Прескочи до съдържание

Краков и Прага


Zaro

Препоръчани мнения

Размишлявам си от известно време за обиколка с кола из неособено далечни части на Европата, със спирки в тези два града. 

 

Бил съм в Прага преди няколко години. Това е единственото място, на което не взехме малкия с нас, а когато се прибрахме и той разгледа снимките, попита умолително "Може ли другия път да ме вземете и мен?".

 

Та сега съм намислил все пак да му изпълня молбата, и още нещо като бонус. 

 

Идеята ми е да направим обиколка в рамките на 8-10 дни, като задължителните спирки да са Прага и Краков. 

 

Имам нужда от съвет доколко и как това е изпълнимо, къде да правим междинни спирки и колко да са те, в каква последователност и всякакви други подробности. 

 

 

 

 

Връзка към мнение

Аз малко аналитично ще подходя, ако няма някой с практически съвет от подобно пътуване. По google maps карането ще е 30 часа минимум. С отбивки по пътя, понеже няма да сте прилепени към магистралата стават 40. За 10 дни това прави по 4 часа каране на ден средно, което според мен е прилично. Естествено, някой ден ще карате повече, друг ще искате да останете 2 дни на едно място...

 

От гледане на картата си мисля, че класическите (някой може да каже и клишираните) спирки биха били Будапеща, Виена, Братислава. Виена може да дойде разчекване малко и може би да пропуснете, гледам че си маркирал Австрия, сигурно сте били там.

 

Нещо такова:

 

Ден 1: София - Будапеща, само каране. 

Ден 2: Будапеща

Ден 3: Будапеща - Братислава, в Братислава следобед

Ден 4: Братислава - Прага

Ден 5: Прага

Ден 6: Прага - Краков

Ден 7: Краков

Ден 8: Краков - Белград

Ден 9: Белград - София. 

 

Претрупано малко изглежда...

Връзка към мнение

Непременно трябва да минете и да разгледате Дебрецен и Бърно. Не отнема много време. Например на отиване към Краков да минете през Дебрецен, а на връщане от Прага през Бърно. Точно такава експедиция правихме с едни познати по Нова година. Маршрутът беше Русе - Сибиу - Орадя (преспиване там) - Дебрецен - Краков (2 дни престой там за разглеждане) - Прага (2 дни престой там за разглеждане и посрещане на Нова година) - Бърно - Братислава - Будапеща (преспиване) - Русе (през Железни врата). Като гледам май сме го направили в рамките на 7 дни, като се прибрахме на разсъмване.

Редактирано от NikolaiRG
Връзка към мнение

Аз бих сменил Братислава с Брецлав.

Преди години правихме този преход с идеята да спим в Братислава.Не си бяхме резервирали хотел и не можахме да намерим на прилична цена.И така влязохме в Чехия и първия удобен град бе Брецлав.Намерихме хотел на ниска цена и естествено чешка бира.В Брецлав няма какво да се види,но в района са едни от най-хубавите замъци в Чехия.Заслужава си.Бърно за няколко часа се разглежда.

Връзка към мнение

Миналата година правихме подобна обиколка. Сигурно съм писал и тук, потърси дали няма тема. Ето и проверен график на пътуването:

 

ГРАФИК ПЪТУВАНЕ:

 

16.08.2013 г. – София – Братислава – 950 км (Toll: 8,70 + 16,80 + 14,00 )

 

17.08.2013 г. – Братислава

 

17.08.2013 г. – Братислава

 

18.08.2013 г. – Братислава – Прага – 340 км (Toll: 12,20)

 

19.08.2013 г. – Прага

 

20.08.2013 г. – Прага

 

21.08.2013 г. – Прага – Вроцлав – 280 км

 

22.08.2013 г. – Вроцлав – Краков – 270 км (Toll: 4,30)

 

23.08.2013 г. – Краков

 

24.08.2013 г. – Краков – Будапеща – 390 км

 

25.08.2013 г. – Будапеща

 

26.08.2013 г. – Будапеща

 

27.08.2013 г. – Будапеща – София – 760 км (Toll: 8,70)

 

В крайна сметка на връщане от Будапеща останахме една вечер в Белград за аклиматизация...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Теб чакаш да се включиш. Планът е идеален. Може би бих съкратил една вечер в Будапеща, защото бяхме сравнително скоро, за сметка на ... не знам на какво. 

 

Добре, добре, нещата започват да придобиват някакви очертания. 

Връзка към мнение

Най-прекият път от Прага до Виена е през Бърно и Ихлава. Заради ремонтите. Виенчани, които пътуват по работа в Прага, ползват този път. Правихме го преди месец и нещо, удобно и бързо е. Подразбира се, че може да се пътува така и в обратната посока. Виена предлага много изкушения за децата. :)

Връзка към мнение

За нищо на света от плана не съкращавай Вроцлав! Този град, както и Храдец Кралови, през който минахме на път за Вроцлав от Плага, се оказаха двете бижута на нашето пътуване. За да стане ясно, аз Прага я обожавам още от първото си посещение там през 1982 г. Миналата година обаче ме разочарова силно. Не бях стъпвал в града от 1995 г. и за мое съжаление чехите са разгонили фамилията на един от най-хубавите европейски градове. Виж, фирмената кръчма на бира "Козел" е задължително място за вечеря и те съветвам да планираш нощувки около нея. Трима души преяждахме и препивахме за нищо пари там! Будапеща, обратно, просто ме очарова този път. И там не бях стъпвал от 1995 г., а сега не можах да го позная този град...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Добре, добре, нещата започват да придобиват някакви очертания. 

Избистри ли плана?И аз имам подобен,но ще го правя през месец май 2015 година.Понеже пътуването ще е голямо,организацията ще ми отнеме повечко време и затова започвам от сега да подреждам програмата.

Имам питане към всички посетили Краков.Възможно ли е в един ден да се разгледат солните мини Величка и концентрационният лагер Аушвиц?

 

 

За нищо на света от плана не съкращавай Вроцлав! Този град, както и Храдец Кралови, през който минахме на път за Вроцлав от Плага, се оказаха двете бижута на нашето пътуване. За да стане ясно, аз Прага я обожавам още от първото си посещение там през 1982 г. Миналата година обаче ме разочарова силно. Не бях стъпвал в града от 1995 г. и за мое съжаление чехите са разгонили фамилията на един от най-хубавите европейски градове. Виж, фирмената кръчма на бира "Козел" е задължително място за вечеря и те съветвам да планираш нощувки около нея. Трима души преяждахме и препивахме за нищо пари там! Будапеща, обратно, просто ме очарова този път. И там не бях стъпвал от 1995 г., а сега не можах да го позная този град...

Дюк и ние ще нощуваме във Вроцлав.Как е движението в града и къде е най-добре да се настаним,при положение,че сме с кола?

Връзка към мнение

Имам питане към всички посетили Краков.Възможно ли е в един ден да се разгледат солните мини Величка и концентрационният лагер Аушвиц?

Да, напълно е възможно! 

Смятам, че и двете места попадат в графата "задължителни" в района на Краков, особено лагера.

Връзка към мнение

Ето и моята програма:

 

 

 

София-Будапеща

769 км.

9 ч. 20 мин.

 

Будапеща-Естергом-Будапеща

100 км.

2 ч. 05 мин.

 

Будапеща-Краков

391 км.

5 ч. 50 мин.

 

Краков-Вроцлав

270 км.

2 ч. 50 мин.

 

Вроцлав-Дрезден

268 км.

2 ч. 35 мин.

 

Дрезден-Прага

151 км.

1 ч. 50 мин.

 

Прага-Чески Крумлов

170 км.

2 ч. 10 мин.

 

Чески Крумлов-Кремс

129 км.

2 ч. 10 мин.

 

Кремс-Мелк-Виена

123 км.

1 ч. 35 мин.

 

Виена-Братислава-Сегед

450 км.

4 ч. 15 мин.

 

Сегед-София

611 км.

7 ч. 05 мин.

 

ВСИЧКО:

3432 км.

41 ч. 45 мин.

172 литра/442 лв.

И нощуване във Будапеща-3 нощувки,Краков-3 нощувки,Вроцлав-1 нощувка,Дрезден-1 нощувка,Прага-3 нощувки,евентуално Чески Крумлов-1 нощувка,Кремс-1 нощувка,Виена-3 нощувки.Сегед-1 нощувка.Може да има и корекция в нощувките,например да не се спи в Чески Крумлов или Кремс,но общо взето е това.

Със спиране на път за Краков във Банска Бистрица , и разглеждане на Дюрнштайн на път за Мелк и Виена

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Имам питане към всички посетили Краков.Възможно ли е в един ден да се разгледат солните мини Величка и концентрационният лагер Аушвиц?

 

 

 

Не е възможно или поне е изключително трудно за осъщетсвяване! В солните мини се влиза по график, в зависимост на какъв език искаш да е гида. Може да има свободни места веднага, може и след часове. Късмет е. Влизането е само организирано, не можеш сам. Обиколката вътре отнема поне 2-3 часа. До Виеличка ходи автобус, с който се пътува около час. Сметни и час обратно, после превоз до Освиенцим... Сложно е. Да не говорим, че Освиенцим е в дугата посока от Виеличка.

Връзка към мнение

И в лагера влизането е организирано. Спомням си, че неорганизирано можеше да се влиза само сутрин, след това само с турове. Това в единия комплекс, в другия мисля че целодневно може да се движи спокойно. А и да ти кажа дори като време да е възможно си мисля, че след Аушвиц няма да ви е много до гледане на солни мини...

Връзка към мнение

И в лагера влизането е организирано. Спомням си, че неорганизирано можеше да се влиза само сутрин, след това само с турове. Това в единия комплекс, в другия мисля че целодневно може да се движи спокойно. А и да ти кажа дори като време да е възможно си мисля, че след Аушвиц няма да ви е много до гледане на солни мини...

Значи ще направя посещението в два отделни дни.Гоше,какво имаш в предвид"няма да ви е много до гледане на солни мини"?Питам те,защото смятам да водя и големият син в лагера!Дали е подходящо за него?

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Значи ще направя посещението в два отделни дни.Гоше,какво имаш в предвид"няма да ви е много до гледане на солни мини"?Питам те,защото смятам да водя и големият син в лагера!Дали е подходящо за него?

 

Ами, че е възможно да сте в тягостно настроение. Аз си спомням, че бяхме в лагерите цяла сутрин и до ранния следобед, останалата част от деня го прекарах в четене на Уикипедия на статии предимно свързани с втората световна война, кратка разходка из града, хапване и така. Емоционално не мисля, че бих имал сили за другата топ атракция там, солните мини и в последствие за това и ги пропуснахме. Но ние така и така основно заради лагерите бяхме заминали...

 

Иначе единствените графични ужасии са снимките, които са черно бели и мисля, че може да изолирате детето от тях. Повечето неща въздействат на емоционално ниво - помещенията 1 на 1 метър, в който са държали по няколко човека за наказание, стаята пълна със събрани обувки, взривените газови камери, стените на които са разстрелвали хора. Не смятам, че е подходящо за малко дете, определено, не съм сигурен дали не е забранено за деца също, но е силно вероятно да не разбере много какво е ставало наоколо. Ще кача малко снимки по-късно в албум и ще го споделя тук. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дюк и ние ще нощуваме във Вроцлав.Как е движението в града и къде е най-добре да се настаним,при положение,че сме с кола?

 

Нормално, като за провинциален град. Програмата ти е добре балансирана само едно нещо ми направи впечатление. Защо от Виена предвиждаш да се върнеш по същия път през Будапеща и Сегед, вместо да цепиш директно през Словения и Хърватска, че дори и да направиш едно отклонение през Залцбург? Пътуването през Унгария и Сърбия в този участък е бавно и не препоръчвам, макар, че като гледам ще пътувате преди "годишното преселение на народите", но все пак...

Връзка към мнение

А и още едно питане относно Краков.Въпросите са свързани с места извън туристическите пътеки.Някой посещавал ли е парка Лотников и изложените в него машини тип "перпетум мобиле"?А  музея на авиацията в същият парк?От могилата Косцюшко се открива невероятна панорамна гледка към града-впечатления и препоръки?!?И последният ми въпрос:близо до моста Грюнвалжки(Grunwaldzki) намиращ се южно от Вевел,има атракцион-балон издигащ се на 150 метра височина.Някой посещавал ли го е,и как седи въпроса със посещението му нощем?

 

Благодаря предварително на всички!

Връзка към мнение

Балонът работи цял ден, както и вечер. Поне така беше миналата година. Не сме се качвали, но явно мераклии има достатъчно...

 

post-53-0-84350500-1406127497_thumb.jpg

 

post-53-0-11568700-1406127511_thumb.jpg

Връзка към мнение

Снимките не са ми много за албум, а и не ми се филтрират в момента. 

 

Входа към Аушвиц 1 с известният надпис. Тук е било предимно трудов лагер, по начало това е частта, която е по-музейна, реставрирана и т.н. 

 

IMG_7882.JPG

 

Ето това е стаята с обувките. 

 

IMG_1978.JPG

 

Това пак е Аушвиц 1.

 

IMG_7880.JPG

 

Реставрирана газова камера и крематориум. 

 

IMG_7878.JPG

 

IMG_7879.JPG

 

Следващите снимки са от Аушвиц 2 - Биркенау. Тук общо взето нещата са оставени доста по-непокътнати, само няколко бараки са реставрирани. Комплекса между другото е огромен и си иска доста ходене. 

 

Повечето бараки са били дървени, за това днес са останали само тухлените комини. 

 

IMG_1986.JPG

 

Релсите, по които са идвали влаковете. 

 

IMG_1990.JPG

 

Нацистите са взривили газовите камери като са се изнасяли от лагера, оставена си е непокътната от тогава. 

 

IMG_1992.JPG

 

Тоалетни...

 

IMG_2004.JPG

 

Изглед от високо да видите за каква площ става въпрос. Това мисля, че е общо взето половината комплекс. 

 

IMG_2006.JPG

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нормално, като за провинциален град. Програмата ти е добре балансирана само едно нещо ми направи впечатление. Защо от Виена предвиждаш да се върнеш по същия път през Будапеща и Сегед, вместо да цепиш директно през Словения и Хърватска, че дори и да направиш едно отклонение през Залцбург? Пътуването през Унгария и Сърбия в този участък е бавно и не препоръчвам, макар, че като гледам ще пътувате преди "годишното преселение на народите", но все пак...

Ами,защо по този път?Сега ще се опитам да изложа моите доводи,но аз винаги се вслушвам във по-опитните,така че мога и да променя нещо в последният етап от пътуването към дома.

На отиване ще мина транзит до Будапеща от където реално ще започне опознаването на Централна Европа.А на връщане,тръгвайки от Виена ще спрем в Братислава за около 5- 8 часа и от там транзит през Унгария чак до Сегед където ще нощуваме и след това ще се отправим към дома.За преминаването през Унгария и Словакия ще съм закупил месечни винетки(10 дневните не ми стигат) и така минаването през тези страни на връщане ще ми е безплатно.

Другият аргумент е,че Залцбург и Загреб са от градовете които сме разглеждали не веднъж,а във Виена и Братислава не сме ходили.Та това е причината маршрута ми да е направен по този начин.

 

П.П.Приемам идеи всякакви.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги е прав. След Аушвиц едва ли ще ти се гледат забележителности. Депресивно е, но пък поучително. Не се препоръчва за деца под 14 г., но не е забранено. Заделете му отделен половин ден и след това се разведрете в атмосферата на прекрасния стар град.

Във Виеличка туровете са до 5 часа. Имай предвид, че може да поизчакате за влизането - все пак са мини, влиза се на групи с гид.

И пред двете места има удобни паркинги.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Другият аргумент е,че Залцбург и Загреб са от градовете които сме разглеждали не веднъж,а във Виена и Братислава не сме ходили.Та това е причината маршрута ми да е направен по този начин.

 

При това положение наистина е добре да видите нещо ново. Ако се връщате насам преди средата на юни ще пропуснете удоволствието висене на унгаро-сръбската граница, но като гледам предвиждаш пътуване някъде по това време, така че имай си едно наум. Най-много да се наложи да направите един непредвиден стоп с нощувка в Белград, което в крайна сметка не е лоша идея предвид хубавата храна и пиво там...

Връзка към мнение

При това положение наистина е добре да видите нещо ново. Ако се връщате насам преди средата на юни ще пропуснете удоволствието висене на унгаро-сръбската граница, но като гледам предвиждаш пътуване някъде по това време, така че имай си едно наум. Най-много да се наложи да направите един непредвиден стоп с нощувка в Белград, което в крайна сметка не е лоша идея предвид хубавата храна и пиво там...

Да мисля цялото пътуване да започне на 24 май и да приключи на 9-10 юни.Нощувката за Белград и аз я обмислях,ама ще видим?!?

Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Във Виеличка туровете са до 5 часа. Имай предвид, че може да поизчакате за влизането - все пак са мини, влиза се на групи с гид.

И пред двете места има удобни паркинги.

Искам да попитам купувайки онлайн билети за мината,издадоха ли ви билети?На мене ми пратиха един ордер,но не разбрах на входа на мината ли трябва да го представя или в офиса на мината в Краков?!?

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.