Прескочи до съдържание

4 дни Болоня и наоколо


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Включвам се с въпрос. Само веднъж сме летели от Болоня и едва не изпуснахме самолета - 2 часа не ни стигнаха, за да минем през опашката, сутрин. Натоварването по обед дали е същото?

Връзка към коментар

Четох някъде, че като вече имаш билет за регионалните влакове, трябва да се валидират.  Къде и кога става това?

И още един въпрос.  В Сан Марино имало някакъв асансьор.  След като пристигнем на последната спирка на автобуса от Римини, тогава ли се хваща за нагоре, или някъде доста по-надолу.  И въобще , след спирката на автобуса има ли доста пеша по баира, че съм с малко дете?

Връзка към коментар

Четох някъде, че като вече имаш билет за регионалните влакове, трябва да се валидират.  Къде и кога става това?

На перона, преди да се качиш, едни жълти апарати с цепка. Вкарваш го в цепката :)  (билетът имам предвид :biggrin: )

 

 

Ето още едно приятно направено клипче за 'талианските железници :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам къде почти навсякъде, доста рядко пътувам с влак в Италия, но точно преди две седмици ми се наложи на два пъти и си бяха от старите, жълтите.

Снимката е моя-лична и е правена или в Болоня, или във Флоренция. :)

Значи, да се има предвид, че може и да са зелени.

Редактирано от Mary
Връзка към коментар

А какво ще кажете за взимането на такси от летището до гарата/центъра? Ние сме трима човека по 6 евро за автобуса = 

8-надесет  евро..  Тези таксита на стоянка ли са, имат ли си определена цена или возят с апарат, или пък е на пазарлък.

Определено ми е по-удобно да ме закарат за петнадест евро и то до хотела, който се намира до гарата.

Някой , ако знае подробности,  да сподели.

Връзка към коментар

В Болоня такситата са като излезеш пред терминала отляво. То е малко пространство, виждаш ги веднага. Имаха си тарифа 15 евро до гарата, вече ако искаш другаде мисля може и на апарат. Но тия 15 си бяха твърда тарифа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За Сан Марино аз писах за асансьора, защото ми беше важно, нощувахме и имаше куфари. Автобусът спира на примерно второто ниво. Нагоре има още. Слизаш и тръгваш надясно, ако си с лице към крепостната стена. Там има стъклен асансьор за горното ниво. От там пеша нагоре. Мнооого е приятно. Обикаля се за не много време, има музей, т.е. влизаш в едни кули, катериш се доста екстремно на някои места. В кметството или както е там не сме влизали, войниците от караула ще харесат на детето, като от приказките са, хихи. Църквата е много приятна, изцяло бяла, семпла, но въздействаща. Това, което се продава по магазините си е менте в повечето случаи. Много евтини сувенири има. 

Оги, моля да споделиш за такситата как е като се върнеш, защото ще кацам там през май.

А ей тези зелените машинки за чекиране ми взеха здравето при първа среща с тях! Вкарваш билета и плъзгаш на ляво. Едно черничко момче на Термини изкрънка 2 евро преди години. :)

Редактирано от clete
Връзка към коментар

. Автобусът спира на примерно второто ниво. Нагоре има още. Слизаш и тръгваш надясно, ако си с лице към крепостната стена. Там има стъклен асансьор за горното ниво. От там пеша нагоре.

Аз като грамофонна плоча си повтарям и питам май едно и също, защото не съм наясно точно.

Взимаш асансьора от второ до трето ниво.  Третото ниво не е ли на най-високото, или има още и от там тръгваш пеша още по-нагоре.   Или ти говориш, че може от второ ниво да се върви пеша до трето ниво, което е най-горе. 

С една дума - трето ниво ли е най-високото, или има и още, май до това се свежда въпроса.

Връзка към коментар

Ами честно да ти кажа не знам колко са нивата.  Там където те качва асансьора също вървят коли. Нагоре вървиш по пътя, който е като спирала - изкачваш плавно към върха. Аз успях да се поизгубя вечерта. Може би, ако пуснеш човечето на картата на Гугъл ще ти се поизясни малко. С две думи не е натоварващо, има табелки тук - там, хората вървят в една посока. Там където спира автобуса е първа спирка на влакче/ такова като на Абена, примерно/, което обикаля градчето. Не знам дали сега върви, обаче.

 Дано успях да обясня нещо. И аз бях много объркана преди да отида, но нямаше за какво. Не го мисли, важно е да съчетаеш пристигането на влака в Римини с тръгването на автобуса. Да не висите много.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А някой знае ли кога е смяната на караула в Сан Марино ?

1 април и 1 октомври

Аз пък помислих, че питаш кога се сменят капитан-регентите или както се наричат там,

Редактирано от traveler
Връзка към коментар

Здравейте, през април сме планирали почивка в Болоня, ще сме 2 възрастни и дете на 1.8 г. Искам да ви попитам дали детето ще се таксува в аеробуса BLQ? Ако може да ме посъветвате и за хубави паркове с детски площадки. Тук, таме и ще ми се налага да готвя ,ще се радвам да споделите за хубав супермаркет/пазар за плодове и зеленчуци.

 

Благодаря :)

Връзка към коментар

Здравейте, през април сме планирали почивка в Болоня, ще сме 2 възрастни и дете на 1.8 г. Искам да ви попитам дали детето ще се таксува в аеробуса BLQ? Ако може да ме посъветвате и за хубави паркове с детски площадки. Тук, таме и ще ми се налага да готвя ,ще се радвам да споделите за хубав супермаркет/пазар за плодове и зеленчуци.

 

Благодаря :)

 

Няма да се таксува. Синът ми беше на 11 и пак не взеха пари за него. По принцип, май до 10 е безплатно.

Връзка към коментар

Здравейте, през април сме планирали почивка в Болоня, ще сме 2 възрастни и дете на 1.8 г. Искам да ви попитам дали детето ще се таксува в аеробуса BLQ? Ако може да ме посъветвате и за хубави паркове с детски площадки. Тук, таме и ще ми се налага да готвя ,ще се радвам да споделите за хубав супермаркет/пазар за плодове и зеленчуци.

 

Благодаря :)

Мисля, че детето няма да го таксуват в автобуса.

Ето карта в pdf с паркове и градини.

Ето и още забавления за деца.

Супермаркети Conad - според мен има и такива, които не са отбелязани на картата.

Супермаркети Pam - също.

 

Съвсем близо до централния площад, се намира хранителния пазар в града (улици Clavature, Drapperie, Pescherie и Caprarie) - малки магазинчета с претрупани с хляб, риба, меса, сирена, сладкиши и т.н. Изобилието и изкушенията в тези магазинчета е голямо. :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Във връзка с питането за супермаркети.

Сетих се за едно сайтче, където можете да видите всички вериги(изберете тази, която ви интересува от колонката в ляво):

Супермаркети

 

Сайта може да се ползва и за другите градове в Италия, просто си сменете града - горе в средата.


Забравих да напиша - като цъкнете на mappa ви ги показва всичките от избраната верига на картата.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

 Придвижването мисля да осъществя с влакове и натам са насочени моите въпроси. Досега не съм ползвал италианските влакове.

Дали са пълни и ако отидем на гарата половин час по-рано, може спокойно да си вземем билети.  Второ - дали да купувам от сега онлайн, или на място.  Трето - дали има някакви промоции през уикендите и дали като сме трима, може да има някакви намаления. Четвърто - за отиване и връщане отново дали има намеления или цената е автоматичен сбор.  Пето - за детето дали ще трябва въобще билет (още няма 4 години). 

Завърнах се от Италия и сега ще се опитам да отговоря на въпросите, които сам зададох.

Програмата я изпълних , както беше замислена.  Ползвахме регионалните италиански влакове.  Проблем нямаше. Отиваш около половин час по-рано и се нареждаш на касите за билети. В Болоня имаше най-малко опашки, обикновено по 2-3 човека, на другите гари по десетина. Но касиерите работят доста бавно и отговарят на всякакви смахнати въпроси на пътниците, което забавя и изнервя. Хванахме всички влакове, но някои за минута-две. Автоматите са още по-зле. Гледах как някакви италианци се мъчеха 5-6 минути без успех и там става още по-бавно. След покупка веднага трябва да се валидират билетите. Няма никаква сложност - буташ билета и той печата датата. Машинките са основно зелени, но в Болоня имаше и жълти.  Намаления за пенсионери няма за влаковете, а само за музеите - над 65 години. Влаковете не са пълни и спокойно можеш да си седнеш.

За уикендите и за отиване/връщане намаления няма.  Децата до  четири години пътуват безплатно, после по намалена тарифа.

От летището в Болоня хванахме такси до хотела, който се намира до гарата - с апарата излезе 17 евро, а като се прибирахме ползвахме автобуса от гарата до летището 3 по 6 = 18 евро.  Аерогарата е много близко, почти като софийската. Определена цена от петнадесет евро няма, просто излиза с апарата малко под 20 евро до гарата.  Цени на един билет на посока, които ние ползвахме :  до Парма - 7,10 Е,  до Ферара - 4 ,60 Е,  до Римини - 9,50 Е.      От Римини на всеки час има автобус до Сан Марино, който пътува един час.  Цената на посока е 5 евро по  2 = 10 евро общо.  Тръгва от гарата, където има тур.офис, откъдето можеш да си вземеш материали за Сан Марино и билети за автобуса (може и от шофьора).  Въпроса с нивата в СМ не стана много ясен.  Всичко това е много условно. Но от последната спирка на автобуса има един асансьор, който те вдига двайсетина метра нагоре и това си е (безплатен). Но ходенето, макар и нагоре, не е никакъв проблем и се осъществява леко и приятно.

За коли, под спирката на автобуса има друг паркинг, откъдето тръгва подобен асансьор до автобусното ниво ( той е 50 м), а има и още еди паркинг по-нависоко, но по-настрани (някъде под двете кули).  Сан Марино е изключително приятно градче  и се разглежда за около 5 часа, с почивките и  хапването.

Но черешката на тортата си остава Болоня.  Идете и я вижте. Има постоянно евтини полети на Уиз.  Ние случихме на хубаво време и  се насладихме максимално.  В Парма катедралата е уникална, а Ферара има онзи средновековен дух, заради който я посетихме.

И така Сиана летя за пръв път и се държа подобаващо....

Иска пак....

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

И аз бях за Коледа в Болоня и страшно много ми хареса. Не е популярно след западните туристи градче, но доколкото знам италианците си го тачат. От Болоня ходихме с влака за един ден до Флоренция, като бяхме купили билетите предварително он-лайн. 

А на летището има такива красоти:

post-1237-0-96785700-1425313756_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.