Прескочи до съдържание

Берлин


Nikotin

Препоръчани мнения

Jindo, аз имам един по-странен въпрос. С един приятел обмисляме догодина да поживеем за месец в Берлин, хем да се нарадваме на хипи атмосферата, хем да поживеем на по-нисък стандарт и респективно да поспестим и малко кеш. Има ли реалистичен вариант, според теб, да си наемем студио за толкова кратко време някъде из Западен Берлин или това е невъзможно и без референции или контакти, ще трябва да се набутаме с апартамент от AirBNB? Ако става, според теб, какви биха ни били разходите за наем там, горе-долу? Аз търсих инфо в нета, но всичко което успях да намеря на Английски са някакви апартаменти за Expats, които не ми вършат работа защото се отдават за твърде дълго време. Вероятно нашата идея е малко глупава, но пък е по-добре да разберем сега, че е глупава, отколкото след 6 месеца.

Здравей, нормален апартамент е много трудно да бъде нает за толкова кратко време и без документи. Отделно почти всички искат договор за работа, документ, че нямате задължения и дори извадка от банкова сметка. Проблемът е в немското законодателство и защитата на наемателите. Ако пуснат човек, много трудно могат да го изгонят след това. Единственият шанс, според мен, е да намерите жилище, което се отдава под наем докато човекът е във ваканция и/или отпуска. Добра отправна точка е търсене с ключови думи -wohnung auf zeit berlin provisionsfrei-. Auf Zeit е терминът за подобни жилища, а provision е евентуалната такса за човека, през който минава сделката, като тя не е задължителна, разбира се. Районът не знам защо сте избрали да е Западен Берлин, ако нямате предвид Кройцберг, останалите квартали от тази част са доста сухи и населени с предимно по-възрастни. Иначе Кройцберг е ок, особено в района на Бергманщрасе. Бих препоръчал Пренцлауер Берг с неговия лустросан вид и много заведения или Фридрихсхайн, където е трендът в момента. Ной Кьолн също е вариант, но е пълен с определен тип хора от близка до България държава. Мите е удобно и приятно, но със сигурност скъпо. Успех :)

 

 

Привет! Искам да попитам дали има друг начин за придвижване (освен с такси) от Шьонфелд до Тропическия остров? Трябва ли задължително да се влиза в Берлин или има някаква директна пътечка?

S Flughafen Berlin-Schönefeld - RB14 към Senftenberg - слизате в Brand (предишна спирка Oderin) и от там такси за около 4км.

- Шьонефелд е малко странно летище - трябва да повървите 5мин под един навес до спирката на S Bahn. Като накрая има подлез от където можете да купите билети и да получите инфо, ако ви е нужно - винаги има поне един служител на DB там. RB е съкращение от регионален влак - навсякъде има табелки, бъдете сигурни, че се качвате на правилния и ползвате правилния билет - цената е 6,60/човек, деца под 6 години пътуват безплатно, а влакът е на всеки час. Таксито предполагам, че ще излезе около 8 евро.

 

Връзка към мнение

Здравей, нормален апартамент е много трудно да бъде нает за толкова кратко време и без документи. Отделно почти всички искат договор за работа, документ, че нямате задължения и дори извадка от банкова сметка. Проблемът е в немското законодателство и защитата на наемателите. Ако пуснат човек, много трудно могат да го изгонят след това. Единственият шанс, според мен, е да намерите жилище, което се отдава под наем докато човекът е във ваканция и/или отпуска. Добра отправна точка е търсене с ключови думи -wohnung auf zeit berlin provisionsfrei-. Auf Zeit е терминът за подобни жилища, а provision е евентуалната такса за човека, през който минава сделката, като тя не е задължителна, разбира се. Районът не знам защо сте избрали да е Западен Берлин, ако нямате предвид Кройцберг, останалите квартали от тази част са доста сухи и населени с предимно по-възрастни. Иначе Кройцберг е ок, особено в района на Бергманщрасе. Бих препоръчал Пренцлауер Берг с неговия лустросан вид и много заведения или Фридрихсхайн, където е трендът в момента. Ной Кьолн също е вариант, но е пълен с определен тип хора от близка до България държава. Мите е удобно и приятно, но със сигурност скъпо. Успех :)

 

 

S Flughafen Berlin-Schönefeld - RB14 към Senftenberg - слизате в Brand (предишна спирка Oderin) и от там такси за около 4км.

- Шьонефелд е малко странно летище - трябва да повървите 5мин под един навес до спирката на S Bahn. Като накрая има подлез от където можете да купите билети и да получите инфо, ако ви е нужно - винаги има поне един служител на DB там. RB е съкращение от регионален влак - навсякъде има табелки, бъдете сигурни, че се качвате на правилния и ползвате правилния билет - цената е 6,60/човек, деца под 6 години пътуват безплатно, а влакът е на всеки час. Таксито предполагам, че ще излезе около 8 евро.

 

Благодаря много за изчерпателният отговор! Предположих, че ще е трудно, то на практика е същото като тук в Лондон откъм документи и изисквания. Аз също си мислех за Пренцлауер Берг, но в крайна сметка няма такова значение, стига да успеем да намерим нещо за такъв кратък престой изобщо.Ще потърся с ключовите думи и дано излезе нещо. В крайна сметка, може и да наемем нещо през Airbnb.

Връзка към мнение

Благодаря, jindo! А само да попитам brand е името на спирката ли?

Да - Brand (Niederlausitz) в гугъл мапс,. В дясно от спирката е самият балон.

Редактирано от Jindo
Връзка към мнение

Съжалявам, беше миналият месец, както всяка година от 9.10 до 20.10. Все пак има достатъчно друго какво да се види :) Приятно изкарване

Благодаря ти.

Ще разказвам после.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Колеги, можете ли да препоръчате най-рационалния преход от Шьонефелд до Тегел с няколкочасова спирка из центъра, при която да мога да си оставя багажляка някъде? Благодарско :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колеги, можете ли да препоръчате най-рационалния преход от Шьонефелд до Тегел с няколкочасова спирка из центъра, при която да мога да си оставя багажляка някъде? Благодарско :)

Има два регионални, които тръгват от schoenefeld - rb14, re7 и стигат до hauptbahnhof за 30тина мин. Там можеш да оставиш багажа и след обиколка на близките забележителности - бб врата, райхстаг, статуята на победата да вземеш автобус TXL, който стига до тегел. С посоките на регионалните влакове трябва да се внимава, защото не са с последна спирка в Берлин, txl също е адски мотлив, заради туристите с куфари, търсещи билетите си в последния момент.

Ако кажеш точен ден/час мога да ти дам разписание по часове. Ако е нужно да се стигне от едното до другото летище директно ще са нужни около час и десетина мин. с две прехвърляния. Поздрави

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма ли някакъв релсов транспорт от/до Тегел?

До самия Тегел не води релсов път, както се вижда на картата тук

http://www.mappery.com/map-of/Berlin-Transit-Map

(Тегел е на северозапад - в горния ляв ъгъл)

 

или интерактивната карта от сайта на транспорта в Берлин

http://www.fahrinfo-berlin.de/Fahrinfo/bin/query.bin/en?ujm=1?language=en

 

Мисля, че ще можеш да се справиш с този сайт - прекрасен с много полезна информация, както за тарифи и цени, така и за маршрути. http://www.bvg.de/index.php/en/index.html

Ползвай Journey planner-a (в дясно на главната страница, или тук http://www.fahrinfo-berlin.de/Fahrinfo/bin/query.bin/en?ld=0.1&) - задаваш начална и крайна точка, както можеш и междинна спирка да посочиш, и ти излизат всички възможни начини, от които ти избираш оптималния за теб.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
За последен път бях в Берлин през октомври и се поразочаровах малко - целият град е разкопан (не е само центърът, не е). В следствие на това, транспортът също е хаос, по линиите на метрото също има някакви ремонти, постоянно трябваше да се прекачваме, времето съответно ужасно се удължаваше (беше си досадничко, особено ако гониш концерти). На 5тия ден решихме да пробваме с трамваи/автобуси и там беше същата работа, че даже по-зле. Предполагам, че ако се остане само в центъра е ок, най-малкото наистина се стига сравнително лесно навсякъде пеша. Само че ние се бяхме забутали в един хотел в източната част на Берлин и си беше зор. 

 

Иначе не видях да се споменават Градините на света (Gärten der Welt) в Marzahn, много приятен парк с китайска, японска, корейска, балинезийска, ориенталска и още няколко градини:

 

IMG_2729__.jpg

 

IMG_2761_.jpg

 

Също така задължителен от дворовете според мен е Haus Schwarzenberg, близо до Hackescher Markt, който не е пипван след войната и изглежда доста автентично:

 


 

А ето тук - http://www.berlin-hidden-places.de/yuba_web3/sachindex_en.htm - малко информация за хората, които вече са обиколили всички нормални забележителности и търсят още нещо :)

 

Мечта ми е пък някой ден да отседна в този хотел: 

 


 

Не смятам, че е прекалено скъп, и поне за 1 вечер може да си го позволи човек, особено ако сте 2ма - повечето стаи са по около 100-тина евро (за 1 човек), но вторият доплаща само още 15, така че в крайна сметка се уравновесява малко :)

 

И последно, по въпроса за квартирите за месец-два, може да се хвърля по едно око в страници като wg-gesucht.de, zwischenmiete.de и подобни (малко немски обаче ще си трябва) - там има обикновено доста обяви за временно отдаване на стаи под наем (обикновено от студенти, които отиват на почивка или практика някъде, но не искат да си загубят квартирата)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Съживявам старата тема с един въпрос (може би по-скоро за хората, които живеят в Берлин, но ще се радвам на всякакви коментари) - реалистично ли е да си мисля, че може да се намери свястно колело 2-ра ръка за около 50-60-70 евро в Берлин? И, разбира се, къде да го търся?

:-)

Връзка към мнение

Съживявам старата тема с един въпрос (може би по-скоро за хората, които живеят в Берлин, но ще се радвам на всякакви коментари) - реалистично ли е да си мисля, че може да се намери свястно колело 2-ра ръка за около 50-60-70 евро в Берлин? И, разбира се, къде да го търся?

:-)

Мисля, че е възможно.

Онлайн може да си потърсиш направо от някой човек - Kleinanzeigen е добър вариант.

Връзка към мнение

Благодаря. Разгледах ги и има добри предложения.

Беше ми нужен точно ориентир в цените.

 

Най-вероятно няма да купя по интернет, защото просто няма да има време за такава инициатива. Ще търся магазини и сервизи, където продават колелета - плащаш и си тръгваш с колелото за вкъщи.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Как стои въпросът с придвижването от Тегел и Шьонефелд до града? Другата седмица ще ходя до Берлин и вероятно ще е комбинация Бг ер/Изи. Притеснява ме връщането с изи, че е рано - коя е най-добрата опция - трансфер, такси, с/у-бан? 

Ако някой може да препоръча хубав и изгоден хотел в центъра ще съм благодарен

Връзка към мнение

От Тегел за към центъра можеш да хванеш някой от тези автобуси https://www.berlin-airport.de/en/travellers-txl/to-and-from/buses-and-trains/local-public-transport/index.php ,зависи кой точно ти трябва. Трябва да си купиш билет за зони AB (2,60 E). Имай предвид, че BG Air кацат на терминал C и трябва да повървиш 5 минутки докато стигнеш до спирката на рейсовете.

За Шьонефелд не мисля, че ще е проблем да се придвижиш с градски транспорт. http://www.berlin-airport.de/en/travellers-sxf/to-and-from/buses-and-trains/local-public-transport/index.php Отново зависи от къде тръгваш, т.е. кое ще ти е най-удобно. :) Билетът отново е за AB зони и тук ако си с S-bahn ще трябва да походиш 10ина минутки до терминалите. Рейсовете си спират пред летището.

За хотели в центъра баш не мога да помогна. Аз съм била в тези: 

http://www.booking.com/hotel/de/b-b-berlin-potsdamer-platz.bg.html?aid=368032;sid=1bb4b0a90557573bfeac627c11363426;dcid=1

Фенка съм на тази верига, добри цени, а хотелите са перфектни (за мен) :) Хотелът е близо до Потсдамер Платц и има добри транспортни връзки-рейсове и U-bahn.

http://www.booking.com/hotel/de/plus-berlin.bg.html?aid=368032;sid=57c9d8635b6386d6e2b6b68ac70c9eec;dcid=1

Този хотел не е нещо особено, но за цената която платихме е сууууупер. Далечко е от центъра, но отново има удобен транспорт S и U-bahn. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Шьонефелд   :) Билетът отново е за AB зони и тук ако си с S-bahn ще трябва да походиш 10ина минутки до терминалите. 

Шьонефелд е във втората ценова зона С, тоест за там билета е по-скъп.

за зони АВ цената е, аккто си писала 2.60

за зона АВ+С  - цената съответно става 3.20

 

всъщност спирката е на границата между зони В и С, но винаги се таксува с билет за трите зони.

ето как е разположено

post-72-0-05688200-1395921778_thumb.jpg

 

за придвижване от една точка до друга с градски транспорт в Берлин, прекрасен и лесен за ползване инструмент има на сайта на BVG - полето в дясно

 

http://www.bvg.de/index.php/en/17099/name/Network+Map.html

 

Ако смяташ да ползваш повече от три пъти на ден транспорт в рамките на центъра, най-добре е да си вземеш дневна карта за зона АВ. Но до Шьонефелд ще ти трябва за двете зони (АВ+С).

ето ценоразписа

http://www.bvg.de/index.php/en/17182/name/Single+Tickets+and+Day+Ticket/article/77357.html

 

за по-малко пътувания, примерно 4 за целия престой - има 4 билета с намаление

http://www.bvg.de/index.php/en/17182/name/Single+Tickets+and+Day+Ticket/article/77304.html

лично аз от тях взимам, защото предимно обикалям пеша из Берлин

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

И аз да попитам. Т.к. със сигурност ще забравя да взема 1-2-5 неща, да ми препоръчате:

- магазини за техника - тел./IT/фото

- магазини за тур. екипировка.

А ако да и близо до Tiergarten ще е върхът.

Благодаря предварително.

Редактирано от Childish
Връзка към мнение

За техниката ти препоръчвам Saturn с две ръце. :)

http://www.saturn.de/webapp/wcs/stores/servlet/MultiChannelMyStore?storeId=13801&langId=-3

Само напиши Berlin и ще ти излязат магазините им на картата. Най-удобни са този на Alexanderplatz и този който е до Zoo-то и Kurfurstendamm (намира се в Europa Center).

 

За екипировката нямам идея, обаче.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И тъй - първия ми въпрос:

 Края на юли ми предстои пътуване до Берлин. Нощувките ще са цели 7, но бих искал два от дните да изляза и да видя малко извън... Решил съм да взема кола под наем и да отскоча (като знам немските пътища - това е думата) до... Ами колебая се между Хамбург и Бремен. И точно тук е въпроса: Кой от двата града заслужава повече (със сигурност и двата, но избора ще бъде само в/у един) ?

Връзка към мнение

Предполагам си заделил ден и за Потсдам. В Бремен не съм била,само в Хамбург и е оставил спомени. Има какво да се види.Нашата програма беше 4 дни в Берлин, 1 - в Потсдам и 2- в Хамбург. Не е необходима кола, освен ако не сте четирима. Билетите за автобуса Берлин - Хамбург са евтини, а ако сега потърсите и билети за влак, също може да се намерят на добри цени от сега. За хотели в Германия излизат добри оферти в hrs.de.

Редактирано от lesy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Tisho - на твое място бих отишъл до Хамбург, определено интересен град. Но! бих ти предложил да помислиш и за Дрезден и Лайпциг. Много култура е събрана там, а последните години изчистиха и реновираха центровете им и са доста приятно място за еднодневна ваканция. Поздрави :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте!От скоро съм тукрно този сайт ми помогна при пътуването ми в Берлин и искам да споделя и моите впечатления.Много добре уреден транспорт и си заслужава човек да си вземе по-скъпа карта за транспорт,за да може да пътува свободно из града и извън него.Картата дава възможност за отстъпки за определени музеи и обекти.Непременно трябва да се види Пергамонтовия музей-намира се в центъра,на лесно и достъпно място.Приятно пътуване!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.