Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Как сте се намерили... Невероятно...

Тотален майтап беше. Ако бяхме решили да го организираме- нямаше толкова добре да се получи :)

На влизане в парка с пирамидите се разровихме из тетрадката с имената на посетителите.... и я, гледай- тука имало някакъв Стефан :lol:  Ама бяхме позакъснели вече и решихме, че си е тръгнал. Добре, че вдигахме доволно врява и му привлякохме вниманието :lol:

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ех, че приятна среща е станала.

Свързвала ви е не само България, но и сайта и това на място, където не очакваш да срешнеш сънародник. Сещам се за темата, дето повечето пишеха, че като срещнат сънародник зад граница се измъкват тихомълком с надеждата да не бъдат разпознати. Мисля си, че при среща на такова място хората реагират по съвсем различен начин, ама това си идва от пътешественическия дух.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Поради дъждовното време се налага да изоставим плановете за Карибското крайбрежие. На раздумка на англо-испански с леко подпиинал местен ни е обяснени че причина за това е променливото поведение на ЕлНиньо в последните години и въобще да не се надяваме на слънце в източната част на КостаРика.

Незнам дали Гълфстрийма , местния ром или бръмбарите в главата ми са виновни да се окажем в Montezuma!!!

Пътя до тук мина в компанията на бели, бягащи от дъждовния изток.На ферибота имаше поне сто рент-а-кар коли. В момента сме на метри от океана, но светлините на звездите не са достатъчни да дам оценка на мястото.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

post-17-0-72060100-1424530868_thumb.jpg

Последно пресечената граница на 21.02.2015г в 2:58 местно време при Кардам.

В крайна сметка с корекции на място се получи ето това:

post-17-0-93547800-1424531789_thumb.jpg

С изключение на отсечките PuntaGorda- Livingston,  Rivas - Ometepe и Puntarenas - Paquera които бяха с лодка, всички други бяха преодолени с наземен транспорт.

32 дни, бюджет под 2500$ за двама , без сам.билети до и от ЦА, но с включени и подаръците.

Това беше.... Прибрахме се най-важното живи и здрави, уморени от път и много положителни емоции.....

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Не сме се чувствали застрашени.  Навсякъде хората бяха много отзивчиви и любезни. Може би си имат причини охраната навсякъде да е със сериозно огнестрелно оръжие, а всички прозорци и врати да са с тежки решетки, но никъде не усетихме заплаха.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Добре дошли. Сега си починете едно хубаво. То нашите ваканции са в пъти по натоварващи от така наречените почивки...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Каквото и да казваш, в общи линии го приемат че отиваш на "почивка". Въпреки че от последната ми трябваха почти седмица да се освестя.  А някои направо "скочиха" в грипната въртележка  :(

.. И защо повечето  беседи завършват с "и колко ви излезе?"..

 

След близо две седмици мога твърдо да кажа че:
- Централна Америка не е най-страхотното място за посещение, но е не по малко интересно от всяко друго кътче на самотната ни планета. И ако бях се отнесъл по-сериозно към испанския, убеден съм че щеше да бъде още по- незабравимо и интересно.

- Хората  в ЦА са по-мили, по-любезни и по-интелигенти от азиатците.  Да, няма ги по-старите култури, религии, азиатското многопластие и ослепителната пъстрота, но любопитството на повечето индианци и латиноси прави пътуването весело, приятно и интересно.

- До сега Индия беше извън всички класации за хигиена, опазване на околната среда и т.н. Вече не е ...

- Изключително удобно, лесно и евтино за пътуване с масовият транспорт. Автостопът също върви изключително леко и бързо. Впечатлен съм и от водния - най-малкия двигател на лодка който видях бе 150кубикова Ямаха на една малка рибарска лодка. Обикновено са  2х200 и пътуването е като пързаляне по водната повърхност. 

- Минимални разходи по границите.  Няма визи и подобни глупости, дори на някои места си бяхме атракция. Общо пресякохме 11-12 ГКПП-та и разходите са под 100$ (все още ме мързи да напиша подробния дневен отчет).

-както споменах и малко по-нагоре, През цялото време сме се чувствали абсолютно сигурни и спокойни. Проблемчетата, или по скоро интересните ситуации,  идваха от това че бяхме решили да импровизираме и да решаваме на "терен" къде ще спим или по кой маршрут ще се придвижваме.

- Да, може би трябваше да разделим маршрута и да го направим на два пъти, аз бих го разделил по северната граница на Никарагуа, но сметнахме че има твърде много други места по света които трябва да бъдат посетени  за малкото време което ни е отредил...

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 15
  • Браво 1
Връзка към мнение

.. И защо повечето  беседи завършват с "и колко ви излезе?"..

Нашите започват с това, а понякога това е единствения въпрос. Ако е зададен от хора, които пътуват бих разбрала, питат за да си направят някаква сметка за да отидат и те, но от хора, които никъде не ходят...

- До сега Индия беше извън всички класации за хигиена, опазване на околната среда и т.н. Вече не е ...

А кое е сега?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Хондурас, Чолутека - тия  са спечелили окончателно и безвъзвратно битката срещу собствената си природа

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Моите приятели знаят , че не обичам да говоря за пари още по-малко аз да попитам.

Затова въпрос за разходите се случва да ми зададе страничен човек попаднал в компанията и тогава моите хора едва ли не гледат гузно.

Най-малкото не всеки има въьможност да пътува и така поставяме хора в неловка ситуация.

Случва се да съм раздразнен и тогава изтърсвам солидна цифра натъртвайки , че ако не харчим за удоволствието си защо изобщо се блъскаме за толкова добри пари.

Общо взето според човека и отговора ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

 Поредна техническа грешка с настаняването ни прати отново в джунглата, този път на брега на езерото. Ако бях огледал предварително настаняването щяхме да останем поне още 2дни - един за каяк из езерото,и един за риболов.

Стефко, би ли споделил малко повече за тази нощувка. Къде се намира , как се казва мястото и кабаната, някакви координати, защото в района на Ливингстън мисля да нощуваме тук. Аз гледах снимки във фейсбук и определено ми хареса.

Връзка към мнение

- Централна Америка не е най-страхотното място за посещение, но е не по малко интересно от всяко друго кътче на самотната ни планета. И ако бях се отнесъл по-сериозно към испанския, убеден съм че щеше да бъде още по- незабравимо и интересно.

Много бих искала да разбера кое за теб/вас е най-страхотното място от посетените до този момент? И защо, ако можеш да опишеш причините.

Доколкото съм запозната с пътуванията ви, те винаги са свързани с много дълбоко сливане с местните и поради тази причина мнението ти е много важно за мен /предполагам и за останалите/.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Какво ще кажеш по логистиката на една част от моята програма за Централна Америка. Знам, че е натоварена, но дали е изпълнима според теб (автора на темата визирам) и  къде има подводни камъни и може да се пропука.

- спане в Антигуа

- ден 1 - сутринта в 7 часа има Тика бус от Гватемала сити до Сан Салвадор (5 часа), тоест около обяд би трябвало да пристигне.  Възможно ли е сутринта до преди 7 часа да се добера от Антигуа до Столицата и мястото, от където тръгва  Тика бус.

   Второ - като пристигна в Салвадор, настаня се в хотела, възможно ли е да отида до плажа Ел Тунко (колко по време), там да   прекарам около 3 часа да речем и да се върна в хотела

- ден 2. - до обяд да разгледам няколкото църкви в Сан Салвадор и до към 14 часа да се добера до Ruta de las Flores - градчето Juayua (трябва да е събота), където да спя тази вечер, но преди това с автобус 249 до  Атако да посетя 2 водопада и вечерта да се върна

- ден 3 - сутринта пак с автобус 249 да посетя градчето Апанека и 2 кратерни езера, а следобяд в Juayua, още няколко водопада

 Искам и вечерта да се добера до Санта Ана,   Автобуси има, разстоянието е около час, но май приключват раничко да се движат, та има ли алтернатива да се спазарим за нещо ( ние сме 4 човека)      спане - Санта Ана, ако стане

- ден 4 - тук е ясно - изкачване или трек  Los Volcanoos NP,  спане Санта Ана

- ден 5 - наземно придвижване от Санта Ана през границата до Чикимула и до Копан (Хондурас) - За колко време и ще успея ли този ден да разгледам руините   спане - Копан

- ден 6 - или сутринта разглеждане (дано е вечерта) Копан или тръгване по обратния път до Чикимула, и от там до Пуерто Бариос (5 часа).  Ще успея ли с лодка до Ливингстън, или ще трябва да спя тук.

- ден 7 - Сутринта лодка до Ливингстън (около час).  От там тур с лодка до Рио Дулче по реката (3 часа).  По Лонли Планет в 13,30 часа има маршрутка за Longuin (na 10 km ot Semuk Champey).  Добре ще е да се добера и спя до парка в Ел Портал Хостел

- ден 8 - Семук Чампей и пещерите  ,  спане  там

- ден 9 - маршрутка от Семук Чампей до Флорес (дават го 6 часа),   Ако успея следобяд  Yaxha,  ще е прекрасно, ако не - здраве

- ден 10 - Тикал

забележка -  маршрутка значи, че е специална за чужденци и е доста по-скъпа от местния транспорт

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Въпросът на Оги е по лесен затова ще отговоря първо на него:

 

- ден 1 - сутринта в 7 часа има Тика бус от Гватемала сити до Сан Салвадор (5 часа), тоест около обяд би трябвало да пристигне.  Възможно ли е сутринта до преди 7 часа да се добера от Антигуа до Столицата и мястото, от където тръгва  Тика бус.

   Второ - като пристигна в Салвадор, настаня се в хотела, възможно ли е да отида до плажа Ел Тунко (колко по време), там да   прекарам около 3 часа да речем и да се върна в хотела

 

Мисля че няма да ти остане време за Ел Тунко- 1.Не се знае колко време ще се бавите на границата и 2.Международната автогара е извън града, в източната част, а автобусите за ЛаЛибертад тръгват от Terminal de Sur. По-добре го остави за другия ден.От там за около три часа можеш да стигнеш до Juayua, но по принцип автобусите през Сан Салвадор са по на често.

Рута де ла Флорес - всички изброени забележителности са извън населените места, затова ще трябва да ползвате таксита до тях. Иначе разстоянията между всяко едно селце се взема за около 30-45 мин. Ако тръгнете по-раничко от столицата за един ден можете да разгледате Рутата и да се доберете до Санта Ана. За там спане препоръчвам Casa verde - един от най-яките хостели в които сме попадали.

 

- ден 5 - наземно придвижване от Санта Ана през границата до Чикимула и до Копан (Хондурас) - За колко време и ще успея ли този ден да разгледам руините   спане - Копан

И тук не съм сигурен че ще Ви стигне времето. Имате да минавате 2 граници пеш. Щом сте 4ма от хостела ще Ви организират шатъл, мисля че беше по 40-50 $ на човек. Ние го направихме за около 10 часа със 5 автобуса и излезе по 6-7$.

 

- ден 6 - или сутринта разглеждане (дано е вечерта) Копан или тръгване по обратния път до Чикимула, и от там до Пуерто Бариос (5 часа).  Ще успея ли с лодка до Ливингстън, или ще трябва да спя тук.

Мисля че ще успеете да стигнете Ливингстън, ако тръгнете пак сутринта. Спомням си че в 12:00 от РиоДулсе имаше автобус за към Флорес. От там е много по удобно и лесно да се стигне до Семук Чампей.

Ако имате време и успееш да спестиш 2 дни бих препоръчал да направиш Копан - РиоДулсе - Ливингстън спане- ПунтаГорда- Белиз( Пласенсия примерно) спане 2 нощи- Флорес. Или съкрати малко Салвадор

Програмата е изпълнима. За да се ориентираш в различните маршрути и време на придвижване -http://www.thebusschedule.com/

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За ден 5 и 6, аз не искам шатъл(маршрутка( по 40-50$, а придвижване като вашето. Ако времето не стига вечерта (ден 5) и тръгнем рано сутринта (ден 6), кога ще разглеждаме Копан, И защо е цялата тази еквилибристика, и дали си заслужава ако няма да видим Копан. Вие кога го гледахте (вечер или сутрин, за колко време) и откъде дойдохте. Знам, че някъде от Ливингстън и за колко стигнахте.

Връзка към мнение

 Спомням си че в 12:00 от РиоДулсе имаше автобус за към Флорес. От там е много по удобно и лесно да се стигне до Семук Чампей.

Ако имате време и успееш да спестиш 2 дни бих препоръчал да направиш Копан - РиоДулсе - Ливингстън спане- ПунтаГорда- Белиз( Пласенсия примерно) спане 2 нощи- Флорес.

Програмата продължава към Белиз и Юкатан, Затова трябва да направим след Рио Дулсе, Семук Чампей, Флорес, Белиз и Юкатан, Не да се връщаме назад....   Дано има наистина шатъл от Рио Дулсе към Семук

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

За ден 5 и 6, аз не искам шатъл(маршрутка( по 40-50$, а придвижване като вашето. Ако времето не стига вечерта (ден 5) и тръгнем рано сутринта (ден 6), кога ще разглеждаме Копан, И защо е цялата тази еквилибристика, и дали си заслужава ако няма да видим Копан. Вие кога го гледахте (вечер или сутрин, за колко време) и откъде дойдохте. Знам, че някъде от Ливингстън и за колко стигнахте.

Нямах предвид да го пропуснете.  Хващате най-ранния автобус в 5:00 по маршрута SatnaAna - Metapan -Anguiatu (граница) - Chiquimula - El Florido(граница)- Copan. 

В Копан имахме 2 нощувки, но руините се гледат за един преди обед.

Тръгнахме от РиоДулсе с автобуса в 9:00 на Litegua и го направихме пак за около 9 часа. 

( Лодката от Пуерто Бариос за Ливингстън е в 14:00 )

 

Дано има наистина шатъл от Рио Дулсе към Семук

 

За шатъли незнам, но има автобуси през 2 часа за Languin със смяна в El Estor - около 5 часа. Всички автобусни спирки са в северния край на моста...

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Разбрах. Вие сте имали цял един ден в Копан и 2 нощувки. 

Много ми е натоварена програмата. Сигурно ще трябва да съкращавам нещо( не ми се иска, защото всичко ми изглежда интересно и привлекателно), или по-скоро да прибавям дни.

Много пътуване се очертава, а малко гледане и точно Копан ми е трън в очите, и ако трябва да махам, май ще е той, точно заради голямото пътуване до там....

Билетите още не са купени, така  че всичко е отворено....

Нещо, което задължително не трябва да пропусна и ви е направило най-силно впечатление, да се сещате (без Никарагуа)

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Прегледах записките , като и какво съм писал по-нагоре - 

"...Отчет за прехода " Копан - Фронтера Флоридо - Чикимуля - Фронтера Ангиату - Метапан - Санта Ана" с обществен транспорт

5 автобуса + 2 граници + спукана гума по едната гватемалска отсечка
Общо време: под 7 часа + час обикаляне из Санта Ана за да открием хостела
Обща цена: 40 лемпира + 80 кецала + 2,80$ = 16$ за двама!!!...."

 

т.е Ако хванете първия автобус към границата, мисля че ще успеете да разгледате в края на деня руините. Те са на около 30 мин пеш от градчето и реално 2 часа ще Ви стигнат за гледане.

Така вече започват да се навързват нещата. 

Не пропускай Копан!!!! Ако трябва орежи Салвадор...

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Мерси. Ще ги гледаме.

Сайта, който си пуснал за автобусите е супер и предполага добро планиране. Дали е верен. Имате ли лични наблюдения и дали сте му се доверявали.   От него разбирам една истина, която знаех, но не ми се искаше да е така. Автобусите пътуват основно сутрин и в ранния следобед вече няма. Затова и трябва да се пътува сутрин, а да се разглежда вечер, въпреки, че повечето забележителности в 17 часа вече са затворили.  След това и за нас трябва да започва фиестата....

За Копан - първия автобус от Санта Ана е в 5 часа. Приемаме, че ще хванем следващия в 6 часа +  8 часа ( с един повече от вас)  това прави пристигане в 14 часа , тоест време за руините би трябвало да има....

Редактирано от ruwenzogy
Връзка към мнение

Може да му се има доверие. Възможностите за обществен транспорт в Гуате и Салвадор са дори по-големи. Мисля че има целодневно автобуси - натисни бутона долу вдясно за по-късни часове.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.