Прескочи до съдържание

дневник Дневник за пътешествие в ЮАР, Замбия, Зимбабве и Ботсуана


FlyTraveler

Препоръчани мнения

Смитсвинкел бей, подзаливче на Фолс бей, гледано от север (откъм завоя на главния път)

 

 

Запандият бряг на резервата Кейп пойнт. Не мога да се закълна точно къде е гледната точка.

 

 

Източният бряг на резервата Кейп пойнт. Не мога да се закълна точно къде е гледната точка.

 

 

Фермерските къщички Буфелсфонтейн, обърнати на посетителски център на парка. В дъното личи върхът на паметника на Бартоломео Диаш

 

 

Класическите гледки от нос Пойнт - на север, на североизток и на изток към отсрещния бряг на Фолс бей.

 

Мерси @Домосед, много детайлно и информативно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това розовото при очите го няма при магеланските. Иначе и аз бях чел някъде, че има само един вид пингвини, които живеят извън Антарктика, но явно не е така.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Флай, вашето приключение с акулите ми напомня за моето с кита в Кайкоура.  :) След много обикаляне на гребена на вълните, когато всички вече бяха позеленели на макс, най-после видяхме гръб и опашка.  :) Но по това време на всички им беше все тая видяли ли са кит или не.  :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Флай, вашето приключение с акулите ми напомня за моето с кита в Кайкоура.  :) След много обикаляне на гребена на вълните, когато всички вече бяха позеленели на макс, най-после видяхме гръб и опашка.  :) Но по това време на всички им беше все тая видяли ли са кит или не.  :lol:

 

Е, не беше съвсем така Теди, акули имаше много и почти през цялото време, просто не се изхвърлиха във въздуха, за което още не беше съвсем сезон, а даже и в разгара на сезона пак не става всеки път. От снимките по-трудно се разбира, но като излязат съвсем до повърхността, се виждат доста добре.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Продължавам с Cape Point природният резерват и нос Добра Надежда, ако нещо не съм го назовал както трябва, чувствайте се свободни да ме поправяте.

 

post-794-0-31105600-1402324143_thumb.jpg

 

 

Повечето хора, като посещават нос Добра Надежда отиват от долната му страна отдясно (ако сме с лице към океана), където се снимат с голямата табела. Ние решихме да го видим отгоре и отляво (ако сме с лице към океана), където изгледа е доста по-драматичен.

 

Нос Добра Надежда и Misty Beach. За да прецените мащаба на пейзажа, забележете двамата човека на ръба на водата):

 

post-794-0-57368400-1402324592_thumb.jpg

 

post-794-0-64857200-1402324664.jpg

 

post-794-0-17459900-1402324684_thumb.jpg

 

 

Изглед от същото място към срещуположната страна:

 

post-794-0-09938800-1402324810_thumb.jpg

 

Нещо изключително рядко и любопитно - Eland (най-големият вид антилопи) на фона на океана, вместо на фона на савана или буш:

post-794-0-74706900-1402324959_thumb.jpg

 

post-794-0-53433700-1402324984_thumb.jpg

 

post-794-0-11314800-1402325052_thumb.jpg

 

Малко лични снимки с табелата "Cape Point" и обратно към Кейп Таун, за да можем да спрем на още няколко места преди мръкване.

 

Това е най-широкият плаж на Cape Peninsula - Noordhoek, както и изглед към срещуположната на плажа страна (посока обратна на океана):

 

post-794-0-04554500-1402325261_thumb.jpg

 

post-794-0-33805300-1402325297_thumb.jpg

 

post-794-0-40921500-1402325341_thumb.jpg

 

 

* All photos in this thread (except the ones that are not under my posts) are copyrighted and can not be published without a written permission!

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

От клетката нямаш ли снимки? Или поне впечателения  :huh:

 

В клетката не влязох по една-единственна причина - страх ме беше да не настина и да не прецакам изключителното 20 дневно приключение, което ни предстоеше. Може да съм прекарал половината си живот в Канада, но съм си и българчЕ, а българите, както е известно, най-много се притесняват да не настинат и да не се минат :) :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Страхотни снимки, не е чудно,че фотографията е мотивация на толкова много хора за пътуване. Заслужава си.

 

Мерси Жоро, единственно ако случайно му се наложи да сваля снимки от тук, ще те помоля да го направиш (не мога да ги махам сам, както при албумите). Това само ако се наложи - евентуална продажба на снимка и пр.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В клетката не влязох по една-единственна причина - страх ме беше да не настина и да не прецакам изключителното 20 дневно приключение, което ни предстоеше. Може да съм прекарал половината си живот в Канада, но съм си и българчЕ, а българите, както е известно, най-много се притесняват да не настинат и да не се минат :) :)

И от страх да не се мине, се минава...

(Да не кажете, че и аз не съм българчЕ, но затова гледам да оставя такива неща за накрая, ако е възможно.)

съжалявам за  :offtopic:

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

И от страх да не се мине, се минава...

(Да не кажете, че и аз не съм българчЕ, но затова гледам да оставя такива неща за накрая, ако е възможно.)

съжалявам за  :offtopic:

 

С напредването на пътуването времето по-принцип става все по-лошо за Кейп Таун и все по-хубаво (по-сухо) за сафари, щеше да е неразумно да ги разместя. За клетката не съжалявам, щях да пропусна снимките отгоре, а нямаше как да нося и кутията си за подводно снимане + още един апарат. Не успях да вместя даже второ DSLR тяло в ръчният багаж, до последно вадих и слагах неща в раницата, та накрая само с едно тяло и сапунерка за back-up.

 

Пак заради снимките се отказах от микролайт полет над водопада Виктория Там не дават да вземаш фотоапарат със себе си. Те ти правят някъкви снимки техни, но не са с качеството на моите, нито пък снимат това, което аз искам. Та само заради това взехме полет с хеликоптер, а с микролайт правихме на друго място, където можехме да си вземем фотоапарат и видеокамера с нас.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На връщане към Кейп Таун минахме през живописният Chapman's Peak Drive:

post-794-0-88715000-1402340546_thumb.jpg

 

post-794-0-57014500-1402340591_thumb.jpg

 

post-794-0-50772700-1402340654_thumb.jpg

 

post-794-0-34892500-1402340737_thumb.jpg

 

 

Изглед от Chapman's Peak към Hout Bay (или поне аз така си мисля):

 

post-794-0-49108300-1402340847_thumb.jpg

 

 

Hout Bay:

 

post-794-0-36163100-1402340994_thumb.jpg

 

Домосед, би ли написал кое е това място на двете снимки отдолу? То си е вече почти в Кейп Таун, но не знам Sea Point ли е или нещо друго?

 

post-794-0-51096000-1402341131_thumb.jpg

 

post-794-0-77043000-1402341162_thumb.jpg

 

 

И накрая залез с рибарите в Sea Point:

 

post-794-0-09351300-1402341311_thumb.jpg

 

* All photos in this thread (except the ones that are not under my posts) are copyrighted and can not be published without a written permission!

 

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Аз да си кажа за ЕН-ти път: снимките са ти безобразно красиви!

Мерси, но нейм, за мен фотографирането и пътешествията са еднакво важни. За мен е радост да споделя удоволствието с всички вас.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Домосед, би ли написал кое е това място на двете снимки отдолу? То си е вече почти в Кейп Таун, но не знам Sea Point ли е или нещо друго?

 

Llandudno

 

Това, признавам си, така и не научих как точно се чете на южноафрикански, а се съмнявам, че и южноафриканците са единодушни по въпроса.

На уелски се чете [хландИдно]

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

Llandudno

 

Това, признавам си, така и не научих как точно се чете на южноафрикански, а се съмнявам, че и южноафриканците са единодушни по въпроса.

На уелски се чете [хландИдно]

 

За Н-ти път (да изплагиатствам израза от но нейм) благодаря!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В клетката не влязох по една-единственна причина - страх ме беше да не настина и да не прецакам изключителното 20 дневно приключение, което ни предстоеше. Може да съм прекарал половината си живот в Канада, но съм си и българчЕ, а българите, както е известно, най-много се притесняват да не настинат и да не се минат :) :)

:offtopic:

Като сложиш костюма, никакъв студ не усещаш, на мен ми беше за първи път и доста се впечатлих. Друг е въпросът, че бях вече толкова зле, както каза Теди, че ми беше все тая, можеше и без клетката да се метна :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

След краткият и изключително интересен престой в Кейп Таун, хващаме преди зазоряване първият полет на SAA за Йоханесбург, където прикачваме за Худспрейт (Hoedsrpuit).

 

За пръв път летях със SAA, както и с техните дъщерни SA Express и Airlink. Впечатленията ми като цяло са много добри. Единственно не ми хареса поведението им при едночасово закъснение на един по-късен полет, но за това като му дойде времето.

 

Зазоряване на борда на 737-800:

 

post-794-0-91757000-1402380660_thumb.jpg

 

post-794-0-66786300-1402380726_thumb.jpg

 

 

Кацане на O.R. Tambo в Джобург:

 

post-794-0-60344600-1402380808_thumb.jpg

 

 

@Домосед, абе случайно знаеш ли какво е това нещо отдолу голямото - като глинено / клей прилича?

 

post-794-0-17541000-1402380826_thumb.jpg

 

 

O. R. Tambo - голям международен hub, лесен за ориентиране, служителите навсъкъде са много любезни. Набързо си намерихме гейта за Hoedspruit:

 

post-794-0-17548500-1402381626.jpg

 

Самолета от Джобург до Худспрейт беше "родно" производство - канадски DHC-8 Q400. На мен лично много ми харесват тези турбовитлови малки самолети - доста тихи за типа двигатели. На кутията на закуската имаше надпис с името на летището, до което летяхме със снимка на сафари джип и животни, което накара фантазията ми да поработи в очакване на събитията от деня.

 

post-794-0-11190600-1402381917.jpg

 

Събития определено имаше - сутринта в Кейп Таун, късна сутрин на летището в Йоханесбург, м-у пристигането в Худспрейт и трансфера ни до сафари лоджата имахме 2 часа, които предварително бях уплатнил с полет на микролайт над Blyde River Canyon + малко над частните резервати, които са близо до градчето. Исках да видя каньона както си трябва и мислех първоначално да взема един "Panorama Route" трансфер на връщане към Джобург с посещение на каньона и разни други забележителности в планините Дракенсберг, но се оказа, че трябва да тръгнем рано сутринта и да пропуснем последното сутрешно сафари (game drive), което автоматично ме отказа от идеята.

 

По-късно обаче намерих на Нет-а едно училище за летене в Худспрейт, което предлага панорамни полети над каньона, писах им, че имаме 2 свободни часа и се разбрахме да ни вземат от "гражданското" (по-скоро военното) летище и ако времето е подходящо да направим полета.

 

Излишно е да казвам, че нещо започнах да се притенсявам когато се заоблачи при наближаване на Худспрейт. Въпросното летище е всъщност военно-въздушна база, която SA Express използва за граждански полети от Джобург и Кейп Таун. При рулиране по дългата писта след кацане се виждат подземни бункери и хангари, както и диви животни - любопитно семейство брадавичести прасета се беше изправило до пистата да зяпа самолета.

 

SA Express DHC-8 Q400 на летището в Худспрейт (HDS):

post-794-0-09988900-1402382652.jpg

 

* All photos in this thread (except the ones that are not under my posts) are copyrighted and can not be published without a written permission!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

:offtopic:

Като сложиш костюма, никакъв студ не усещаш, на мен ми беше за първи път и доста се впечатлих. Друг е въпросът, че бях вече толкова зле, както каза Теди, че ми беше все тая, можеше и без клетката да се метна :)

 

Да, морската болест е много лошо нещо. Аз имах първите 4 дни на първият ми круиз и това беше, от тогава 18 години вече не ме хваща при никакви обстоятелства, време, вид на плавателен съд.

 

В клетката по-добре ли ги видя акулите, отколкото отгоре?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В клетката по-добре ли ги видя акулите, отколкото отгоре?

Аз бих предпочела в клетката да са акулките, а аз на свобода, ако изобщо някой трябва да е в клетка... извинявам се, пак off topic

 

Благодаря за разказа, надявам се да продължиш в този дух, та и ние да съпреживеем пътуването.

Връзка към мнение

Аз бих предпочела в клетката да са акулките, а аз на свобода, ако изобщо някой трябва да е в клетка... извинявам се, пак off topic

 

Благодаря за разказа, надявам се да продължиш в този дух, та и ние да съпреживеем пътуването.

 

Благодаря за интереса. Идеята е да се гледат животни на свобода в естественна среда, а не в клетки. Иначе става като аквариум или зоопарк, каквито има навсякъде :)

Връзка към мнение

Да, морската болест е много лошо нещо. Аз имах първите 4 дни на първият ми круиз и това беше, от тогава 18 години вече не ме хваща при никакви обстоятелства, време, вид на плавателен съд.

 

В клетката по-добре ли ги видя акулите, отколкото отгоре?

Не, отгоре се виждаха по-добре.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

FlyTraveler, чудесни снимки. Благодарение на теб вероятно ще включа и ЮАР в желаните дестинации.

 

Искам да те питам, сега като си гледаш снимките в действителност по-хубаво ли е или снимките са супер добри? Много често някои места изглеждат на снимка много по-добре отколкото в действителност пък други е трудно да пресъздеш в истинската им красота.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Домосед, абе случайно знаеш ли какво е това нещо отдолу голямото - като глинено / клей прилича?

 

Знам и не е случайно  :) 

Присъствието на "глинените" неща в пейзажа е фундаментално и за съществуването на Йоханесбург, а и за цялата Южна Африка в съвременния и вид.

Йоханесбург сe е появил на това място единствено заради златната жилка, открита в рид Витватерсранд през 1886-та.

Земята под и около съвременния град е надупчена като швейцарско сирене, а пръстените камари с правилна геометрична форма са това, което е изкопано, пресято и изхвърлено.

Те са нещо като символ на града, но подлежат на бавно рециклирание и се очкава да изчезнат напълно от пейзажа в някакво обозримо бъдеще,  

 

Google: Johannesburg Mine Dumps

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.