Прескочи до съдържание

Няколко часа в Бергамо, дайте идеи?


Георги

Препоръчани мнения

Утре летя с прекачване в Бергамо. Кацам там в 7 и малко, излитам от там в 4 без 15. Времето го дават като цяло хубаво, така че би трябвало да става за разходка. Някаква идея къде да се забия? Паркове, градини, такива неща ако има ще е супер при хубаво време. Ще ми се и някъде да обядвам хубава пица. 

 

Знам за мола близо до летището, не ме привлича. Може да тегля един тегел, ако остане време, но иначе не искам да го слагам в графика. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как бе, толкова много време имаш- качи се в Сита Алта, за 20 минутки си горе, хем ще хапнеш в така прехвалената от мен и още поне 20 човека пицария горе.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние като летяхме за Тенерифе имахме подобен престой. Градчето е много готино. Има си стара част на която можеш да се качиш с фуниколяра. Това е стария град на хълм естествено направен като крепост. А в него има още един хълм пак с въжено трамвайче където ако е хубаво времето целия град ще ти е в краката. Освен тово може да си купиш магнитче на което пише I love BG. 

От летището има автобуси по 5 евро мисля беше отиване и връщане, дават и карта. Като зациклиш из стария град гарантирам че ще уплътниш цял ден. Не мога да се  сдържа да не прасна няколко кадъра за ориентация

Morocco_trip_Bergamo020.JPG

При лошо време няма гледка ама --

008Tenerife_2014.JPG020Tenerife_2014.JPG

Централния площад в стария град Morocco_trip_Bergamo023.JPGMorocco_trip_Bergamo037.JPG

Има това и това и това 

Morocco_trip_Bergamo039.JPGMorocco_trip_Bergamo056.JPG

 

Естествено паста

Morocco_trip_Bergamo059.JPGи терамису

Morocco_trip_Bergamo060.JPG

 

Абе когато пътувахме за Мароко на отиване и връщане имахме Бергамо. Единия път изкарахме ден в Бергамо а на връщане в Милано. Единодушното мнение беше че Бергамо много повече си заслужаваше

Успех

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Предполагам, за Жоро е много лесно да си намери инфо за автобусите там, но ако на някой друг му е нужно обяснение ще копирам нещо, което съм писала на мои приятели, може да свърши работа на някой.

 

На летището като пристигнете тръгвате в самото летище надясно и трябва да намерите най- далечната врата от дясна страна. Точно до нея продават билети за обществен транспорт, от вътрешна страна, преди да излезете. Купуваш направо 4, те са по 2 евро и нещо за зона летище+град. Излизаш отвън и си точно до спирката. Автобуса минава на около 10 минути - НОМЕР 1 И ДО НЕГО ИМА СВЕТЕЩО САМОЛЕТЧЕ. Тук няма как да дойде друг, но е важно при връщането. Качва ви директно горе на най-последната спирка слизате и сте от горната страна на стария град. Да го обиколите ще ви отнеме не повече от 2-3 часа, но ако имате повече време се разходете по самата крепостна стена- тя го обикаля целия. Можете да се върнете после като хванете автобуса от спирка по самата периферия, има такива и на тях има табелки кой автобус точно в колко часа минава, като тия за летището са на всеки 20 минути.

 

Билетчето важи за 90 минути, включва и фуникуляра ако някой реши да го ползва в този интервал.

Редактирано от Тони
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Само да добавя към писаното от Тони. На летището има офис с туристическа информация. От там може да се сдобиеш с карта на града и да купиш билети за автобуса. Спирката на автобус № 1 е най-вдясно, след като излезеш от сградата на пристигащите. Точно срещу изхода са автобусите за Милано и др. така че внимавай, но няма как да ги сбъркаш. Трябва да маркираш билета и след това се возиш до Стария град. Освен пици, спагети и т.н., може да пробваш от магазинчетата за сладки неща  един типичен за Бергамо сладкиш. Не помня името му, но е жълт на цвят, много сладък и се прави от качамак. Името би следвало да е нещо свързано с полента (качамак), но не съм сигурна. Опитай го.

Приятна разходка.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Имаш предвид една почти незабележима точица на Via Colleoni ли?

 

Доста пъти съм бил в Бергамо, но въпросната пицария така и не съм я уцелвал. Та затова питам.

Връзка към мнение

Ами аз я нацелих още първия път като бях там...после имаше един интервал от няколко месеца, в които беше затворена за ремонт, после съм била още 5-6 пъти и винаги си работи. Всъщност като помисля, последно съм била август, така че пак е време. За жалост следващото ми прекачване там е само с 2 часа престой и няма да имам възможност. :(

Връзка към мнение

Имаш предвид една почти незабележима точица на Via Colleoni ли?

 

Доста пъти съм бил в Бергамо, но въпросната пицария така и не съм я уцелвал. Та затова питам.

 

Трудно ми е да си представя как е възможно да не бъде открита въпросната пицария, при положение, че се намира на главната пешеходна улица. Определено пиците там са разнообразни и вкусни. Пицата се продава на грамаж и не е никак скъпо за стандартите на Северна Италия. И все пак, препоръчвам посещение на прекрасната тратория "La Colombina" за добиване на кулинарна представа относно областта Ломбардия. Разбира се, това при положение, че се преспива в града, времето е хубаво за настаняване на терасата на траторията, която предоставя невероятна гледка и най-важното - направена е предварителна резервация...

 

http://www.trattorialacolombina.it/eng/home.html

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ами защото не съм я търсил. Тогава все още не бях магеланец. Откъде ти такава информация :)

А траторията непременно ще я пробвам. Изглежда обещаващо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да живеят GPS-ите, ще я намерим уличката :) А иначе посъбрах информация. Вместо да слизам на последната спирка не е ли по-добре да слезна на гарата и да се поразхождам, да се кача нагоре или пеша или с фуникуляра? 

 

Друго за билетчетата. Виждам, че има еднократни за 2.10 в рамките на 90 минути и целодневен за 5 евро. Това второто май е по-добре, но не съм наясно дали включва обратно маршрута към летището или е само един летищен транспорт + цял ден само Бергамо. 

Връзка към мнение

Ако слезеш на гарата, минаваш през цялата главна улица, това ще ти отнеме около 40 минути до фуникуляра бавно ходене, но ще видиш градската църква, театъра, часовниковата кула и ще позяпаш Сита Алта от долу. Обаче ще загубиш час, а иначе всичко това ще го видиш от автобуса, защото той се движи по нея. За мен горе е очарованието, долу си е един абсолютно нормален италиански град.

Тия от 5 евро..ами питай на гишето, поне ако не важат ще вземеш 2 от 2,10. Така или иначе ти няма къде да се возиш освен двата пъти от и до летището. А ако решиш през деня да се качиш с горния фуникуляр то билетчето ако взимаш друго извън 90-те минути си е 1 евро. Така че почти е безпредметна картата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да живеят GPS-ите, ще я намерим уличката :) А иначе посъбрах информация. Вместо да слизам на последната спирка не е ли по-добре да слезна на гарата и да се поразхождам, да се кача нагоре или пеша или с фуникуляра? 

 

Друго за билетчетата. Виждам, че има еднократни за 2.10 в рамките на 90 минути и целодневен за 5 евро. Това второто май е по-добре, но не съм наясно дали включва обратно маршрута към летището или е само един летищен транспорт + цял ден само Бергамо. 

И в новата част на града или Чита Басса има какво да се види, но с оглед на времето с което разполагаш по-добре започни с Чита Алта. Ако ти остане време слез с фуникуляра и се разходи по главната улица. В едната си част е чисто търговска улица, а след като пресечеш главното кръстовище има няколко сгради + един парк, които представляват интерес.

За билетите вече не помня, но със сигурност можеш да попиташ в туристическия офис.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От гарата до "Citta Alta" имаш не по-малко от час нормален ход. По-важното е, че в този участък няма какво да видиш. По средата на пътя ще пресечеш централната улица на новия център на Бергамо. Ако си посещавал малък немски град, това те очаква и в новия център на Бергамо. Демек, нищо особено... Следва изкачването към "Citta Alta", което не е много приятно ако не го улесниш с фуникуляра, който е в средата на изкачването. Моят съвет е да слезеш директно горе на последната спирка и да се въртиш само в района на "Citta Alta". Отново препоръчвам и ползване на втория фуникуляр, който те качва на най-високото място в града, откъдето можеш да наблюдаваш излитане и кацане на "Орио". Картата е за цялата градска мрежа, включително автобусите до летището...

 

Май ме изпревариха колегите, но карай...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Гледам, че автобусчето има спирка и на фунукуляра, така че мисля е най-добре да слезна на нея. От там едно фуникулярче, разходка, пица, второ фуникулярче, снимки и обратно. Мисля че 5-6 часа ги запълнихме :)

 

2014-06-04_11-24-38.png

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Я виж ти къде ще има магеланска среща.

Ти от къде ще летиш, от София ли? Или от Нидерландия?

Щото и аз кацам в 7:15 със Софийския полет на Уиз.

Ние вземаме кола и хукваме в посока Венеция.

Бергамо ще го гледаме на връщане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Гледам, че автобусчето има спирка и на фунукуляра, така че мисля е най-добре да слезна на нея. От там едно фуникулярче, разходка, пица, второ фуникулярче, снимки и обратно. Мисля че 5-6 часа ги запълнихме :)

 

2014-06-04_11-24-38.png

Да бе 5 евра вкючват връщането че и въженото трамвайче, което си е атракция. По забавно е с него, а ако бързаш например обратно за летището от крайната на площадчето. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Я виж ти къде ще има магеланска среща.

Ти от къде ще летиш, от София ли? Или от Нидерландия?

Щото и аз кацам в 7:15 със Софийския полет на Уиз.

Ние вземаме кола и хукваме в посока Венеция.

Бергамо ще го гледаме на връщане.

 

От София утре сутринта, ще се разберем на лични да се видим :)

Връзка към мнение

И все пак, препоръчвам посещение на прекрасната тратория "La Colombina" за добиване на кулинарна представа относно областта Ломбардия. Разбира се, това при положение, че се преспива в града, времето е хубаво за настаняване на терасата на траторията, която предоставя невероятна гледка и най-важното - направена е предварителна резервация...

 

http://www.trattorialacolombina.it/eng/home.html

 

Заинтригува ме! :) Как са цените? Може ли да се направи резервация по интернет?

Връзка към мнение

Заинтригува ме! :) Как са цените? Може ли да се направи резервация по интернет?

 

Предполагам е възможно, на сайта имат контакти. Ние бяхме с преспиване в Бергамо и още при сутрешната разходка резервирахме маса на място. Това е доста стара и автентична фамилна тратория. Там хората се познават, а комуникацията с келнерката (по всяка вероятност дъщеря или сестра на собствениците) е екзотично, защото се осъществява на англо-италиански с превес на втория език и ползване на жестикулации. Препоръчвам усещането, типично италианско, баш за онази тема с италианските възклицания. Цените? Не ми направи впечатление да е много скъпо, мисля, че за богата вечеря за трима с вино и бира платих около 50-60 евро. Може и малко повече да е било, наистина не помня, явно не ми се е сторило скъпо. Храната е божествена и вместо да гледате меню директно попитайте за препоръки от дневното меню. И да не пропуснете, на балкончето, че там се съчетава романтика с божествена храна и невероятна гледка от високо...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И за да ви надъхам още малко за града още няколко снимки: 

Това можете да видите, ако ви остане време за разходка по крепостните стени

post-514-0-70289500-1401883601_thumb.jpgpost-514-0-23441700-1401883660_thumb.jpg

 

От този плащад, отивайки да видите катедралата и Баптисерията да погледнете по пода на арките. Има направен върху плочките календар, върху който слънцето следва да отбелязва с лъчите си месеца, в който се намирате. Това става по обяд, така че ако сте там може да проверите лично. Аз бях късния следобед и просто приех нещата на доверие.

post-514-0-32540100-1401883852_thumb.jpg

post-514-0-52196200-1401883923_thumb.jpgpost-514-0-33765700-1401883934_thumb.jpg

 

На площада се намира и най-тясната сграда в града. Няма да ви пускам снимка, за да я откриете сами. Може в последствие да пуснете и снимка като доказателство, за потвърждение :lol: .

Редактирано от mililia
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз хубаво ще хапна препоръчаната пица, но ако времето е хубаво някъде да затапя с едно сладоледче? Специални препоръки имате ли? :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.