Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

3 minutes ago, Zaro said:

Е, няма. Друго си беше да живееш в тъмна стая и чат-пат някой да внесе свещ в стаята.
Сега е скука - всяка стая с електрическа крушка.

Надавам се метафората е ясна.

Да ясно е от къде е идвала "емоцията". За това казах, че предпочитам второто - да мога да си купя Линд от първия срещнат магазин, а емоциите да ги търся пътувайки.

Връзка към коментар
преди 10 часа, master_of_germs каза:

Един колекционира държави, друг - летища, трети - маршрути... и каквото се сетиш. Стриптийз-барове, ако щеш.

Оооо, ако може този/тази с баровете да пусне малко снимки от колекцията. :biggrin: 
 

Цитат

Има магеланци, които се въодушевяват от летищата, както аз от планините.

Аз се въодушевявам както от планините, така и от летищата и въобще от всякакви инженерни съоръжения като пристанища, гари, мостове, например, или пък машини - самолети, влакове, големи кораби, яхти.  Интересни са ми както природата и животинския свят по света, така и градовете и хората...
Това ме подсеща преди години какво казваше  един по-възрастен колега , с когото работехме известно време по някои проекти :grin:
Аз - казва - много обичам постни манджички!  Обаче също така много обичам и мръвки!
Аз много обичам бяло винце! Но също така обичам и червено!
Аз много си падам по блондинки! Но също така си падам и по брюнетки! 
Аз много харесвам високи мадами! Обаче също така си падам и по миньончета!

И продължаваше така в зависимост от това колко чашки винце беше обърнал ... :biggrin:
Та и аз съм малко така с пътуванията. :grin:

Колкото до обсъжданията за това кои точно обстоятелства и критерии дават основания някоя страна да се смята за посетена (или да използвам домоседския термин "валидиращо  събитие") - това всеки си го преценява сам. Тук нито правим класация, нито има награди (парични или предметни) за да се нуждаем от някакви абсолютни стриктни и точно регламентирани критерии. Важно е как всеки го усеща сам за себе си. 
Иначе аз май и друг път съм писал, даже май в тази тема (сега не ми се рови), че не съм роден в България, но съм живял там, където съм се родил, само няколко месеца и естествено нямам никакви спомени ... , но все пак съм роден там и това ми изглежда като доста сериозно валидиращо събитие :biggrin: за да си я водя като посетена страна.  

P.S. А, намерих си мнението, явно и преди повече от 6 години е имало сходни дебати в тази тема - цък  :grin: 
 

преди 49 минути , Zaro каза:

Далеч по-вълнуващо е беше получаването на писмо от другата страна на Желязната завеса.

А още по-вълнуващо - получаването на писмо от гаджето докато си в казармата! :biggrin:

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Фичо каза:

нито има награди

Това е идея!

@Георги би могъл да раздвижи форума с някоя и друга анкета, класация и (морална😉) награда

 

Примерно за най-интересно пътешествие или най-интересен пост за пътешествие (което не е същото). Като всеки гласува по своите критерии и интереси ...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, master_of_germs каза:

От моята гледна точка първото нещо, заради което бих отишъл в една нова държава, са планините ѝ.

От това става ясно защо избягваш Нидерландия. ;))

  • Харесвам 1
  • Браво 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 21 минути , Фичо каза:

А още по-вълнуващо - получаването на писмо от гаджето докато си в казармата! :biggrin:

Ако продължим в тази посока, ще загубим 90% от аудиторията дори и на тема за спам. 😄

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Чета тая тема, гледам различните идеи за критерии при които една държава се смята за посетена и изведнъж се замислих ако трябваше да броим хора, с които сме правили секс какви ли критерии щяха да се обсъждат... Ама орално и мануално брои ли се, ама да е влязъл ли, ама докъде, ама къде, ама за колко време, ама в какво състояние (трезвен/ а, пиян/ а, напушен/ а), ама влюбен/ а ли си бил/ а, ама с две/ двама едновременно за две бройки ли се смята...

И накрая ти писва и ти идва да напишеш "Ае, аку си я/ гу иб@л/ а, брой". 🙂  🙂  🙂 

Та и нашите държави нещо подобно... Който както иска и каквото иска да брои (или да не брои), но темата все пак е написана за броене по подразбиране (в заглавието фигурира въпроса "Колко"). Колко обстойно са разгледани държавите е въпрос за  друга тема, колко задълбочено са разбрани пък за трета и т. н. 

И все пак като видиш профил на човек, който не познаваш, като клинкнеш на посетените държави, виждаш не само бройката, ами и кои са тези държави, горе-долу разбираш какви са му/ й интересите. Един бърз snapshot, който дава някаква обща представа, преди да си прочел дневник, пътепис или мнение или пък да си се запознал на живо.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар

- макар и откровено тролски вметки тук-там, същите тролски вметки провокират интересни коментари, така че няма нужда от супер стриктни мерки на тоя етап, освен за мненията които съвсем прекрачват границата.

- за найсти път - всеки сам си преценява какво е за него посетена държава и по-добре да се въздържа от критики на чуждите възгледи, които са абсолютно точно толкова абстрактни колкото и неговите/нейните. Колкото и вътрешно да сме убедени, че ние сме прави 🙂 Темата ще трябва да си остане с положителен тон. 

- няма лошо от лек страничен офтопик от грубата статистика, за самата статистика си имаме връзките под всяко едно мнение

- моля без политически вметки повече

 

  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз съм новак във форума и абсолютен новобранец в "Страната на пътешествията". Повечето от вас и "назад да бягат - не мой ги стигна" 🙂 Искрено се възхищавам на почти всички и благородно завиждам на посетените дестинации. Въпреки, че и аз съм от хората, които си пишеха с русначе :), чак сега ми се отключи момента да попътешествам.

Тази година мога да похваля (това за мен си е постижение 🙂 ) със стандартната обучителна почивка в България - този път в Родопите. Почивка силно казано, защото по цял ден обикаляхме из забележителности, пещери, мостове, катерене - имаме си прекрасни местенца тук. Седмицата не ни стигна да надникнем във всяко кътче, със сигурност и други семейни почивки ще има в Родопите. Стремим се в годината поне едно Българско местенце да посетим.

Извън България, посетихме Румъния, починахме отново за седмица в Гърция. Поплавахме с катамаран от Зеленика до Корфу. До Зеленика с автомобил за "по-напряко" минахме през Сърбия, Босна и Херцеговина и Хърватска - Дубровник. Всички тези държави са ми в списъка за повторно посещение за по-дълго време :). В Черна гора посетихме Зеленика, Котор и Будва. Очарована съм от Котор 🙂 не се стършях да попитам едно местно момиче каква е историята на котките там. Албания я гледахме 2 дни от морето, не акустирахме заради проблеми (но си я отбелязах за собствено самозаблуждение като посетена - признавам без бой).

Остава посещението ни в Париж другата седмица и приключваме за тази година.

Малко дестинации, но сме доволни 🙂

  • Харесвам 17
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, ShaMan-H_Fel каза:

Значи летищата се броят 🙂. Дори транзитната зона на международните летища се намира на територията на държавата, в която е летището (пробвай го, като извършиш някое престъпление 😉, да видиш къде ще те съдят).

Транзитната зона на летище е ничия територия. Ако извършиш престъпление там те съдят по международното частно право, а делото гледа най-близкокомпетентния съд, който в случая е съда, на чиято територия се намира летището. Ако извършиш престъпление в самия самолет важат законите на държавата, чията собственост е самолета. По-важното е, че основание да се броят летищата, сиреч транзитните прекачвания е, че преди да отидеш в транзитната зона самолета навлиза във въздушното пространство на съответната държава и в този момент физически изцяло се намираш на нейна територия, а по-късно даже може да стъпиш на нейната повърхност, когато кацнеш и на са сложили ръкав. Същото се отнася и за плавателен съд навлизащ във водното пространство. По образование съм юрист и за мен има един абсолютен критерий  за това кога една  държава се смята за посетена, от който тръгва всичко. Това е да се намираш физически и изцяло в територията на държавата било то де юре или де факто, в зависимост от това дали си минал или не си минал през граничен пункт. От там нататък вече става относително, защото всеки може да тълкува според собствената си гледна точка. Теорията за " валидиращото събитие " отново е относителен критерий, който зависи от това дали си изпълния първия.

Връзка към коментар
преди 16 минути , paduan123 каза:

в зависимост от това дали си минал или не си минал през граничен пункт.

По тая логика никога няма да минеш от една шенгенска държава в друга, защото нито има гранични пунктове, нито има "транзитни зони", ами най-обикновени чакални, в които със сигурност не е в сила "международно частно право" 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , домосед каза:

По тая логика никога няма да минеш от една шенгенска държава в друга, защото нито има гранични пунктове, нито има "транзитни зони", ами най-обикновени чакални, в които със сигурност не е в сила "международно частно право" 

Aко минеш по какъвто и да било начин в друга територия " физически и изцяло " критерият е изпълнен

Връзка към коментар
преди 3 часа, Граф Вронски каза:

 

Знаете ли колко е странно е това в моята глава 😄 С мъка си представям как сте си писали ... без e-mail, FB и всичките възможни днешни опции 😄 
Сигурно е било доста вълнуващо да очакваш писмо и да не знаеш до къде е стигнало. 🙂

Можеше да не си толкова груб и да натъртваш колко съм дърта... :laugh:

 

P.S. Беше много вълнуващо - особено кореспонденции с гадже в казармата, още една непонятност за теб 😄 А, споменато е! Вече бях го написала за казармата, няма да трия 😄   

 

Не по-малко вълнуващо беше да правиш маршрути само по атлас и да се опитваш да смениш маршрура - този същия, в бившия СИВ, със Западна Европа, със същата Лада, и с разрешена валута от 30 долара 🙂 Не че ме огря...

 

Ние сме с диагноза от деца... 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Фичо каза:

Иначе аз май и друг път съм писал, даже май в тази тема (сега не ми се рови), че не съм роден в България, но съм живял там, където съм се родил, само няколко месеца и естествено нямам никакви спомени ... , но все пак съм роден там и това ми изглежда като доста сериозно валидиращо събитие :biggrin: за да си я водя като посетена страна.  
:biggrin:

Отивам да си попълвам Чехия, Украйна и Полша. 😎

 

П.С. Къде си роден - ритам от любопитство? 😄 

Връзка към коментар
преди 3 минути , Rainy каза:


😎П.С. Къде си роден - ритам от любопитство? 😄 

В столицата на една несъществуваща вече държава, на около 1800км от тук (от София). :smile3:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 37 минути , Rainy каза:

Можеше да не си толкова груб ...:laugh:

 

Извинявам се, не съм искал да бъда нито груб, нито да навлизам в темата за възрастта. 😞 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Граф Вронски каза:

Извинявам се, не съм искал да бъда нито груб, нито да навлизам в темата за възрастта. 😞 

Юркам се бе, човек. На 54 години съм, вря от живот и не ми пука грам дали ще ме нарекат дърта  :wub:

Връзка към коментар
преди 14 минути , neuromancer каза:

 

 Рейгън за възрастта. Епично! Казват, че в този момент опонентът му е разбрал, че е загубил изборите.

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

В тоя ред на мисли за кореспонденцията, аз случих началото на 90-е години на миналия век и направо се хвърлих на кореспонденция със западноевропейци. Учебникът по руски дори не го отварях, защото тогава бях още хлапе и не знаех, че руският трябва да се учи не заради политически причини, а заради руските и украинските блондинки. Тогава, аз исках да си упражнявам английския и по-късно френския като втори език. С една швейцарка си разменяхме марки, а после започнах да си пиша с една мацка от Папеете - Хинатеа. Пликовете на писмата й бяха с пейзажи от Френска Полинезия и всяко писмо ме караше да мечтая за посещението на това райско място. Още пазя тези писма, или поне сега изрових три от тях от архивите ми.

ПП. Не казвайте на жена ми, че каквато е ревнивка ще ги унищожи, освен ако не я убедя, че съм си писал с някоя дебела 80-годишна таитянка.

Почти дойде време и за тази мечта да стане реалност. Догодина очаквайте да си добавя Френска Полинезия към бройката!

DSC_0992.JPG

DSC_0993.JPG

  • Харесвам 19
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Фичо каза:

Повечето пътнически самолети са частна собственост :wink3:

А много често ползват и регистрации в други държави поради ред причини - ембаргота, други санкции и ограничения, пестене на данъци и мита, отнети лицензи за поддръжка и т.н. Бонус въпрос - за коя държава всъщност летят всички Боинги и Ербъси на Аерофлот?

Редактирано от Георги
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 40 минути , Георги каза:

 Бонус въпрос - за коя държава всъщност летят всички Боинги и Ербъси на Аерофлот?

Всички неруски самолети на Аерофлот cа регистрирани в Бермуда, за да пестят от данъци, доколкото знам.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.