Прескочи до съдържание

Амстердам за два дни...


Препоръчани мнения

 Това си е най-обикновен, прост билет, нали!? :)

 

Да, обикновен билет до определена дестинация, който може да бъде еднопосочен или двупосочен в зависимост от избраната опция при закупуване от самия автомат. Тук има една поредна холандска дивотия. Навсякъде е възприета практиката двупосочен билет да струва по-евтино от два еднопосочни. Не и в Холандия обаче. Двупосочен билет струва точно толкова, колкото струват два еднопосочни. Е, все пак подобна покупка има и своите предимства. На първо място плащаш само веднъж таксата от 1 евро, защото тя не се начислява на отсечка, а на билет. На второ място (и това за нас чужденците е далеч по-важно), при пътуване до малка гара в рамките на деня е добре да се купи двупосочен билет, защото както вече стана ясно, автоматите на малките гари в Холандия все още не приемат кредитни карти. Естествено, трябва да се внимава и при избор на клас, защото билетите за "първа класа" са значително по-скъпи от билетите за "втора класа". Автоматите са изключително лесни за употреба на няколко езика и на всеки един от тях има ясни обозначения с логата на банковите институции, чиито карти могат да послужат за покупка на билети...

 

 

Останах с впечатление, че важи за почти всичко - автобуси, трамваи и метро - не е ли така!?

 

Да, 24 часовата карта за Амстердам важи за градския транспорт, но само този, който се оперира от GVB...

Не съвсем :) Пак се изисква да го маркираш и на качване и на слизане, има чип вътре. Ето повече информация: http://www.ns.nl/en/travellers/arrange-and-buy/tickets-and-passes/ticket-and-pass-types

 

Защото сме писали едновременно. Да, прав си, билетите закупени от автомат също изискват валидиране при качване и при слизане, макар че второто е със спорен характер. Единствено на гарата в Амстердам май имаше инсталирана турникетна система, която да пропуска пристигащите срещу маркиране на използвания вече билет...

Връзка към мнение

Чудя се дали да не си взема директен билет от Айндховен до гара Sloterdijk!? Казаха ми, че има и без прекачване, но днес нещо английската версия на сайта на NS не ми се отваря и не мога да се ориентирам добре - според мен всички са с прекачване!? :scratchhead:  Това прекачване сложно ли - може ли да се объркаме на пероните и ако случайно изпуснем влака - ще можем ли да вземем следващия!?

 

 

 

Връзка към мнение

Холандските железници са известни със своята изключително добра организация. Връзките са много добре изчислени предварително и обикновено се осъществяват на един и същи перон. Просто слизаш от един коловоз и на отсрещния коловоз на същия перон те очаква (или пристига в рамките на 5 минути) следващия влак. В самите влакове има информационни табла, които много ясно обозначават предстоящата спирка, наличните връзки, време на отпътуване и номер на коловоз. Освен това във влаковете има и безплатен интернет, чиято начална страница е маршрута на самия влак. Няма причина за притеснение. Моят съвет е да купиш билет директно до Sloterdijk, който обезателно да валидираш преди качване на първия влак...

 

EDIT: Забравих да напиша, че билетите за влак по определена дестинация важат цял ден. Тоест, ако нещо се случи и изпуснете връзката, което лично мен силно ме съмнява, спокойно можете да се качите на следващия влак, който пък от своя страна ще отпътува в рамките на 30-60 минути, а може и по-малко по същата дестинация...

Редактирано от Duke
Връзка към мнение

EDIT: Забравих да напиша, че билетите за влак по определена дестинация важат цял ден. Тоест, ако нещо се случи и изпуснете връзката, което лично мен силно ме съмнява, спокойно можете да се качите на следващия влак, който пък от своя страна ще отпътува в рамките на 30-60 минути, а може и по-малко по същата дестинация...

 

:thankyou: Duke - благодаря още веднъж! Щом важат за целия ден това е повече от достатъчно - прекачването е на централна гара, а от там до нашата влаковете са на по-малко от 10 минути! Във втория влак - предполагам пак трябва да валидирам!?

Връзка към мнение

Така и така сме в темата за Амстердам, да поговорим за основния вид транспорт в града - велосипедния :P Предполагам има различни варианти за наемане на велосипед за час, два или цял ден, дори за седмица? При толкова добре развита мрежа от велоалеи и в комбинация с хубаво време тази опция също изглежда приемлива?

Връзка към мнение

Личното ми мнение е, че Амстердам не е подходящ за обикаляне с колело. Да, знам, кощунствено е да напиша нещо подобно за който и де е било холандски град. За първи път бях в Амстердам през 1992 г. На следващата 1993 г. отново посетих този изумителен град. Третото ми посещение беше преди по-малко от месец. За огромно съжаление мога да кажа, че за този период от време Амстердам се е превърнал в поредния европейски космополитен град и романтиката от едно време е безвъзвратно изгубена. В малките градове на Холандия нещата не стоят по този начин и там все още придвижването с колело е възможно най-практичното и предпочитано средство за целта. Амстердам е пренаселен и според мен туристическа обиколка с колело няма да бъде най-удобния (и най-вече приятен) начин за разглеждане на града. Лично мнение, разбира се...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

EDIT: Забравих да напиша, че билетите за влак по определена дестинация важат цял ден. Тоест, ако нещо се случи и изпуснете връзката, което лично мен силно ме съмнява, спокойно можете да се качите на следващия влак, който пък от своя страна ще отпътува в рамките на 30-60 минути, а може и по-малко по същата дестинация...

 

:thankyou: Duke - благодаря още веднъж! Щом важат за целия ден това е повече от достатъчно - прекачването е на централна гара, а от там до нашата влаковете са на по-малко от 10 минути! Във втория влак - предполагам пак трябва да валидирам!?

 

Аз виждам директен влак и такъв през Утрехт, като този през Утрехт е от 7 на 5 коловоз прекачване:

 

2014-09-25_15-47-59.png

 

 

Но, да, нямаш проблеми и при двете ситуации. Ако си с куфар, може би да сте в директния влак, да не го разнасяш при прекачвания, никакви други грижи.

 

Така и така сме в темата за Амстердам, да поговорим за основния вид транспорт в града - велосипедния :P Предполагам има различни варианти за наемане на велосипед за час, два или цял ден, дори за седмица? При толкова добре развита мрежа от велоалеи и в комбинация с хубаво време тази опция също изглежда приемлива?

 

Не е само Duke на това мнение. Амстердам (конкретно центъра) е най-отвратителното място за каране на колело, сигурен съм че местните го правят само по принуда и няма нищо общо с очарованието на колоезденето в който и да е друг холандски град. Постоянно дрънчат със звънци, постоянно има почти катастрофи, псувни, нито за пешеходците, нито за велосипедистите е приятно. За неопитен турист, който да речем в България не се е качвал на колело от 20 години пък ще е тотален кошмар.

 

Колкото до наемането няма еднозначен и универсален отговор. Има единна система OV-fiets вързана покрай гарите, която е доста удобна, но само за местни, защото иска холандски адрес и холандска банкова сметка. Иначе повечето магазини за колела ще свършат работа без излишни бумащини. Цената е под 10 евро на ден, има и депозит около 50 евро. Навсякъде другаде в Холандия колелото е супер метод за придвижване, но наистина за центъра на Амстердам - забравете. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мерси Георги - за неделя става въпрос - може би заради това при мен дава прекачването в Амстердам на централна гара. Няма значение къде е всъщност - важното е да успеем да се прекачим за тези 3 минути. Иначе сме с ръчен багаж само и няма да ни тежи много. Смятам да хващаме първия възможен влак - няма да чакаме директни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Привет - два поста мои един след друг! :blush:

Сега ще е нещо като отчет: :)

Много благодаря на всички още веднъж - програмата беше изпълнена на 100%. Амстердам много ми хареса - хич не съм съгласна, че в града няма кой знае какво да се види и 1-2 дни са достатъчни. Атмосферата е невероятна - това е едно от местата, в които бих поживяла няколко месеца и пак ще се чувствам възхитена!

 

Няколко подробности само:

- Разходката с корабче беше голямо разочарование за мен - бях настроена за аудиогид със слушалки и възможност само ти да слушаш информацията - оказа се високоговорител, езиците бяха само 3, инфото  беше нищожно и не се чуваше добре от шума на мотора. Специално проверих още 2 фирми - същите условия! :mad: Всъщност трябва да се опита това изживяване, но не очаквайте много. Спокойно може да се сравнява и си обиколката в трамвай 12 например! :P

- Хотела ни беше много, много хубав - препоръчвам го с две ръце на всеки. http://www.meininger-hotels.com/en/hotels/amsterdam/  Намира се на гара Слатардайк(така ли се произнася!?)- 54 евро нощувка в двойна стая с баня - чисто, ново, персонала е перфектен. До централна гара се стига с влак за 5 минути или с автобус 48 за 10 мин.

- Картофките с майонеза бяха върха - мъжа ми яде 4 пъти(аз по-малко), а не ядем изобщо такива неща тук! Хич даже не ни бяха големи средните порции! :blush:

- Ходихме на тур в Амстердам Арена и ни се стори доста по-постен в сравнение с този на Уембли!

- В 19.30 в неделя(октомври) нямаше много работещи момичета в квартала на червените фенери - може би защото е рано - незнам - видяхме няколко за цвят все пак! :)  Очаквах, че като жена ще ми е леко неприятно там - да гледам как експлоатират други жени - един вид търговия с хора, но не беше така - видимо девойките си се забавляваха и като туристическа атракция дори ми хареса.

- Всичко останало, за което не съм писала специално - уличките, музеите, колелетата, лодките, цветята, пейките пред заведенията, транспорта, хората - беше прекрасно - искам пак! :)

5ce6c1dcbd1f.jpg

34a125a4e9b5.jpg

49042247a015.jpg

7eec4bad80dc.jpg

d1209e23b8b8.jpg

d4ce714b462et.jpg

05d07afaf1b8.jpg

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Съгласна съм, че има недостатъци, но аз научих някои интересни неща за Амстердам точно на такова корабче. Явно зависи и от аудиторията. Определено мисля, че е интересно да се види града от каналите. Подходящо занимание дори когато вали. Водните колела може би са по-добър вариант, но само в топлите дни, а лодките под наем са доста скъпи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не е кой знае какво разходката с лодка по каналите, но и цената не е кой знае какво също. Мисля си, че за 8-9 евро си заслужава :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не е кой знае какво разходката с лодка по каналите, но и цената не е кой знае какво също. Мисля си, че за 8-9 евро си заслужава :)

Ами май и цените вече не са такива :)  - 15 евро на място и 13,5 онлайн. Това за две фирми пред централна гара и онази блубоут - дето спират в другата част - там към музеите - не се сещам улицата - нещо с Л беше - друга цена нямаше. Май може да си купиш и от туристически център като част от някаква промоция за 13,5 - в нашия хотел имаше едни малки талончета - с които също може да получиш тази отстъпка, но това го видяхме после - вече се бяхме возили.

Както и да е - не казвам, че не си заслужава, а че просто очаквах много повече - иначе не съжалявам, че сме се возили!

 

За снимките се извинявам - исках да ги направа по-малки, но от работа нещо не се справих - едни големи, едни малки, една като линк............... :blush:

Връзка към мнение

Приблизително колко време продължават тези разходки с лодка, които коментирате?

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

И аз да попитам за малко инфо. Обмислям един 3-дневен трип до Амстердам, през Айндховен с Уиз. Датите са 28-31.05, връзва се и ценово с днешното намаление на лилавите. Целта е първо излизане на детето в чужбина и съответно насоченост на екскурзията към нейна милост (6г.) - зоол.градина, разходка с лодка и др.

Понеже полета на връщане е доста рано, мисля 2 нощувки в Амстердам и една в Айндховен!

Приемам всякакви предложения!

Редактирано от Дидко
Връзка към мнение

И аз да попитам за малко инфо. Обмислям един 3-дневен трип до Амстердам, през Айндховен с Уиз. Датите са 28-31.05, връзва се и ценово с днешното намаление на лилавите. Целта е първо излизане на детето в чужбина и съответно насоченост на екскурзията към нейна милост (6г.) - зоол.градина, разходка с лодка и др.

Понеже полета на връщане е доста рано, мисля 2 нощувки в Амстердам и една в Айндховен!

Приемам всякакви предложения!

 

За дете може да е интересен музея на Мадам Тюсо с восъчните фигури. На мен лично такива неща не ми харесват, но винаги има дълги опашки отпред. Восъчните фигури ги сменят до колкото знам, може да видиш текущите тук: https://www.madametussauds.com/amsterdam/en/ 

 

Ако решиш да не прекарваш цялото време в Амстердам, може да се метнете до Хага, където за деца ей това ще е интересно: http://www.madurodam.nl/en/ Умален модел на цяла Холандия. Ако се решиш да отделиш ден там свиркай да предложа какво да правите и останалото време :)

 

Иначе наистина полета от Айндховен е рано. На теория може да стигнеш и ако последната нощувка е в Амстердам, но трябва да се събудите сигурно в 4 сутринта. Може да си направиш последната нощ в Айндховен, има хотел точно над терминала, цената му е прилична за холандски стандарти, макар че не виждам опция за деца. Може да им драснеш мейлче: http://www.booking.com/hotel/nl/tulip-inn-eindhoven-airport.bg.html?aid=368032 На самия Айндховен може да му отделиш един късен следобед+вечер, колкото да погледнеш малко по-различен от Амстердам типичен холандски град, но цял ден няма какво да се прави според мен, особено ако имаш само 3 общо. .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мерси за светкавичния отговор Жоре!

Мадам Тюсо ще и е интересен със сигурност, за мен е без значение, ходил съм в този в Лондон, ама пак казвам гледаме детето :).

Този парк в Хага, така като го гледам е нещо подобно на Мини Европата в Брюксел!

Всичко е в зародиш още ама май ще скачам ;)

Връзка към мнение

Мерси за светкавичния отговор Жоре!

Мадам Тюсо ще и е интересен със сигурност, за мен е без значение, ходил съм в този в Лондон, ама пак казвам гледаме детето :).

Този парк в Хага, така като го гледам е нещо подобно на Мини Европата в Брюксел!

Всичко е в зародиш още ама май ще скачам ;)

 

Мисля, че е добро попадение като за първо място извън България за дете, пък и за вас, все пак да видите нещо ново :)

Връзка към мнение

На 6 годишно дете в "Мадам Тюсо" ич няма да му е интересно, но в "НЕМО" направо си отиват 2-3 часа, и то в конфигурация "Мама, татко и аз":

 

 

"НЕМО" се намира в близост до централната гара: https://www.google.bg/maps/@52.3758354,4.9034545,15z

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Моят син беше на 9 години при посещението ни в Амстердам, което бе еднодневно и част от 15-дневна обиколка на Германия, но това посещение в Мадам Тюсо още го говори като най-якото нещо, което е виждал, дори и немските зоо-та не го засенчиха. Хареса му и разходката по каналите с корабче, но виждам, че ста го предвидили. Освен това споменаваш, че е момиче не знам дали ще и интересно да види Кукенхоф – най-красивата градина с лалета в Холандия, но и не знам дали няма да са прецъфтели вече.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моят син беше на 9 години при посещението ни в Амстердам, което бе еднодневно и част от 15-дневна обиколка на Германия, но това посещение в Мадам Тюсо още го говори като най-якото нещо, което е виждал, дори и немските зоо-та не го засенчиха. Хареса му и разходката по каналите с корабче, но виждам, че ста го предвидили. Освен това споменаваш, че е момиче не знам дали ще и интересно да види Кукенхоф – най-красивата градина с лалета в Холандия, но и не знам дали няма да са прецъфтели вече.

 

В края на май със сигурност е заторен парка с лалетата. Всъщност ще пусна тия дни тема по този въпрос :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 Освен това споменаваш, че е момиче не знам дали ще и интересно да види Кукенхоф – най-красивата градина с лалета в Холандия, но и не знам дали няма да са прецъфтели вече.

Понеже точно сутринта се ровех да чета за парка Кукенхов - отворен е в периода 20 март - 17 май .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.