Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Предстои ми пътуване за 4 седмици в Китай. Маршрута като цяло е готов, остава само да напасна някои подробности по дни. Та въпросите ми са свързани с всяка практическа информация, която може да ми бъде полезна. Планирам да пътувам самостоятелно, без туроператор, от Пекин до южната граница с Виетнам. Вече комуникирам с Рувензоги от форума и той ми даде доста ценна информация относно купуването на билети за влакове. Но ако се сетите нещо полезно - споделете. Храна, вътрешни полети, дори и това как сте се оправяли с китайския.  :)

Имам конкретно запитване за кратките турове на място - да ползваме ли агенция или е възможно да се оправим и без? Тук притеснението ми пак е свързано с езика и факта, че не може да се вземе кола под наем. Явно китайците са доста подозрителни към чужденците.

Второто ми запитване е конкретно към Георги. Пишеш в дневника си, че Великата Кит. стена в този участък  Jinshanling е по-малко пренаселена. А има ли работно време, дали ще ми разрешат да снимам залеза там?

Друго, за което се чудя е има ли магазия на гарите или място, където можем да си оставим багажа за ден, два, докато правим кратък тур из околността. Примерно като стигнем планината Хуашан /дано го пиша правилно/ няма да отсядаме в хостел, а направо ще се качим горе за нощувка, ама къде да денем големите сакове. :wacko: 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 Но ако се сетите нещо полезно - споделете. Храна, вътрешни полети, дори и това как сте се оправяли с китайския.  :)

Имам конкретно запитване за кратките турове на място - да ползваме ли агенция или е възможно да се оправим и без? Тук притеснението ми пак е свързано с езика и факта, че не може да се вземе кола под наем. Явно китайците са доста подозрителни към чужденците.

Второто ми запитване е конкретно към Георги. Пишеш в дневника си, че Великата Кит. стена в този участък  Jinshanling е по-малко пренаселена. А има ли работно време, дали ще ми разрешат да снимам залеза там?

Друго, за което се чудя е има ли магазия на гарите или място, където можем да си оставим багажа за ден, два, докато правим кратък тур из околността. Примерно като стигнем планината Хуашан /дано го пиша правилно/ няма да отсядаме в хостел, а направо ще се качим горе за нощувка, ама къде да денем големите сакове. :wacko: 

 

1. За храната - потапяй се смело, това мога да препоръчам. Повечето ресторанти имат снимки и картинки, може да не знаеш какво поръчваш, но съм почти сигурен че си заслужава :) В Пекин покрай олимпиадата се появи класификация на хигиенните условия и има стикери залепени по вратите. Търсиш такива със зелено А. 

За съжаление извън Пекин не мисля, че е валидно, и особено в малките селца и паланки щеш не щеш може да се наложи да ядеш на място със съмнителна хигиена. Бъди психически подготвена за тоалетните там също, като цяло гледай да ходиш в молове, макдоналдси и .т.н....но пак, като ти предполагам маршрута не навсякъде ще ги има. 

 

2. Вътрешни полети, само през ctrip.com и elong.net - ще ти дадат еднакви цени, но със сигурност доста по-евтини от големите световни сайтове. Когато аз ходих най-рентабилно беше да се купува в седмицата преди полета. Сайтовете предлагат графика на цените и може да видиш колко време напред тръгват да падат, правилото по-рано по-евтино не важи много там. 

 

3. За китайския на мен лично не ми се наложи думица на китайски да кажа. Картинки, жестове и английски. Но пак, аз бях в развитите райони...

 

4. Избягвай турове, освен ако няма как да ги направиш лично и само ако са много много добре проучени. Китай е лидер в това да разкарва туристите из магазини и фабрики, от там се издържат. Може да те закарат за час на мястото, колкото да отбият номера и после да те бутнат 2 часа в магазин за часовници.

 

Ако не се лъжа не бях писал за Jinshanling, а за Badalin, там е туристическата гмеж. Mutianyu не е толкова пренаселено, но пак е туристическо. Jinshanling до Simatai е кадилака на разходките по стената. За съжаление по мое време Simatai беше затворена за реконструкция, сиреч строяха голям туристически комплекс, не знам до колко е напреднал строежа. 

 

На теория не мисля, че е официално разрешено да спиш на стената, но не е и нещо което се следи стриктно. Доста хора го правят със спални чували и тогава те ти изгрев, те ти залез. Препоръчвам ти да обиколиш цялата стена от Gubeikou до Simatai, дано последната е достъпна. Проблем е леко в първата част, че има някаква военна зона, която трябва да се заобиколи с GPS.  Иначе е това е безспорен ресурс номер 1 за разходки по стената: http://www.greatwallforum.com/ Със сигурност има цялата информация, която ти е нужна и още много много. Дано уцелиш хубаво време. Аз със сигурност бих отделил поне една нощувка на стената или в региона и, просто моето пътуване беше само за седмица и нямаше как. 

 

Ах, още нещо. Ако включваш Тибет в плановете, нали знаеш да не го пишеш в заявлението за виза, че има голям шанс да ти откажат. Визата за Тибет директно на място се урежда. 

 

За съжаление не знам да има място за куфар по гарите...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Георги, благодаря за подробния пост. Идеята за стената е да спим в някой хостел близо до  Jinshanling. Въпросът ми беше до колко часа позволяват да се разглежда стената и дали ще успея да остана за залеза.  

За храната - на картинките личи ли си коя манджа е с месо. По-принцип от месата ям само риба, но за по-сигурно съм готова да мина и без нея. :)

Това за цената на самол. билети е наистина странно, но при всички положение смятам като тръгнем да сме купили и вътр. полети, т.е. за финалната права ще хванем по-високи цени явно.  :wacko: 

До Тибет няма да ходим, а знаеш ли как е положението с другите автономни области, със сигурност ще посетим една.

Редактирано от Tedy
Връзка към мнение

Мисля, че имаше някакви хотели или частни къщи там, които да ви приютят за една вечер. Мисля, че няма да имаш проблем за залеза след като хора остават да спят там, но за изгрева може и да не те допуснат. В смисъл, няма охрана, която да обикаля цялата секция вечер и да гони всички, има бутки за билети на входовете и това е :)

 

Все пак е добре в горепосочения форум, да си проучиш нещата в детайли. Транспорта до там също не е тривиален - най-вероятно трябва да си наемеш такси за един ден. 

 

Може да понаучиш основните неща как им изглеждат йероглифите за всеки случай. Аз си бях принтирал едно пищовче какво е ориз със зеленчуци и т.н. :) Дори да не можеш да го разчетеш може да го посочиш, има си задължителни манджи във всеки ресторант :)

 

За самолетните билети, ctrip и elong са супер стабилни сайтове, имат си англоезична версия. Така че може да си заслужава да изчакаш ниските цени, но те разбирам ако желаещ всичко да ти е фиксирано още преди тръгването. Не е толкова странно иначе, просто ниските локални тарифи не се пускат в световните бази данни :)

 

За Хонконг мисля, че дори визи не ни трябват, но тук говоря малко наизуст. Не помня също дали китайската виза е за еднократно и многократно влизане, а и нямам представа дали ходене до там се води също излизане от Китай. Сигурен съм, че някой ще се включи да помогне по тая тема!

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

За Хонконг няма визи за българи, но си имат собствен имигр. контрол и ходенето дотам се брои за излизане от Китай. 

 

Вървяла съм стената от Jinshanling до Simatai - ако някой търси да преспива долу (аз не съм стояла с преспиване) от Simatai катеренето до стената е по-малко; Jinshanling е по-стръмно и лифтът може би не е отворен преди изгрев и след залез.

 

Само кола не знам, но шофьори с кола, с които можеш да се спазариш за половин, цял ден или колкото е необходимо има навсякъде където има тур. обекти.  В пазарлъка помага обектите да са написани с техните йероглифи, защото извън големите градове малко хора говорят какъвто и да било английски.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Предусещам, че ще нося една торба с йероглифи, но това е положението. Няма да ходя в Хонг Конг и Шанхай от известните градове. Програмата е с акцент на природните забележителности. Ronne, а някаква идея по въпроса за багажно. Някъде четох, че имали и носачи за багажите, но да наемам човек за подобно нещо... не знам, не е в мой стил. Като съм готова с маршрута може да го напиша в темата, за следващите, които се навият на китайско йероглифско приключение. За преспиването под стената явно препоръката е за Simatai.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Багажно по гарите трябва да има, макар на мен да не ми се е налагало да го търся.  В хотелите никога не е излишно да питаш дали не могат да ти съхраняват багажа няколко нощи след напускането или преди настаняването.  Ако наемете шофьор или такси което да ви заведе и същото да ви върне и му плащате накрая може също да го помолите да ви заключи някъде багажа за междинния период.  В тези страни много неща са по договаряне така че питай смело и те ще ти кажат какво могат или не да направят за теб. 

Редактирано от Ronne
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Предстои ми пътуване за 4 седмици в Китай. Маршрута като цяло е готов, остава само да напасна някои подробности по дни. Та въпросите ми са свързани с всяка практическа информация, която може да ми бъде полезна. Планирам да пътувам самостоятелно, без туроператор, от Пекин до южната граница с Виетнам. Вече комуникирам с Рувензоги от форума и той ми даде доста ценна информация относно купуването на билети за влакове. Но ако се сетите нещо полезно - споделете. Храна, вътрешни полети, дори и това как сте се оправяли с китайския.  :)

Имам конкретно запитване за кратките турове на място - да ползваме ли агенция или е възможно да се оправим и без? Тук притеснението ми пак е свързано с езика и факта, че не може да се вземе кола под наем. Явно китайците са доста подозрителни към чужденците.

Второто ми запитване е конкретно към Георги. Пишеш в дневника си, че Великата Кит. стена в този участък  Jinshanling е по-малко пренаселена. А има ли работно време, дали ще ми разрешат да снимам залеза там?

Друго, за което се чудя е има ли магазия на гарите или място, където можем да си оставим багажа за ден, два, докато правим кратък тур из околността. Примерно като стигнем планината Хуашан /дано го пиша правилно/ няма да отсядаме в хостел, а направо ще се качим горе за нощувка, ама къде да денем големите сакове. :wacko: 

Здравей и от мене.Ще ти дам няколко съвета,дано да са ти от полза.

 

1.Никога не ползвай  местна тур.агенция.Почти цялото време ти губят със странични неща(водят те по фабрики за камъни,по чайни,и други от този род.Имат сключени договори и се губят по 3-4 часа,а това е откраднато време от теб).

Питай в хотелите за шофьори.Наемането им става по договорка.Почти сигурно е,че шофьора няма да знае английски,затова уточнявай всичко на рецепция,или с  асистент менажера на хотела.

2.Храната-изпробвай смело.Основно правило е,гледай къде се хранят местните.Дори и да се съмняваш в хигиената на дадено ресторанче,или уличен търговец на храна-има  ли много клиентела всичко е наред.

3.Моя английски не е на високо ниво,но и техния е такъв.Така,че се разбирахме супер.Не очаквай обаче като излезеш от утвърдените туристически места,да има надписи на английски или пък някой да го говори.

4.Визи извадихте ли си?Има една задължителна покана без която няма да ви бъдат издадени визи.

 

Ако имаш въпроси питай,все пак се върнах от там само преди 6 дена

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравей :) Относно планината, ако имаш впредвид Huangshan (Жълтата планина), то имай впредвид, че целият маршрут е по стълби и стълбички, и стълбета разни..., с други думи, вариант И багаж, ми се струва направо немислим. За съжаление, не мога да ти дам ориентир, относно възможни места, на които да си оставиш багажа, просто ние използвахме хотела в Тунгши, в който преспахме и през който навръщане минахме.

Тъй като, по времето, през което ние пътувахме, Магеланци или Аерохроники не съществуваха :), за цените на самолетните билети се ориентирахме, чеквайки индивидуално всяка авиокомпания (появяват се различни промота). В интерес на истината, аз лично не бих рискувала със закупуването на билети 1 седмица предварително, т.като онова множество ПЪТУВА, ама пътува яко, та не се знае, дали ще има останали билети, а пък и да вземе да съвпадне с някой техен празник... съвсем не можеш да се доредиш...

Относно храната: NO SPICY!!!!! :) (мисля това, лютивото, е единственото обяснение, защо не ги е тръшнала още някоя епидемийка, ама все пак ние имаме някакви хигиенни навици, та не е необходимо, още на първата хапчица, да не осъзнаваме къде се намираме от люто). За всеки случай, аз винаги си нося entirol и въглен... Не ми се е налагало да ги ползвам, ама...за спокойствие.

С пожелания за приятен път :)

ПП: Един съвет: абстрахирай се!!! Понякога, предполагам, ще ти се иска да удушиш, после да ги заколиш, а на финала и да ги гръмнеш местните, ама... те са си такива. Китай е необятна Култура, и История, и Религия, с тотално, ама извънредно безкултурно население (по мнението на моята особа, непретендираща за изисканост :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Ще отговоря тук на запитване от Maya, за да бъде достъпна информацията и за други интересуващи се. Първо да започна с това, което успяхме да видим за 29 дни:

Маршрутът беше изцяло в Източен Китай. Полет София - Виена - Пекин. Забранения град, Великата китайска стена в Жин Шан Лин. Полет до Нанин. Село Мингши и водопад Детян навътре в провинцията, на границата с Виетнам. Влак Нанин- Гуилин. После село Тянту и оризови тераси Jinkeng. После край река Ли - първо в Яншу, после в Син Пин. Гуилин - Чанша - Джанзязе /Аватарския парк/. Fenghuang. Ханджоу, Хуаншан или Жълтата планина /какъв дъжд ни пра там, майкоуууу/. Чаените градини в Longjing. С‌иан, планината Хуашан и водопад Хукоу. От Сиан поехме с нощен влак по обратния път - Пекин - Виена - София. 
Като цяло идеята беше да видим повече природа и по-малко от градовете. Самолетните билети ги пазарихме от България. Цените не паднаха, както беше предположил Жоро. Билетите за влаковете ги купувахме на място. Първите - от хостела в Пекин, от там нататък, при всяко стъпване на гарата си купувахме следващия. За мен влаковите билети най-добре да се взимат в Китай, няма смисъл да се дават излишни пари за он лайн комисионни.
Разписанието на влаковете: http://chinatrainguide.com/stntostn.php
Разписание на автобусите: http://chinabusguide.com/
За самолетите Влади отговаряше и не мога да кажа нищо.
Ако имаш други въпроси питай.  :)
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

@Tedy Отдавна чаках да публикуваш снимки тук (аз съм ги виждал на фото форума, но все пак си е друго тук да ги има).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Теди, благодаря!

Невероятни снимки! Макар да казваш, че времето е било лошо, когато сте били на стената, ми се струва много по-добре отколкото ясно небе. Така планината пази онази своя мистичност и необятност с всичките тези облаци и лека мъгла.

 

Теди, вие по кое време на годината сте били там?

 

Сега напасвам пъзела и определено ще включа Син Пин, чието съществуване не знаех.

 

Нашата програта е също с цел разглеждане и усещане на природа и автентичният китайски дух.

Планували сме и посещение на Манастита Шао Лин. Разбрах, че има и нощно светлинно шоу и представление на монаси.

Също така бих искала да посетя и някакво автентично музикално/театрално представление, да задоволя жаждата си за китайска музика :)

Благодарение на Георги, разбрах за Водното представление в Ханджоу, но в интернет видях и атентично представление от времето на династията на Тан " Тан династи шоу" в Сиан. Ако някой има препоръки за подобни представления, ще се радвам, ако ги сподели.

 

Още нещо - посещавали ли сте местен китайски точков масаж или тератия? Приятелят ми се пошегува, че ако реша в Шао Лин мога да получа такаъв, но не на 2 ръце, а ми на хиляда ръце и още толкова крака :)))

 

п.с. Пак от Георги мисля, че видях някъде тук, че 5 Април е нациноален празник и освен, че вс ще е затворено, ще и хаос от пътуващи. Някой има ли опит с този момент там? Може би за тези дати единствено ще трябва да си вземем влакови билети от тук като гарация, или да сменя програмата и точни тези дни да ме статични в някой град...

Редактирано от Maya
Връзка към мнение

В Китай бяхме юни - юли. Беше страшна влага и мор. На Китайската стена ни настигна здрава буря с гръмотевици точно по залез и наистина се получиха интересни снимки. Според гида ни съм била голям късметлия, защото сутрешните мъгли там били рядкост, а аз ги нацелих от раз. :) Големият дъжд обаче беше в Жълтата планина, но и това преживяхме, само апаратите ни леко пострадаха. В Шао Лин не сме ходили. Четох, че тези шоута са много комерсиални, а мен такива неща не са ми интересни и лесно прескочих манастира. То и без друго времето не стигаше за всичко. В Западен Китай също има невероятни забележителности, но там си е за още една поне едномесечна екскурзия. Единственото шоу, което гледахме беше това в Ханджоу и наистина е впечатляващо, и как не като видиш кой е режисьора. :)

Специално за Fly Traveler снимки, които ги няма във фотофорум.

1.Оризовите полета.

2.Китайската стена.

3.Река Ли.

4.Водопад Хукоу и Жълтата река.

 

post-181-0-02151700-1392121661_thumb.jpg

post-181-0-21660800-1392121680_thumb.jpg

post-181-0-85887700-1392121693_thumb.jpg

post-181-0-47540400-1392121709_thumb.jpg

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

@Tedy - мерси много, убийственно красиви са ти снимките, тази със силуета на правият лодкар ми се струва, че съм ти я виждал на фото форума, но може да е била просто подобна. Такива лодкари с такива лодки много ли ги има или някой специално позира? :) :) Виждал съм и на други фотографи подобни снимки.

Връзка към мнение

Tedy, а пътеписът къде е? :)

Уф, хвана ме, мързи ме да пиша и обработвам.  :rolleyes:   Във фейса почнах нещо като фотопис, но стигнах само до първата седмица.

 

@Tedy - мерси много, убийственно красиви са ти снимките, тази със силуета на правият лодкар ми се струва, че съм ти я виждал на фото форума, но може да е била просто подобна. Такива лодкари с такива лодки много ли ги има или някой специално позира? :) :) Виждал съм и на други фотографи подобни снимки.

Да, тази е подобна. Това се води нещо като платен фото тур - рибар с корморани. Пича си стоеше статично и си позираше професионално. Моя грешка беше, че не ползвах статив за още по-качествени кадри. Сега ме дразни, че има шум. С твоя Никон това вероятно не би било проблем. Рибаря се наема, може при добро желание да си платиш за няколко, става още по-ефектно. Обикновено така действат при фотопленери, когато се събират повече фотографи.

Връзка към мнение

Ами давай! Пътешествието ви изглежда перфекто организирано, сериозно разнообразно и прелюбопитно. Тъкмо ще помогнеш с текста си на доста хора да се ориентират и нахъсат :) Ще съм сред най-нетърпеливите ти читатели. Айде, довечера седмица 2 и 3, утре - останалото. ;) Пътуващите хора не трябва да ги мързи да пишат, ще помогнеш на мнозина, които по някакви причини не могат да пътуват, да се пренесат в приказния свят, който показваш на снимките. Успех!

Уф, хвана ме, мързи ме да пиша и обработвам.  :rolleyes:   Във фейса почнах нещо като фотопис, но стигнах само до първата седмица.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Сега забелязах и 2 полезни снимки.

1. Спалното купе. Има си и джапанки за по-смелите.  :)

2. Умивалните във вагона. Докато снимах привлякох строгия поглед на китайски полицай, доста ми се позачуди, ама езиковата бариера ме спаси и този път. Все пак, за да разпитваш някой трябва първо да се разберете.   :)

post-181-0-20207400-1392128552_thumb.jpg

post-181-0-39887800-1392128566_thumb.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

п.с. Пак от Георги мисля, че видях някъде тук, че 5 Април е нациноален празник и освен, че вс ще е затворено, ще и хаос от пътуващи. Някой има ли опит с този момент там? Може би за тези дати единствено ще трябва да си вземем влакови билети от тук като гарация, или да сменя програмата и точни тези дни да ме статични в някой град...

 

по-добре гледай да сте статични. Проблема, е че не можеш просто да си купиш по-рано влакови билети онлайн, освен ако не се е променила системата. Билетите ги пускат 20 дни предварително, а особено по време на тоя период сигурно ще се разпределят между свои и наши хора преди въобще да стигнат до обикновените потребители. Ако плана ти е по-гъвкав може да изчакаш да видиш какво ще стане, но подозирам дори и да успееш да се сдобиеш с билет ще е с доста прилична надценка. Просто остани на едно място покрай фестивала и така :) seat61.com е най-ценният ресурс на тема влакови пътувания: http://www.seat61.com/China.htm#How to buy tickets

 

Колкото до шоутата. Не е само това в Hangzhou, няколко са и са все "Impressions on..." Ако графика не включва Hangzhou, може да видиш някое от другите, а може и повече от едно. Не са с еднакъв сюжет и музика:

 

Impression Liu sanjie

Impression Lijiang

Impression West Lake

Impression Hainan

 

В ютюб може да намериш примерни клипчета, според мен всичките си заслужават.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето и моята програма за Китай . Доста е натоварена - 32 дни постоянно пътуване и разглеждане основните забележителности.

Но пък е изпълнима и най-вече изпълнена май'2012.

Наистна най-важното са влаковете. Купуват се точно 10 дни предварително. Точно най-търсените - спални от по-ниския клас се свършват още първия ден, затова озовете ли се на гарата веднага купувайте. А това основно става като се носят разпечатки (йерогливи) за желаната дестинация, № на влака и т.н.  По празниците е изключително непрепоръчително да се пътува.

 

ПРОГРАМА КИТАЙ 5 - oкончателно +.doc

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Според мен, шоуто в Сиан си заслужава- аз съм впечатлена и определено ми хареса, нищо, че е за туристи:)

Задължително е ходенето на фууд масаж- първо страхотна отмора и крачката са ти като нови след н- часово обикаляне и второ- дори и да не си уморена- това си е точков масаж и стимулира организма като цяло:) За масаж на "4 ръце"- спецове са в Тайланд (или по- точно "спецки"... може и с хепи енд). Майтапът настрана, но да отидете в Китай и да не се насладите на масаж... не мож'те така

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Програмата е повече от страхотна, буквално и преносно :)

Аз днес измайсторих подобна програма, но ми се видя някак препускаща програма и не знам дали няма да сме сканапни посредата на екскурзията. А това Синпин, как е на англ или китайски, че цял ден го търся и не ми излиза

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.