Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

Аз уцелих времената на съветските другарчета,  но кореспонденцията беше нещо което вършех с удоволствие.  

Не така стои въпроса с руският в училище - като всяко задължително нещо го ненавиждах и много по-късно осъзнах, че е било по детински глупаво. Оказа се, че в по-нови времена ми беше от голяма полза при не една ситуация из Грузия, Армения и Прибалтика. Последните години си го припомних доста добре покрай украинското травъл шоу "Орел и Решка".  За щастие поне по мое време (80-те) никой не ни пречеше да учим и западен език,  но наистина нямаше много възможности за контакт с хора отвъд "Завесата".  Помня как се радвах на първото писмо от ФРГ мисля в 1988г.  от западногерманче с което се запознахме в... руско списание. Гледах пощенската марка и беше нещо велико за мен! 

На много от руските пощенски пликове и марки имаше картинки от Космоса,  но честно никога не съм мечтал да стана космонавт. Не знам, защо така и не се запалих.  

Чудех се как така летенето със самолет е по-евтино от влак и разни други странности, които сега намирам за нормални. 

"Всеки чужд език е богатство" ни набиваше даскалицата в главите и от днешна гледна точка мисля, че беше права. 

Това са може би половината...

 

IMG_20191220_154817.jpg

  • Харесвам 19
  • Браво 4
Връзка към коментар
преди 12 минути , Crazy Horse каза:

Всички неруски самолети на Аерофлот cа регистрирани в Бермуда, за да пестят от данъци, доколкото знам.

Има различни видове самолети-държавни, частни, регистрирани в държавата, за която летят или в офшорна зона. Корабите например почти всички са регистрирани в Бахами, Бермуди, Панама, но се гледа и под чий флаг плават.  Ако самолет на Аерофлот е регистриран в Бермуда и е извършено престъпление на борда или ще се гледа от руски съд или от съда по местоположение на регистрацията на фирмата. Гледа се кой е по-близкокомпетентния съд. Когато летях с Аir China ни казаха, че на борда важат законите на Народна република Китай, но не съм сигурен дали китайските линии са частни или държавни. Мисля, че Air China като най-голяма aвиолиния им беше държавна, а другите частни- China Eastern i Southern. 

Връзка към коментар

Покрай дискусията за валидиращите събития се сещам за доста интересен казус -  манастирския комплекс Давид Гареджи в Грузия,  малка част от който е разположен на азерска територия :

 

https://eurasianet.org/georgia-azerbaijan-feud-over-border-monastery

 

 

И още нещо - как стои въпросът с дипломатическите представителства? Поправете ме ако греша, но мисля, че имат статут на суверенна територия на изпращащата страна.  Валидиращо събитие ли е посещението на чуждо посолство / консулство?  

Сещам се примерно за посещението си в консулството на Боливия в Рим. 

Беше ми много готино с всичките тия боливийски знамена,  портретите на Ево Моралес и т. н.  Наистина почуствах част от Боливия! 

Чакам отговор и вече търся къде е най-близкото саудитско посолство. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , stanimir каза:

Покрай дискусията за валидиращите събития се сещам за доста интересен казус -  манастирския комплекс Давид Гареджи в Грузия,  малка част от който е разположен на азерска територия :

 

https://eurasianet.org/georgia-azerbaijan-feud-over-border-monastery

 

 

И още нещо - как стои въпросът с дипломатическите представителства? Поправете ме ако греша, но мисля, че имат статут на суверенна територия на изпращащата страна.  Валидиращо събитие ли е посещението на чуждо посолство / консулство?  

Сещам се примерно за посещението си в консулството на Боливия в Рим. 

Беше ми много готино с всичките тия боливийски знамена,  портретите на Ево Моралес и т. н.  Наистина почуствах част от Боливия! 

Чакам отговор и вече търся къде е най-близкото саудитско посолство. 

 

THE ANSWER:

No, while embassies and consulates are protected by international law and have a variety of immunities and special governing rules, the land they are built on doesn't belong to the country that operates them.

 

Ползват със специален статут и отново могат да важат различни закони и разпоредби, но не са територия на държавата, чието е дипломатическото представителство. Иначе би било прекалено. Вместо да ходим по държави, направо да обиколим всички посолства.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 26 минути , paduan123 каза:

Корабите например почти всички са регистрирани в Бахами, Бермуди, Панама, но се гледа и под чий флаг плават.  

Корабите плават точно под флага на държавата, където са регистрирани, без изключения. То и затова термина е "Flag of convenience".

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Друг проблем- в " Посетени държави " виждам, че се броят и отвъдморските територии, а не би следвало, след като те принадлежат към самата държава. Ако си бил в Бермуда, Кайманови острови, Питкерн, Св. Елена- всичко това е UK. Международно-признатите 196 не включват отвъдморските територии. Трябва да има отделна таблица само за тях, защото се получава отново двусмислица, но както и да е. Аз лично бях в Бермуда, преди да бъда в UK

Връзка към коментар
преди 5 минути , paduan123 каза:

Друг проблем- в " Посетени държави " виждам, че се броят и отвъдморските територии, а не би следвало, след като те принадлежат към самата държава. Ако си бил в Бермуда, Кайманови острови, Питкерн, Св. Елена- всичко това е UK. Международно-признатите 196 не включват отвъдморските територии. Трябва да има отделна таблица само за тях, защото се получава отново двусмислица, но както и да е. Аз лично бях в Бермуда, преди да бъда в UK

Това е дискутирано до припадък. Точната причина да е организирано точно така ще намериш в друга тема: 

 

 

 

Но може и цялата тема да прегледаш. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 43 минути , stanimir каза:

И още нещо - как стои въпросът с дипломатическите представителства? Поправете ме ако греша, но мисля, че имат статут на суверенна територия на изпращащата страна.  Валидиращо събитие ли е посещението на чуждо посолство / консулство?  

Сещам се примерно за посещението си в консулството на Боливия в Рим. 

Беше ми много готино с всичките тия боливийски знамена,  портретите на Ево Моралес и т. н.  Наистина почуствах част от Боливия! 

Ти, нали си броиш Боливия за посетена държава или искаш да си запишеш, че си би два пъти в Боливия? Интересен ми е отговора, защото ние пък бяхме в посолството на Боливия в  Мадрид. Бях и в консулството на Боливия в Милано, ама консулството май не се брои за тяхна територия.

Ами, като толкова сте прецизни в търсенето на валидиращи събития, нашата групичка, която се намъкна в Колумбия нелегално, че даже и ходихме на заведение и преспахме в хотел, дали се брои за посещавала Колумбия 2 пъти - първия път нелегално и втория път легално след като се върнахме до еквадорското КПП и влязохме отново в Колумбия вече през КПП.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Георги каза:

Това е дискутирано до припадък. Точната причина да е организирано точно така ще намериш в друга тема: 

 

 

 

Но може и цялата тема да прегледаш. 

 

Разбирам, в такъв случай може да се направи малка промяна в самия линк " Посетени държави и територии " и това решава проблема, за да не идват новорегистрирани потребители, които разискват вече коментирани теми.

Връзка към коментар

И аз си кореспондирах с момичета от прибалтийските държави и няколко от Дания. На английски обаче и помня, че някои от писмата (не всички) ги пишех на компютър (около 92 г ще е било). Баща ми купи компютър 91 г. - трябваше му за работата му и аз го използвах от време на време. Имаше само Dos система и принтерът беше точков/матричен (не знам дали точно така се казва). 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като се разговорихме на тия теми - аз така от доста врем си бях наумил да посетя едно място (ама все забравям :biggrin:), което е седалище на нещо, което не е точно държава, а "суверенен субект на международното право". И въпреки че не е държава, си има химн, герб, флаг, правителство с министри, има дипломатически отношения с 108 страни (вкл. България),  а също така издава паспорти, пощенски марки, печата собствена валута, има собствени автомобилни номера.  
Това квазидържавно образувание няма собствена територия (за разлика от Ватикана, например), но пък на два обекта негова собственост е признат екстериториален статут. Има също въоръжени сили и даже военно-въздушни сили с цял един самолет :grin:
Вероятно вече повечето се досещат, че става дума за Малтийския орден, или, както е пълното му название - Sovrano militare ordine ospedaliero di San Giovanni di Gerusalemme di Rodi e di Malta. 
Двете седалища на ордена са в Рим - Palazzo Malta, находящ се на Via dei Condotti 68 и Villa del Priorato di Malta на Авентинскиа хълм, която е притежание на Ордена от XIVв.   

Впрочем, в тази връзка някои казват, че Рим е столица на три държави - Италия, Ватикана и Малтийския орден. 

Между другото - Великият магистър на Суверенния Малтийски орден Джакомо Далла Торе дел Темпио ди Сангуинето беше на посещение в София миналата седмица, а ако досега не сте обръщали внимание, да знаете, че  посолството на Ордена в София се намира на бул. Левски между ул. Оборище и Паметника Левски

  • Харесвам 20
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 41 минути , Фичо каза:

Като се разговорихме на тия теми - аз така от доста врем си бях наумил да посетя едно място (ама все забравям :biggrin:), което е седалище на нещо, което не е точно държава, а "суверенен субект на международното право". И въпреки че не е държава, си има химн, герб, флаг, правителство с министри, има дипломатически отношения с 108 страни (вкл. България),  а също така издава паспорти, пощенски марки, печата собствена валута, има собствени автомобилни номера.  
Това квазидържавно образувание няма собствена територия (за разлика от Ватикана, например), но пък на два обекта негова собственост е признат екстериториален статут. Има също въоръжени сили и даже военно-въздушни сили с цял един самолет :grin:
Вероятно вече повечето се досещат, че става дума за Малтийския орден, или, както е пълното му название - Sovrano militare ordine ospedaliero di San Giovanni di Gerusalemme di Rodi e di Malta. 

Човек винаги може да научи нещо ново тук, аз бях чувал за този орден, но не знаех, че има такъв статут. Единственият им самолет във ВВС сигурно ще предизвика интерес измежду любителите на авиацията тук - Savoia-Marchetti S.M.82. На пръв поглед ми заприлича на Юнкерс 52 (конфигурацията на двигателите), но после видях, че е доста различен.

Иначе за посещение - ами ти просто ще отидеш в Рим. Който е влизал в замъка/ крепоста "Сан Анджело" в Рим, е бил на територията на ордена. 🙂 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , FlyTraveler каза:

Иначе за посещение - ами ти просто ще отидеш в Рим. Който е влизал в замъка/ крепоста "Сан Анджело" в Рим, е бил на територията на ордена. 🙂 

Не, замъкът Сант Анджело в Рим не е на Ордена, а фортът Сант  Анджело в Малта. 

  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Фичо каза:

Не, замъкът Сант Анджело в Рим не е на Ордена, а фортът Сант  Анджело в Малта. 

@Фичо тъкмо си помислих че съм го посетил този орден в Рим без да подозирам и набързо ме разочарова 😁 Поне вече ще знам да се поправя в Малта.

 

Относно посетените нови държави, тази година се оказа изключително успешна за мен откъм пътувания. Успях да посетя цели 10 нови държави. Годината започна с уникално пътуване в Малайзия, Сингапур, Тайланд и Йордания. Продължи с посещение на Белгия - първо за мен и дежурното море в Гърция. След това се присъединих към Магеланската инвазия към Бали и успях да видя и храмовете в Джоджакарта и вулканите Бромо и Кава Ижен. До края на годината за първи път посетих и Сащ , Канада , Финландия и Ирландия. Повторих и някои европейски държави, но все пак темата е за новите. Като за финал искам да благодаря на всички за офертите и съветите които споделяте. Без вас надали щях да посетя и половината места 🙂 

  • Харесвам 21
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Фичо каза:

Не, замъкът Сант Анджело в Рим не е на Ордена, а фортът Сант  Анджело в Малта. 

Четох по диагонал и като съм видял Рим и "Сан Анжело", автоматично съм ги свързал. 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Поради крайната невероятност да посетя още някоя държава в оставащите два дни от годината е време да се отчета и аз в тази тема, пък и да я върнем към руслото ѝ.

 

Започнах годината с пътуване до Белгия🇧🇪, което ми дойде добре след едно 6 месечно прекъсване. После "отскочих" до Мексико🇲🇽 за великденските празници. Седмица след връщането от Мексико се наложи да повторя САЩ🇺🇸 по работа. Кой да се сети, че точно това пътуване не минава през българското счетоводство и нямаше да е проблем да работя една седмица от Мексико и да си спестя двойната смяна на часовите зони.

След дълга лятна пауза заминах за Корея🇰🇷, южната, северната ще я остава за по нататък. По пътя реших да уважа и Катар🇶🇦, колкото за една вечеря извън летището. Тоя път няма да броя летищата, че ще забия дискусията отново у ряката 😉 .

Коледата изкарах във Виетнам🇻🇳, а планът е да изкарам нова година в Кабоджа🇰🇭 от където пиша това. Равносметката е четири нови, две стари и още две транзит през летището.

  • Харесвам 17
Връзка към коментар

Нито една.

Новата 2019 посрещнах в Сингапур , заради прочутата заря. Красиво беше, но само толкова. Двадесетина минути след 12 вече нямаше нищо. Вяло. Не видях радост, купон при азиатците. Това ми беше второ посещение на Сингапур.

Тайланд за трети път.

Бали за втори път.

В момента съм в Япония за втори път. Окинава за първи.

Ще видя тук как празнуват Нова година 2020. Нямам големи очаквания. Много японци прекарват новогодишната нощ в храмове, явно не са настроени за купон,  а за медитация. Но ще дам още един шанс за НГ в Азия.

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
На 20.12.2019 г. в 18:04, Травеолани каза:

И аз си кореспондирах с момичета от прибалтийските държави и няколко от Дания. На английски обаче и помня, че някои от писмата (не всички) ги пишех на компютър (около 92 г ще е било). Баща ми купи компютър 91 г. - трябваше му за работата му и аз го използвах от време на време. Имаше само Dos система и принтерът беше точков/матричен (не знам дали точно така се казва). 

В  магазините Метро в България изкарват фактурите все още на матрични принтери..шумят, бръмчат и чакаш

  • Шок 1
Връзка към коментар

И аз напоследък споделям убеждението, че интересните хора, духа, културата и отношенията в дълбочина са по-интересни от отмятането в списъка посетени държави. Обаче през есента видях, че наближавам 50 🙂 и се наложи бърз автомобилен балкански трип в който за пръв път посетих Албания, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Преди това, за жалост, пропуснах Балийската инвазия, въпреки, че имах билет, но минах през Испания и Кот д'Ивоар. Определено ме влече към Западна Африка, на която ще посветя поне 2 пътувания през 2020. 

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.