Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

преди 2 часа, Childish каза:

Аз призовавам, правейки равносметка за поредната година в пътувания и във форума, да си спомним за Магеланеца, създал тази тема.

Точно това се сещам всеки път, когато ми излезе темата и авторът ѝ...

Да почива в мир!

  • Харесвам 18
Връзка към коментар
преди 43 минути , Георги Матеев каза:

много ме привличат изолирани и трудно достъпни места и подозирам, че в следващите години ще се насоча основно към подобни дестинации. Харесвам предизвикателствата. Живот и здраве в бъдеще ще има интересни включвания 🙂

Айде жив и здрав и очакваме включване от Питкерн. :smile3:

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Вярно е, че не става без пари,  но до Австралия се стига и за 200€,  и за 1200€.  Отделно човек само виждайки определен полетен план вече се сеща какви знания и колко четене се крият зад него. Някой са истинско произведение на изкуството.Не е като само да си резервираш каквото ти хареса,  нито  просто да изровиш ниска цена преравяйки всички възможни  сайтове.И в пътуванията има предизвикателства и истински виртуози, единици са но ги има. 

За мен поне това е най-интересната част. 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Дойде времето за годишната равносметка, обаче след Матеев винаги е трудно да се пише, независимо дали имаш 1 или 101 нови 😁
Имам чувството, че всяка година в тази тема пишат все повече хора, което много ме радва. По отношение на (затворенто) клончето от темата - на мен пък ми е много приятно и да гледам къде са пътували другите (с някои от които си познаваме лично, макар и бургазлии да сме малцинство), и също като си припомням къде съм ходил в изминалите 12 месеца. Ако не се лъжа, преди година, докато пишех и се сетих за 2 пътувания, за които тотално бях забравил първоначално. Така - хайде по същество: 

През март ходихме (отново) до Италия, където наследничката вдигна 40 градуса и се запознахме с педиатрията в университетската болница във Болоня. 

През април ходихме голяма тайфа в Андалусия за пореден път, НО този път прескочихме и до "скалата" и отбелязахме нова (дали? част от Великобритания?) държава в Гибралтар. Много хубави 2 седмици бяха.  
През юни ходихме (за пръв път!) в Кипър, като прескочихме и до Северен Кипър (нова?), а седмица по-късно за пореден път ходих до Истанбул, но за пръв път до Принцови острови (бургазлии - на Бургазада).

През август/септември посетихме северна Италия с родителите и сестрата на половинката, а през ноември за пръв път пътувахме без детето, за 2 дни до Виена. Като малка подготовка за почти трите седмици, които уж престоят в Тайланд през 2020. Подготовката беше като от закон на Мърфи, хлапето вдигна 40 градуса (дежавю?) в деня преди да тръгнем, а час преди тръгването спуках гума .... въпреки всичко Виена беше екстра, а за статистиката поне Кипър е със сигурност нова държава за мен, а за любимата, освен нея сигурни нови са Австрия и Турция (Гибралтар и Северен Кипър ги оставяме за тези, които си ги мерят) 

Весели празници и много хубави пътувания за 2020 

  • Харесвам 15
  • Браво 2
Връзка към коментар

Ей, сега видях тази тема и вече се депресирах - 0 пътувания в чужбина тази година и само 2 пътувания в страната - бях за първи път в Тумстоун, Аризона, където е станала известната престрелка с Уайът Ърп, О.К. Корал, и за втори път във Филаделфия и Ди Си.

А, сетих се и за две до Вегас и едно до Чикаго, ама тях не ги броя за пътувания, защото са е все едно да отида от Пловдив до София за концерт примерно.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар
преди 43 минути , Marusinka каза:

Ей, сега видях тази тема и вече се депресирах - 0 пътувания в чужбина тази година и само 2 пътувания в страната - бях за първи път в Тумстоун, Аризона, където е станала известната престрелка с Уайът Ърп, О.К. Корал, и за втори път във Филаделфия и Ди Си.

А, сетих се и за две до Вегас и едно до Чикаго, ама тях не ги броя за пътувания, защото са е все едно да отида от Пловдив до София за концерт примерно.

Нищо де, то отделните щати са си отделни държави “де юре “ 😉 , може тях да ги броиш..

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, Marusinka каза:

от Пловдив до София

От Пловдив до София не се брои, да, но виж, от София до Пловдив е друга работа, майна. :beach:

@Фичо, леко начало на каменните сувенири.

 

20191216_210521.jpg.9380523b009bff3608a66753a53bbc68.jpg20191216_210548.jpg.32b7ac774966b92cf42b7466f4f7b0c1.jpg

 

За сравнение, върхът изглежда така:

 

IMGP1529.JPG.5c04f51862800c237c021c8631db912e.JPG

  • Харесвам 16
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, stanimir каза:

Вярно е, че не става без пари,  но до Австралия се стига и за 200€,  и за 1200€.  Отделно човек само виждайки определен полетен план вече се сеща какви знания и колко четене се крият зад него. Някой са истинско произведение на изкуството.Не е като само да си резервираш каквото ти хареса,  нито  просто да изровиш ниска цена преравяйки всички възможни  сайтове.И в пътуванията има предизвикателства и истински виртуози, единици са но ги има. 

За мен поне това е най-интересната част. 

 

Аз не успях да стигна до Австралия за 200€ поне. Най-евтиното и достатъчно удобно, което намерих беше за 550€ двупосочен. Можех да смъкна на минимума, който беше 495€, но беше с два 11 часови престоя, но и така да е пак е евтино.  Дори Антарктида не е невъзможна. Трябват ти 6000€ за там с полета до Аржентина. По мои изчисления за 10-11000€ човек може да стъпи на 7те континента. Докато само разрешението за изкачването на Еверест е 11000€. Като ги насложиш всичките 14 осемхилядници са си  бая пара. Там без споносори не става. Отделно, че не всеки може, дори и да намери парите. 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , paduan123 каза:

Аз не успях да стигна до Австралия за 200€ поне. Най-евтиното и достатъчно удобно, което намерих беше за 550€ двупосочен. Можех да смъкна на минимума, който беше 495€, но беше с два 11 часови престоя, но и така да е пак е евтино.  Дори Антарктида не е невъзможна. Трябват ти 6000€ за там с полета до Аржентина. По мои изчисления за 10-11000€ човек може да стъпи на 7те континента. Докато само разрешението за изкачването на Еверест е 11000€. Като ги насложиш всичките 14 осемхилядници са си  бая пара. Там без споносори не става. Отделно, че не всеки може, дори и да намери парите. 

Ако наистина искаш да си там, където никой не е бил преди тебе, насочи се към шест- и седемхилядниците. Там все още има стотици върхове, никога неизкачвани до днес. 🙂 И таксите за опита биха били на много по-разумни цени 😉 Всички са се вторачили към осемхилядниците, а някои от тях съвсем не са върхът на сладоледа, когато опре до алпинизъм 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Вече няколко сезона следя блога на Alan Arnette с почти live информация от екипите.   

Изключително интересен за мен,  дава  пълна представа за цени,  трудности, предизвикателства и изобщо всичко свързано с тематиката. Самият той има успешни изкачвания на Еверест (мисля от трети опит) и К2. 

Там  също често има  коментари от хора непризнаващи нищо друго освен "чист" алпинизъм - без кислород,  шерпи, осигурителни линии. 

Други признават единствено алпийския стил със скоростно изкачване, само изкачване извън "масовите"  маршрути и т. н.  

Много малко са неоспоримите постижения.  Дори Нирмал Пурджа отнесе порядъчен хейт , защо се е придвижвал с хеликоптер между базовите лагери.  

 

Тук обаче е любителски форум и не може да се очакват чак такива постижения,  "мерим" си каквото можем и се радваме на това което можем - някой повече, други по-малко. 

 

Иначе си прав, че вече едва ли има места за първопроходници и почти всяко пътуване е сравнително лесно постижимо по един или друг начин. 

 

Сещам се за поне трима съфорумци описали пътуванията си до Антарктида( включително с цени)  и ми беше много интересно да ги прочета.  

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 40 минути , master_of_germs каза:

Ако наистина искаш да си там, където никой не е бил преди тебе, насочи се към шест- и седемхилядниците. Там все още има стотици върхове, никога неизкачвани до днес. 🙂 И таксите за опита биха били на много по-разумни цени 😉 Всички са се вторачили към осемхилядниците, а някои от тях съвсем не са върхът на сладоледа, когато опре до алпинизъм 🙂 

Малко извън темата, но не мога да се въздържа и да не припомня текста на една от любимите ми песни на Висоцки.

 ПРОЩАНИЕ С ГОРАМИ

	В суету городов и в потоки машин 
	Возвращаемся мы - просто некуда деться! 
	И спускаемся вниз с покоренных вершин, 
	Оставляя в горах, оставляя в горах свое сердце. 

		Так оставьте ненужные споры! 
		Я себе уже все доказал - 
		Лучше гор могут быть только горы, 
		На которых еще не бывал. 

	Кто захочет в беде оставаться один? 
	Кто захочет уйти, зову сердца не внемля? 
	Но спускаемся мы с покоренных вершин - 
	Что же делать, и боги спускались на землю. 

		Так оставьте ненужные споры! 
		Я себе уже все доказал - 
		Лучше гор могут быть только горы, 
		На которых еще не бывал. 

	Сколько слов и надежд, сколько песен и тем 
	Горы будят у нас и зовут нас остаться. 
	Но спускаемся мы - кто на год, кто совсем,
	Потому что всегда, потому что всегда мы должны возвращаться. 
 
		Так оставьте ненужные споры! 
		Я себе уже все доказал - 
		Лучше гор могут быть только горы, 
		На которых никто не бывал. 
  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 23 часа, Happy_Traveler каза:

@FlyTraveler аз мислех, че не броиш вече национални паркове дори, а видяни животни. 🙂 Малко на майтап де, ама веднъж ме питаха: "А познаваш ли онзи магеланец, който иска да види всеки лъв в Африка"? Викам - познавам го, че даже е успял да превърне хобито си и в ново професионално занимание!      Успех и скоро очаквам лъвовете, жирафите и антилопите да те посрещат с реверанс като стар другар! 🙂 

Зависи какво разбираш под професионално занимание. Ако имаш предвид да живея от това или да изкарвам пари, не го правя или поне все още не. Просто успявам да договоря много по-добри цени като вземам и други хора със себе си (не само за мен, а и за тях) и си трупам активи пред сафари компаниите, лагерите, лоджите и гидовете, които ще ми правят намаления за бъдещи сафарита. Бих предположил, че ако препитанието ми зависи от това, ще се налага да правя големи компромиси с дестинациите, както и с хората, с които ходя и удоволствието ще замине или поне ще бъде много по-малко. А така си ходя само където на мен ми се иска (или където примерно не съм бил) и ако някой желае да ме придружи е добре дошъл, но без право да променя програмата.

Ако под професионално разбираш нивото на изпипване на сафаритата - благодаря за комплимента. За мен самата подготовка е част от общото преживяване.

Иначе ако нямах дъщеря на (почти) 11 години, много бих се замислил дали да не заеба всичко и да се пробвам да основа сафари лагер някъде из Африка и да прекарвам там едно 7-8 месеца годишно... 

  • Харесвам 9
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 12 минути , FlyTraveler каза:

Иначе ако нямах дъщеря на (почти) 11 години, много бих се замислил дали да не заеба всичко и да се пробвам да основа сафари лагер някъде из Африка и да прекарвам там едно 7-8 месеца годишно... 

Какви цени за сафарита би предлагал тогава? 

За едно магеланско общество питам. 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Zaro каза:

Какви цени за сафарита би предлагал тогава? 

За едно магеланско общество питам. 

Честно да ти кажа, не съм мислил точно по този въпрос. То много зависи и къде хипотетично би бил този лагер, колко са входните такси за парка/ резервата, разни държавни такси, горивото на какви цени е и пр.  На един приятел му излизат сметките на цени около 280 долара на вечер на човек (или поне мен ме взема за толкова) и то в Масай Мара, Кения, където входната такса е скъпа - 80 долара на човек на ден (влиза в горната цена). 

Аз само споделих какво би ми се правило евентуално за в бъдеще, не, че съм тръгнал да отварям сафари лагер в Мара или някъде другаде 🙂 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 часа, Георги Матеев каза:

 .........Сега гледам на нещата малко по-различно, фокусът ми се измести, просто искам да се наслаждавам повече на самите моменти и жадно да попивам всичко ново и интересно, което предлага света........

Това изказано от човек посетил повечето държави в света ми звучи доста обнадеждаващо. Аз с моята скромна бройка, все си мислех, че ако посетя държави като Япония например, после всичко друго би ми изглеждало някак си семпло и скучно. Затова и не съм си правил планове за там (един вид да го оставя за десерт...черешката на тортата). Щом ти дето обикаляш адски много, не си изгубил страстта от пътуванията, аз няма за какво да се притеснявам 🙂

Пожелавам скоро да обиколиш всички държави по света, но не забравяй, че Северна Македония и Македония не са едно и също, така че ако трябва отивай, докато пак не са сменили името :lol:

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, stanimir каза:

Вярно е, че не става без пари,  но до Австралия се стига и за 200€,  и за 1200€.  Отделно човек само виждайки определен полетен план вече се сеща какви знания и колко четене се крият зад него. Някой са истинско произведение на изкуството.Не е като само да си резервираш каквото ти хареса,  нито  просто да изровиш ниска цена преравяйки всички възможни  сайтове.И в пътуванията има предизвикателства и истински виртуози, единици са но ги има. 

За мен поне това е най-интересната част. 

 

Ето това е истината. Зад всяко едно пътуване се крие огромен труд, особено ако водиш група ентусиасти оставили всичко в твои ръце. Говоря от личен опит. Хората не виждат и не знаят, колко безсънни нощи и колко труд съм хвърлил за да докарам една " УАУ" за тях цена. А аз съм доволен, че съм направил едни хора щастливи и съм успял да пътувам.

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 16 часа, Георги Матеев каза:

Разбира се, все още мечтая да посетя всички държави в света и продължавам целенасочено да работя в тази посока и съм по-близо отвсякога. Знам, че ще успея.

@Георги Матеев от сърце ти пожелавам да си здрав,жизнен и енергичен и да успееш!Радвам се,че си над нещата.Чудесно е,че пътуваш за собственото си удовлетворение и нямаш нужда от показност и нечие одобрение!Възхищавам ти се!Бъди все така честен към себе си и сбъдвай мечтите си!Радвай се и се наслаждавай на всичко красиво!

Успех,късмет и благополучие!

Весели Празници!

П.П.Ще се радвам да направиш презентация на някое от най-вълнуващите ти пътешествия!

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, paduan123 каза:

Край, затваряме темата.

  • Смея се 12
Връзка към коментар

С порастването на ученичката и нарастване на служебните ангажименти на мъжа пътуванията през годината намаляват.

Миналата година нова дестинация беше само Бали покрай инвазията. Гърция няколко пъти и все на нови места, Германия беше приятната изненада. И Италия... ако пропуснем година без това розово хапче сме болни. 

За догодина планирана Холандия и поредния голям фън парк. Май остана само този в Испания. 

И може би южна Франция и Прованс по време на лавандулата. Задължителната Гърция с нов остров. И още куп мечти като Санкт Петербург и Москва, Андалусия, Япония, Малдиви. Ще видим, ще видим. 

 

Има ли тема в която се осъждат опции за бързи пътувания през уикенда - като удобни полети и самата дестинация да позволява освежително опознаване за 2 до 4 дни? 

 

И последно... Наскоро прочетох за Рояк. През последните месеци на няколко пъти се сещах за нея и все се питах къде изчезна. Радвам се, че се докоснах поне за малко до нейните завладяващи разкази. Изключителна. А когато бяхме в Коимбра и видяхме гроба на Ватаца Ласкарина отново препрочетох цялата история. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

В стремежа да се посетят всички държави има известна човешка суета. Самият факт, че някои броят за посетена държава и тази, в която са сменили самолет транзитно, ме кара да се отвращавам. Ние пътуваме, за да откриваме, за да се чувстваме живи, за да се вълнуваме и поне за малко да се почувстваме като деца, които гледат непознатото с широко отворени очи. Може би пътуването ни дава именно това - да се чувстваме изпълнени с детския ентусиазъм да откриваме света.

От друга страна, да кажеш, че си посетил една държава е в известна степен смешно, също толкова смешно, ако например си бил само в Тутракан и броиш, че си посетил България. Ние посещаваме местата, а държавите са географските територии. Можем ли например като българи да кажем, че познаваме всяко градче, всяко селце, всяка красива гледка в България. Не е възможно, нали!? Не бройката, а преживяното има значение! Тоест - моментите на захлас и широко отворените очи за "сканиране" на непознатото е това, което си заслужава при пътуването. Или поне за мен! На тези, които броят дори държавите, над които са прелетели, мога само да съчувствам. Те не са открили удоволствието от пътуването, а са се заразили със суета. Въпреки това съзнавам, че всеки от нас има своя начин на пътуване или "интензитет на пътуване", както го наричам, така както всеки по свой начин разбира живота. Весели празници на всички и много вълнуващи дестинации през 2020 г.!

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , Pantelej Putnik каза:

В стремежа да се посетят всички държави има известна човешка суета. Самият факт, че някои броят за посетена държава и тази, в която са сменили самолет транзитно, ме кара да се отвращавам. Ние пътуваме, за да откриваме, за да се чувстваме живи, за да се вълнуваме и поне за малко да се почувстваме като деца, които гледат непознатото с широко отворени очи. Може би пътуването ни дава именно това - да се чувстваме изпълнени с детския ентусиазъм да откриваме света.

От друга страна, да кажеш, че си посетил една държава е в известна степен смешно, също толкова смешно, ако например си бил само в Тутракан и броиш, че си посетил България. Ние посещаваме местата, а държавите са географските територии. Можем ли например като българи да кажем, че познаваме всяко градче, всяко селце, всяка красива гледка в България. Не е възможно, нали!? Не бройката, а преживяното има значение! Тоест - моментите на захлас и широко отворените очи за "сканиране" на непознатото е това, което си заслужава при пътуването. Или поне за мен! На тези, които броят дори държавите, над които са прелетели, мога само да съчувствам. Те не са открили удоволствието от пътуването, а са се заразили със суета. Въпреки това съзнавам, че всеки от нас има своя начин на пътуване или "интензитет на пътуване", както го наричам, така както всеки по свой начин разбира живота. Весели празници на всички и много вълнуващи дестинации през 2020 г.!

Аз не разбирам на кого е нужно това конско в тема,  в която другите сме с положителни емоции и защо недоволните просто не я подминавате?

  • Харесвам 13
  • Браво 7
Връзка към коментар
преди 34 минути , slujitel каза:

Аз не разбирам на кого е нужно това конско в тема,  в която другите сме с положителни емоции и защо недоволните просто не я подминавате?

А ти защо го възприемаш като “ конско”?

Казал си е човекът мнението.

Не може ли, някой да мисли различно?

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.