Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

ауууууууууу Респект !!!!! 

 

И за багажа 

 

И за цялата прелюдия :)

 

Хубав, интересен и забавен път ви желая! 

 

 

п.с. ...еййййййййй как го правите това с багажите бе хора..никога няма да се науча...а така ми се иска :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Въпросът е къде ще прибереш топлите дрехи, с които ще пътуваш до там.

Ами просто не взимаш топли дрехи, ако няма да ти трябват за пътуването. Такси/кола и си на летището, където е климатизирано.

Като живеех в Англия тръгвах по сандали и риза с къс ръкав, и ръчен багаж. Неудобството е 10 мин пеша бърз загряващ ход от къщи до междуградския автобус за Хийтроу.

Веднъж така на Софийското летище ме гледаха странно като идвах от Бразилия по сандали и тънки панталони и решиха да ме пребъркват на митницата като подозрителен, в смисъл лича си че идвам от много далече... 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар
 

п.с. ...еййййййййй как го правите това с багажите бе хора..никога няма да се науча...а така ми се иска   :)

 

Ами да пробвам да подскажа леко

Носят се само най-необходимите неща, и лични вещи. Общо взето такива, които не могат да бъдат заменени, или купени на място. Колкото за 1 седмица -10 дена, без значение с каква продължителност е цялото пътуване. Дрехите нужни за останалото време, или се перат на място, или се купуват нови (това не работи при разни "кокони" и от двата пола, които държат да обикалят винаги облечени по последна мода).

Има и друг модел, който е по-скоро за бакпакъри, и пътуващи с месеци - тръгват с по-стари (овехтели) дрехи, които постепенно се оставят някъде по пътя, и се заменят с купени от местните магазини. Така не се различаваш много от местните, не биеш на очи, не привличаш излишно внимание. Който може да живее така...

 

Въпросът е къде ще прибереш топлите дрехи, с които ще пътуваш до там.

Топлите дрехи са multiseason, леки и удобни - такива, които стават и за топло, и за студено, изолират добре от външните условия, и не заемат място. А така винаги си подготвен за всякакви условия, защото и в топли райони може да се случи да е студено. Тогава всички зъзнат, а ти си имаш топла и изолираща от студ дрешка.  :)

Времето, както е известно на всички метеоролози, е непредсказуемо за по-дълъг от 2-3 денонощия период (дългосрочните прогнози са просто математически модели, не метеорологични)

Освен това инвестицията еднократно в такива дрехи, е много по-практична и рентабилна, отколкото всеки път да спонсорираш нискобюджетните авиокомпании (ако се ползват такива), или да имаш разправии, главоболия, излишни нерви за изгубен багаж на дълги презокеански полети (справка: случаите и при двете пътувания на macf1an, подробно описани в дневниците му, както и със стотици други всеки ден).
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Лек път и от мен. Да изпълните целия маршрут без засечка. :)

 

Уж не съм кокона, но и аз не мога само с ръчен. Предпочитам да си нося дрехи, отколкото да пера по път.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Много кратък отчет:

- полетите минаха нормално като изключим това че без малко не изтървахме полета за Марид. От много питане къде е гише902 така се объркахме,че ходихме чак долу и накрая се примолих на бизнескласа на друг полет на Иберия. Успяхме! А полета закъсня с половин час...

- Антигуа - не е зле, но от снимките в гугъл имах по-големи очаквания. Един ден му стига на това градче, дори и с вулкана Пакая. Ако някой някога реши да го качва тоя вулкан, да си вземе кон още отдолу - така и така ще вземе, а и цената е една и съща. Без кон си е мазохизъм. А лавата вече съвсем е изстинала...

- Сан Педро, Атитлан - незнам кой ми препоръча това градче и най- вече хотел Фе, но ако е Магеланец, по добре да си мълчи! Препоръка: отседнете в Панахачел и си плавайте с ланчите. Да не се пропуска Сантяго Атитлан и Машимон(mashimon), за да видите докъде им стига акъла на индианците

- Сан Кристобал де ла казас, Мехико - който го сравнява с Антигуа явно не ходил там. Тук вече няма разминаване със снимките на чичко Гугъл. Пред катедралата попаднахме на митинг- литургия. Докато маите и поповете си пееха и скандираха, дойдоха военните с един хамър с картечница на покрива да ги наглеждат. Изтощихме батериите от снимане,без да осъзнаем че сме попаднали на много важно и взривоопасно мероприятие. Но по тая тема по-късно

- Паленке -"they dont impress me much" имаше такава песен на ШанаяТуейн. Явно целия номер е под какъв ъгъл ще ги снимаш тия пирамиди. Най-интереното беше едно ягуарче(или маймунче?) дето се беше покатерило на най-високото дърво и се скъсваше от рев, та събра всичкото турист да си го сочиме и снимаме, въпреки че снимките не ставаха. Незнам само екзкурзоводите как си заработиха дебелите тарифи. Обаче намерихме един ресторант с най-големите порции. Като цяло дестинацията става. Да не се пропуска.

Докато четете тия редове трябва да сме на път за Тикал, пак у Гуате.

Хайде, много Ви здраве!

Ваш Магеланец

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Усещам леко разочарование. Дано да не е така. И аз имам големи очаквания за Гватемала.

Хайде, да сте здрави. Натам ще става по-вълнуващо и интересно....

Връзка към коментар

Е, то едно ще е под очакванията, друго - над, не може всичко да е на макс. Забелязала съм, че после остава спомен само за хубавата емоция. Да ви вървят полетите гладко и безпроблемно ти пожелавам.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не,не! Всичко е ОК. Вече не тръгваме с очаквания. Всичко се чете и учи на "терен". Вътрешни полети няма, само локален автобусен транспорт. Но преходите са тежички. И в Гвате и в Чапас са решили проблема с високата скорост с "легнали полицаи" дори и извън населените места. Допълнително и релефа е планински , от Солола към СанПедро има почти 45' наклони. Движим се със скоростта на теснолинейка. Всяко от местата си има своето очарование, независимо от обстановката или достъпа до него. От Корозал/Бетел до ЕлСубин е черен (червен по скоро)път и минава през джунглата, край паланки и колиби. Такава бедност никъде не сме виждали! Двойка много възрастни австриици са се опулили. Но всички приемаме тежкото пътуване мълчаливо и стоически защото пътуваме за Тикал.

Тикал определено си заслужава, въпреки отдалечеността си. И храмовете са по- големи и впечатяващи. С нетърпение чакаме Копан. Все още спорим защо тази цивилизация не е просъществувала. Дали това е заради религията, която е определяла начина на управление, което пък не е стимулирало развитието на обществото?

Флорес си е абсолютно туристическо островче, подобно на нашия Несебър, и като разположение, и като цени. В района има какво да се прави поне за още 3-4 дни но разчета на маршрута не позволява отпускане и утре в 5 а.м. тръгваме за Белиз,Дангрига и Пласенсия.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Препускайки стигнахме и Копан. Тикал-Пласенсия-Ливингстън-РиоДулсе-Копан.

Два дни за почивка и малко загар под палещото слънце в Пласенсия (сигурно сме късметлии, само този ден беше слънчево). Белиз е интересна държавица с преобладващо мързеливо чернокожо население, занемарени градчета и американски цени по островите.

Интересно и разнообразно пътуване отново до Гуате, завършило с нощувка в джунглата на брега на Карибско море. Радвам се за объркването защото Ливингстън въобще не изглеждаше спокоен и приятен.

Най-добрия начин да разгледаш ЕлГолфете между Ливингстън и РиоДулсе е като ви се счупи двигател Yamaha200 V6 на лодката и поне 5часа лодкаря да я придвижва от кей на кей в опит да я поправи, неприемайки истината- избила гарнитура на главата. Поредна техническа грешка с настаняването ни прати отново в джунглата, този път на брега на езерото. Ако бях огледал предварително настаняването щяхме да останем поне още 2дни - един за каяк из езерото,и един за риболов.

Тук в Копан най-реномирания хостел Виа-Виа ни остави на улицата въпреки 10ната мейли по резерацията. Като гледам колко е шумно и препълнено "може би това не е бил нашия хотел".

Сега седим в двора на една къща където рискувахме да приемем предложението на Умберто за преспиване, ядем тортиляс приготвени от майка му след като сме изпрали и простряли, и гледаме как един френски канадец от арменски произход на преклонна възраст танцува "добруджански ръченик" (сериозно!!!) след като сме разчепкали с него темите относно варненския балетен фестивал и сигурността от тук на юг....Мдааа, с нас е интересно, стига да може някой да го понесе.

До тук беше повече от ясно. От тук надолу до Панама ще е ...интересното!!!

Поздрави

П.с.Само накрая Георги трябва да ми укаже къде да публикувам интересните и полезни линкове, за да не се загубят сред цялото това писане.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Е нa товa му кaзвaм aз пътувaне! :)

Евaлa, Стефaне! Желaя ви и продължението дa е все тaкa, и още по-интересно и безопaсно.

Не знaм, може и по други крaищa нa светa дa се случвaт подобни нещa, но aз лично мисля, че сaмо из Ц и Ю Aмерикa може дa имa пътувaния и случки кaто описaните от теб.

Нaслaждaвaйте се нa приключението, и късмет!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

"Внимавай какво си пожелаваш"

Отчет за прехода " Копан - Фронтера Флоридо - Чикимуля - Фронтера Ангиату - Метапан - Санта Ана" с обществен транспорт

5 автобуса + 2 граници + спукана гума по едната гватемалска отсечка

Общо време: под 7 часа + час обикаляне из Санта Ана за да открием хостела

Обща цена: 40 лемпира + 80 кецала + 2,80$ = 16$ за двама!!!

Алтернативен вариант- шатъл по 40$ на човек при минимум трима желаещи

 

" Ние сме двама, не виждате ли"

" Ами платете и за трети! Или ще се наложи да останете докато се появи"

"А бе що не си...." На "мамата" индианката поопули очи, може да е било от интонацията.

Пътуването беше изключително спокойно,безпроблемно и интересно. По границите не сме плащали нито цент. Дори си бяхме атракция. На Гватемалската шефа събра екипа да им покаже новите ни паспорти и да се порадват на холорамите. На Салвадорската пак шефа излезе да ни поздрави за добре дошли и да ни подари по една карта.

от СантаАна

Ваш Магеланец

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 18
Връзка към коментар

Бърз отчет. SantaAna – SanSalvador via Ruta de Las Flores.

Santa Ana – Ahuachapan – Ataco- Apamena – Juayua –Sonsonate -SanSalvador

Никакъв проблем с чикен бусовете. Бързо и точно. И безумно евтино – около 2,5$/pp.

С около 30-40 минутен престой по селцата ни отне около 8 часа.

Забележка:  Ако някой ще го минава тоя маршрут, нека да е поне в неделя заради  гастрономните сергии в Хоюуа, а ако може преспиване и трекинг в някое от другите селца.

Пропуснато място: Lake Coatepeque -  вулканично езеро близо до СантаАна, идеално за дневен излет.

 

SanSalvador LaLibertad- ElTunco – и обратно

Същата работа - Автобусите вървят един след друг, хората и без да ги питаш искат да ти помогнат. Като излязохме на плажа ЕлТунко, всички други местенца по крайбрежието за днес отпаднаха...

Най-атрактивно място – Рибния пазар на пристанището на Либертат

Забележка: Да се вземе сериозно плажно масло или подобно. Докато се придвижите до плажа и ще е станало 11.00, а точно тогава ... В момента избирам на коя  закачалка да спя довечера...

Сърфисти за 3-4 часа почти не видях... За мен спектакъла на кайтсъфистите на Тарифа,Испания си остава N1.

 

         Между другото, цифрите 13 и 18 на MaraSalvatruchas  идвали от улиците на които живеели в Калифорния салвадорците, когато започват да се организират за защита от мексиканците и другите латиноси, тъй като започват да ги изместват в бизнеса. Друго интерсно за тая страна е че са единствената държава в света която е приела американския долар за своя валута. А, и още интересно. Защо доста щатски войници в Ирак са с латино физиономии? Нестига че наемали без проблем салвадорци и им плащали, ами после има давали и гражданство. На който оцелее разбира се.

        Въобще Салвадор се оказа доста спокоина и интересна страна, жалко че я "претупахме" набързо. Безумно евтина, не се сещам за друга.  И хостела в СантаАна, и хоста в СанСалвадор , букнат през airbnb, се оказаха страхотни попадения!

Сега започваме с най-тягостното упражнение – подреждане на раниците...

съвсем се отплеснах, егати  "бързия отчет"

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Сан Салвадор и на мен ми се стори много интересна, супер слабо туристическа, освен това лесна, заради доларите и организирана дестинация - примерно автогарите им с билетчетата и номерата на спирките :) Невиждано хаха. Ще видите в Никарагуа и Хондурас улиците нямат имена. Не се стряскайте от места с адрес - на фитнеса в дясно и после три пресечки в посока езерото 

 

В западната част на Сан Салвадор има някакви островни и т.н. места, за там ми разказваха много хубави неща, може би следващия път :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

След като отметнахме Леон и Гранада,топ-дестинацията в това пътуване,в последния момент се отказахме от СанХуан за сметка на Ометепе и не съжаляваме.Вече сме на около 1100км от крайната цел.

post-17-0-38309300-1423529841_thumb.jpg

плажът Punta Jesus Maria

post-17-0-05339200-1423529946_thumb.jpg

Пътятдо този плаж

post-17-0-37381100-1423530017_thumb.jpg

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Ла Фортуна, Коста Рика. Стигнахме и до тук след консултации на границата с няколко шофьора:

- дървено корабче, което пукаше от огромните вълни в езерото Ометепе,

-споделено такси до границата със швейцарски дечурлига,

-автобус сред огромни мандаринови и лаймови плантации,извоювани от джунглата,

-кратък престой в световно неизвестното градче Упала на раздумка с Бернардо, от който за два часа научихме повече от колкото двумесечната подготовка,

-още два часа из джунглата и животновъдни ранчота (крави много не видяхме, но се усещаше по миризмата)

-автостоп с пикап с две теленца отзад.Още не бях си вдигнал ръката и човека спря на средата на кръстовището, на което ни беше стоварил автобуса с указания" Гринго, ние сме на ляво, вие - надясно"

Градчето е пълно с американски туристи, което определя и цените. Незнам защо но ми прилича на Банско. Като стандарт, манталитет и бит КостаРика е много над останалите посетени държави.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Беше страхотен майтап да се запознаем баш на пирамидите на Копан :lol:

Нашата група се прибра успешно днес.

Маршрут:

Манагуа-Гранада-Ометепе-Масая-Леон-Тегусигалпа-Роатан-Пулапансак-Копан-Флорес-Тикал-Семук Чампей-Антигуа-Чичикастенанго-Атитлан-Антигуа.

Кайос Кочинос отпаднаха от програмата поради неоправдано високите цени за трансфера с лодка до там. За сметка на това се возихме с уникалните самолетчета на Аеролинеа СОСА- тотална атракция, дори и за неизкушените от авиация :wub:

В събота, тъкмо на пристигане в Антигуа, изригна вулкан, който засипа района с пепел... за ден бяха отменени всички полети от Гватемала (което за малко да обърка много сериозно плановете ни, но се разминахме на косъм).

Много съм доволен от Никарагуа и Гватемала. Хондурас беше все на нокти- и от към бюджет и от към сигурност. В Тегусигалпа стигнахме до хотела под ескорт от полиция и барети- хорицата бяха вцепенени да видят (живи) туристи, по улиците на столицата си! Заключиха ни в хотела и помолиха собственика лично да ни изпроводи до летището на следващия ден. След подобна случка нямахме голямо желание да опознаваме града пеша- отдадохме се на съзерцание от покрива на хотела  :lol: Роатан- готино, ама тотално поамериканчено... неоправдано скъпо без да предлага някакви невиждани красоти :wacko: 

Силно препоръчвам на по-авантюристично настроените да минат през Семук Чампей в Гватемала. За целта трябва да се планират поне два дена за достигане и отпътуване до мястото и поне един ден за престой там. За отсядане- Хотел/Хостел Ел Портал.

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Ей, човек, още ми е криво че не ви запомних имената, обаче не можете да си представите какъв кеф ни беше!!!

Ние освен двама в СантаАна,ония ден срещнахме и един на Ометепе. Спира пича моторчето и почва да ни разпитва на английски докато Жени не го разконспирира -"Тоя има катонашенските кръстчета" Човека зяпна като чу бг реч. Прегръдки,снимки,всеки приказва...знаеш как е!!!!

Ние имаме още 7нощувки и се прибираме че се и поизморихме.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

хахаха

Удоволствието е абсолютно споделено!

Не съм очаквал да ни запомните имената- имахме тотално числено превъзходство, пък и шока от подобна среща помътнява съзнанието :lol: :lol: :lol:

*********

Предупреждение към пътуващите за Хондурас- на влизане в страната се попълва някакво формулярче, което се защипва в паспорта ви и трябва да го пазите до напускане! На излизане ви го взимат и ако по някаква причина липсва смотаното листче- ГРАН ПРОБЛЕМА... ние имахме изгубено едно такова листче и резултата бяха сто долара в джоба на "услужлива" граничарка и един час разправии :huh:

Редактирано от mitkobiker
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Силно препоръчвам на по-авантюристично настроените да минат през Семук Чампей в Гватемала. За целта трябва да се планират поне два дена за достигане и отпътуване до мястото и поне един ден за престой там. За отсядане- Хотел/Хостел Ел Портал.

Много исках да ходя до  Семук Чампей, но остана за следващия път - не ми стигна времето...

 

Как сте се намерили... Невероятно...

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.