Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

преди 3 минути , Dian каза:

Точно за това не тряба да се смесват "живея" и "посещавам",когато се коментира в темата. 😉

Абсолютно! Бях изкушена от репликата  на @paduan123.

 

 

Връзка към коментар
преди 4 часа, paduan123 каза:

Стига с тези бройки.

Тази тема е за бройки.

Има цял форум други теми за други неща.

Приятно ровене и четене!

  • Харесвам 11
  • Браво 4
Връзка към коментар
преди 36 минути , Rainy каза:

После установих, че една камара англичани не са посещавали Лондон...

Ти мани, те и английски не знаят. 

А и за какво им е да бият път до Лондон - нямат си даже и ендека на културата.

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , Zaro каза:

Ти мани, те и английски не знаят. 

А и за какво им е да бият път до Лондон - нямат си даже и ендека на културата.

...което ми напомня колко умирах от неудобство, че не мога да разбера един aнгличанин в Ливърпул, а човекът така искаше да си говорим. Дума не откинвах и нямаше как да му кажа - не те разбирам, щото аз съм чужденецът в тази държава все пак! 😄

 

И никога няма да забравя как ококорено ме гледаха едни други англичани от Дарби, идващи всяка година за фойерверките на Нова година в London, със столове, храна, и това им беше развлечението за цяла година. И ме пипаха дали съм направена от жива плът, щото не можеха да проумеят какви ги върша от на майна си Райна там сама...

 

P.P. Млъквам 😄 

Връзка към коментар

Обаче Матеев нещо хитрее,  извъртя 200 и с останалите 20 вече може да го дава ларж. Ако ще да си ги цъка по една в година или в две, че и нищо да не показва, пак почти не останаха. 

Малко като след първия си милиард да станеш комунист. 

  • Харесвам 4
  • Смея се 6
Връзка към коментар

🙂 To, темата като цяло си е детска. Децата колекционират. И това е прекрасно. Колекционирането винаги е водело до задълбочаване на интересите. Така че аз смятам, че магеланците, които колекционират държави (и не само), просто са запазили още една част от детството си жива. 

Темата е в подфорума "лексикон на пътешествениците". И като такава предполага да има изказване на най-различни мнения. Пък нека съм спамър 😄  Аз поне предпочитам такава тема пред  едно сухо "Отчетно-изборно събрание".

И, не никъде в темата няма изказвания кой колко бил прост...

Разни магеланци - разни интереси. Един колекционира държави, друг - летища, трети - маршрути... и каквото се сетиш. Стриптийз-барове, ако щеш. Планински върхове, острови (макар че сега се сетих, че за острови имаше отделна такава тема)... Е, да, тази тема е за новите държави, но пък всеки може да си каже какво е довело до включването на определена държава в списъка. Различните магеланци са с различни интереси. Ето, примерно аз нямам печат в паспорта си от Албания. Не съм минавал граничен контрол. Според критериите на повечето пишещи, не е редно да си броя страната за посетена. Може да се каже, че съм стъпил на територията на Албания нелегално, дето се вика. Но съм изкачил най-високия връх на Албания. Той е на границата. Снимал съм се отвъд граничната кота. За мене лично това значи много. Във всеки случай много повече, отколкото да кацна със самолет на едно летище и да взема трансфер до центъра на някоя столица, за да пия кафе и в цялото това упражнение дори не съм се изпотил. А за да изкача Кораб съм положил усилия, направил съм преход 4 часа и половина нагоре, през които съм изкачил над 1400 метра денивелация, после още три часа надолу. И смятам, че от върха съм видял доста по-голяма част от страната, отколкото бих видял от разходка в центъра на столицата. От моята гледна точка първото нещо, заради което бих отишъл в една нова държава, са планините ѝ. Затова никой не може да ми каже: "Сори, Мастър, ама ти в Албания не си бил!".

Има магеланци, които се въодушевяват от летищата, както аз от планините. За тях новото летище е като неизкачван досега връх за мене. И ако в тяхното виждане летищата са най-важното, което ги кара да отидат до дадена държава, то тогава дори и да не са излизали от летището, не виждам проблем да си отбележат страната като посетена и никой няма право да им казва противното, ако ще да е авторитет като Домоседа. Аз не очаквам всички да споделят моята страст, но нямам право да порицавам мотивацията на останалите. Критериите на всеки си важат само за него. Ако си налагаме критерии отвън и един на друг, ще изпаднем в безумни и безсмислени регулации.

Една колекция запалва искра, но пък попълването на определена колекция най-често е свързано и с посещанието на много други места в съответната страна. Дори когато специфично отивам някъде заради планините, почти никога не се ограничавам само с тях по време на пътуването си. И в този смисъл не съм съгласен с @paduan123 - бройкането само по себе си може да не звучи добре, но в голям брой случаи записването на нова бройка може да е скелетът, връз който да да наслоиш нови и нови пластове на едно пълнокръвно и удовлетворяващо пътешествие.

  • Харесвам 6
  • Браво 3
Връзка към коментар

@master_of_germs

аз пък в противовес смятам, че планините са най-малко териториално определящи, те са природна даденост, не ли? ти как точно почувства и разбра, че си минал някаква формална линия, стъпвайки на албанска територия, вятърът ли прозвуча различно, слънцето ли те огря по друг начин? ако не говорим за опазване и грижа за природата, при които има разлика от държава до държава, един връх може да е навсякъде и по нищо да не му личи чия териториална собственост е 

 

уточнявам, че нямам нищо против твоята страст, въпреки че не я споделям, питам от истински интерес как го чувстваш, без да очаквам реципрочен твой такъв защо ритуалът да пиеш кафе в нечия столица според мен е в пъти по-опознавателен за съответната държава :mellow:

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , antea каза:

@master_of_germs

аз пък в противовес смятам, че планините са най-малко териториално определящи, те са природна даденост, не ли? ти как точно почувства и разбра, че си минал някаква формална линия, стъпвайки на албанска територия, вятърът ли прозвуча различно, слънцето ли те огря по друг начин? ако не говорим за опазване и грижа за природата, при които има разлика от държава до държава, един връх може да е навсякъде и по нищо да не му личи чия териториална собственост е 

 

уточнявам, че нямам нищо против твоята страст, въпреки че не я споделям, питам от истински интерес как го чувстваш, без да очаквам реципрочен твой такъв защо ритуалът да пиеш кафе в нечия столица според мен е в пъти по-опознавателен за съответната държава :mellow:

Това се опитвам да кажа - всеки има своите си разбирания. И това е прекрасно 🙂 Аз не бих могъл да усетя разликите в пиенето на кафе в различните държави, понеже само от миризмата на кафе ми се повръща повече, дори отколкото от мириса на цигари. Но ми е интересно да прочета за това от хора, които могат да я усетят и опишат. 🙂 

Но, замисли се, къде най-често се прокарват границите между отделните държави. В исторически план най-ясните граници са били естествените географски прегради. Водни басейни, реки, езера и прочие. И планински вериги. В момента, в който направиш преход по билото на Балкана и ти става ясно, защо е лесно да разделиш България на Северна и Южна, докато разделяне на Източна и Западна е меко казано изкуствено. И защо примерно не е имало особени спорове при Берлинския договор къде да бъде прокарана границата между Княжество България и Източна Рмелия.

В момента, в който се изкачиш на билото, веднага се усеща промяната на вятъра, виждаш нови гледки и в много случаи има рязка промяна в ландшафта от двете страни. В този конкретен случай на Кораб наистина се засякох на върха с македонци и с албанци и няколко минути ми бяха достатъчни да разбера разликите между двата народа в начина, по който възприемат планината.

Да, много често има и странни и неестествени държавни граници дори и в планините. Но много по-рядко, отколкото в равното. @Happy_Traveler е права, че има много държави, които са отделени с граници без логична причина. Но за добро или за лошо, има ги тези граници и няма как да не се съобразяваме с тях, когато подхождаме в подотовката си за пътуване...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз също не обичам броенето, ама така и така влязох в темата, та да се похваля с цели 2 нови държави - Съединени Американски Щати и Съединени Мексикански Щати. Не е много в сравнение с всички тук, но е с цели 2 повече, отколкото посетих за последните 8 години накуп...

  • Харесвам 11
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, master_of_germs каза:

🙂 To, темата като цяло си е детска. Децата колекционират. И това е прекрасно. Колекционирането винаги е водело до задълбочаване на интересите. Така че аз смятам, че магеланците, които колекционират държави (и не само), просто са запазили още една част от детството си жива. 

Темата е в подфорума "лексикон на пътешествениците". И като такава предполага да има изказване на най-различни мнения. Пък нека съм спамър 😄  Аз поне предпочитам такава тема пред  едно сухо "Отчетно-изборно събрание".

И, не никъде в темата няма изказвания кой колко бил прост...

Разни магеланци - разни интереси. Един колекционира държави, друг - летища, трети - маршрути... и каквото се сетиш. Стриптийз-барове, ако щеш. Планински върхове, острови (макар че сега се сетих, че за острови имаше отделна такава тема)... Е, да, тази тема е за новите държави, но пък всеки може да си каже какво е довело до включването на определена държава в списъка. Различните магеланци са с различни интереси. Ето, примерно аз нямам печат в паспорта си от Албания. Не съм минавал граничен контрол. Според критериите на повечето пишещи, не е редно да си броя страната за посетена. Може да се каже, че съм стъпил на територията на Албания нелегално, дето се вика. Но съм изкачил най-високия връх на Албания. Той е на границата. Снимал съм се отвъд граничната кота. За мене лично това значи много. Във всеки случай много повече, отколкото да кацна със самолет на едно летище и да взема трансфер до центъра на някоя столица, за да пия кафе и в цялото това упражнение дори не съм се изпотил. А за да изкача Кораб съм положил усилия, направил съм преход 4 часа и половина нагоре, през които съм изкачил над 1400 метра денивелация, после още три часа надолу. И смятам, че от върха съм видял доста по-голяма част от страната, отколкото бих видял от разходка в центъра на столицата. От моята гледна точка първото нещо, заради което бих отишъл в една нова държава, са планините ѝ. Затова никой не може да ми каже: "Сори, Мастър, ама ти в Албания не си бил!".

Има магеланци, които се въодушевяват от летищата, както аз от планините. За тях новото летище е като неизкачван досега връх за мене. И ако в тяхното виждане летищата са най-важното, което ги кара да отидат до дадена държава, то тогава дори и да не са излизали от летището, не виждам проблем да си отбележат страната като посетена и никой няма право да им казва противното, ако ще да е авторитет като Домоседа. Аз не очаквам всички да споделят моята страст, но нямам право да порицавам мотивацията на останалите. Критериите на всеки си важат само за него. Ако си налагаме критерии отвън и един на друг, ще изпаднем в безумни и безсмислени регулации.

Една колекция запалва искра, но пък попълването на определена колекция най-често е свързано и с посещанието на много други места в съответната страна. Дори когато специфично отивам някъде заради планините, почти никога не се ограничавам само с тях по време на пътуването си. И в този смисъл не съм съгласен с @paduan123 - бройкането само по себе си може да не звучи добре, но в голям брой случаи записването на нова бройка може да е скелетът, връз който да да наслоиш нови и нови пластове на едно пълнокръвно и удовлетворяващо.

Когато връх лежи на границата между 2 държави то, ако минеш от другата страна на върха също си посетил държавата, както сам каза. Не съм сигурен дали е легално или не, защото поне аз не съм чул по върховете да има гранични пунктове. В този ред на мисли, ако си посетил една държава нелегално де факто пак си я посетил. Независимо дали е легално или не, щом си влязъл на нечия територия имаш основание да я броиш, ако това е важно за теб. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, paduan123 каза:

Независимо дали е легално или не, щом си влязъл на нечия територия имаш основание да я броиш, ако това е важно за теб.

Значи летищата се броят 🙂. Дори транзитната зона на международните летища се намира на територията на държавата, в която е летището (пробвай го, като извършиш някое престъпление 😉, да видиш къде ще те съдят).

  • Смея се 5
Връзка към коментар

Това ме подсеща за безумията от соц. времето или на бившия СССР. Като ходихме в Украйна, бяхме с автобус и влизахме на сухоземната граница. Обаче за да влезеш от Румъния в Украйна, магистралата от бившия СССР минава точно 1.5 км. на Молдовска територия. Следователно имам висене на 2 молдовски граници, което беше малко над 2 часа и 5 минути пропътувани по въпросния път. Да имам и два печата от Молдова в паспорта си. :yahoo: Та ако е за бройката, значи съм бил и в Молдова, но аз лично не го възприемам като посетена държава.

Същото е и с Франция. Като ходих в Швейцария, вечерта спахме в някакъв мотел до град Милуз в близост до летището. По пътя на логиката имам валидиращо събитие там, спал съм, ползвал съм баня, двете нули всичко и съм и пазарувал в супер маркета до въпросния мотел. Да ама не, няма как да е броя за посетена държава Франция, при условие, че съм видял две сгради и едно голо поле. Общо взето всеки сам си преценява наистина дали да брои държави, бири или ябълки. Както казвахме мъжката част на времето, били сме в казармата, оправяйте се. 😁

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 27 минути , BlackArt77 каза:

Това ме подсеща за безумията от соц. времето или на бившия СССР. Като ходихме в Украйна...😁

...което ми спомни как аз ходих в Украйна като дете с покойните ми родители и посетихме мое приятелче, с което си пишехме - имаше такъв обичай (oф, имам усещането че съм като динозаврите с някои спомени!). И как навряхме Ладата в един плевник да не я откраднат :laugh1:

 

А след това в Полша - със същата Лада - един поляк в един парк беше решил да ме превъзпитава, когато в отговор на въпроса му в какво вярвам, сериозно отговорих: В науке! :laugh:

 

И пак същата тази Лада я изгубихме в Прага и помня търсенето й. А, и едни много популярни блузи :grin:

 

Нямам никакви други спомени от тези три държави - Полша, Чехия и Украйна - и които не съм включила като посетени в магеланския си справочник. И трите са ми в списъка за някога.

 

Та разни хора, разни валидиращи събития 🙂   

Връзка към коментар
преди 8 часа, master_of_germs каза:

Децата колекционират. И това е прекрасно. Колекционирането винаги е водело до задълбочаване на интересите. Така че аз смятам, че магеланците, които колекционират държави (и не само), просто са запазили още една част от детството си жива. 

Чудесно!Да пазим детското в себе си и да се опитаме да разберем различната гледна точка.Не е необходимо да я приемаме.

Колко нови държави -това е въпрос и бройка.Нека проявим уважение към темата и нейната създателка.

Хубав ден на всички!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, Rainy каза:

посетихме мое приятелче, с което си пишехме - имаше такъв обичай 

Разпоредба е по-точната дума 🤨

 

Моят ми беше адаш московчанин. Писахме си някъде от четвърти до шести клас. Видяхме се на живо години по-късно и си разменихме гостувания. Аз го водих на пожар в Партийния дом, а той мене - на пуч с танкове на Червения площад

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Смея се 14
Връзка към коментар
преди 9 часа, antea каза:

@master_of_germs

аз пък в противовес смятам, че планините са най-малко териториално определящи, те са природна даденост, не ли? ти как точно почувства и разбра, че си минал някаква формална линия, стъпвайки на албанска територия, вятърът ли прозвуча различно, слънцето ли те огря по друг начин? ако не говорим за опазване и грижа за природата, при които има разлика от държава до държава, един връх може да е навсякъде и по нищо да не му личи чия териториална собственост е 

 

уточнявам, че нямам нищо против твоята страст, въпреки че не я споделям, питам от истински интерес как го чувстваш, без да очаквам реципрочен твой такъв защо ритуалът да пиеш кафе в нечия столица според мен е в пъти по-опознавателен за съответната държава :mellow:

Мисля, че Master имаше предвид нещо съвсем различно и то бе, че всеки има собствена представа и усет кога всъщност си посетил една държава. 

За някой това може да е кацане на летището, за друг пиене на кафе за час в някой град, за трети изкачване на някой връх, а за четвърти живот в емиграция от най-малко година например.... 

Най-важното в случая е изпълнил ли си своя усет и вътрешно чувстваш ли, че си бил в тази държава. 

Мога да дам пример с един мой приятел (Кольо😁), който свързва всяка държава с бирата, която е пил там. Има огромна колекция от халби. Взема си от всяка бирария по света, където е бил. Помни всяка халба от къде е и им се радва като малко дете. 

 

П. П. Да се похваля, че тази година не съм бил в нито една нова държава. 

П. П. 2 Моля ви не ме блокирайте заради спам.😳

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 3 часа, Rainy каза:

 и посетихме мое приятелче, с което си пишехме - имаше такъв обичай (oф, имам усещането че съм като динозаврите с някои спомени!).

 

преди 1 минута , домосед каза:

Разпоредба е по-точната дума 🤨

 

Моят ми беше адаш московчанин. Писахме си някъде от четвърти до шести клас. Видяхме се на живо години по-късно и си разменихме гостувания. Аз го водих на пожар в Партийния дом, а той мене - на пуч с танкове на Червения площад

Знаете ли колко е странно е това в моята глава 😄 С мъка си представям как сте си писали ... без e-mail, FB и всичките възможни днешни опции 😄 
Сигурно е било доста вълнуващо да очакваш писмо и да не знаеш до къде е стигнало. 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 6 минути , Граф Вронски каза:

 

Знаете ли колко е странно е това в моята глава 😄 С мъка си представям как сте си писали ... без e-mail, FB и всичките възможни днешни опции 😄 
Сигурно е било доста вълнуващо да очакваш писмо и да не знаеш до къде е стигнало. 🙂

С писма. Хартиени. И си разменяхме лепенки, вадейки, картички и всякакви други неща, които могат да бъдат поставени в плик. 🙂

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 7 минути , Граф Вронски каза:

 

Знаете ли колко е странно е това в моята глава 😄 С мъка си представям как сте си писали ... без e-mail, FB и всичките възможни днешни опции 😄 
Сигурно е било доста вълнуващо да очакваш писмо и да не знаеш до къде е стигнало. 🙂

По-странното е, че писането беше не щото искаш, а щото трябва. Бъркаш в кошницата с "късмети" и на когото случиш. Вълнуващо наистина, като запалване на свещ в тъмна стая.

Далеч по-вълнуващо е беше получаването на писмо от другата страна на Желязната завеса. Читателите бяха повече и на няколко стъпки по веригата. 😄

  • Харесвам 2
  • Смея се 7
Връзка към коментар
2 minutes ago, Граф Вронски said:

 

Знаете ли колко е странно е това в моята глава 😄 С мъка си представям как сте си писали ... без e-mail, FB и всичките възможни днешни опции 😄 
Сигурно е било доста вълнуващо да очакваш писмо и да не знаеш до къде е стигнало. 🙂

Имам по-голяма сестра, която успя да стане комсомолец /аз стигнах за месец до пионерче😁/. Тя си пишеше с момиче от Съветския съюз и много й завиждах, защото получаваше в плика с писмото и едни луксозни цветни салфетки, които колекционираше🙂. И аз имах за няколко години приятел момче от Мурманск - Дима се казваше. Беше ми съсед във ведомствения блок на корабния завод, където баща му работеше, вероятно по разпределение. Много се радвах като носеха бонбони - канфетъй от Съюза😁. Сега няма такава емоция, ако получиш Линд, дори и от Швейцария да е. Но пък имаш възможност да изживееш емоцията да отидеш до Швейцария😉. Предпочитам второто.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 20 минути , ДиянаВ каза:

Сега няма такава емоция, ако получиш Линд, дори и от Швейцария да е

Е, няма. Друго си беше да живееш в тъмна стая и чат-пат някой да внесе свещ в стаята.
Сега е скука - всяка стая с електрическа крушка.

Надявам се метафората е ясна.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 23 минути , Граф Вронски каза:

 

Знаете ли колко е странно е това в моята глава 😄 С мъка си представям как сте си писали ... без e-mail, FB и всичките възможни днешни опции 😄 
Сигурно е било доста вълнуващо да очакваш писмо и да не знаеш до къде е стигнало. 🙂

И сега пишем. Децата ми си пишат с братовчедите от България. Картички, ръчно нарисувани. Ама последното писмо насам дойде, а натам не... Абе почвам да се чудя да снимам с телефона и да пращам бекъп, поне да има някаква следа

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.