Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 26 минути , Anna Kalinovska каза:

Тиихичко да запитам: Имаме ли познал отговора на загадката?

Нали познахме града! Изобразеният "паднал ангел" е, разбира се, Ото Лилиентал. Немската легенда в изобретяването на летателни пособия, по-тежки от въздуха. Скулптора няма как да го позная без справка.

  • Браво 4
Връзка към коментар

🤠  Това е точно така, @домосед

 

Няма да се впускам в интересни подробности за пионера в авиацията от 19 в., берлинчанина Ото Лилиентал - любознателните има къде да прочетат подробности за него и изображението. 

 

Бронзовата скулптура е от 1985 г. и се е намирала на пода пред терминал D на най-любимото ми измежду Берлинските летища, Тегел  (TXL) - не много забелязвана от забързаните пасажери. което през 1988 г., почти 100 години след неговото постижение, започва да носи и името Ото Лилиентал.

 

Изобретателят Карл Вилхелм Ото Лилиентал (1848-1896) е считан за най-значителния пионер във въздухоплаването и първия човек, който полита във въздуха с летателен апарат - планер. През 1891 г. извършва успешен 25-метров полет от висок хълм в Германската столица и още 2-3 хиляди след това. Неговите летателни апарати и днес са представени в експозициите на най-значителните световни авиационни и технически музеи.

 

Творбата е назована от създателя й Ролф  Шолц "Падането на Дедал и Икар" (името му не беше непременно търсено).

 

След закриването на TXL и откриването на новото Летище Берлин-Бранденбург (BER) скулптурата е пренесена там през 2020 г.

 

Ето още един ракурс към творбата за човека, когото германската техническа нация почита. 

 

 

 

@домосед, ти си на ход :smile:

 

 

Otto-Lilienthal-Denkmal-Der-Fall-Daidalos-und-Ikaros-Berlin-2-640x428.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 18.08.2023 г. в 10:16, Anna Kalinovska каза:

🤠  Това е точно така, @домосед

Разбирам, че е мой ред.

Хайде, преди да съм се издал къде #вМоментаСъм

Да се познае водният басейн по силуета на града на залез!

 

1837009992_IMG_20230819_1916463.jpg.97eeab85b0972ff0a0a5769444472f3a.jpg

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 40 минути , домосед каза:

Разбирам, че е мой ред.

Хайде, преди да съм се издал къде #вМоментаСъм

Да се познае водният басейн по силуета на града на залез!

 

1837009992_IMG_20230819_1916463.jpg.97eeab85b0972ff0a0a5769444472f3a.jpg

 

 

Езерото Мичиган и Чикаго.

  • Харесвам 2
  • Браво 3
Връзка към коментар

Много ми прилича на църквата "Света Ирина". 

Вероятно е втората най-значима църква в Истанбул след "Света София". (ако не си броим нашата)

В двореца ТопКапи. Дворецът на мен не ми хареса - много "тюркоазен" :wink:ми се видя, но църквата запомних. Най-старата или най-стария олтар - хм, май не съм запомнил много ... все пак.

:biggrin:

преди 5 часа, Argentique каза:

... с какво е по-специална?

 

DSC_6412.JPG.63640d7a7e7957702bff2525a1f83c58.JPG

Вероятно  имаш предвид, че е била катедрална?

Ако изобщо е тази де.

  • Харесвам 3
  • Браво 4
Връзка към коментар
преди 26 минути , ven62 каза:

Много ми прилича на църквата "Света Ирина". 

Вероятно е втората най-значима църква в Истанбул след "Света София". (ако не си броим нашата)

В двореца ТопКапи. Дворецът на мен не ми хареса - много "тюркоазен" :wink:ми се видя, но църквата запомних. Най-старата или най-стария олтар - хм, май не съм запомнил много ... все пак.

:biggrin:

Вероятно  имаш предвид, че е била катедрална?

Ако изобщо е тази де.

Тя е 🙂

А специалното й е, че е адашка на @Argentique (ако не си го записал в тефтера) 😉

Аз пък не харесах църквата. Преди половин живот време я видях и имаше някакво "модерно" изкуство в и около нея, което основно се състоеше от всевъзможни натрошени зелени бутилки и направо ме отврати. Ама без тия изгъзици явно е впечатляващо място. 🙂

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , master_of_germs каза:

Тя е 🙂

А специалното й е, че е адашка на @Argentique (ако не си го записал в тефтера) 😉

Аз пък не харесах църквата. Преди половин живот време я видях и имаше някакво "модерно" изкуство в и около нея, което основно се състоеше от всевъзможни натрошени зелени бутилки и направо ме отврати. Ама без тия изгъзици явно е впечатляващо място. 🙂

 

"@Argentique" е различно от "Ирина".

Толкова знам т.е. толкова съм чел.:biggrin:

 

А Света Ирина вероятно е била македонка т.е. българка. Може и затова да съм запомнил църквата.

 

 

преди 11 минути , master_of_germs каза:

... и имаше някакво "модерно" изкуство в и около нея, което основно се състоеше от всевъзможни натрошени зелени бутилки и направо ме отврати. Ама без тия изгъзици явно е впечатляващо място. 

🙂

 

Еми като не разбираш от инсталации :wink:. Пак добре, че не е било пърформънс.

:biggrin:

  • Шок 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар

Браво на @ven62 за зоркото око и добрата памет! Това е църквата „Света Ирина“ (Αγία Ειρήνη) – смята се, че е първата църква, построена в Константинопол по времето на Константин Велики. И по тази логика е най-старата запазена църква в града в момента. Освен с това, е специална и заради факта, че олтарът ѝ се е запазил почти в първоначалния си вид и до ден-днешен (1700 години са това :shok:). През османския период понеже е била съвсем близо до две големи джамии (Синята и Света София), така и не са я превърнали в джамия, а са я ползвали за арсенал на еничарите. Затова и не са я променяли кой знае колко. Единствено в тази църква в града има запазен атриум със саркофаг, където според разни легенди се намират мощите на Константин Велики. В момента църквата продължава да не е в добро състояние.

 

DSC_6450.JPG.ca38a1c0659b7fef10bbecf068ef34da.JPG

 

Иначе двете най-стари църкви в града са наречени на абстрактни понятия, а не на светици – Мирът Божи (Αγία Ειρήνη) и Светата Премъдрост Божия (Aγία Σοφία).

На мен, за разлика от Мастъра, църквата ми хареса. Както си закусвахме в хотела в последния ни ден от едно далечно пътуване до Истанбул, получих поредния факс от Космоса, че трябва да отида до църквата веднага. Хората продължиха да се наслаждават на закуската си, а аз отскочих набързо до там. Възприятията ми много зависят от различни фактори – хора, време, настроение... Тогава, в края на април, градът беше ужасно претъпкан с китайци и всякакво друго население, а шансът да се озовеш някъде на спокойствие насред този Вавилон бе почти нулев. Но се случи!
Изкарах в църквата двайсет минути сам-сама, дори пазачи нямаше. Ей това е подарък – невероятно древно място и само за мен... :smile3:

 

DSC_6466.JPG.02ba63ab77a301666d7b27f65267468d.JPG

 

DSC_6415.JPG.2168d570972bab9fc0bf77ff082163af.JPG

 

DSC_6404.JPG.0d7415687bfbc15d3a023842b5d83fe8.JPG

 

DSC_6504.JPG.8c20c8e3843599aa757e390ab0673a6c.JPG

 

На излизане от вратата се сблъсках с целия китайски народ. :biggrin: Та е хубаво факсовете да се слушат. :smile3:
@ven62, твой ред е за загадка.

  • Харесвам 10
  • Браво 5
Връзка към коментар

 

 

преди 33 минути , Argentique каза:

...
@ven62, твой ред е за загадка.

Благодаря @Argentique

 

Да не тупам топката. Колебаех се между тези три снимки:

 

Къде, защо и какво съм снимал?

1.jpg.08f56e28352c9c1691e0f5f03760364f.jpg

 

 

От къде съм снимал

88620768_London554.JPG.af2f85b6be301768e26045bc5d4408cc.JPG

 

 

Къде?

490323929_Seoul177.jpg.2f5b2457044d915e0fb18b972511592b.jpg

 

 

Не е съвсем по правилата. Нека в играта остане последната снимка.

 

Къде е правена.

Защо? Защото на тези улични телефони се искаха монети, за да говориш по телефона, но да браузваш в Интернет беше без пари.

 

---

p.s. Разбира се, ще отговоря на предположения и въпроси и за първите две снимки.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

И си мисля за Южна Корея, която също не много леко ме привлича.. Дори я спрягам тези дни за отскачане там в съчетание с Япония..

Още в тази година - за да проверя намясто.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , Anna Kalinovska каза:

И си мисля за Южна Корея, която също леко ме привлича.. Дори я спрягам тези дни за отскачане там в съчетание с Япония..

Още в тази година - за да проверя намясто.

 

Супер бързо. Поздравления.

Само да допълня, че това беше през 2003-2004 г. Сега вероятно е съвсем различно. В смисъл, че едва ли има улични телефони.

Ето още 2-3 снимки за настроение:

 

Колежка: :wink:

1536355734_Seoul042.jpg.c32a9298d401b5041031d4f2690dd549.jpg

 

А това момиче как не се скърши да се покланя на всяка влизаща и излизаща кола от паркинга:

800171210_Seoul277.jpg.b07f0acabc3cef19dc46cae5a1d98cf2.jpg

 

527920664_Seoul281.jpg.4ac4f44c57c8933e44219a31cda0981e.jpg

 

@Anna Kalinovska, твой ред е за загадка.

  • Харесвам 7
  • Шок 1
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар

 

БлагоДаря най-вече за настроението, от него никога не ми стига - колкото повече, толкова повече и по-добре! :sun_bespectacled:

Да, вчера разговарях за възможност да заменя пътешествието в Япония с разходка до Япония И Южна Корея, по същото време. И се скланям наистина да го направя, за да видя малко повече от света. Независимо, че 2 седмици за двете държави ми сеструват малко... Но пък и по 2 седмици, че и повече, във всяка от тях да прекара човек, все не стига и остава немалко за следващ живот 🙃

 

Довършвам продължение на моето Забайкалие и паралелно ще мисля с какво да се опитам да ви затрудня или забавлявам в играта.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

За първите две снимки никой нищо не казва.

Или не ви харесва тази многонишковост в играта или нямате идея (това не ми се вярва).

Нищо, някой ден пак ще ви ги пусна.

:biggrin:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, ven62 каза:

За първите две снимки никой нищо не казва.

Или не ви харесва тази многонишковост в играта или нямате идея (това не ми се вярва).

Нищо, някой ден пак ще ви ги пусна.

:biggrin:

 

На мен ми допада всякаква многовариантност, но се съсредоточих върху същественото 😜

Така че, ако питаш мен, смело продължавай да ни разнообразяваш.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, ven62 каза:

От къде съм снимал

 

Преди 1 час, ven62 каза:

За първите две снимки никой нищо не казва.

...

:biggrin:

За втората снимка - снимал си от някой небостъргач в Лондонското сити посока към Финсбъри съркъс.  
Сега кой точно небостъргач ... едва ли ще e 22 Bishopsgate, понеже той е по-нов, а твоята снимка не е толкова отскоро, защото някои сгради липсват на нея, а други вече са разрушени и има други на тяхно място, значи бих предположил, че е снимано от Tower 42, въпреки че там не знам да има наблюдателна площадка, но може да си бил в някой офис. 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, ven62 каза:

За първите две снимки никой нищо не казва

За първата снимка - мии... гледах я снимката, взирах се, изследвах... и от дълбоките архиви изплуваха "Чёрт побери!" и  "Ай-лю-лю потом"  😄

Или нЕма нищо общо?

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към коментар

Признавам си без бой - голямо, че и стресиращо, търсене падна - три дена и три нощи...  :to_keep_order:   

 

:girl_werewolf:Покрай него - положителен съпътстващ ефект: Леко разтребване и туряне на известен ред в кочината от насипни снимки от десетки пътешествия. Намерих този далечен роднина на Пинокио дъбоко засекретен, чаак от 2008 г. Ама съм му се радвала и по-преди..

 

 

:grin: Загадката:

 

Къде по-конкретно може да се види? 

Какво има наоколо и какво може да се види и прави в непосредствена близост - пряко или не свързано с обекта?

Наименование, история на изображението, респ. когакъде и по какъв повод е възникнало?

Подобни изображения и/или сюжети другаде по света?

 

 

P1050024_phixr.jpg

 

 

 

 

----------------------------------------------

"Едно от най-важните човешки права е правото да бъдеш крив", Волтер

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Anna Kalinovska каза:

Признавам си без бой - голямо, че и стресиращо, търсене падна - три дена и три нощи...  :to_keep_order:   

 

:girl_werewolf:Покрай него - положителен съпътстващ ефект: Леко разтребване и туряне на известен ред в кочината от насипни снимки от десетки пътешествия. Намерих този далечен роднина на Пинокио дъбоко засекретен, чаак от 2008 г. Ама съм му се радвала и по-преди..

 

 

:grin: Загадката:

 

Къде по-конкретно може да се види? 

Какво има наоколо и какво може да се види и прави в непосредствена близост - пряко свързано или не с обекта?

Наименование, история на изображението, респ. когакъде и по какъв повод е възникнало?

Подобни изображения и/или сюжети другаде по света?

 

 

P1050024_phixr.jpg

 

 

 

 

----------------------------------------------

"Едно от най-важните човешки права е правото да бъдеш крив", Волтер

 

Тоя "дукатеншайсер" е в Дюселдорф, ама за съжаление преди няколко имах време само да снимам дюнерджийниците пред гарата във времето между два влака.

Имаше навремето един виц, как звучат разни думички на унгарски и че банкомат трябва да е "сЕрекеш" 😉

 

Та това е на стената на банка и зад ъгъла има банкомати 😄

 

Тоя е от шейсетте годни на миналия век, мисля, но се сещам за един дукатеншайсер от доста по-старо време на фасадата на сградата на една гилдия в Гослар (понеже 49-евровият билет се окачва да го има домай 2025 г. планирам и едно ходене из оня район някога си). Вероятно има и много други подобни, но понеже и у нас БДЖ половин час закъснение за нищо го няма, време ми е да слизам на Централна гара. 😉

 

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към коментар

Топло, но не достатъчно изчерпателно, @master_of_germs  :to_keep_order:

 

преди 1 час, master_of_germs каза:

"дукатеншайсер"

е правилно попадение и релефът наистина се намира някъде в Дюселдорф :i-m_so_happy:

 

преди 1 час, master_of_germs каза:

един дукатеншайсер от доста по-старо време на фасадата на сградата на една гилдия в Гослар

Да! Най-известният и запомнящ се дукатеншайсер може да се види на фасадата на хотел Kaiserworth в Goslar, където не съм била. Той има своя стара история, свързана с госларските евреи. Ето описание, и естествено история с поука - щом е свързана с дукати.. 😉 - на първо време в оригинал и в цвета на жълтиците:

 

Der kleine Mann hält sich an einer gedrehten Säule fest, die sehr wahrscheinlich einen Schandpfahl (Pranger) darstellen soll. Unter dem Dukatenscheißer findet sich alsdann ein aufwändig gearbeiteter Baldachin, unter dem sich wiederum, etwa 90 Zentimeter über dem Pflasterniveau ein leicht angeschrägter Sitz(platz) befindet. All diese Teile sind eingearbeitet in das Gildenhaus der Wandschneider, Goslars reichster und vornehmster Kaufmanns-Vereinigung. 

Das Wandschneidergildenhaus wurde 1494 erbaut, die genannten Teile sind bauzeitlich.

Die Goslarer Juden waren im Jahr 1414 aus der Stadt geflohen (nach Braunschweig), weil sie ein "Schutzgeld", das ihnen auferlegt werden sollte, nicht zahlen konnten (oder wollten).

Ein Teil des Geldverkehrs war nun zusammengebrochen. Die Wandschneider stiegen (wohl) in das Geschäft ein.

Aus oberitalienischen Orten wie Siena, Padua, Venedig oder Verona kommend, setzte sich gerade eine neue Geldgeschäftsform durch, die nach den Tisch, auf dem das Geschäft betrieben wurde, "Banko" genannt - und das sich bewegende (drehende) Geld als "Giro" bezeichnet wurde. Hatte man kein Geld mehr, war man "bankorotto".

Die Goslarer Überlieferung berichtet nun, dass die Wandschneider die Dukatenscheißer-Installation aus präventiven Gründen an ihrem Gebäude errichteten. Säumige Schuldner sollten so eine "visuelle Mahnung" bekommen, dass sie ihre Schulden bei den Kaufleuten (diese handelten mit Stoffen, Gewürzen, Metall aus dem Rammelsberg und mit Geld) möglichst schnell begleichen sollten. Sonst wären sie "gebottarscht" worden, das heißt mit dem blanken Hintern auf den Sitz-Stein gesetz worden. Es handelt sich beim Dukatenscheißer also um eine "Abschreckungsmaßnahme".

Der Brauch des "Bottarschens" hat sich im Sprachgebrauch bis in die heutige Zeit halten können: Bei einem Offenbarungseid muss man bis heute "die Hosen runterlassen"

 

Изображението му в историята в скоби изглежда така: Вж. снимка 1 - от нета.

 

преди 1 час, master_of_germs каза:

Та това е на стената на банка и зад ъгъла има банкомати 😄

 

Абсолютно вярно :sun_bespectacled: Вж. Снимка 2, също не е моя.

преди 1 час, master_of_germs каза:

Тоя е от шейсетте годни на миналия век

Не точно, ОК, приблизително..

 

преди 1 час, master_of_germs каза:

49-евровият билет се окачва да го има домай 2025 г. планирам и едно ходене из оня район някога си

И аз искам. Ако искате, имайте ме предвид за Някога 😄 🚂 

 

И като така, би ли желал да продължиш старанията? 

Или някой друг също би се включил? 🧐

 

Обобщено за разгадаване остава:

 

Къде по-конкретно в Дюселдорф  може да се види конкретният Дукатеншайсер? 

Какво има наоколо и какво може да се види и прави в непосредствена близост - пряко или не свързано с обекта?

Наименование, история на изображението - конкретното, респ. когакъде и по какъв повод е възникнало?

 

Изобщо колкото повече, толкова повече 😜

 

 

 

Dukatenscheißer1.jpg

 

 

 

IMG_20180204_152849.jpg

 

 

 

----------------------------------------------

"Едно от най-важните човешки права е правото да бъдеш крив", Волтер

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.