Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Да се разпознае този обект от списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. 

С точност до водоизточник!

 

2057905466_IMG_20231229_1244222.jpg.5fd099ec8da70102d16243d497ae90eb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имам известни съмнения за названието на водоизточника. :smile3:

Не съм била там, та посоката на разсъжденията е „жираф => Африка, пък домосед скитосва в южните ѝ части => първа асоциация чисто цветово е Намибия => гугъл, Юнеско => Твифелфонтейн/Twyfelfontein и лъвът-човек с човешки пръсти.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 39 минути , Argentique каза:

Twyfelfontein

Браво. Това е името на водоизточника.

 

Твейфелфонтейн

 

Твейфел е съмнение на африканз. Fontein е обобщено за естествен източник на вода - извор, поточе, рекичка. Съмнението за конкретното поточе идва от това дали ще е достатъчно да поддържа стопанство с животни. Името му е дал е първите бели заселници в полупустинния район Дамараленд, което се е случило сравнително късно - през първата половина на XX век. Впоследствие през 1960-те южноафриканските власти са изтеглили белите фермери и са обявили района за бантустан - номинално автономна област на черното население, предимно от етническата група дамара. В момента е просто един от административните райони на Намибия със столица Корихас. 

 

Мястото със скалните рисунки се нарича също /Ui-//aes. На койкойски! Произношението е за друга тема.

 

Самите рисунки са на 2000+ години, като междувременно сътресения и каменопади сериозно са ги разместили. Твърди се (предполага се), че са ползвани за карта на региона и/или образователен материал. Жирафът е свещеното животно и присъства на всички сцени. Още - носорози, орикси, спрингбоци ... Змии. Има даже изображения на пингвини и тюлени, от което се съди, че тогавашните жители на района са стигали далеч към и по Атлантическия бряг. Пеш! Лъвът с човешките пръсти на лапите, опашка човешка ръка и антилопа в устата се тълкува като шаман.

 

@Argentique ти си

 

Oще снимки (в неподходящ час на деня)

 

IMG_20231229_122438.jpg.f26027696c2d51b2f1246f075619f5f1.jpg

 

IMG_20231229_122937.jpg.129793aa1f2811d55ae6899c7f267437.jpg

 

IMG_20231229_124651.jpg.c469275677d7a1ccaeee2596e18c916a.jpg

 

IMG_20231229_124541.jpg.bca76b3ba12e22e57b0e2d7736ac1b5e.jpg

 

IMG_20231229_123556.jpg.50541837ff7c8c3f8a3418e80edae0a8.jpg

 

Редактирано от домосед
Снимки
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Всички си мълчите, затова започвам с визуални жокери:

 

DSC_1186.JPG.ec53935181ea05f07d0e2c66ae35f49b.JPG

 

DSC_1205.JPG.87595e60a10d13995d1febb2051537d4.JPG

 

xxx.jpg.a3a4c01e23167e355b0f7836e855268f.jpg

 

Мястото е прекрасно. Даже по някое време прочетох тук в един пътепис за свързаната с него българска следа.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 59 минути , master_of_germs каза:

Е, то ясно, че в Северен Кипър.

Св. Иларион, разрових се из гугъл мапс да му намеря името. 🙂

 

Я се аргументирай от кое става ясно. :biggrin: Лично аз скоро снимки от там не съм виждала из форума.

 

Свети Иларион е крепостта, близо до Кирения. Първия път в района не ми остана време, затова крепостта ми беше едната от двете основни цели (с Фамагуста) за ходенето на 3 март миналата година. Там не бях с непознат китаец, а с такси. :biggrin: Времето беше фантастично и имаше трима човека из цялата крепост. Таксиджията каза, че един час е достатъчен, и ме чакаше долу. Въобще не е - изкарах повече, а можех и още.

 

Кулата на Prince John.

 

DSC_1209.JPG.33e3abc5cd68415b27359ae337aa0054.JPG

 

Кирения

 

DSC_1197.JPG.b351f83d054d1a4ef9d696fbeae9baaa.JPG

 

DSC_1237.JPG.3388a529417759b583059596eecd83dd.JPG

 

За жокерите - видите ли готика и византийски градеж, силно вероятно обектът да е в Леванта.

 

За българската следа ще цитирам пътеписа на @Radnev:

 

Цитат

„Кулата на Джон“ е по-малката и по- ниска бойна кула на крепостта „Св. Иларион“. Белязана от едно от най- трагичните събития сполетели замъка, тя е известна и като „Прокълнатата кула“.
В момента тя е убежище на множество планински кози и е пълна с барабонки, но за да разгадаем тайната й трябваше да се върнем в далечната 1350 г., когато Принц Джон Антиохийски, брат на Питър I де Лузинян, крал на Йерусалим и Кипър управлява замъка „Св. Иларион“.
Принцът и неговото семейство се преместили в замъка, за да се защитят от постоянните набези на набиращите сила османски турци, араби и генуезци, които опустошавали Кирения и прилежащото крайбрежие. По това време България водела тежки войни с османските турци и големи части от територията й били загубени. Вместо да търсят обединение отделните български царства и деспотства, продължавали да воюват помежду си, виждайки врага в съседа си, а не в настъпващите азиатски орди. Голяма част от разбитите войски на победените български владетели предпочитала, вместо да се превърне във васална войска на османците, да обикаля бойните полета, като наемници търсещи смъртта си.
Една българска част, която се била храбро за византийците във войните им с османските турци, била препоръчана на Йерусалимския владетел. Питър I де Лузинян, крал на Йерусалим и Кипър изпратил няколко галери специално за българските войници, които след няколко седмици акостирали в Кирения. В тежки боеве с османските турци, араби и генуезци българската част се доказала многократно като изключително боеспособна и вярна. В резултат на това самия наместник на Питър I за Кипър, неговия по-малък брат Джон, Принц на Антиохия, ги назначил за своя лична охрана.
Жената на краля, кралица Еленор също била изпратена в замъка „Св. Иларион“, който се смятал за най- сигурния замък на острова. Кралицата останала изключително учудена от предаността, която българските войници показвали към своя господар. Учудването й постепенно започнало да се превръща в страх. Тя ясно виждала, че по-малкия брат на нейния съпруг показвал изключителни лидерски качества и се ползвал с голямо влияние на острова. Подкрепен от верните си войници, той лесно можел да се превърне в много силен претендент за трона на мъжа й. Бавно и полека кралицата започнала да плете своята коварна мрежа. Използвайки факта, че българските войници се ползвали с голяма самостоятелност, тя използвала редица случаи, за да компрометира техните действия и да настрои принца срещу тях. Малко по малко „отровата“ от думи проникнала до мозъка на костите на принца и той истински повярвал, че така вярната му охрана участва в таен заговор срещу него. Принцът бил толкова афектиран от „измяната“ на своите войниците, на които бил дал толкова привилегии, че решил да ги погуби. Българите били опитни бойци, а и числеността им не била малка. Затова принцът, подучен от кралицата, дал пир в чест на своята вярна охрана. Всички били поканени, а вината и гозбите нямали край. Наистина било странно да се дава такъв голям пир в чест на обикновени войници.
Принцът обаче имал план. В ранни зори, когато пирът бил в разгара си, а българите далеч от смъртоносните си оръжия, специално подготвена и въоръжена войскова част нахълтала сред пируващите и отделила българите. Понеже не знаели за какво става дума, те не се и съпротивлявали особено. Умопомраченият принц наредил, един по един, верните му войници да бъдат изхвърлени от кулата на крепостта. Някои от изхвърлените загинали на място, но други, само изпотрошили костите си по скалите и се мъчили с дни докато умрат. От този момент нататък кулата придобила печална известност и останал в историята с името „Кулата на Джон“ или „Прокълната кула“.
След този случай принц Джон силно се компрометирал както пред останалите си войници, които вече не виждали в своя господар закрилник, а тиранин, така и пред населението, на което бил владетел. По този начин кралицата елиминирала един много опасен претендент за трона на мъжа й.
Трудно е да се каже доколко българските наемници наистина са участвали в заговор. Едва ли тези наемни войници са били голяма „стока“, но тази българска следа в средновековната история на замъка „Св. Иларион“ определено ни впечатли и натъжи едновременно. Именно поради тази причина, реших да отделя специална глава на тази крепост, която в далечното минало се е оказала лобно място на наши прадеди, тръгнали по широкия свят, за да търсят злочестия си късмет.

Целият пътепис:

 

Освен морските крепости от кръстоносците (Ларнака, Лимасол, Пафос, Кирения...), има и няколко планински в Северен Кипър (Иларион, Буфавенто, Кантара...).

 

На другия ден бях в Кантара. Там вече с непознатия китаец с колата под наем. Кантара е далеч, а пътят от Фамагуста се оказа завоест. Въобще и не съм си мечтала да стигна до там с моето нешофьорстване, но късметът ми се усмихна. :smile3:

 

И там е хубаво, расте копър до коляно. 

 

20230304_215404.jpg.732a9661af7cbb736b7495a17b965e59.jpg

 

20230304_215308.jpg.a461fa295b6d03a42b1a49b30b36b8ff.jpg

 

20230304_215159.jpg.6ae8877e40f5bc8b121e556709d32177.jpg

 

DSC_1393.JPG.7abd93c95a6156fc864a03b3dc879b60.JPG

 

А возенето по крайбрежния панорамен път от Кантара до Кирения по икиндия в пълна тишина (китаецът знаеше само китайски :smile3:) е един от най-приятните ми road trips в последно време.

 

Малко прекалих със снимките, но обичам море+планина+зелено, може някой да се вдъхнови да отиде.

 

@master_of_germs, твой ред е за снимка. 

 

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

То аз си бях приготвил някаква загадка предния път, но се разсеях и си пропуснах реда.

Screenshot_20240107_101930_Facebook.jpg.2c850046319c7d58027b37bff5905c88.jpg

Я, да видим, каква е връзката на горния кораб със следните снимки:

Screenshot_20240121_151453_Chrome.jpg.ddca8c21c3c4d5ee0c962987ecd1d4cd.jpg

 

Screenshot_20240108_015706_Chrome.jpg.2a6893bcb40299792632eb4bfd7d6901.jpg

 

И, ако приемем, че гореупоменатият на предишната страница Христофор Колумб е кифладжия, може да направим друга връзка с едно село. 😉

Следните две снимки биха могли да са или жокери, или де да знам... 😄

 

Screenshot_20240121_151311_Chrome.jpg.bba0d0eadea027cb6eb7977cfff78d5b.jpg

 

Screenshot_20240108_015938_Chrome.jpg.5a8e6ea4f6f7747422ea6d5b0f70b7c8.jpg

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Вашку да Гама?

Останките му са в Жеронимуш, първоначално е погребан в Керала, но по-късно са пренесени.

 

Май нацелих десетката на десетката - корабът, участвал в заснемането на "Васко да Гама от село Рупча", се казва "Царевец".

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Браво 8
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

То аз си бях приготвил някаква загадка предния път, но се разсеях и си пропуснах реда.

Screenshot_20240107_101930_Facebook.jpg.2c850046319c7d58027b37bff5905c88.jpg

Я, да видим, каква е връзката на горния кораб със следните снимки:

Screenshot_20240121_151453_Chrome.jpg.ddca8c21c3c4d5ee0c962987ecd1d4cd.jpg

 

Screenshot_20240108_015706_Chrome.jpg.2a6893bcb40299792632eb4bfd7d6901.jpg

 

И, ако приемем, че гореупоменатият на предишната страница Христофор Колумб е кифладжия, може да направим друга връзка с едно село. 😉

Следните две снимки биха могли да са или жокери, или де да знам... 😄

 

Screenshot_20240121_151311_Chrome.jpg.bba0d0eadea027cb6eb7977cfff78d5b.jpg

 

Screenshot_20240108_015938_Chrome.jpg.5a8e6ea4f6f7747422ea6d5b0f70b7c8.jpg

 

преди 48 минути , Zaro каза:

Вашку да Гама?

Останките му са в Жеронимуш, първоначално е погребан в Керала, но по-късно са пренесени.

 

Май нацелих десетката на десетката - корабът, участвал в заснемането на "Васко да Гама од село Рупча", се казва "Царевец".

Такъв полет на мисълта може да се очаква само от планинари.:biggrin:

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 30 минути , Zaro каза:

Вашку да Гама?

Останките му са в Жеронимуш, първоначално е погребан в Керала, но по-късно са пренесени.

 

Май нацелих десетката на десетката - корабът, участвал в заснемането на "Васко да Гама од село Рупча", се казва "Царевец".

Точно, твой ред е! 

 

Схематично представеният кораб е Сао Габриел, чийто капитан е бил най-известният португалец. Много хора ще са шокирани, но това прозвище се полага по право не на Крищияно Роналдо, а именно на Вашку да Гама. 😄 😀

с тоя кораб акостира през 1498 г. в Кочи, в индийския щат Керала (оттам е едната снимка). В тамошната първа църква св. Франсис е и погребан през 1524 г. и впоследствие останките му са пренесени в манастира Жеронимуш в Лисабон (другата снимка).

"Десетката на десетката" е точна и селото е Рупча. От класиката на братя Мормареви "Васко да Гама от село Рупча". 

ЗА "жокерите":

Корабът, участвал в снимките, се казва "Царевец", но в книгата името му е "Елена".

 

...

И той с всичкия си им даде парите. Защо? За да изпишат с купената боя „Васко да Гама“. И последният глупак ще разбере, че става дума за Васко Славов Фотев.

— Откъде-накъде! — протестира Фори. — Без да ме питате при това. В края на краищата парите дадох аз!

— Какво искаш да кажеш? — наежи се Васко.

     Васко знаеше много добре за какво ставаше дума, но искаше да види докъде можеше да стигне нахалството на Фори. Той бил дал парите! А трудът? Само аралъците погълнаха кълчища, достатъчни за лодките на цялото Българско Черноморие. Да не говорим за подмяната на счупената дъска! Какво участие имаше Фори в цялата тази работа? Пари даде, вярно е, но това още не значи, че трябва да се държи като собственик на лодката. И да разпределя длъжностите. Васко и Женя щели да събират клиенти по плажа, а той да им къса квитанциите. Капитан, един вид. А Васко, дето баща му е боцман на „Елена“ — обикновен моряк. Тогава нищо не му каза, защото лодката беше наникъде и трябваха пари, но сега можеше да му мацне една.

— „Васко да Гама“, как пък не! — каза гневно Фори.

— Васко да Гама е мореплавател! — кресна му в лицето Васко.

 - Не на мене тия! — отвърна Фори. — Мореплавател! А Христофор Колумб да не е кифладжия!?

— Аха, Христофор Колумб значи!

— Не за друго, но от търговска гледна точка! По̀ привлича. Звучно е.

     Васко го гледаше с убийствена ирония.

— К’во, не ти ли харесва? — извади Фори цигара за авторитет.

— Колумб е хубаво, но Христофор! Звучи като термофор.

 

П.П. @ven62,може да съм планинар, но съм отраснал в Каварна, с жена от Царево, че съм и рибарски зет. Та поназнайвам малко и за корабоплаването (е, при последната яка буря "корабът" ни потъна в пристанището, ама аз все пак съм си планинар, нали тъй!? 😄

 

  • Харесвам 11
  • Смея се 2
Връзка към мнение

По-конкретно е тази врата

 

62b1d101650037001977011b.jpeg.fed1bdb5354e5207fe31dc22a617570c.jpeg

 

Която се намира в Nothing Hill. След филма местните са налазени от туристи.

 

Tourists often line up to take photos in front of the house with the "big blue door" where Hugh Grant's character lived in the movie – a thing locals don't love.

 

While it's not clear if the residents had anything to do with the writing, indications of local sentiment toward tourists who stop to take photos in front of the blue door include words written in black pen outside, which read "tourists are sheep," and "tourists suck."

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ще подскажа малко с още две снимки от държавата в която се намира въпросното място.

 

45619113025_8133f986b7_c.jpg.fdb6d358f80c5f4f7ca85bdf9bfd41fa.jpg

 

31592201767_d13144841e_c.jpg.21bbe36aab74ea7af4f913d43a40e753.jpg

 

Мястото е свързано и с никнейма на колега от форума, който често пише в темата за визите за една страна от югоизточна Азия 😉

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Понеже @ven62 реши да остави друг да познае мястото, а желаещи не се появиха ще дам отговора и ще пусна нова загадка. Мястото се намира в Йордания, пустинята Вади Рум и по конкретно каньона Khazali, който е много красив и има доста запасени рисунки и писменост от набатеите.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 13 минути , Captain45 каза:

Понеже @ven62 реши да остави друг да познае мястото, а желаещи не се появиха ще дам отговора и ще пусна нова загадка. Мястото се намира в Йордания, пустинята Вади Рум и по конкретно каньона Khazali, който е много красив и има доста запасени рисунки и писменост от набатеите.

Само да допълня.

Khazali  идвало от khaz (скок) и Ali (име на човек). Та тоз юнак Али, някакъв престъпник, скочил от високото на каньона, но според легендата оживял. Причината била, че плаща му се разперил и така не се пребил т.е. получило се нещо като сегашните скокове с Wingsuit

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.