Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

Независимо от всички рестрикции и провалени пътувания, мога да се похваля с 2 нови държави и един нов остров. Мианмар през февруари, точно преди да затворят всичко, Мексико през ноември и Фуертевентура през септември.

  • Харесвам 17
  • Браво 6
Връзка към коментар

Само 2 нови държави успях да запиша, ама бяха много интересни - Индия и Тайланд. А нови места имаше доста, ама не бяха в нови държави. А какво пропадна - какво ли не. Пропаднаха ми Япония, Русия и Шри Ланка. Поне ми върнаха парите за всичко, та ги похарчих другаде :D

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар

За тази година, както всичко което ни заобикаля, и икономика, и общество, и туризъм, реалността е провал!😢 Едва ли някой може да се похвали с огромни бройки новопосетени държави, всички ще сме скромни (и тъжни) в броенето. По- скоро би трябвало да изброим колко не- посетени нови държави и колко провалени планове имаме😕 Но пък , както се казва, всяко зло за добро. Поне успях да избродя красиви места в България, хижи и изкачени  планински  върхове, което е голямо удовлетворение за мен, защото разбрах, че това е новата ми страст! 

  • Харесвам 12
  • Браво 3
Връзка към коментар

Една нова държава - Малта и няколко нови места в Испания - Кантабрия и Астуриас най-вече.

 

Кошмарът тази година е всички провалени пътувания. Март - Латвия, Южна Корея и Хонолулу, юни и юли - Грузия, Армения, Азербайджан, Кипър, август - отменен круиз като лектор във Френска Полинезия, който включваше и Бора Бора и островите Туамоту и изобщо, не ми се говори просто колко съм бесен. А, септември, за десерт ми се провали и конференция в Санкт Гален, Швейцария, която смятах да използвам за да отскоча и до Лихтенщайн. И така, тази година вместо с 9-10 нови държави завърших с 1, но се надявам следващата година да използвам всички ваучери и да посетя всички пропуснати дестинации и най-вече пак да ме поканят да се правя на лектор на кораб във Френска Полинезия!

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
преди 6 минути , Crazy Horse каза:

най-вече пак да ме поканят да се правя на лектор на кораб във Френска Полинезия

Нещо ако трябват асистенти, свиркай. Хора сме, ще си помагаме.

  • Смея се 10
Връзка към коментар

Много се надявам да мога да кажа, че още е рано да броя държавите. Имам надежда да добавя още една за Нова година -Тунис. До момента 3 нови -  ОАЕ, Дания и Швеция. 

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към коментар
На 27.03.2020 г. в 9:46, master_of_germs каза:

В един момент вътрешните ограничения ще почнат постепенно да отпадат, но затворените граници и забраните за пътуване би следвало да останат за много, много по-дълго, ако искаме да имаме ефект. Иначе всичко, направено дотук, ще се срине.

Като ти гледам прогнозата преди почти 9 месеца, нещо за кажеш за числата от тотото за неделя?

  • Смея се 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, stormbringer каза:

Темата жива ли е? 
Тази година би била изключително интересна, обаче бих добавил и "какво пропадна" в последния абзац, ама само за наистина пропаднали неща, а не "за пръв път не отивам на Бора Бора, заради Ковид, друг път не ходя, защото не мога да си го позволя" или "инвестирах в полети от Уиз, които ми донесоха "бонус точки"", че тогава на някой хора няма да им стигне мястото 😉

 

Темата ще е жива, докато ние сме живи 🙂

 

Нови държави: Чили, Уругвай, Аржентина (била съм на Игуасу, но за мен 2 дни само на този водопад, който няма националност, едва ли се брои), Финландия (командировка), Лихтенщайн - не знам дали се валидира, обаче: пресичала съм го четири пъти с влака 🙂

 

Турция (азиатската част на Истанбул) - второ посещение след 30 години - егати как звучи! (командировка), и все едно пак не съм била - сигурно съм единствената във форума, непосещавала реално Истанбул...

 

П.P. Брои ли се нова държава за живеене? 😄

 

Провалени: Намибия. 

Връзка към коментар
On ‎3‎/‎27‎/‎2020 at 2:36 PM, crazyhorse said:

Засега са три нови-Австрия,Чехия и Словакия!Надявам се до края на годината да повторя Русия,за първи път да посетя Италия,Англия,Шотландия или Исландия(най-добре всички),но каквото дойде!

Това за Италия истина ли е? 😮 не мога да повярвам, наистина си крейзи. Пожелавам ти една луда италианска 2021 година! 🙂 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , Zaro каза:

Като ти гледам прогнозата преди почти 9 месеца, нещо за кажеш за числата от тотото за неделя?

Все още смятам, че бях прав, но политиците се оказаха хора без топки. Затворените граници бяха единственото смислено и отговорно решение, ако се приложи навреме и задълго, без изключения. За разлика от всички други безумно закъснели "мерки"...

 Минало-заминало... Видяхме, докъде я докарахме с отворени граници. 😕 

 

А иначе за мене тази година тройка от тотото (на новопосетените държави). Целех се в шестица, обаче считам, че съм на печалба 😉  

Огромна печалба при това, защото всяка една от тези три новопосетени държави беше неописуемо, извижяно на максимум удоволствие и ако на кантар сложа тези трите срещу останалите 30+ чужбини, посетени по-рано, няма да има много голям дисбаланс на везната.

 

Януари: първо посещение в 🇮🇩 Индонезия - три нови острова - Бали, Нуса Пенида и Менджанган, Китайска нова година без китайци. Пълен релакс (макар да не сме се спрели от обикаляне и преходи). Но чуден микс между море, джунгли, храмове, водопади, рифове...

Изпълнена цел - всяка година да разширявам картата на посетените си места в някоя от посоките на света - в случая - на юг и на изток.

Февруари: посещението в Индонезия продължи на остров Ява. Същите неща, като на Бали, но съвсем различни, по-диви джунгли, по-величествени водопади, по-впечатляващи храмове, а да - и ВУЛКАНИ 🙂 🌋😄.  Това пътуване завърши с три дни в 🇸🇬 Сингапур. За първи път в тази страна. Акцентът на посещението беше един - градини... ботанически, зоологически, абе - всякакви градини. Сингапур е с огромна разлика пред всички останали по този показател. Транзитчето през Катар не се брои...

Март: един Черни връх в зимна виелица, преди да ни хлопнат. Обичайно не бих го споменавал, ама... 😄 

Март до края на май - zoom. 😄

Юни: в Гърция със Знамето нелегално без тест и без карантина. Тоест, траверс по билото на Славянка/Алиботуш/Орвилос по  и отвъд остатъците от гранична бразда 😄 

Изпълнена цел: да съм изкачил първенците на всички най-високи планини у нас (само Гоцев връх ми липсваше в този списък). 

Юли:  обиколка с кола в Румъния (Трансилвания) с магеланци. Решено в последния момент без грам планиране като компенсация за други пропаднали планове. Понякога този тип пътуване е за предпочитане, защото с нищо не се натоварваш.

Август: Една седмица в 🇨🇭 Швейцария (за първи път) в магеланска компания. С основен акцент - вълшебната долина Оберенгадин и върховете над нея. Всичко, за което човек като мене може да си мечтае! Поради ограничителните мерки в разни европейски страни, се "наложи" пътуването да започне и с ден в Баварските Алпи, да мине транзит през Австрия и да завърши с ден в Ломбардия 😉 

Изпълнена цел за годината - да изкача връх, по-висок, отколкото съм изкачвал преди. 

Септември:  Не щеш ли - пак в Швейцария. С полети до Базел, и разглеждане на Шафхаузен и водопадите на Рейн. Плюс трето посещения във Франция но за сефте в Елзас, а с включване и на интересни обекти в Германия ( за не знам си кой път). Та уж за три дни, ама не знам за колко посещения да ги броя, че много пъти пресичахме граници. 😄 

Октомври: Google classroom

Ноември: в болница с CoVID-19 пневмония

Декември: Google classroom... 

 

Ако за нова година пътувам някъде, то със сигурност няма да е в нова държава.

 

Неизпълнена цел - да изкача планински първенец на някоя държава.

За сметка на това повече от обичайните изкачвания на върхове по планините у нас, като поради епидемичната обстановка рядко нощувахме в хижи, а по-често правихме ударни изкачвания и избирахме по-трудни маршрути.

 

Рапорт даден! 🙂 

 

П.П. Сега осъзнавам, че знамената и на трите нови посетени държави съдържат само два цвята - червено и бяло 😮 Ако към тях прибавя и последната си нова държава за 2019 г. - Монако, се е получила странна серия. Значи явно трябва скоро да планирам да продължа серията с Дания.

И без това най ме е яд за пропадналата Магеланска Инвазия на миникруиза Копенхаген-Осло-Копенхаген за 24 май. Заради инвазивната компания само, иначе хич не ми е мерак да ходя точно в тия два града. 😉 Другото пропаднало пътуване беше Великденската Мегеланска инвазия в Киев. Всички останали неосъществени пътувания не се броят, защото планирано  по време на пандемия няма как да се брои за пропаднало, ако не се случи.

 

 

 

  • Харесвам 12
  • Браво 14
Връзка към коментар
преди 12 минути , master_of_germs каза:

Неизпълнена цел - да изкача планински първенец на някоя държава.

Пожелавам ти това да се случи догодина!

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , jungfraujoch каза:

Пожелавам ти това да се случи догодина!

Това не ми е самоцел. Ако и когато 🙂 Много често най-високият връх нито е най-красивият, нито представлява най-сериозно предизвикателство. 🙂 Да не цитирам това, дето е написано в подписа ти. Не съм от тия, дето ще изкачват точно тоя, най-високия връх, понеже така трябвало. 😉 

 

@Брани, то ти посещаваш ли някоя планета по два пъти... Май не се задържат много на картата след твоите посещения 😉 

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , master_of_germs каза:

Не съм от тия, дето ще изкачват точно тоя, най-високия връх, понеже така трябвало

Или защото някой е бил там 😀

Затова си ми в сектор любими магеланци.

Аз пожелавам на всички да посетят точно тази държава,за която най-много мечтаят.

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Времето март-април 2020 из австрийските алпи беше най-хубавото, което изобщо помня.

Почти нямаше облачен ден, планините бяха на мах.

Скъсах се от ходене, имам поне 30 км денивелация само тези 2 месеца.

Изобщо няма повод за оплакване, освен ако Брани не реши да намине до най-близката вселена 🙂 

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към коментар

При мен годината е само отложени пътувания ;((( И не можах да мина 150 държави, както си трябваше.

Само 1 новопосетена държава - Бруней. Започнах годината на море в Саня, Китай и посетих отново Шанхай и някои от водните градове на Китай. Успешно в края на февруари отидох до Малайзия - Борнео (джунгла и море) и Бруней и се върнах точно преди да затворят.

Следват провали - провал Колумбия и Панама . Първоначално отложена за сертември, а сега за април-май 2021;

юли - пропаднал Азърбейджан, още не са ми върнали парите за билетите, настояват да си взема билети, а не знаят ще има ли полети от БГ ;

отложена Намибия и Зимбабве с магеланци. Аз щях да си я продължа с Замбия- Lower Zambezi и Chobe в Ботсвана- отложено за август 2021;

и сега - отложени планове за Уганда за Нова година (леки последици от прекарания ковид и лекарска забрана), билетите още не са сменени за точни дати. И това е без да броя планове, неплатени за Узбекистан през септември и есенни цветове в Киото през ноември. И без да броя поне 4-5 служебни пътувания.

На два пъти обиколих гръцки острови и бях там поече от месец, в октомври малко море и в Малта, но това е твърде ниска компенсация:-((( 

Дано 2021 поне малко ни поотпусне - аз съм си оптимист . Както виждате имам билети и/или хотел за 3 добри дестинации, чака ме Ладак през септември и малко индийски национални паркове в края на 2021. Честно казано това е, за да се поддържаме бодри.  

 

 

  • Харесвам 17
Връзка към коментар

Аз имам само една нова дестинация - Австрийските Алпи.

Да, не е държава, но за мен беше изцяло нещо ново и неочаквано красиво.

Догодина съм решил (живот и здраве) лятото каквото, където, но и една седмица в Алпите.

 

Тези Алпи толкова ме впечатлиха, че аха и ще взема да си променя мнението за всички "айларипита" дето се бъхтят по планинските пътеки.:wink:

 

Иначе останалите пътувания - без изненади:

- няколко пъти Амстердам

- Германия (припомнихме си Дрезден и околностите)

- и, разбира се, любимото Алгарв, Португалия.

  • Харесвам 16
  • Браво 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 47 минути , master_of_germs каза:

Значи явно трябва скоро да планирам да продължа серията с Дания.

 

Можеш и с по-близка дестинация: Турция. По-близо е. 😛 (ако вече не си бил там, де).

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, zon каза:

Това за Италия истина ли е? 😮 не мога да повярвам, наистина си крейзи. Пожелавам ти една луда италианска 2021 година! 🙂 

Истина е-колкото пъти в годините правя планове,все нещо се случва!Или ще сменя за друга дестинация,или нещо ще се прецака,или няма да ни съвпаднат отпуските с жената(въпреки,че се координираме) и все си викам-ей къде е...Живи и здрави да сме,другото ще се нареди!

Благодаря за пожеланието!Желая и на теб сбъднати планове за 2021 година!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тази календарна година 1 нова държава - Чад. Почетвъртих Кения с два нови парка (Източно и Западно Цаво) и повторение на един (Амбосели), към това прибавям и кенийското крайбрежие - остров Ламу и околия и Момбаса, които също бяха нови за мен. Общо 3 нови сафари парка, ако смятам и Закума в Чад. Не съм съвсем капо... 🙂 

Отложих 3 пътешествия, при които нямаше да имам нито една нова държава, но щеше да има поне 5 нови за мен парка/ резервата. Щях да отида за втори път в Уганда, за втори в Намибия и Зимбабве и за трети път в Замбия и Ботсвана. Дано да има живот и здраве и възможност да ги направя през 2021 година... 

  • Харесвам 14
  • Браво 2
Връзка към коментар
4 minutes ago, crazyhorse said:

Истина е-колкото пъти в годините правя планове,все нещо се случва!Или ще сменя за друга дестинация,или нещо ще се прецака,или няма да ни съвпаднат отпуските с жената(въпреки,че се координираме) и все си викам-ей къде е...Живи и здрави да сме,другото ще се нареди!

Благодаря за пожеланието!Желая и на теб сбъднати планове за 2021 година!

Това ми напомня на моята история с Нидерландия :))

Колкото пъти се планираше, от спорта и по късно от работата ми, все нещо ставаше и не отивах. Накрая отидох за първи път там и срещнах настоящият си съпруг, фламандец та и нидерландски език като екстра получих.

Даже година преди това сънувах ситуация как отивам в Нидерландия с белгиец да видя мой приятел холандец, и сънят се сбъдна по късно, при неочаквани и непланирани  обстоятелства.

Та сигурно те чака нещо хубаво в Италия в точното време.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Аз нова държава нямам посетена, но посетих Одрин. Иначе много често ходя в Нова Загора. А не отидох в Лондон и в Рим, даже в Лондон два пъти не отидох.

  • Харесвам 5
  • Браво 2
  • Смея се 11
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.