Прескочи до съдържание

4 дни в Мадрид и наоколо


nikolaysto

Препоръчани мнения

С жена ми искахме да посетим отново Севиля с кацане в Мадрид, ама колкото повече наближава, толкова повече ни се иска да разгледаме столицата, защото в Севиля сме били, ама в Мадрид не сме. Порових се из форума и се учудих, колко малко е писано за Мадрид или аз не мога да търся.

Билетите са купени (FB), кацаме на 23-ти януари рано сутринта и отлитаме на 26-ти януари вечерта, дори и хотел запазихме - http://www.booking.com/hotel/es/meninas-sercotel.bg.html

 

Та по същество въпросите са ми:

Хотелът който сме избрали на удобно място ли е? Цената ми се струва много добра - резервирал съм стая за 172 Евро за 3 нощувки без закуска и с безплатно анулиране.

 

Как да стигнем от летището до центъра? Какви карти/билети да ползваме за транспорта?

Какво да видим и какво да пропуснем?

За сега в задължителната програма мислим да е Прадо и Двореца, Сеговия и Толедо.

Прадо ще е може би в неделя, за да ползваме безплатния вход. Има ли вход за двореца? А безплатен ден?

 Какъв транспорт да ползваме до Сеговия и Толедо? Да ходим ли на други места?

Не съм футболен запалянко, но се блазня да отидем в ресторанта на Santiago Bernabéu.

 

Някъде из форума мернах, че в Мадрид имало еквивалент на Sofia Free Tour, в Google попадам на два сайта - кой да избера?(http://www.newmadrid-tours.com/ или http://www.ogotours.com/madrid-free-walking-tour)

 

Всякакво инфо е добре дошло!

Редактирано от nikolaysto
Връзка към мнение

Хотелът е на много хубава локация иделана за пеш обиколки из центъра. Централната част на Мадрид е  относително компактна и лесна за разглеждане.

От летището ще ти е най - удобно с метрото . Трябва да смениш влакчетата , като слизаш на станция Opera и оттам пеш ти е на 5 - 6 минути.

 

Иначе има и шатъл бусове летище - гара Аточа , но оттам пак ще ти трябва метро.

 

До Сеговия и Толедо има влакове и автобуси като с влак е по-бързо и комфортно.

 

 

Двореца е задължителен. Входа е 11  евро , не помня дали има безплатен ден :

 

http://www.patrimonionacional.es/real-sitio/palacios/6039

 

 

Относно туровете ползвал съм на http://www.newmadrid-tours.com/ , но другите едва ли са много по-различни.

 

 

Ако имаш нужда от още идеи извън Мадрид  мога да препоръчам и El Escoral . Taм е и гробницата на испанските крале :

 

http://en.wikipedia.org/wiki/El_Escorial


Ето какво намирам за Кралския дворец в Мадрид :

 

 

  • Monday through Thursday from 16-18 hours (October to March) and 18-20 hours (April to September), free entry for citizens of the European, Union residents and work permit holders in this field and Latin American citizens with proof nationality (national identity card, passport or driving license) or residence or work permit. The free offer is limited to the visit libre.Durante these hours guided visit groups are not allowed.
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Хотелът е на страхотно място! Дворецът е на една крачка. А и основни забележителности.

Бг ер кацат на Терминал 4S откъдето до 4 стигаш с влакче. От Терминал 4 до хотела имаш 2 начина на придвижване:

1. Начин с метроhttp://www.planometromadrid.org/mapas-metro/mapa-metro-madrid.png  : От летището хващаш линия на метро № 8 и слизаш на Nuevos Ministerios (последната) от там хващаш синята линия на метро №10 посока Poerta der Sur и слизаш на Plasa de Espana откъдето е много близо до хотела.

2. Начин с влак: до Príncipe Pío train station и от там до Opera

http://www.aeropuertomadrid-barajas.com/transportation/madrid-airport-bytrain.htm

 

На летището има табели и ще се ориентираш и за влака или за метрото.

 

За Прадо безплатен вход е през седмицата от 18-20 часа, а в неделя от 17-20 часа.

Дворецът безплатен вход от пон. до четвъртък от 16-18 часа, но пускат до 17 часа. Не го пропускайте.

Толедо - задължително :).

До Толедо има влак, който се хваща от Аточа. Стига за 30 минути и цената е 20 евро двупосочно на човек. Има и автобус, но трябва да видя откъде тръгва :)

За Сеговия автобусите тръгват от автогара Монклоа. Оттам тръгват и за Ел Ескуриал. :)

Редактирано от woman_in_white
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Понеже и на мен ми предстои 8 дневно посещение в Мадрид и околностите 3-11 Април 2015, ще следя темата изкъсо.

Ходил съм 2 пъти в Мадрид и съм видял повечето задължителни неща. 

Сега разбира се ще съм семейно и ще ги посетим отново.

Въпросът е какво още може да се прави в Мадрид? Предложение за фламенко - ресторант или представление, по-възможност където ходят испанците а не туристическо място?

Ако трябва да се избира между Сеговия и Толедо къде е по-интересно?

Въобще всяко предложение ще бъде интересно.

Ако някой е ползвал апартамент чрез airbnb в Мадрид за 6 човека и е доволен, моля да сподели?

Редактирано от mitkot
Връзка към мнение

Супер сте!

 

До Толедо има влак, който се хваща от Аточа. Стига за 30 минути и цената е 20 евро двупосочно на човек.  :)

 

Ние сме 4 човека, май ще е по-добре да вземем Rent-a-car за два дни и да отръшкаме и трите(Сеговия и Ел Ескориял в единия ден, и Толедо на следващия)? ~60лв за два дни(Форд Фокус през rentalcars.com) + гориво + паркинги, а с влака ще платим 80 Евро само за транспорт до Толедо.

 

Имам въпрос и за храненето. На други места като пътуваме режима ни е -  Добра закуска, Обяд на крак, Добра вечеря. За южна Испания тази схема не работеше и се пренастроихме на - Прилична закуска, Добър Обяд  на Обедно меню, мезене за вечеря (Тапас). Как да подходим в Мадрид? .

Връзка към мнение

До Toledo /от гара Atocha/ и Segovia /Chamartin/ с Renfe - AVE високоскоростен влак, пътува се 27-31 минути, 20 евро и няколко цента двупосочно.

 

Трябва да сте навреме на гарата, има секюрити и проверка на багажа.

 

Ние си купихме билети сутрините от автомати на гарата. Мисля, че е по-добър вариант да се закупят предварително по интернет. За някои часове билетите вече са изчерпани или може да стане грешка при принтирането от автомат /както стана при нас за Сеговия и трябваше да отидем на гише/.

 

От гарата в Толедо има градски автобуси, пеша е към 20 минути.

 

От гарата в Сеговия на високо-скоростния влак /4,5км от центъра/ има градкси автобуси - номер 11 стига до центъра Аквадукта, пътува се 15 минути 1,03 евро, билета се купува от шофьора. За обратно към гарата, автобусът тръгва пак от кръговото до Аквадукта, но спирката е от срещуположната страна на тази при пристигане. На спирката има разписание.

 

 

За El Escorial се стига с Cercanías линия С-8 от Atocha /перон 5 или 6/ или от Sol, пътува се 1 час и 5 минути, двупосочен е 8 евро. От гарата се върви 15-20 минути пеша. Има и градски автобуси.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
mitkot аз имам слабост към Толедо и ако трябва да избирам между Толедо и Сеговия, бих избрала Толедо. Но за седмица може и двете да се посетят и остава достатъчно време за Мадрид.

 

nikolaysto няма да ви остане време за Мадрид :), ако два от 4-те дни сте извън Мадрид. А и ще сте точно по време на големите разпродажби и не знам дали няма да бъдете изкушени от това :)

В Мадрид задължително отидете в парк Ретиро с езерото и Кристалния дворец.

Какво да се види в Мадрид:

Храмът на Дебод, Площад Испания, Двореца, Площад Ориенте, градините към двореца, катедралата Алмудена, Пласа Майор, Пуерта дел Сол, Фонтанът на Сибелес, Пуерта де Алкала, Фонтанът на Нептун, отвътре Аточа (има огромни палми и костенурки), Прадо, Музеят Рейна София, Музеят Тисен-Борнемиса, Площад Колон (със статуята на Колумб), Сантяго Бернабео...

 

Да напиша все пак и как се стига до Сеговия, Ел Ескуриал и Толедо с автобус.

До Сеговия и Ел Ескуриал се хваща автобус от автогара Монклоа (Moncloa).

Линия № 6 на циркуляра и последна спирка на линия на метро № 3 http://www.planometromadrid.org/mapas-metro/mapa-metro-madrid.png

До Сеговия

http://www.lasepulvedana.es/compra-billetes-autobus.asp?lang=en

(С влак от гара Chamartin)

До Ел Ескуриал

http://autocaresherranz.com/servicios-regulares.php?linea=C664

 

До Толедо с автобус от автогара Mendez Alvaro. Спирка на Линия №6 на метро Mendez Alvaro.

http://www.estacionautobusesmadrid.com/frameset.html

С автобус е два пъти по-евтино до Толедо.

 

Относно хапването в Испания и Мадрид вечерят късно и са обикновено на тапаси. Има обедни менюта и в Мадрид, и в Ел Ескуриал, в Толедо и Сеговия.

За закуска има една верига Rodilla - хубави сандвичи и кафе. Любими ми са тези с риба-тон :). До хотела ви има няколко http://www.rodilla.es/encuentra-tu-rodilla/.

 

 

 

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

ЦЕНИ ВХОД И РАБОТНО ВРЕМЕ НА ОСНОВНИТЕ МУЗЕИ В МАДРИД

МУЗЕЙ ПРАДО

Вход:  14,00 €.    

             Безплатно за деца под 18 г.

             Безплатно за всички: понед.-съб. 18.00-20.00;  Неделя и празници 17.00-19.00; и в дните: 19 ноември – годишнина на музея, и 18 май – международен ден на музеите

Раб. време:  Понеделник-събота 10.00-20.00 ч.

                                                                                                   Неделя и празници 10.00-19.00 ч.

                                                                                                   Затворен на: 1 януари, 1 май, 25 декември

 

МУЗЕЙ РЕЙНА СОФИЯ

Вход:  8,00 €.

            Безплатно за деца под 18 г. и възрастни над 65 г.  

            Безплатно за всички: пон.-събота 19.00-21.00; неделя 15.00-19.00; и в дните: 18 април, 18 май, 12 октомври, 6 декември

Раб. време:  Понеделник-събота 10.00-21.00

                         Неделя 10.00-19.00

                         Вторник почивен ден

 

МУЗЕЙ ТИССЕН-БОРНЕМИСА

Вход:  10,00 €

             7 € за възрастни над 65 г.

             Безплатно за деца под 12 г. 

Раб. време: вторник-неделя: 10.00-19.00

                        почивен ден – понеделник

Временните експозиции в съботите са отворени до 22.00

 

 

КРАЛСКИЯТ ДВОРЕЦ

Вход:  10.00 €

            5.00 € : деца от 5 до 16 г., студенти до 26 г., граждани на                         ЕС над 65 г.

            Безплатно: деца под 5 г, и за всички граждани от понеделник до четвъртък 18.00-20.00 (април-септември) и 16.00-18.00 (октомври-март)

Раб. време за посещение:     Октомври-март: 10.00-18.00.

                                                 Април-септември: 10.00-20.00 ч.

                                                 Затворен в дните: 24, 25 и 31 декември, 1 и 6 януари, 1 май, 15 май

 

 

КАТЕДРАЛАТА АЛМУДЕНА

Вход в Катедралата:  Свободен

Раб. време за посещения: Септември-юни: 10.00-14.00 и 17.00-20.00 ч. Юли и август: 10.00-21.00 ч.

Вход в музея:  6.00 €

Раб. време на музея и купола: понеделник-събота: 10.00-14.30 ч. Неделя затворен

 

ХРАМЪТ ДЕБОД

Вход:   Свободен.

Раб. време за посещения:  Вторник-петък:                         10.00-14.00 ч. и 18.00-20.00 ч. (април – септември)              9.45-13.45 и 16.15-18.15 (октомври – март).

Събота, неделя и празници: 10.00-14.00. Затворен: 25 декември, 1 и 6 януари, 1 май

Понеделник – почивен ден.

 

 

ДРУГИ МУЗЕИ, В КОИТО ВХОДЪТ Е БЕЗПЛАТЕН 

МУЗЕЙ НА ИСТОРИЯТА НА МАДРИД

НАЦИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА

КЪЩА-МУЗЕЙ ЛОПЕ ДЕ ВЕГА

МОНЕТЕН ДВОР

АФРИКАНСКИ МУЗЕЙ

МУЗЕЙ НА НАУКАТА И ТЕХНОЛОГИИТЕ

МИННО-ГЕОЛОЖКИ МУЗЕЙ

МУЗЕЙ НА ПОЖАРНИКАРИТЕ

МУЗЕЙ НА ДЕКОРАТИВНИТЕ ИЗКУСТВА

 

 

За транспорта:

В Мадрид основните забележителности са в 1-ва зона и най-изгодно е да се купи Тархета за 10 пътувания, с която могат да пътуват и 10 души едновременно. Ето това представлява:

billete+sencillo+copy.png

 

На гърба се маркира колко пъти е използвана. Пазете я до излизаане от системата на метрото. Може да сменяте линии бе

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Чудесна информация, от която ще се възползвам и аз.

 

За решилите да направят пътуване до Сеговия с рент-а-кар, освен самата Сеговия могат да се отбият и да още два двореца, собственост на кралското семейство. Единият дворец е Сан Инделфонсо ла Гранха в Ла Гранха, а другият е Риофрио в едноименното селце. На външен вид дворецът Сан Инделфонсо е по впечатляваш, вътре също. Мен обаче ме грабна другият дворец, който за пътуващите с деца може би ще бъде по интересен. визитите в него се провеждат задължително с екскурзовод, докато в Сан Инделфонсо е възможно и посещение без ескурзовод. Доколкото си спомням със закупуването на билета за идин от тях можеше да се влезе и в другия. В двореца Риофрио има изградена градина със препарирани животни от цяла Испания, пресъздадени в естествената им среда. Не помня името на кой точно холиведски сценограф е дело тази градина, но е интересно да се види. Самият дворец е с интересна история и тъй като в него никога след Изабела Фарнезе не е влизал испански крал в момента дворецът сама се поддържа, но напрактика не се използва от кралското семейство. Историята на двореца беше много интересна, но вече нямам много точен спомен. Запомних обаче, че следва даминат 100 год., за да може тази резиденция да стане отново обитаема.  

Ние за 1 ден успяхме да разгледаме града Сеговия и двата двореца.

 

Освен дворецът или манастирът Ел Ескориал има в близост и още едно място за посещение, на което не помня точното име, но е свързано с Франко и гражданската война. Така че тези две места също могат да се съчетаят. Ел Ескориал е безплатен за гражданите на европейската общност.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На Франко по едно време го затвориха , защото се беше прввърнало в място за поклонение на фашистите от цял свят.

Не знам дали функционира към момента.

Връзка към мнение

При по-дълъг престой в Мадрид, аз бих скокнал за ден до Саламанка. Ще отидат 5-6 часа път общо в двете посоки, но си струва при всички положения! През по-топлите месеци - задължително с нощувка, защото вечерна Саламанка има особено очарование! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ей, дюшеш ми идва тази тема, щото и мен ме чака цяяяял един ден в Мадрид след 10 дни. Та таман ми идва идеален за подготовката, особено благодаря на Жената в бяло, че така подробно е описала начините за стигане от летището до центъра на града. Нашият хотел ще е на летището, защото ще летим на следващия ден мнооого рано сутрин и нямаше начин. Та, записвам си важните неща, тенкс ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Освен дворецът или манастирът Ел Ескориал има в близост и още едно място за посещение, на което не помня точното име, но е свързано с Франко и гражданската война. Така че тези две места също могат да се съчетаят. Ел Ескориал е безплатен за гражданите на европейската общност.

 

За мястото с кръста ли става дума? Там е хубаво да се отиде заради природата :)

Иначе влизането в Ел Ескуриал не е безплатно. Мисля, че в сряда от 15 часа беше свободно за граждани на ЕС, но искаха да си вземеш платен аудиогайд. Ще попитам дали няма промяна за деня и часа. За мен най-забележителното в Ел Ескуриал беше библиотеката с глобусите :). Самият дворец е малко мрачен...

 

За свободните входове, които писах по-горе си носете задължително лична карта (те са само за граждани на ЕС). Пред мен по време на свободния вход в кралският дворец, таксуваха индийско семейство по редовната тарифа.

 

А тези, които пътуват с България Ер за връщане отидете 2 часа по-рано на Терминал 4 за чекин. Този терминал е много натоварен. Докато минете чекин, секюрити контрола (има опашки), пас контрола (има опашки) и се придвижите (обикновено гейта е на другия край т.е. минавате цялата дължина на 4S) минава много време. :)

Редактирано от woman_in_white
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мисля че програмата за първите два дни се понареди:

Ден 1, Кацаме в 9:25, взимаме кола и отиваме в Толедо (4 -5 часа чисто време ще ни стигне, нали?) , Връщаме се в Мадрид около 17:30 и разглеждаме Прадо до 20:00. Вечерта, айляк и/или шопинг - помня че в Испания магазините работеха до много късно.

 

Ден 2 Рано ставане и потегляне към 7:30 с колата към Сеговия там виждаме и La Granja de San Ildefonso, на връщане сигурно няма да можем да видим Royal Palace of Riofrío (ще преценим), но спираме и посещаваме Ел Ескориял. Обратно в Мадрид - жените ги пращаме на късен пазар, а ние се връщаме на летището да оставим колата. Евентуално късна вечеря на Бернабео.

 

До тук звучи ли реалистчно?

Връзка към мнение

За трите музея - Прадо, Тисен-Борнемиса и Рейна София има карта около 26,5 евро /по интернет/ 25 евро /ако се купи на място/, важи за по един вход за всеки един от музеите в рамките на една година.

 

За метрото от до летището - не видях да е писано в темата, може да съм пропуснала да прочета - има суплимент от 3 евро на човек на посока - при излизане от летището и влизане в метрото, и съответно при напускане на метрото и влизане в летището.

 

Има автомати за билети на метрото.

 

****

Ние на пристигане си купихме билет с 10 пътувания + каринка със самолет, след което отделно, но пак на същия билет /вкарахме билета в автомата/ купихме билет с картинка само със самолетче, т.е. суплимента и цъкнахме даже за двама човека, защото нали сме двама.

 

Използвахме си билета от 10 пътувания. По едно време аз смятам, че се налага до купим нов билет от 10 пътувания, защото този свършва, но мъжа ми твърди, че при последното пътуване се е отбелязало, че има още 3 евро вътре. Аз се чудя и казвам, че това не може да бъде. После ни светва, че това е суплимет от 3 евро, който сме закупили неосъзнато.

 

Пазим билета и на връщане на изхода на метрото на летището, купуваме само един суплимент от 3 евро и пробваме с другия аз да мина. Устройството на вратите светва в червено невалидно. Мъжът ми казва, отивам да ти купя суплимент, но аз се занаитявам как така  и отивам при служителя, който стои прав и следи дали хората минават редовно. Показвам му стария си суплимет, той го проверява, казва, че има заредени пари, но ми дава невалиден, питаме кога съм закупила суплимента /преди 8 дни/, казва ми, че трябва да е закупен същия ден за да ми даде валиден и ме пуска да мина свободно през друга врата до него.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За мястото с кръста ли става дума? Там е хубаво да се отиде заради природата :)

Иначе влизането в Ел Ескуриал не е безплатно. Мисля, че в сряда от 15 часа беше свободно за граждани на ЕС, но искаха да си вземеш платен аудиогайд. Ще попитам дали няма промяна за деня и часа. За мен най-забележителното в Ел Ескуриал беше библиотеката с глобусите :). Самият дворец е малко мрачен...

 

За свободните входове, които писах по-горе си носете задължително лична карта (те са само за граждани на ЕС). Пред мен по време на свободния вход в кралският дворец, таксуваха индийско семейство по редовната тарифа.

След справка с програмата тогава виждам, че ние сме влизали в четвъртък, след 15 ч. 2013 г. Възможно е и да сме попаднали случайно в деня за безплатно влизане, но пък нямахме идея, че има такъв ден въобще. Не сме взимали никакви аудиогидове. Аз отидох да купя два билета на касата, попитаха ме за гражданството, поискаха лични карти и толкова, след което ни дадоха по една жълта лепенка, която да поставим на дрехите си и влязохме. Възможно е обаче от тогава да има промяна.

 

 

Woman in white, благодаря за информацията, която предостави за забележителностите в Мадрид. :)

Можеш ли да ми посочиш, на коя спирка на метрото следва да сляза, идвайки от летището, за да бъда точно в центъра и да мога да разгледам нещата за един ден.

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

След справка с програмата тогава виждам, че ние сме влизали в четвъртък, след 15 ч. 2013 г. Възможно е и да сме попаднали случайно в деня за безплатно влизане, но пък нямахме идея, че има такъв ден въобще. Не сме взимали никакви аудиогидове. Аз отидох да купя два билета на касата, попитаха ме за гражданството, поискаха лични карти и толкова, след което ни дадоха по една жълта лепенка, която да поставим на дрехите си и влязохме. Възможно е обаче от тогава да има промяна.

 

Възможно е да има промени :). Аз съм ходила там отдавна... за последно 2010 година -_- Приятелка работи точно срещу входа на Ел Ескуриал и мислех да я попитам дали има промени :).

 

Предполагам, че това имаше впредвид в предния ти пост:

Кръстът върху базиликата в „Долината на падналите” където е погребан Франко

 

61.jpg

 

Най-големият християнски кръст в света, висок 150 метра и видим от 40 км разстояние. Намира се в „Долината на падналите“ – националистически монументален комплекс в Испания, община Сан Лоренсо де Ел Ескориал, област Мадрид. Намира се на 9 км северно от манастира Ескориал в планината Сиера де Гуадарама.

 

До там съм стигала с кола и не зная дали има градски транспорт :).

За това място: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ел Ескуриал:

Такса 10 евро

Такса с намаление 5 евро

Безплатен вход: сряда и четвъртък 15-18 часа (от октомври до март) и от 17 до 20 часа (от април до септември) за граждани на ЕС.

Работно време: 10-18 часа (от октомври до март) и от 10 до 20 часа (от април до септември)

Почивен ден: понеделник

 

Повече подробности: http://www.patrimonionacional.es/real-sitio/monasterios/6172

 

Саламанка също е интересна дестинация. Аранхуес също, както и Куенка.  :) И трите града са част от световното културно наследство на Юнеско. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може да се посети Alcala de Henares - родното място на Сервантес. Реставрирана е родната му къща, има действащ университет от 13-ти век, музей и още няколко забележителности с красив площад и стари улички.

Има директен автобус от летището - за около половин час. Предполагам, че и от Мадрид се стига лесно.

http://www.turismoalcala.es/

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Alcal%C3%A1_de_Henares

Връзка към мнение

Никой не даде мнение за програмата за първите два дни :(

Изпълнима ли е?

 

До mililia, woman_in_white:

 „Долината на падналите” заслужава ли си? Колко време ни е нужно, за да го разгледаме? Там има ли работно време? Бихме ли могли да се разходим там много рано?

 

А има ли нещо изключително специално, което трябва да хапнем в Мадрид? Някой местен специалитет или нещо много типично?

Хамона и виното са ясни :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.