Прескочи до съдържание

Ръкопляскате ли?


Препоръчани мнения

Ами петък е, нещо по-лежерно: ръкопляскате ли при кацане на самолет? Винаги или само в изключителни случаи? Вчера си мислех да се прежаля, че кацнахме при доста силен вятър на LGW. Обикновено не го правя (то и без това ми се е случвало хората да ръкопляскат само при полети с българи и понякога с италианци).

 

 

Връзка към коментар

По-добре да ръкопляскам в самолета, отколкото на разни лирически (политически) герои, пък били те и със световна слава!

 

Ръкопляскам с голям кеф - просто знам, че до 5-10 минути ще напусна тази теснотия!

Връзка към коментар

Аз принципно не. Но пък щото съм си темерут де...Всъщност май веднъж да, ама беше супер лошо време, а пилотът беше фантастичен, не се усети кацането направо...И си беше наше момче де, това обяснява нещата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не взех отношение по темата когато се разискваше на друго място във форума, но твърдо заставам зад позицията, че ръкопляскането не е български патент. Летя от четири годишен, това означава от 1974 г. При вътрешните полети нямам спомен в анчетата да се е ръкопляскало, но имам ясен такъв от първия ми външен полет до Алжир през 1985 г., когато хората ръкопляскаха масово. Ясно, говорим за български полет, но същото нещо с ръкопляскането ми се е случвало още и на полет на чешките авиолинии до Ню Йорк, вътрешен полет на Делта от Ябълката до Лос Анджелис, различни полети в Европа и т.н. Така че не възприемам ръкопляскането за български патент, а по-скоро за израз на благодарност от страна на пътниците към екипажа на полета...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Световен феномен е, доста странен между другото. И по чужди форуми съм я срещал темата, така че категорично не е български патент. Имам чувството, че във всеки самолет има по десетина човека готови да ръкопляскат, но трябва някой да им даде сигнал. Ако се появи първото пляскане се включват и те, иначе си траят :)

 

Има разни събития, които могат да провокират ръкопляскане, примерно ако дестинацията е туристическа, хората се радват и са ентусиазирани, че им започва почивката. Другото е при особено меко кацане в тежко време и т.н. 

 

Аз също не пляскам между другото, защото съм темерут като Тони :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Според зависи.Пляскал съм когато се връщам след седем месечно отсъствие при семейството си,когато натоварен с каква ли не екипировка военно-транспортния самолет кацне.Радостта е голяма и човек по този начин я изразява.И пилотите се чувстват по специално(удовлетворени са от свършената работа).Но това е при военните полети.А иначе при цивилните не пляскам,а и никой не го прави.Само веднъж ми се случи при полет до Барселона,имаше голяма италианска група(не знам защо летяха от София)май бяха някакъв отбор-те пляскаха.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз като Георги и Тони не ръкопляскам, защото мисля, че пляскането е вид благодарност към екипажа на самолета за добре свършена работа, например кацане в лошо време. Като не се случвало мисля, че няма нужда от ръкопляскане. Не знам защо, но този феномен го забелязвам предимно в полетите на Уиз?

Връзка към коментар

Не ръкопляскам, даже честно казано ми е малко странно когато се случи хората да пляскат. :) При извънреден случай, като супер лошо време и т.н. може би бих ръкопляскала, де, но се надявам да не ми се случва. :) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

На мен, слава Богу, досега не ми се е налагало да ръкопляскам при полет. Което ще рече, че бих го направил ако пилота се е справил в тежка ситуация (метео, или техническа), и всичко е приключило благополучно.

Веднъж пътувах на английски чартър пълен с кандидат скиори по пистите на Пампорово. Като кацнахме, тези щяха да си изкъртят ръцете от рамената, че накрая са пристигнали при яденето и пиенето (и квото друго се сетите), за никакви пари. Да добавя, че дегустациите на питиета бяха започнали още при отлепянето от Гатуик. Някой доста серизоно при това.

Hollywood, много съм склонен да вярвам, че ако и аз някой ден прелетя над Maho beach, и кацна на St. Maarten, ръкопляскането ми ще е вид спонтанна рекация (нещо като англичаните и Пампорово) Не знам, Жоро да каже дали се получава спонтанен порив от желание за ръкопляскане. :)

А при условията на полет и приземяване на последното видео, което си дал за пример, според мен и хората с гипс на ръцете биха ръкопляскали ;)

Редактирано от wilks
Връзка към коментар

Hollywood, много съм склонен да вярвам, че ако и аз някой ден прелетя над Maho beach, и кацна на St. Maarten, ръкопляскането ми ще е доста интензивно. Не знам, Жоро да каже дали се получава спонтанен порив от желание за ръкопляскане. :)

 

 

Спонтанния порив е да се изнесеш максимално бързо и да грабваш рома :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Има разни събития, които могат да провокират ръкопляскане, примерно ако дестинацията е туристическа, хората се радват и са ентусиазирани, че им започва почивката. Другото е при особено меко кацане в тежко време и т.н. 

 

 

Да, но само в българските полети на Уиз се пляска с повод и без повод при всяко кацане. Поне с такова впечатление съм останал :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

От 4 полета с Остриън за последните два уикенда, нито един човек не ръкопляска нито при излитане, нито при кацане. Даже и опит нямаше.

На 3 от 4-те полета, пасажерите бяха над 70% австрийци или немскоговорящи. Така, че не знам чий патент е тази шумна проява, но определено не е и австрийска/немска. Самолетите си бяха доста пълни - 3-те - 100% (вкл. Бизнеса), а 4-тия около 85%.

Все пак да уточня, че метео условията бяха перфектни, нямаше закъснения или технически проблеми на нито един полет.

Връзка към коментар

Пак се сетих за тази тема миналата седмица когато летяхме до Италия. И на отиване и на връщане в самолети на "виолетовите" масово се ръкопляскаше. Този път ми направи впечатление и прибързаността в ръкопляскането. И в двата случая същото действие започваше моментално при долепяне на колесниците до земята. Всички знаем, че един полет завършва благополучно едва при окончателно спиране на самолета на стоянката, но очевидно тези хора си въобразяват, че всичко е ОК щом усетят топуркането на колесниците по земята. Като се замисля миналата година беше същото с полети на тази компания. При австрийците потвърждавам, че от два полета тази година през април, нямаше нито един опит за ръкопляскане. Май така се случи и при полетите ни с родния превозвач през март. Излиза, че ръкопляскането постепенно се превръща в патент на нискотарифните, а навремето не беше така и наистина често ми се е случвало да присъствам на ръкопляскания при полети на различни компании, но почти винаги едва в края на пистата, а не в самото и начало, което поне за мен е леко малоумно като действие...

Връзка към коментар

Много сложно е да се направи рентабилно социологическо проучване с оглед на националност, тип авиокомпания, колко меко/твърдо е кацането и т.н .:) Генералното заключение мисля, че беше че хората повече ръкопляскат, когато отиват се връщат от ваканция, което е разбираемо и би обяснило защо в нискотарифните е по-често срещано. Манталитета има общо със сигурност де, не си представям норвежци по бизнес дестинация да ръкопляскат, но кой знае, като кацат в Бургас може да са на кеф :)

Връзка към коментар

Излиза, че ръкопляскането постепенно се превръща в патент на нискотарифните, а навремето не беше така и наистина често ми се е случвало да присъствам на ръкопляскания при полети на различни компании, но почти винаги едва в края на пистата, а не в самото и начало, което поне за мен е леко малоумно като действие...

Даже не е и на нискотарифните като цяло, а само и конкретно на Wizz, и то когато излита или каца от/в София.  Прикмерно при излитане от Полша и кацане в Германия с тях, никой даже не индикира желание за ръкопляскане. В другата тема, където започна дискусията (какво на-много ни дразни при пътуване, или нещо такова беше), съм цитирал какво четох в един материал от преди 2-3 години, където се даваше логично обяснение на феноменът на ръкопляскането от българите на борда на Уиз. Прочети там, ако си пропуснал, и ако ти е интересна темата.

 

Иначе на easyJet от няколко години вече липсва каквото и да е ръкопляскане, а преди това спорадично се е случвало някой "да се изпусне", но далеч не така масово и шумно както става винаги и само при Wizz.

За Ryаn е същото, но то там няма и кой знае какъв смисъл, защото оня петел като ти изквичи накрая, ръцете на хората обикновено се прилепят към ушите, а не една в друга. :)

 

П.П. Чартърите с туристи са съвсем друго нещо от редовните линии на Wizz, пълни предимно с гастарбайтери, а не отиващи на ваканция, изпълнени с очаквания туристи ;)

Редактирано от wilks
Връзка към коментар

Аз съм имал случаи да се пляска в самолета до Лондон преди 15 години и на връщане от Испания през 2005, като последният полет беше незабравим, щото пътуваше варненската филхармония. 

 

Като хора на изкуството, тези хора имаха нужда от повече пространство, отколкото можеше да предложи бившата маршрутка за овце, тогава собственост на България Еър. Поради липса на пространство, хората компенсираха с пиене, някъде на първия час безплатното пиене свърши, и се мина към платено, което в София също беше свършило. Стюардесите се бяха хванали за главата, щото през целия полет имаше по около 50-60 човека прави на пътеката. 

 

Но, най-интересното тепърва предстоеше. При кацането музикантите започнаха да пляскат, все едно пилотът беше Джошуа Бел и бе изсвирил Одата на радостта по време на кацането. 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.