Прескочи до съдържание

Румъния


Препоръчани мнения

Винетка се купува от първата бензиностанция от румънска страна, в дясно на пътя.
Цената и е 11 леи / седмична( ако се не лъжа ), носете си леи.
Винетката е електронна, по пътя има камери, които следят автомобилите и автоматично проверяват за валидна винетка.
Полицаите задължително питат за зелена карта, спазвайте ограниченията нна скоростта.
За метан станция  - не погледнах точно на тази, но между Русе и Букурещ са повече от една метан-станциите.
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Винетка се купува от първата бензиностанция от румънска страна, в дясно на пътя.

Цената и е 11 леи / седмична( ако се не лъжа ), носете си леи.

Винетката е електронна, по пътя има камери, които следят автомобилите и автоматично проверяват за валидна винетка.

Полицаите задължително питат за зелена карта, спазвайте ограниченията нна скоростта.

За метан станция  - не погледнах точно на тази, но между Русе и Букурещ са повече от една метан-станциите.

 

 

Благодаря много за изчерпателната информация!  :)

Връзка към мнение

Здравейте. Планирам пътуване до Букурещ декември месец за коледния базар. Може ли някой да ми даде малко повече информация от къде трябва да купя винетка, цени, ако знаете някоя метан станция? Благодаря.  :)

Винетки могат да се закупят и веднага след паспортния контрол в малка будка в ляво от пътя/не можете да я пропуснете/ и винетката струва точно 13.29 лей.Сега си гледам моята винетка и се зачудих защо пък струва 13.29 а не например 13 лей и се оказва,че е вързана за курса на еврото за деня.Та винетката струва точно 3 евро и може да се закупи и с евро.

Метан си заредете в България/горивото им е по-скъпо от нашето/ и колкото и да обикаляте си мисля,че ще ви стигне,все пак Букурещ е доста близко. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Понеже в Румъния винетките са електронни, аз винаги си купувам предварително от официалния сайт https://www.roviniete.ro/bu/info/Rovinieta-online

 

А как стои въпроса с получаването на тази винетка или е някакъв код, който трябва да въведем някъде? Как се осъществява проверката после дали имаме винетка, когато е купена онлайн? Понеже ми изглежда добър вариант да я вземем направо онлайн, но не се ориентирам как стоят нещата след това. 

 

Винетки могат да се закупят и веднага след паспортния контрол в малка будка в ляво от пътя/не можете да я пропуснете/ и винетката струва точно 13.29 лей.Сега си гледам моята винетка и се зачудих защо пък струва 13.29 а не например 13 лей и се оказва,че е вързана за курса на еврото за деня.Та винетката струва точно 3 евро и може да се закупи и с евро.

Метан си заредете в България/горивото им е по-скъпо от нашето/ и колкото и да обикаляте си мисля,че ще ви стигне,все пак Букурещ е доста близко. ;)

 

Много благодаря! А иначе да, за метана решихме, че наистина няма смисъл в Румъния да зареждаме, а е най-добре в Русе.

 

Имате ли някакви впечатления от паркирането? Имат ли зони? Тъй като ще плащаме допълнително за паркинг, понеже няма към хотела, се съмнявам, че ще обикаляме с колата, но все пак добра идея ли е да се спира пред някой блок например?

Връзка към мнение

Относно електронната винетка. Същата съдържа в себе си информация за регистрационен номер на съответното МПС. Проверката е автоматична от камери, които "търсят" в базата данни МПС-то по регистрационен номер. Ако няма регистрирана винетка, следва глоба...

 

Относно паркирането. Не е добра идея в Букурещ да се наема хотел без паркинг. Принципно, паркиране в междублокови пространства в кварталите е възможно, но трябва да се внимава...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

и аз си мислех за района на Молдова и ще ми е изключително интересно и полезно да споделиш впечатления. Аз обаче мисля да посетим и държавата Молдова - така или иначе от Яш до Кишинеу не е дълго разстоянието, а Брашов може да се разгледа винаги с пътуване до Трансилвания.

Връзка към мнение

Друго важно за винетката е да не изхвърляте касовата бележка преди да сте напуснали страната. Случвало се е на излизане от Румъния да се иска тази бележка като потвърждение на закупената винетка. Не е честа практика, но си имайте едно на ум. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Района Молдова остави трайна следа в душата ми, няма нищо общо с Букурещ, Брашов и южна Румъния. Красотата за мен е на север от Брашов, не разбирайте, че Брашов не ми хареса, хареса ми, но не е същото, нито хората са същите. Букурещ не ми хареса, на фона на другите места....Молдова е чисто, подредено, а хората.....любезни, предлагат ти да те заведат, да те упътят, да ти преведат, ако човека, който си попитал не говори английски. А пътя между Яши и Брашов в Карпатите....такава красота. Аз по принцип си падам повече по архитектурата и рядко се впечатлявам от природа, но тук се впечатлих. Пак ще се върна някой ден, има още много за разглеждане там.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Относно електронната винетка. Същата съдържа в себе си информация за регистрационен номер на съответното МПС. Проверката е автоматична от камери, които "търсят" в базата данни МПС-то по регистрационен номер. Ако няма регистрирана винетка, следва глоба...

 

Относно паркирането. Не е добра идея в Букурещ да се наема хотел без паркинг. Принципно, паркиране в междублокови пространства в кварталите е възможно, но трябва да се внимава...

Да, относно хотела и ние малко съжалихме, но пък компенсира с добра локация. Паркинг има, но е платен и доколкото разбрах не е към хотела, но е до хотела...Та ще платим, няма да рискуваме.

 

Друго важно за винетката е да не изхвърляте касовата бележка преди да сте напуснали страната. Случвало се е на излизане от Румъния да се иска тази бележка като потвърждение на закупената винетка. Не е честа практика, но си имайте едно на ум. 

Благодаря, ще го имаме предвид, понеже имам  навика да изхвърлям касовите бележки.  :rolleyes:

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Пътуването ни мина чудесно! Благодаря на всички за съветите. Взехме винетката онлайн и не сме имали никакви проблеми. Изкарахме си страхотно!

Ето и няколко снимки от коледния базар:

12311131_10153810767954322_8423450721430

 

12311249_10153805809754322_3804714846860

 

 

Тази не е моя, авторът е Dan Mihai Balanescu.

12308549_10206952304277634_4545415055176

 

Определено ми хареса базара и може да се мери с така прочутите немски, според мен. Била съм на няколко и този ми хареса не по-малко. :)

Редактирано от Моника
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.