Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Аааааааааааа, Прага

 

Замък Троя или нещо подобно. Намира се в покрайнините на Прага близо до зоопарка някъде. 

 

Мислех това да ми е следващата загадка....

 

IMG_2419.JPG

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

точно той е , ето и инфо, като препоръчвам да се види, точно срещу зоопарка е :

 

Троя представлява огромен комплекс от пищни сгради и градини, които са дело на строени от Jean Baptista Mathey. Този дизайнер работи по имението между 1679-1685 година.

Водещо за архитекта било вдъхновението от великолепните вили в Италия, в резултат на което създава в покрайнините на Прага една от най-добрите летни постройки. Жан Баптиста Матей работи още и върху подобни проекти в Северна Италия.

През 17 век собственик на замъка Троя е граф Щернберг (Count Sternberg), който е член на една от водещите аристократични фамилии в Бохемия по онова време. В следващите векове Троя променя многократно собствениците си, като един от тях е дори Мария Тереза.

Красивото стълбище между двореца и градините е дело на двама архитекти от Дрезден – Johann Georg и Paul Heermann. По цялото му протежение има прелестни скулптури, пресъздаващи митологичната борба между боговете и гигантите.

Особено впечатляващ е и балкона на замъка Троя, който пък е дело на Bombelli. Този архитект е оставил своя почерк и в замъка Славков, известен още и като Аустерлиц, разположен край Бърно в Южноморавския край на Чешката република.

В интериора на замъка Троя също има изключителни моменти, които трябва да се видят. Като цяло бароковата пищност е водеща – пример за това е една внушителна живопис от Хабсбургите, която пресъздава много митологични сцени. Повечето от останалите картини в замъка Троя са дело на Франческо Маркети и сина му Джовани.

След последната скъпа реконструкция на замъка Троя, отнела 10 години (подобно на обсадата на Троя), дворецът е отворен за обществени посещения.

След 1989 година тук са изложени картини и колекции от стари печатни книги от Близкия Изток. В залите на замъка Троя могат да се видят и колекции на Пражката галерия, която решава да ги изложи именно в това бароково шато.

Редактирано от mu_ry
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

След нестандартни загадки, като цветът на дръжките на Central Line в Лондон и възстановката от гола на Джеф Хърст, малко по-тривиално - коя е църквата и с какво е особеното при нея: 

 

_IGP5016.JPG

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Единственото, което знам за тая църква (ако е тя въобще, а не някоя друга в манастира!) е че има стенописи на Захари Зограф. Комай това е единственото, което съм запомнила за историята на Бачковския манастир. Обикновено циганията на входа отдалече ме отказва да влизам вътре. 

Връзка към коментар

Мислех да не се обаждам, ама... забележителна е с изписаните древногръцки философи

 

Философите са в трапезарията, не в църквите (това е жокер за търсене)  :rolleyes: 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А де... това прилича на втората църква, Св Архангели, която е издигната на втория етаж, ама какво друго интересно има не знам

Връзка към коментар

А де... това прилича на втората църква, Св Архангели, която е издигната на втория етаж, ама какво дуго интересно има не знам

 

А, е затова иде реч - Св. Архангели има само втори етаж, отдолу е празно пространство. 

 

Преди малко видях, че съм го описал в една пусната от теб тема за църквите в България. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

св. Архангели е и според мен и в нея са стенописите на Захари Зограф. 

 

 

п.с. е никога нямаше да се сетя, че етажа е търсеното  :)

Редактирано от Gamina
Връзка към коментар

Уф, аз някакси реших, че това се знае, пък нещо друго има

Ама като се замисля не знам друга такава църква издигната на колони.

Връзка към коментар

Да, те са

Те са почти слепи, защото в тъмната вода и в мътилката така и така не се вижда, ориентират се с ехолокация. Малките са сиви и с възрастта стават все по-розови. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.