Прескочи до съдържание

Профилактика против малария


FlyTraveler

Препоръчани мнения

За района на пътуването ми важат само диксициклин, лaриум и маларон.

Доксициклин не мога да пия, т.като съм бял като сирене, а и ще съм на слънце по цял ден, лориумът не ми харесва какви ефекти може да даде, та остава само маларон.

Редактирано от macf1an
Връзка към коментар

Не само, че не изискват, ами и не признават хартиена рецепта от България. Не беше въпроса дали е на агнлийски или не е (рецептите за медикаменти се пишат на латински), имаше нещо друго - предварително изпращане с куриер забавяше поръчката или нещо си там. Имат проформа тяхна онлайн "консултация", където отговаряш на някои въпроси и отнема 5 минути, май струваше 10 паунда отгоре. Два пъти вече си вземам от този сайт антималарийни, пристигат в България до 10-12 дни макс и като цяло онлайн аптеката има добра репутация из travel community.

В сайта пише следното: 

We are able to accept prescriptions that have been written by EU Registered Prescribers.

Това като алтернатива на тяхната консултация. Иначе всеки си преценява, просто казвам, че доставка до България плюс въпросната консултация  (ако е 10 паунда, както пише Fly) оскъпява поръчката с 35 паунда. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз пратих на английския сайт(друг беше) българска рецепта от центъра за незнам-какви болести беше, но не ми я признаха и минах с онлайн варианта, за който Fly говори, някакви формални въпроси, лекарството дойде бързо.

Но това беше за Африка, за Тана не сме ползвали, само репеленти.

Връзка към коментар

Мак, защо не си направиш труда да минеш през Центъра по паразитни и инфекциозни болести. Не винаги въпреки риска от малария, се препоръчва пиене на маларон. Възможно е да си решиш проблема само с репеленти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами точно в техните препоръки казват, че трябва да се пие :) Мястото е категория 4.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Malarone (препарат на GSK) може да се намери в Гърция на летищата, където има аптеки. На солунското няма такава. В града се намира в някои от по-големите аптеки. Искат рецепта. Цената е ок. 27 EUR/кутия (12 таблетки). Ето сайт.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Привет,

Имам питане относно маларона. С рецепта изписана от България ще имам ли проблем при закупуването му в Англия? Знам че в Бг не се внася, но ....

Кой е по-добрият вариант -да го закупя онлайн илина място? Може ли някой да ми каже ориентировъчна цена на опакпвка ако е купувал скоро?

Много благодаря!

Връзка към коментар

Българската рецепта важи. В гръцките аптеки я искаха. Можеш и на място / онлайн (тук не знам как става показването на рецепта) / на някое летище също да закупиш, въпрос на цена. 27 EUR/кутия (12 таблетки) беше най-евтиното, което съм виждал именно в Гърция.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще си позволя да приложа тук информация относно репелентите, подходящи за Африка (в частност питах за Танзания), която получих от FlyTraveler в лично съобщение (отново му благодаря за отделеното време). За да е полезна информацията за повече хора:

"Репелент за Африка използвам единствено и само Autan Protection Plus с 20% Icaridin като активна съставка. Ikaridin-a замества DEET като ефективност без да топи пластмаса. Мисля, че има различни видове Аутани, трябва да пише, че съдържа Икаридин, 20% концентрация. Има ги по аптечната мрежа в България, ако го няма, могат да го поръчат.

Единствения репелент, който има някакво влияние в-у мухи цеце е Rid Tropical Strength - австралийско производство, купих го онлайн от The Safari Shop в Лондон. Това обаче може да ви потрябва само ако ходите в райони, където има мухи цеце. Ако ми кажете районите, които ще посещавате, с доста голяма точност бих могъл да ви дам съвет по този въпрос."

 

Други пътували в района също могат да споделят каква марка репеленти са използвали и от къде са ги закупили. 

 

Има някакви гривни против комари, това нещо адекватно ли е в района или не?

Редактирано от chandni
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 

Има някакви гривни против комари, това нещо адекватно ли е в района или не?

 

Ще си позволя да се намеся отново - не, гривните не са ефикасна защита с-у комари в подсахарска Африка. Бихте могли да си ги сложите като допълнение, но не и да разчитате на тях. Хубав репелент с активна съставка DEET или Icaridin, дълги ръкави и панталони от здрач до светло, по възможност да се спи под мрежа за комари, която внимателно да се преглежда за дупки (може да си носите изолирбанд или скоч за залепване на такива) и Маларон или Доксициклин по схема. При всички тези мерки заедно риска пада до 2-3% и трябва да сте невероятни каръци за да се заразите или болеста да се развие (антималарийните таблетки не могат да предпазят от заразяване, но убиват плазмодия в начален стадий, преди да се е разпространил, ако случайно се стигне до заразяване въпреки гореописаните мерки).

 

Още един друг любопитен факт - комарите, които разнасят малария са само женските от един специфичен вид (мързи ме да ровя за името), който е безшумен, та това, че не чувате вечер комари, не значи, че този вид го няма наоколо.

 

Друга общоразпространена заблуда е - аз ще ходя в град, там малария няма. Комара за да ви зарази с малария, трябва до два часа преди това да е ухапал друг човек (не животно), който да е заразен. Та колкото повече хора наоколо, толкова повече шанс от прихващане на болеста. На някаквао тотално безлюдно място сте най-много в безопасност.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Ще си позволя да се намеся отново - не, гривните не са ефикасна защита с-у комари в подсахарска Африка. Бихте могли да си ги сложите като допълнение, но не и да разчитате на тях. Хубав репелент с активна съставка DEET или Icaridin, дълги ръкави и панталони .....

O, далече съм от мисълта да разчитам само на тези гривнички  :lol:, идеята беше да са допълнение към останалото. Започвам да преглеждам състава на репелентите в България, за да се насоча към определени. Благодаря за съветите!

Връзка към коментар

O, далече съм от мисълта да разчитам само на тези гривнички  :lol:, идеята беше да са допълнение към останалото. Започвам да преглеждам състава на репелентите в България, за да се насоча към определени. Благодаря за съветите!

Като в допълнение вместо гривните аз бих препоръчала третиране на дрехите ви с препарат против комари със съдържанието на Перметрин.

Ние ползвахме ето този post-2133-0-49047200-1449930730_thumb.jpg

Също така вече на пазара се предлагат дрехи със специална репелетна технология против комари, наречени NosiLIfe.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Нещо, което не е свързано пряко с предпазването от малария, но е важно. Аз при всяко посещение в Източна Африка (Кения, Танзания, важи и за Уганда) си вземам покритие на AMREF Flying Doctors за спешна евакуация по въздуха. Това въпреки най-високата категория застраховка на Номадите (без лимит на средства за хоспитализация и солидна сума за медицинска евакуация). При общата застраховка обаче се обаждат за потвърждение, може да се чака одобрение и пр. докато при Flying Doctors се прави само едно обаждане до тях, казва се номер на полицата, естеството на спешноста и мястото където се намирате и веднага от летище Уилсън в Найроби излита самолет-линейка с доктор. Имайте предвид, че даже в един сериозно "населен" парк като Серенгети сте много далеч от всякакви болници, а спешност може да възникне при най-различни обстоятелства.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Тази, която искам има много добри отзиви по нета, били са много бързи с доставката преди, а и онлайн консултацията им беше само 10 паунда (другите започват от 23).

Домeйна е http://travelpharm.com

 

Току що напазарувахме хапчета и репеленти от този сайт. Цената за онлайн консултация при закупуването на Маларона е понижена на 5 паунда. Може да се спести още 1 паунд при харесване на фейсбук страницата им по време на чек аута.  :) 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Току що напазарувахме хапчета и репеленти от този сайт. Цената за онлайн консултация при закупуването на Маларона е понижена на 5 паунда. Може да се спести още 1 паунд при харесване на фейсбук страницата им по време на чек аута.  :) 

 

 

Това е много добра новина, могат да се спестят 6 паунда. Рипелънт с DEET ли взехте като активна съставка? Това разстопява пластмаса, като пипаш химикалки, фотоапарати започват да ти лепнат по пръстите. Можете да си вземете Аутан с активна съставка Икаридин от България, върши същата работа без да разтваря пластмаса, пробвал съм ги и двете. Важно е да е с Икаридин, защото има и други Аутани. Това е германската алтернатива на американското DEET, разбработена през 70-те или 80-те от Байер.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Това е много добра новина, могат да се спестят 6 паунда. Рипелънт с DEET ли взехте като активна съставка? Това разстопява пластмаса, като пипаш химикалки, фотоапарати започват да ти лепнат по пръстите. Можете да си вземете Аутан с активна съставка Икаридин от България, върши същата работа без да разтваря пластмаса, пробвал съм ги и двете. Важно е да е с Икаридин, защото има и други Аутани. Това е германската алтернатива на американското DEET, разбработена през 70-те или 80-те от Байер.

Да, взехме Lifesystems Expedition Plus 100+ с DEET и Lifesystems EХ4 за дрехите. Четохме ревюта и видяхме, че разяжда гума и пластмаса, но ще внимаваме с фотоапарата (благодаря за предупреждението :) ). Болшинството от писалите ревютата споделяха, че не са ползвали по-добър репелент, затова се спряхме на него. Като минус отчитаха не особено приятната му миризма и лигавата консистенция. Другата причина да спрем на него, беше, че нямаме никакво свободно време да обикаляме тук и да търсим репеленти и искахме да купим всичко от едно място.

Редактирано от chandni
Връзка към коментар
  • 9 месеца по-късно ...

Най-добрата цена, която съм виждал до момента - под един паунд за таблетка за генерика (който си е като оригинала, просто го произвежда друга компания - първата опция на картинките на страницата, към която пускам линк), като можеш да си купиш само толкова таблетки, колкото ти трябват. Онлайн рецептата е проформа и май струваше 10 паунда, но не може без нея:

 

http://www.travelpharm.com/malaria-prevention-c165

 

По една таблекта на ден след храна, по възможност с мляко. Започваш един ден преди да влезеш в маларийната зона и продължаваш 7 дни след като излезеш.

 

Маларона е най-доброто за маларийните райони на подсахарска Африка, не знам за Нова Каледония какво точно се препоръчва, плазмодиите не са еднакви навсякъде и са резистентни към различни лекарства.

 

П. П. Няма да ти искат рецепта по летищата, като получиш таблетките, на опаковката ще има лепенка с твоето име и името на аптеката, което би било достатъчно.

Наистина Маларонът беше най-евтин в Travepharm 1.5GBP и рецепта само за 5GBP, но като се реших да ги купя бяха по 1.95. Намерих ги тук, купих го по 1.50GBP, но по-късно пак ми показваше 1.95. Рецептата е 10GBP.

По англииски форуми споменават, че в ASDA можете да си купите Маларон без рецепта за около 1 паунд, но пък трябва да сте там физически или да помолите някой да ви ги купи.

Връзка към коментар

Наистина Маларонът беше най-евтин в Travepharm 1.5GBP и рецепта само за 5GBP, но като се реших да ги купя бяха по 1.95. Намерих ги тук, купих го по 1.50GBP, но по-късно пак ми показваше 1.95. Рецептата е 10GBP.

По англииски форуми споменават, че в ASDA можете да си купите Маларон без рецепта за около 1 паунд, но пък трябва да сте там физически или да помолите някой да ви ги купи.

 

Сега проверих и за съжаление, е станало точно така както го описваш - почти двойно са вдигнали цената на Маларона (беше около 1 паунд преди две години) и то това е генерик, а не оригиналния производител... Язък, скоро трябва да си купувам...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сега проверих и за съжаление, е станало точно така както го описваш - почти двойно са вдигнали цената на Маларона (беше около 1 паунд преди две години) и то това е генерик, а не оригиналния производител... Язък, скоро трябва да си купувам...А

Аз малко късно видях, но в ASDA е около 1.20, стига да имаш кой да ти го вземе. Рецептата ти я пишат на място, не знам дали се плаща. Инфото не е потвърдено :(, но чукни ASDA маларон и ще го видиш. Между другото един англичанин се хвалеше по форумите, че в Испания е в пъти по-евтино ( само като идея ако имаш време)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз малко късно видях, но в ASDA е около 1.20, стига да имаш кой да ти го вземе. Рецептата ти я пишат на място, не знам дали се плаща. Инфото не е потвърдено :(, но чукни ASDA маларон и ще го видиш. Между другото един англичанин се хвалеше по форумите, че в Испания е в пъти по-евтино ( само като идея ако имаш време)

 

Има и един друг момент - дали ги продават на таблетка или не развалят блистери. Взема се по една таблетка  на ден, като се започва 1 ден преди да се влезе в маларийния район, по време на престоя там и седем дни след напускане на района. Т.е. на мен за следващото пътуване ми трябват 16 таблетки, а ако не режат блистери трябва да си купя 24. Не, че останалите не мога да ги ползвам друг път де... Travelpharm ти изпращат точния брой, който си поръчаш - режат блистери.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз малко късно видях, но в ASDA е около 1.20, стига да имаш кой да ти го вземе. Рецептата ти я пишат на място, не знам дали се плаща. Инфото не е потвърдено :(, но чукни ASDA маларон и ще го видиш. Между другото един англичанин се хвалеше по форумите, че в Испания е в пъти по-евтино ( само като идея ако имаш време)

 

Точно така е - от ASDA съм си взимала маларона. Лично посещение. Не че някой не може да те замести - нямам спомени - тогава - да са ми искали ID. Сега може да е различно. За хора извън Англия това няма значение, разбира се...

Връзка към коментар

Сега проверих и за съжаление, е станало точно така както го описваш - почти двойно са вдигнали цената на Маларона (беше около 1 паунд преди две години) и то това е генерик, а не оригиналния производител... Язък, скоро трябва да си купувам...

Не само преди 2 години, но и преди половин година, когато ние купувахме, също беше така.

Връзка към коментар

Явно цените мърдат, аз пък купувах преди 2 месеца, детския Маларон беше на една цена с генерика и взех 'оригинала'. Обаче за възрастни имаше разлика - генерика беше 1,50, а оригиналния - 1,95, взех генерика.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Явно цените мърдат, аз пък купувах преди 2 месеца, детския Маларон беше на една цена с генерика и взех 'оригинала'. Обаче за възрастни имаше разлика - генерика беше 1,50, а оригиналния - 1,95, взех генерика.

 

Откъде купи последния път?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.