Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 2 часа, neuromancer каза:

Това си е Sao José или св. Йосиф, той се изобразява така с младенеца. Само че нямам никаква представа къде се намира

 

ПП Всъщност и Santo Antonio може да е, него също така го изобразяват. Но този на снимката не е монах, значи по-вероятно е Йосиф.

Не, не са те.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това е Исус Христос, който държи детенце.

В християнството има един момент, когато Исус държи бебе, на иконите ,изобразяващи Успение Богородично, на 15 август. Обяснението е, че това е душата на неговата майка.

Снимката-загадка изобразява Исус  Христос  с детенце, което лично аз виждам за пръв път, с изключение на иконата Успение Богородично.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Давам и отговора на загадката.

 

Това е Църквата на йезуитите в Хавана - Iglesia del Sagrado Corazon de Jesus

Всеки, който посещава Хавана, трябва да отиде в  ъгъла на улица Рейна (официално улица Салвадор Аленде) и улица Belascoain (официално улица Padre Varela) в центъра на Хавана, за да се възхити на този храм на католическата църква. Известен от мнозина като Iglesia de Reina, най-високата и може би най-красивата църква в Куба се издига в центъра на градския пейзаж като една от най-успешните религиозни сгради в Куба, по отношение на архитектурата. Нейната забележителна 77-метрова кула е покрита с 4 метров бронзов кръст, с 32 гаргойли и разнообразни статуетки. Вътре е осветена от 69 невероятно красиви витражни прозорци, които представят живота на Исус Христос и Дева Мария.
Църквата е открита от епископ Педро Гонзалес Естрада на 3 май 1923 г.
Тази църква разполага с три врати . Подът на централния кораб се състои от каменни и стъклени керемиди, като върху входа са гравирани гръцки букви алфа и омега. От улицата (Рейна) можете да видите образа на Свещеното сърце, издълбано в дърво и група от пет ангела, с разперени криле, да образуват балдахин. До олтара има бронзова плака, в която Исус е изобразен като заклано агне. Двата странични кораба формират латински кръст, където има и образ на Каридад дел Кобре, покровител на Куба. В допълнение, енорията има един от най-великолепните органи на Куба.

Датата 15 август, се сочи за датата на решението, за създаване на ордена на Йезуитите.

Вероятно, в началото е била с друго име, защото църквата е открита в 1923 година, а орденът, създаден в 1934. Но не намерих информация по въпроса.

И последно - там се намира рядко религиозно изображение - Исус Христос, който държи детенце. Което беше и загадката.

 

Ето и снимки:

 

 
 

 

P1290125.JPG

P1290126.JPG

P1290124.JPG

P1290122.JPG

P1290123.JPG

P1290120.JPG

P1290119.JPG

P1290117.JPG

P1290116.JPG

P1290114.JPG

P1290113.JPG

P1290112.JPG

P1290107.JPG

P1290106.JPG

P1290105.JPG

 

 

 

@Happy_Traveler имаше желание да пусне загадка. Да заповяда, моля, със следващата снимка.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
  • Браво 4
Връзка към коментар

Ехоооо, Земята вика @Happy_Traveler!

Ако няма връзка, който има мерак, да сложи  снимка-загадка,моля!

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Браво, беше бързо:)

Стана ми забавно, защото навсякъде по света сградите на този вид изкуства са пищтни,богато украсени.А в Скопие, където барок,рококо и ар нуво се прескачат на всеки 50м ,тази сграда се отличава с такава симплисити.:)

@VladimirK,ти си!

 

 

 

IMG_20180308_132657.jpg

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 часа, Мари Николова каза:

Браво, беше бързо:)

Стана ми забавно, защото навсякъде по света сградите на този вид изкуства са пищтни,богато украсени.А в Скопие, където барок,рококо и ар нуво се прескачат на всеки 50м ,тази сграда се отличава с такава симплисити.:)

@VladimirK,ти си!

 

 

 

IMG_20180308_132657.jpg

Миналата година бях в там за един балетен конкурс на детенцето ми.

В нет-а има малко информация: през 1979 словенски архитекти печелят анонимен конкурс за сграда на Културния център в Скопие. По техен проект сградата е построена през 80-те години на миналия век.

Ако имате повече информация, моля споделете.

 

Сега нямам под ръка снимки за загадка. Предлагам някой друг да продължи играта.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 08/03/2018 в 9:55, AlexandraKo каза:

Вероятно, в началото е била с друго име, защото църквата е открита в 1923 година, а орденът, създаден в 1934. Но не намерих информация по въпроса.

Тук вероятно се е получила грешка при натискане на клавишите. Йезуитският орден e основан през XVI век. Дълги години служи като авангард на католическото мисионерство в Новия (от европейска гледна точка) свят. Златният му век съвпада с християнизацията на заваренето население в испанските и португалските колонии в Америка през XVII и XVIII век. Какво му се случва на територията на испанската империя в края на XVIII век е разказано във филма Мисията.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , домосед каза:

Тук вероятно се е получила грешка при натискане на клавишите. Йезуитският орден e основан през XVI век. Дълги години служи като авангард на католическото мисионерство в Новия (от европейска гледна точка) свят. Златният му век съвпада с християнизацията на заваренето население в испанските и португалските колонии в Америка през XVII и XVIII век. Какво му се случва на територията на испанската империя в края на XVIII век е разказано във филма Мисията.

Да, да грешка е - 1534 трябва да се чете. Имам предвид датата 15 август 1534. И всичко си идва на мястото.

Благодаря!

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Георги каза:

Ето едно лесно от мен:

 

P3050027.jpg

 

Търсим не само локацията, а и в кое произведение присъства сградата. 

Това е онази електростанция в Лондон, не се сещам за името. Ама, има корица на един албум на Пинк Флойд - Енималс - тези комини и едно розово прасе.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 18 часа, Мари Николова каза:

Стана ми забавно, защото навсякъде по света сградите на този вид изкуства са пищтни,богато украсени.А в Скопие, където барок,рококо и ар нуво се прескачат на всеки 50м ,тази сграда се отличава с такава симплисити.

Архитектурната история на Скопие е по-скоро тъжна, отколкото забавна, защото ключовите моменти в нея са едно земетресение и два неуспешни грандиозни експеримента в конфликт един с друг.  Когато земетресение срива целия град през 1963, Тито решава, че това е добър шанс да демонстрира Югославия пред света като страна с размах, носеща се на ръба на вълната на прогреса. Кани едно от най-големите за момента имена в световната архитектура - Кендзо Танге - да проектира възстановяването. За възстановяване всъщност и дума не може да става, защото Танге възприема задачата като идеалният случай за изява на революционен дух, проектирайки цял нов град на голо поле с абсолютно пренебрежение към каквито и да били заварени провинциални "феодални" или "буржоазни" традиции, европейски или ориенталски. Проектът му (Слава Богу) се оказва голям залък за Титова Югославия да бъде осъществен целият, но идеите на модернизма и структурализма намират почва сред югославските архитекти и те продължават да градят обществените здания в Скопие в този дух. Операта, по мое мнение, е черешката на тортата. Харесвам я, без непременно да харесвам универсалния магазин, квадратните административни сгради с плоски фасади, или улиците нарочно прокарани на кестерме спрямо предземетръсните. Не съм съгласен, че навсякъде по света оперите са пищно декорирани. Зависи си от епохата. Вижте например Осло.

 

Fast-Forward 30 години населението на независима Македония най-после е в правата си да демонстрира на света чрез избори, че тоя стил, който излиза от мода и на световно ниво, не му е по сърце. Размахът остава, но прогресът отстъпва на антиквитетот. Земетресение трудно се поръчва, за да се разчисти теренът. Вместо това се взема решение всичко останало от модернисткия период да се скрие. Буквално! Или като му се покрият фасадите със стриропорени псевдонеобароково и псевдонеоласически орнаменти, или като се построят цели сгради пред него така, че да го скрият от поглед. От тоя период трудно бих посочил харесвана сграда. 

 

Fast-Forward още 10 години и антиквичарите падат от власт. Чакаме следващия архитектурен експеримент с подобен размах. 

Редактирано от домосед
  • Харесвам 6
  • Браво 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, AlexandraKo каза:

Това е онази електростанция в Лондон, не се сещам за името. Ама, има корица на един албум на Пинк Флойд - Енималс - тези комини и едно розово прасе.

Приемам отговора за верен, но само добави и името за пълнота. Дори да не се сещаш, поне го гугълни :)

 

Можеш да даваш следващата загадка, аз ще напиша повече по-късно. 

Връзка към коментар
преди 4 часа, AlexandraKo каза:

Това е онази електростанция в Лондон, не се сещам за името. Ама, има корица на един албум на Пинк Флойд - Енималс - тези комини и едно розово прасе.

Battersea Power Station се казва, но не бях го запомнила, помогна чичко Гугъл.

 

Нямам компютър под ръка и съответно снимки.

Отстъпвам си реда на когото има мерак да сложи загадка, пък не се е доредил.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не вярвам Георги да се разсърди, че пускам снимка вместо него...Предполагам , че няма да затрудни никого, но ми е любима и искам да я споделя... и така, откъде е снимката ? 

C9DF47B9-7B1F-48F3-BCC2-4F3AB9B6DF0C.jpeg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 22 минути , stebal каза:

Не вярвам Георги да се разсърди, че пускам снимка вместо него...Предполагам , че няма да затрудни никого, но ми е любима и искам да я споделя... и така, откъде е снимката ? 

C9DF47B9-7B1F-48F3-BCC2-4F3AB9B6DF0C.jpeg

Няма да се сърди Георги, аз отстъпих моя ред, така че, ти благодаря за загадката!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 37 минути , stebal каза:

Не вярвам Георги да се разсърди, че пускам снимка вместо него...Предполагам , че няма да затрудни никого, но ми е любима и искам да я споделя... и така, откъде е снимката ? 

C9DF47B9-7B1F-48F3-BCC2-4F3AB9B6DF0C.jpeg

Това съм го виждал. Не съм бил там, обаче май съм гледал по "History", или някой подобен канал. В Англия  е и е свързано с легендата за крал Артур. Повече не знам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Прекрасно място е Гластънбъри. Да разкажа с няколко думи какво знам за него. Основано е някъде около 7 век от бритите. По късно попада в ръцете на англо- саксите, а през 10 век абат Дънстън установява управлението на бенедиктинския орден. През 14 век само Уестминстърското абатство е по богато от това в Гластънбъри. За съжаление на целия този просперитет се слага край през ( ако не се лъжа) 1583 година по времето на Хенри 8- ми , който го разрушава и конфискува всички имоти в полза на короната. Има две легенди свързани с Гластънбъри- едната е за крал Артур , а другата за Исус и Йосиф от Ариматея. Според първата Авалон- митичния остров, където е свършил земния си път крал Артур , е в Гластънбъри . А според втората -Исус Христос , а след него и Йосиф от Ариматея са посещавали абатството, като втория е забил тоягата си в земята и от нея е израснало прекрасно дърво. Мнозина смятат, че Светия Граал е заровен под него. И предполагаемия гроб на Артур , и дървото могат да се видят и днес. В наши дни абатството се управлява от Англиканската църква. Интересно е , че се отслужват литургии по Римокатолическата, Англиканската и Източноправославната традиции. Може  да бъде посетено целогодишно. Има нещо магично в тези руини, казвам ви :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Battersea Power Station е бивш, по нашенски ТЕЦ и една от най-големите тухлени сгради в света. Силуетът с четирите комина има доста специфично характерен изглед и лично на мен видът и ми е малко индустриално застрашителен, а си представям как е било и с черният дим от пушещите комини. Софийската захарна фабрика също ми навява подобно усещане, но сякаш мащабът е доста по-различен. 

 

Сградата е може би най-известна точно с обложката на албума Animals на Pink Floyd.

 

image.png

 

Типично за флойдовската мегаломания, закачат едно надуваемо прасе между комините, което да го снимат за корицата на албума. В първия ден на снимки има назначен специален стрелец, който да дебне, ако прасето хване гората да го застреля, но първия ден не им стига, а стрелецът не е пазарен за повече. На втория ден на снимките, както може да се досетите прасето се откъсва и излита, прелита над цял Лондон, тормози малко самолетите на Хийтроу, а в последствие каца някъде из Кент, където плаши кравите на един намусен фермер. В крайна сметка прасето е върнато и снимките продължават, но групата харесва повече тези от втория ден, които са без него и прасето в последствие е един вид "фотошопнато" на корицата. Клипчето на домосед от по-горе дава визуална перспектива на цялата галимация. 

 

Много шум за нищо би казал някой, но от тогава надуваемо прасе е неизбежна част от всеки концерт на групата и по-конкретно на четирите на Роджър Уотърс, на които съм бил. На последния в София знаех къде да застана при ритуалното спускане и разкъсване на прасето в публиката, така че си имам найлонова реликва с доста сериозна история. В предстоящият концерт на Уотърс в София, Animals е сериозно застъпен и без съмнение ще видим отново прасето, както и кадри от Battersea. Повече ще ви каже след май месец, защото гледам да се пазя от спойлери. 

 

Обратно към ТЕЦ-а, след като сградата много години е стояла неизползвана, в момента е закупена от азиатска фирма, която влага много пари за да я модернизира и да продава жилища и офиси (както беше споменато, тук ще е лондонската централа на Епъл). Кипи активно строителство, личи си и от крановете около нея, нещо което може да се каже за доста голяма част от Лондон между другото. Почти нямаше посока, в която да погледнеш и да не видиш поне 1-2 крана. 

 

Видях електроцентралата почти съвсем спонтанно преди 4 дни, след като реших да видя къде точно по Темза се намира и се оказа на 10-ина минути пеша от текущата ни квартира. Очаквах да е доста далече от центъра, но имах късмет. 

 

Повече информация:

https://en.wikipedia.org/wiki/Battersea_Power_Station

https://en.wikipedia.org/wiki/Animals_(Pink_Floyd_album)

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.