Прескочи до съдържание

Аржентина...по моя си начин.


mililia

Препоръчани мнения

Ваксина за жълта треска?!  :blink:  Това защо ти е? Ако е само за района на водопадите, е абсолютно излишен разход и тормоз за организма ти. Никой не съм чул да си прави само заради Игуасу.

Ако имаш намерение в годините нататък да обикаляш други рискови райони - да, защото действието й е за 10-годишен период.

На година през водопадите минават стотици хиляди хора. Не повече от 10% от тях вероятно имат ваксини, и то сложени преди, по други поводи, и за други места. Мен не ме ухапа нито един комар в парковете, въпреки че беше много влажно, и валя два от трите дена, докато бях там.

 

Пази се от коатите (онези интерсни животинчета с дългите раирани опашки). Навсякъде има табели, които предупреждават, че ухапване от тях може да доведе до сериозни проблеми и зарази. И затова е абсолютно забранено да се яде храна извън обозначени за целта места. По алеите само вода и течности, никаква храна. Те ядат отпадъци и кой знае какво още, и дори само повърхностно одраскване води опасност от инфекции. А ако надушат плод, храна в ръцете на хората, скачат в опит да я вземат, и неволно могат да наранят кожата на човек. Иначе не са агресивни, и не се плашат от хора. Има ги навсякъде в района!

Имам снимки на коати и в моята тема, но и тук ще сложа. Наистина е сериозно това предупреждение, както сами ще се убедите на място от многобройните и огромни предупредителни табели навсякъде.

post-72-0-48385600-1421608193_thumb.jpgpost-72-0-20491000-1421608234_thumb.jpg

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Да ти кажа по въпроса с ваксините и аз не мога да се ориентирам. В гидовете пише, че за Игуасу е препоръчителна ваксината за жълта треска. Прегледах сайтове на СЗО и там препоръчват ваксина за аржентинската част на водопадите. По отношение на бразилската част също пише, че е препоръчително, но определено посочват, че е разумно да бъдеш с такава ваксина за бразилската част. Докато търсех информация попаднах и на сайтове на няколко тур агенции и всички те препоръчваха такива ваксини. Определено не ми се ще да си причинявам това, тъй като не съм наясно с бъдещи планове за такива територии, но пък не мога да си представя какъв е риска. Оказа се, че и Салта в известна степен попада в такъв район, но за там определено не препоръчват ваксина за жълта треска. Мислех да направя една консултация в Центъра по заразни и паразитни болести и тогава да решавам. Тайно се надявах и отново да липсва тази ваксина в България.

 

Благодаря за препоръките с животинчетата. На други снимки гледах, че освен тези животинчета, които изглеждат доста приятно, са заснети и едни животни подобни на крокодили /може би някакъв тип варани или нещо подобно/. Дали наистина такива животни се разхождат свободно из парка с туристите? И въобще има ли възможност да се окажа на някое място сама с някое подобно животно? Все си мисля, че там би трябвало да е пренаселено от туристи и опасни животни да не се срещат, ама все пак да попитам. ;) , колкото и тъпо да звучи въпроса ми.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Има едни големи гущери, те са под 1 метър с опашката и бягат много бързо, не мисля че ще успееш да ги настигнеш, за да имаш някакви неприятности с тях :-)

Не са крокодили.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Ами то нормално всякакви такива организация да предупреждават за ваксини. Все пак те отчитата и най-минималния риск.

Ако се зачетеш в листовката на 99 % от лекарствата до които опираме дори най-тривиалните свят ще ти се завие какви странични ефекти са възможни макар и прнебрежително малки. Просто са длъжни да го впишат за да се застраховат за всеки мижав инцидент.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Има едни големи гущери, те са под 1 метър с опашката и бягат много бързо, не мисля че ще успееш да ги настигнеш, за да имаш някакви неприятности с тях :-)

Не са крокодили.

 

Е ти ме разби! Страх ме е те да не се объркат и да ме подгонят. :lol:

 

Няма ли шанс навсякъде да съм заобиколена с туристи из тези страшни места :(

Връзка към коментар

Абе няма страшно, не са опасни, а и бягат от хората, там си е доста населено.

Коати има и тук в парка, ходили сме още като децата бяха на година, само следиш да не налитат :-)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Оги, определено ще послушам съвета ти. Ще забравя за ваксината и ще гледам да стоя далеч от дългите по метър гущери.

 

Още един глупав въпрос, може би  :).

Погледнах нивото на местата, които искам да посетя в Андите и едно от градчетата е на малко повече от 3000 метра височина от надморското равнище. Предполагам, че трипа из този район няма да бъде с престой на повече от 10 часа, но е възможно и повече.

Трябва ли да ме притеснява тази височина? И ще бъда ли адекватна да се радвам на природните красоти или ще гледам неадекватно? Питам като човек, който идея си няма от планините и височините. Май някой беше препоръчал взимането на аспирин, така ли е?

Връзка към коментар

3000 метра не е толкова високо при положение, че нещо познато като Мусала примерно е на 2 925м., а иначе аспирин или парацетамол се препоръчва, но аз никога не съм ползвала 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Може би като добавка на програмата в темата на Уилкс пускам един блог, в който има препоръчани заведения в Буенос Айрес:

 

https://www.travelblog.org/South-America/Argentina/Palermo-Soho/blog-864427.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ето две полезни неща за пътуващите до Аржентина.

 

Статията е на испански, но при използването на гугъл преводач става ясно къде се намират чейндж бюрата по синия курс. Има и карта за по добра нагледност:

http://www.dondecomprardolares.com/donde-comprar-y-vender-dolares-en-buenos-aires-mercado-paralelo/

Основното обаче е, че препоръчват да се търси съвет за смяната от местата, където отсядаш.

 

А на този сайт са показани различните курсове на долара. Има и калкулатор за пресмятане:

http://www.lanacion.com.ar/dolar-hoy-t1369

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Със сигурност ще търся да сменям по blue rate , щото цените в песос растат ненормално.

Преди два месеца автобуса от Буенос Айрес до Пуерто Игуасу излизаше 93 евро , а сега е вече 116 евро.

Преди два месеца входа за парка беше 215 песо , а от Нова година вече е 260 песо и т.н.

При контролиран курс към долара за нас става все по-скъпо и по-скъпо хем заради долара , хем заради по-високите цени в песо.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Със сигурност ще търся да сменям по blue rate , щото цените в песос растат ненормално.

Преди два месеца автобуса от Буенос Айрес до Пуерто Игуасу излизаше 93 евро , а сега е вече 116 евро.

Преди два месеца входа за парка беше 215 песо , а от Нова година вече е 260 песо и т.н.

При контролиран курс към долара за нас става все по-скъпо и по-скъпо хем заради долара , хем заради по-високите цени в песо.

 

Какви са тези откачени скокове... Иначе следя с огромно внимание темата ви, макар че идея си нямам кога ще ме постигне вашето щастие. 

Връзка към коментар

Какви са тези откачени скокове... Иначе следя с огромно внимание темата ви, макар че идея си нямам кога ще ме постигне вашето щастие. 

Рейни, те скоковете не са само при тях, навсякъде, където местната валута е обвързана с долара е така. И при мен е така за Куба, малко оф, но ще ме извините. И аз защото я следя, за някой ден, може би.

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Рейни, те скоковете не са само при тях, навсякъде, където местната валута е обвързана с долара е така. И при мен е така за Куба, малко оф, но ще ме извините. И аз защото я следя, за някой ден, може би.

 

Аз не смея да погледна скоковете в пътуването до Африка... Дано го случа. Аз ви следя всичките. Дето викаш, човек не знае... Но такива скокове са много сериозни, които цитира Стенк. 

Връзка към коментар

Аз не смея да погледна скоковете в пътуването до Африка... Дано го случа. Аз ви следя всичките. Дето викаш, човек не знае... Но такива скокове са много сериозни, които цитира Стенк. 

Не ми се смятат сега моите, но и те са горе долу такива, дори може и по сериозни да са.

Връзка към коментар

Рейни, те скоковете не са само при тях, навсякъде, където местната валута е обвързана с долара е така. И при мен е така за Куба, малко оф, но ще ме извините. И аз защото я следя, за някой ден, може би.

 

 

Тук скока е двоен , защото от една страна курса е изкуствено подържан към долара примерно 8.5 песо за долар.

От друга страна обаче долара расте което означава , че по официалния им курс дали си си купил доларите по 1.50 лева или по 1.75 лева все си получаваш 8.5 песо  ;)

 

Тоест за тия 8.5 песо вече плащаш по 1.75 лева (1 $) , но като увеличват и цените в песо си вече двойно прецакан.

Примерно нещо доскоро ти е струвало 85 песо / 10  долара / 15 лева . 

Два месеца същото нещо вече струва 100 песо / 12 долара / 21 лева

 

 

Ако курса не беше държавно регулиран при скока на долара песото също щеше да се обезценява подобно на лева , ама тук това не е така.

Аз не смея да погледна скоковете в пътуването до Африка... Дано го случа. Аз ви следя всичките. Дето викаш, човек не знае... Но такива скокове са много сериозни, които цитира Стенк. 

 

 

Галя ти си си супер , защото засега паунда почти следва курса на долара  , та  в момента си от по-добрата страна на играта  :)

Връзка към коментар

А на този сайт са показани различните курсове на долара. Има и калкулатор за пресмятане:

http://www.lanacion.com.ar/dolar-hoy-t1369

Този сайт съм ви го дал в моята тема, където обяснявах за блу рейт и смяната на долари за песо. Но той е само ориентировъчен. Не е задължителен за всички частни "камбиос". 

Добре е да знаете, че като отидете да сменяте, никой няма да ви даде толкова, а със 100-150 песо по-малко от курс "купува" за 100 US$, защото и за него трябва да остане нещо. Да не почнете да се точите на толкова дебела сума. Пак зависи от мястото, колкото повече туристи има - по-малко ще ви дадат. И обратно. Както навсякъде - търсенето и предлагането определят пазарните стойности.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

E , ти си го беше написал достатъчно ясно там.

Дори 1100 песо за стотачка са много по-добре от 860 , а и като се знае черния курс предполагам може да се цупиш и леко да се пазариш та да го докараш до поне 1150  :lol:

Редактирано от stenk
Връзка към коментар

E , ти си го беше написал достатъчно ясно там.

Дори 1100 песо за стотачка са много по-добре от 860 , а и като се знае черния курс предполагам може да се цупиш и леко да се пазариш та да го докараш до поне 1150  :lol:

Хммм, на сайта на Валутен център Никар актуални ли са котировките? :rolleyes:

Щото това, което виждам в момента е, че продават песото за 0.1474 лв. или, с други думи:

за $100 -> 173лв. би трябвало да ти дадат 1173песо ! :rolleyes:

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

Хммм, на сайта на Валутен център Никар актуални ли са котировките? :rolleyes:

  :rolleyes:

 

Иска ми някаква парола , но в сайта на "Никар" който е на "Графа"  виждам следните котировки :

 

Купува : 0.16 лева

Продава : 0.19 лева

 

За 190 лева ще получа 1000 песо

 

В долари е :

Купува : 0.0924

Продава : 0.1097

 

За 109.7 $  ще получа 1000  песо 

 

:) 

 

 

http://nikar.net/index_files/Page307.htm

Редактирано от stenk
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Стенк, кажи няколко думи за Колония дел Сакраменто. Билетите за ферибота вече са взети, но все пак да знам какво да очаквам. Времето от 9 сутринта до 15 следобед би трябвало да е достатъчно за това градче. Къде смени пари? Пеша ли обикаля или с бусче? Пиши каквото се сетиш.

 

На кой сайт проверявате прогнозата за Игуасу?

Връзка към коментар

Аз гледам времето във Wunderground.com и yahoo weather.

 

Да времето за Колониа ще ти е предостатъчно. Няма смисъл от туристически автобус. Интересната централна част е компактна и се обикаля изцяло пеш. Няма много за разказване - просто красиво провинциално колониално градче. Има няколко музея , Фар на който е готино да се качиш заради хубавата панорама , много приятни заведения.

Има много чейндж бюра и маржовете не са високи. Има на пристанището , има на автогарата , има и в града.

По мое време беше около 24 и нещо песос за долар.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря!

А цените там поносими ли са? Храна и забележителности?

Сигурността как е? По спокойно ли да го давам от Буенос Айрес или пак да съм с много на ум?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.