и докато се ровех да търся снимки по друга тема намерих ето това:

 

Произведението на съвременото изкуство е ново и е поставено пред стоковата борса в Милано. 

 

post-514-0-03091200-1400787822_thumb.jpg

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

О да, в Италия има винаги какво да се преживее.

Това беше няколко дни преди Коледа трябваше да пътуваме Хамбург-CDG-Неапол. Както се сещате комбинацията, преди Коледа и Air France, не можеше да доведе до нещо хубаво. От Хамбург полетът имаше закъснение, изпуснахме връзката, 3 часа чакахме на CDG, да ни презаверят билета и получихме билет CDG-Венеция-Неапол. Пристигаме във Венеция със закъснение, но виждаме, че следващият полет е още там. Тъкмо отдъхваме и тръгваме към Gate-a и се озововаме с още 2-3ма пред една заключена, стъклена врата. И някаква охрана каза “те приключиха преди половин час“ и ние всичките “о, нееее“. И ние буквално си представихме една нощ във Венеция, обаче едната италянка отиде при охраната и започна да обяснява, че от 3 дни е по летища и изпуска следващата връзка, и иска на Коледа да е вкъщи, а не на някое летище и т.н... И тези от охраната като се трогнаха, и се обадиха някъде и казаха тук е една жена и трябва да стигне до еди кой си Gate, а тя „ама аз не съм сама,тука има още други хора с мен“, от другата страна, „вече приключихме“, не може да отворим Gate-а, тя взе  телефона, отново си разказа историята, докато дойде една лелка, отвори Gate-а и ни пуснаха в самолета.  :lol:

През целия полет и благодарихме, че ни е спасила, а тя „много ясно, ние сме в Италия“ ;)

post-1448-0-58610200-1400797759_thumb.jpg

 

Редактирано от БраниB
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Frances: Do traffic lights mean anything around here?
Marcello: Yeah, sure. Green Light - avanti! avanti!, yellow light - decoration.
Frances: And what about red light?
Marcello: Just a suggestion.

 

Редактирано от Тони
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Първо посещение в Италия, в Удине при познат чужденец, който живее там. "Живее" означава, че държат апартамент с жена си там, работят някъде по света разделени от понеделник до петък и в петък се прибират в къщи. И не са италианци. Така де, мен ме смути това. Сутринта домакинът ни води на рибния пазар на пиацата и се уговаряме вечерта да се срещнем там към 17-18ч. Тръгваме ние, тук пиаца, там пиаца, къде е пазарът? Обиколихме целия център, няма нищо познато. Естествено звъннахме по телефона. Рибният пазар беше станал като голям бар - маси, столове и пълно с хора със следобедното питие - коктейл от ликьор с просеко.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
Пантелей пътник

Ха, Италия е какво ли не за мен.....от Спиначотата /баничка със спанак, но оформена отгоре като питка/ по улиците на Болоня до добронамереното подвикване "Ейй, Беллааа" от тераса на стара сграда в една малка, кипра уличка във Флоренция...../е, признавам си, обърнах се нагоре.....небръснат, усмихнат мъж на около 40, с цигара и закачлив поглед...да му се не види и флорентинеца и пустото ми любопитство/

 

А може би моето "Това е Италия" е и порцията ригатони с хубаво вино при залез на верандата на Луиза- приятелка от Торино...Ееххх,Италия... :wub:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

.... до добронамереното подвикване "Ейй, Беллааа" от тераса на стара сграда в една малка, кипра уличка във Флоренция...../е, признавам си, обърнах се нагоре.....небръснат, усмихнат мъж на около 40, с цигара и закачлив поглед...да му се не види и флорентинеца и пустото ми любопитство/

 

Кажи сега честно. Ако някой в София ти подвикне от някой балкон и рече: "Хей, красавице..." как ще реагираш? Ще се обърнеш ли нагоре? Щото ако не се бръсна една седмица и реша пак да пропуша, мога и да се впиша в представата. Струва ми се обаче, че по-скоро мислено (или гласно) ще си кажеш "Простак!" и ще продължиш по пътя си, а аз ще си остана пак с онзи вреден навик, който смятах за изкоренен завинаги... :P

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Пантелей пътник

А бе простак не знам дали ще кажа, ама изобщо няма да си направя труда да погледна....добре де, хванахте ме....еййй,човек да не си каже, значи.........ето, това беше в отговор кое е моето "Това е Италия" :P  :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идеята ми не беше да те "хвана", а по един различен начин да подчертая магията и очарованието на Италия, които рязко я отличават от всяка друга дестинация... ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Зачетох се в един абзац от пътеводителя на National Geographic за Италия.

 

Огромното художествено и културно наследство на Италия е нейното най-велико завещание. Повече от почти 3000 години картините, скулптурите, мозайките, оперите и литературните творби на безброй художници, композитори и писатели на страната допринасят за формирането и утвърждаването на западната цивилизация.

 

Цитирам думите, защото са добре премерени. Да, леко клиширани, но това е и моята представа. Кулинарните вкусотии са следствие от културните върхове или е обратното. :blush:

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А-а-а, кулинарията е част от културата, не следствие, друже... :)

 

Трябва малко да те поохраним в Италия, а и да научиш нещо, което не са ти преподавали в УНСС: бизнес в Италия се прави на маса и покривка. Провалиш ли се обаче там, другата култура не помага...

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Флоренция, пресичам улицата на забранено място :blush:  и аха да стъпя на платното полицейска кола намаля и спира до мен. Докато се чудех какви ли са глобите, ченгетата ми се ухилиха и ми направиха знак да мина, просто ми дадоха път.  :)

 

Една подобна случка от миналата седмица. Кола с карабинери си стои на един площад в Пиза, а на буквално два метра от нея на забранено място за паркиране, спира един италянец с малка кола, пуска аварийните и отива да си върши работата. След около 5 минути идва автобус, който не може да завие и предизвиква огромно задръстване. Шофьорът на автобуса надува клаксона, но карабинерите не помръдват. След около 3-4 минути се появавява собственика на колата усмихва се и напълно необезпокояван си потегля с колата.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.